Podsumowanie tygodnia 11.02.23

Jak co tydzień, najnowsze informacje z Rosji, raju dla bandytów i kraju bimbru. A dzisiaj o rosyjskiej drożyźnie, topniejącym budżecie, nadwyżce handlowej, taniejącym rublu ale na pierwszym miejscu osłonki do kiełbasek a bardziej co za tym się kryje bo przyczyny są bardzo poważne.

Dla fanów rosyjskiego miru też coś będzie, informacje o PKB i fragment artykułu z rosyjskiej prasy.

ZACZYNAMY!

Poza 10 znalazło się wiele ważnych wiadomości takich jak:

W Rosji będzie łatwiej kupić alkohol Handel internetowy zaproponował zalegalizowanie sprzedaży wszystkich alkoholi w Internecie. Ustawa wejdzie prawdopodobnie w życie w najbliższych miesiącach.

Miejsce 10 Wszechogarniająca europejska drożyzna dopadła Rosję

Jak do nosi Komsomolska Prawda od początku roku ogórki podrożały o ponad 50% a pomidory o jedną trzecią W pierwszym tygodniu lutego, według Rosstat, ogórki natychmiast podrożały o prawie 13%. A od początku roku, czyli nieco ponad miesiąc, – o ponad 53%.

I nie byłoby w tym dziwnego wszak zima sankcje a ogórki i pomidory  zagraniczne. Tylko że w zeszłym roku w analogicznym okresie ogórki zdrożały o 13%. Co gorsza jeśli porównamy cenę w lutym 2022r to kształtowała się 170-200 rubli, gdy obecnie wynosi 370-400 rubli. Wychodzi na to że cena według portalu Цены сегодня (pricing.day) zwiększyła się prze rok o 83%.

A ogórki i pomidory w 90% pochodzą z rosyjskich szklarni.

Miejsce 9  Samozatrudnieni w Rosji

Do końca 2023 roku liczba oficjalnie samozatrudnionych Rosjan może wzrosnąć do 10 milionów osób, wynika z prognozy platformy profilowej „Naimix”. Ułatwi to zarówno zwiększenie zainteresowania tym formatem ze strony pracowników, jak i utrzymanie dotychczasowej chęci pracodawców w warunkach niestabilności do zatrudniania pracowników do projektów tymczasowych. Teraz, według służby podatkowej, w Federacji Rosyjskiej jest już 6,5 miliona samozatrudnionych, a liczba ta stale rośnie.

Trend jest imponujący i odbywa się to niezmiernie szybko. Za 2 lata z outsidera Rosja może przesunąć się na podium w tej dziedzinie Na miejscu reżimu bym jednak się nie cieszył Na wykresie dane OECD za 2019r .

Miejsce 8 Norilsk Nickel ogłasza zaudytowane skonsolidowane wyniki finansowe za 2022 rok

W 2022 r. EBITDA Norilsk Nickel spadła o 17% do 8,7 mld USD.

Spadek wynikał ze spadku przychodów oraz wzrostu kosztów produkcji, spowodowanego przede wszystkim wzrostem kosztów osobowych i remontowych. Marża EBITDA wyniosła 52%.

Skonsolidowane przychody Norilsk Nickel  w ubiegłym roku wyniosły 16,9 mld USD, co stanowi spadek o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zysk netto spadł o 16% do 5,9 mld USD, głównie z powodu niższej EBITDA.

Zadłużenie netto Norilsk Nickel podwoiło się w ciągu roku, do 9,8 mld USD, przez FCF, a także wypłatom dywidend.

Czyli i tutaj budżet Państwa nie będzie mógł liczyć na dodatkowe wpływy

Miejsce 7 Deklaracja Opec+ a raczaj jej brak

OPEC+ prawdopodobnie nie zwiększy produkcji ropy w odpowiedzi na spadek Rosji. Reakcją na te zapowiedzi były zwyżki ropy na giełdach.

Przypomnijmy że Rosja zapowiedziała dobrowolne dodatkowe zmniejszenie produkcji po wprowadzeniu limitu cenowego na produkty o 500 tyś.

