Razem z Kremlinką przygotowaliśmy odcinek poświęcony sankcjom nakładanych n a Rosję w najbliższych dniach. Większość szczegółów omówimy sobie podczas dzisiejszego Live na który serdecznie zapraszamy.
KREMLINKA SHOW – YouTube Sankcje i ich znaczenie. Czy rosyjska gospodarka ma się dobrze ?
Poniżej krótkie wprowadzenie dla czytelników:
Nowy pakiet sankcji wobec Rosji może zostać ogłoszony przez USA i Grupę Siedmiu (G7) w rocznicę inwazji Kremla na Ukrainę przypadająca 24 lutego – poinformowała w czwartek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.
Szefowie dyplomacji grupy G7 mają się spotkać w ten weekend przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Grupa G7 to: Francja, Stany Zjednoczone USA, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy oraz Kanada.
Mają zostać wprowadzone ograniczenia na dostawy produktów podwójnego zastosowania nie tylko w przypadku Rosji ale również takich krajów jak Chiny, Iran, Korea Północna w przypadku gdy te kraje będą pomagać Rosji w jej działaniach wojennych.
Nowe ograniczenia będą dotyczyć w szczególności importu laptopów, lodówek oraz innych urządzeń domowych zawierających chipy i elementy, które mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę wojenną.
Publicznie mówiliśmy o Iranie, Korei Północnej i Chinach. Ale są też inne kraje, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji – dodają amerykańscy dyplomaci. Równocześnie przygotowany jest 10 pakiet unijnych sankcji, który ma zostać ogłoszony w tym samym terminie.
Obejmie on kolejne banki, które mają zostać odłączone od systemu SWIFT. Chodzi m.in. o największy prywatny bank Rosji Alfa-bank. Restrykcje mają też dotyczyć Rosbanku, Tinkoff-banku i ISC.
UE wprowadzi zakaz eksportu do Rosji ciężarówek, sprzętu budowlanego i podzespołów elektronicznych, producentów asfaltu, kauczuku..
Po raz pierwszy planowane jest też wprowadzenie po raz pierwszy restrykcji wtórnych wobec armatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podejrzanego o omijanie sankcji i fałszowanie ropy.
Dodatkowo będzie obowiązywać zakaz zasiadania obywateli rosyjskich w zarządach spółek infrastruktury krytycznej w UE, takich jak sieci elektroenergetyczne czy dostawcy gazu