Cała operacje traktujmy jako wydarzenie medialne spadek produkcji już ma miejsce a szczególnie zamykania części odwiertów.  Z jednej strony mamy dane o zwiększonej liczbie kontraktów w styczniu po rekordowo niskich cenach. Z drugiej strony dane budżetowe z ceł i podatków wskazują że spadki już w grudniu mogły sięgnąć w wolumenie nawet 700-800 tyś baryłek. Z trzeciej strony zwiększyła się liczba zawieranych kontraktów na styczeń.

Obecnie dużym  problemem jest dostarczenie ropy w terminie.

A za moment dojdą problemy logistyczne dotyczące transportu produktów.

Kwestia benchmarku dla rosyjskiej ropy jest coraz bardziej palącym problemem, pracuje nad tym Międzynarodowa Giełda Handlowa w Petersburgu (SPIMEX), a nawet Bank Centralny Rosji , powiedziała na ostatnim Elwira Nabiullina.

Zwiększenie podatku może dodatkowo zniechęcić firmy do wydobycia na wielu polach naftowych i zachęcić do kolejnego zmniejszania produkcji wbrew rządowi.

Miejsce 6 Oligarchowie nie godzą się na dobrowolny podatek dla ratowania budżetu Państwa

Szef Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) Aleksander Szokhin powiedział RBC, że firmy omawiały z rządem pomysł dobrowolnej składki do rosyjskiego budżetu przez prawie dwa miesiące i doszły do ​​wniosku, że jest to niewykonalne.

Jako alternatywę dla dobrowolnej składki Szokhin zaproponował w szczególności podwyższenie podatku dochodowego o 0,5 punktu procentowego lub emisję nowego rodzaju obligacji rządowych związanych z deficytem budżetowym.

Ciekawe jak ta rozgrywka się zakończy i kto ma mocniejsze karty.

Miejsce 5  Rubel tanieje

Rosyjska waluta stopniowo traci na wartości. Po raz pierwszy od kwietnia ubiegłego roku dolar zamknął się na poziomie 73 rubli za dolara. Wielomiesięczne maksima osiągnęły euro i juana. Obecnie nie wyklucza się wzrostu kursu USD w najbliższych dniach do 75 rubli za dolara.

Osłabienie rubla wynika z oczekiwań na spadek wpływów walutowych w kontekście sankcji. Od 5 grudnia 2022 roku zaczęły obowiązywać ograniczenia w dostawach rosyjskiej ropy do Europy, a od 5 lutego w odniesieniu do produktów ropopochodnych.

Podobnie jak w przypadku ropy większość marży przejdzie od producenta do pośredników, a zatem część waluty pozostanie poza granicami kraju  powiedział Michaił Wasiliew, główny analityk Sovcombank.

To fundamentalne czynniki, które w warunkach zachowania kontroli nad przepływem kapitału decydują o kursie rosyjskiej waluty – przypomina Władimir Jewstifiejew, szef działu analitycznego Zenit Banku.

Według ministerstwa średnia cena ropy Urals w styczniu wyniosła zaledwie 49,5 USD za baryłkę, w efekcie dyskonto do Brenta wzrosło do 35 USD (41%).

To przynajmniej pozwala na krótką metę rozwiązać problemy budżetowe, ale na dłuższą metę słaby rubel prowadzi do wzrostu wydatków budżetowych w wyniku wzrostu finansowania długu publicznego i indeksacji inflacji” – mówi Michaił Szulgin, dyrektor ds. globalnego działu badań.

Potwierdzeniem spadku dochodów kraju z ropy i gazu w styczniu były dane Ministerstwa Finansów o wzroście deficytu budżetowego w styczniu do 1,8 bln rubli. Agencja wskazała na 46% spadek rok do roku wpływów budżetowych z ropy i gazu w styczniu.

To przynajmniej pozwala na krótką metę rozwiązać niektóre problemy budżetowe, ale na dłuższą metę słaby rubel nadal prowadzi do wzrostu wydatków budżetowych w wyniku wzrostu finansowania długu publicznego i indeksacji inflacji” – mówi Michaił Szulgin,

Zdaniem analityków eksport dostosowuje się obecnie do unijnych ograniczeń dotyczących ropy i produktów ropopochodnych. Proces ten, zdaniem Władimira Jewstifiejewa, będzie stopniowy i potrwa miesiące.

Według Michaiła Szulgina opodatkowanie przemysłu naftowego zostanie skorygowane w nadchodzących tygodniach. W efekcie wpływy do budżetu z tytułu wpływów z ropy i gazu mogą wzrosnąć. Kosztem firm naftowych.

Cały tekst jest dostępny na Kommiersant. Jak widać Rosjanie maja często zbliżone spojrzenie do mojego, jeżeli odsiejemy propagandę Kremla . Dedykuję to hejterów i fanom rosyjskiego miru.

Miejsce 4 Prognoza wzrostu PKB w Rosji

Szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała, że wzrost kwartalnego PKB w ujęciu rocznym rozpocznie się w połowie 2023 roku.

Jeśli chodzi o dynamikę PKB, to w trzecim i czwartym kwartale dynamika kwartalna będzie już dodatnia. Jeśli mówimy o wskaźnikach rocznych, to naszym zdaniem PKB przesunie się w obszar dodatni w połowie tego roku. Jeśli chodzi o ogólny szacunek PKB na ten rok, podajemy symetryczny zakres od minus 1 proc. do plus 1 proc powiedziała Nabiullina.

Według niej poprawę prognozy Banku Centralnego dotyczącej dynamiki PKB Rosji w 2023 r. tłumaczy się doprecyzowaniem szacunków za minione okresy i wzrostem wydatków budżetowych w porównaniu z szacunkami październikowymi.

Jako pozytywne przykłady wzrostu produkcji podała sektory budownictwa oraz transportu, w której inwestycje publiczne odgrywają coraz ważniejszą rolę.

Jeśli ktoś nie zrozumiał to przetłumaczę:

 1. poprawi się poprzednie kwartały aby było mniej
 2. wydatki wojenne oraz inwestycje na terenach okupowanych będą głównym motorem wzrostu.

Miejsce 3 Mocny spadek nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Rosji

Według Banku Centralnego nadwyżka na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego w styczniu 2023 r. zmniejszyła się do 8 mld USD, czyli 2,4 razy mniej niż w styczniu 2022 r. i minimum od połowy 2021 r., Nie licząc grudnia 2022 r.

Główną rolę w zmniejszeniu nadwyżki na rachunku obrotów bieżących odegrał znaczny spadek nadwyżki bilansu handlu towarami i usługami ze względu na spadek kosztów eksportu towarów Na tle obecnych pułapów cen rosyjskiej ropy i produktów naftowych, nadwyżka w handlu zagranicznym w styczniu wyniosła zaledwie 9 mld USD, zmniejszając się o 2,3 razy w porównaniu rocznym, do minimum od 2021 r. Pośrednim dowodem spadku dochodów z ropy i gazu są również dane FCS(służba celna) o spadku dochodów budżetowych administrowanych przez organy celne w styczniu 2023 r. o 31,3% w ujęciu rocznym.

W 2022 roku nadwyżka handlowa osiągnęła 227,4 mld USD i umożliwiła zwiększenie wydatków wojennych i prowadzenie operacji specjalnej

Obecnie Bank Centralny wydał najnowszą prognozę w której zmuszony był zmniejszyć pierwotną prognozę ze 123 mld USD  do  66 mld USD. Oznacza to że z każdym następnym miesiącem jeszcze się będzie zmniejszać.

Nie jest to dobry prognostyk dla budżetu oraz dla zwiększania wydatków wojennych.

Miejsce 2 Budżet Rosji w tarapatach

Mamy dane dotyczące  styczniowego budżetu. Spadły drastycznie przychody wzrosły wydatki. Mamy rekordową dziurę w historii pomiarów wynoszącą 25 mld USD.

Całość opisałem w osobnych artykułach do przeczytania którego zachęcam

Prawdziwa twarz rosyjskiego budżetu – Cykl wieści z Rosji (ekonomiarosji.pl)

Mit I Rezerwy walutowe Rosji pozwolą jej prowadzić wojnę materiałową – Cykl wieści z Rosji (ekonomiarosji.pl)

Zapraszam również do obejrzenia zapisu live z czytelnikami na temat rosyjskich rezerw i ewentualnych scenariuszy

KREMLINKA SHOW – YouTube

Miejsce 1

Federalna Służba celna poinformowała o  przekazaniu do budżetu na styczeń. W pierwszym miesiącu 2023 r. organy celne przekazały 377, 3 mld rubli. przychody z importu towarów wyniosły 303, 1 mld rubli.

Należy zauważyć, że rok temu, w styczniu 2022 r., Organy celne przekazały 549, 5 miliarda rubli do budżetu federalnego, z czego 54, 5% stanowiły dochody z importu (299, 4 miliarda rubli). Następnie wynik o 134, 1 miliarda rubli. (32%) przekroczył prognozowane zadanie.

Całkowite transfery do budżetu na 2022 r. z FCS wyniosły 6,2 bln rubli, czyli prawie 1 bln rubli mniej niż w 2021 r. Spadek wynikał z płatności z importu, podczas gdy eksportowa część opłat celnych wzrosła (w 2023 już tak nie będzie).

W tym roku należy spodziewać się jeszcze większych spadków.

W związku z zaistniałą sytuacją Władimir Buławin odszedł na emeryturę.

Miejsce 0  Osłonki na parówki są sprowadzane z Chin 

Jakiś czas temu Izwiestia opublikowała tekst. W Federacji Rosyjskiej brakuje osłonek do produkcji kiełbas i parówek. Jest to wynik sankcji – folię do wyrobów mięsnych dostarczano z siedmiu europejskich fabryk.

Obecnie czas realizacji sięga 10 miesięcy – surowce sprowadzane są z Chin za przedpłatą lub importem równoległym . Producenci zmuszeni są zaopatrywać się w ten produkt z prawie rocznym wyprzedzeniem, przez co ich koszty wzrosły o 25-70%.

Informacja ta wywoła prawdziwą burzę medialną po kilku dniach było odpowiedź że parówek nie brakuje i nie braknie  a produkcja jest w Rosji a z Chin co prawda są sprowadzane ale tylko niektóre rodzaje osłonek.

No i teraz zapytacie dlaczego ta informacja znalazła się na 1 miejscu.

Okazuje się, że dzięki słowu „przedpłata”.

Bowiem ta praktyka biznesowa obejmuje kolejne sektory a kredyt kupiecki stosują jedynie w handlu z Rosją wrogie kraje europejskie.

Większość chińskich firm sięga po sprawdzonego prepaid.

Oznacza to często przemodelowanie procesu w skali mikro a ponieważ to dotyczy coraz więcej podmiotów może się okazać że waluty w tym chiński yuan będą gorąco pożądane przez rosyjskie firmy.

Czyli nadal aktualne jest przysłowie kochajmy się jak bracia ale liczmy się jak Chińczycy.

Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę możecie postawić mała kawę dla Kremlinki (napracowała się).Tylko proszę o jak najmniejsze porcje. Liczy się wszakże gest. Będzie mi miło, czując się docenionym.

Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tego zestawienia, jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was.❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

7 komentarzy

 1. Piotr Fons
  2023-02-12

  👍

 2. Erni
  2023-02-12

  Cieszę się, że tu trafiłem (przez businessinsider). Temat rosyjskiej gospodarki mnie bardzo interesuje.
  Pozdrawiam

 3. Mir
  2023-02-13

  Bardzo iekawy zestaw wiadomości.Trafilem poprzez YT.Czy przewidujesz jakiś autorski pocast-abym słuchał w tle ?

 4. Wojciech
  2023-02-13

  Bardzo dobre zestawienie

 5. markc
  2023-02-14

  Bardzo ciekawy zestaw wiadomości gospodarczych. W opozycji do artykułów, które próbują udowodnić, że sankcje nie są skuteczne.
  Chociaż widzimy, że działają wolniej niż byśmy się spodziewali, ale działają

 6. Lukeon
  2023-02-14

  😀

 7. Cave
  2023-03-06

  👍

Brak możliwości komentowania.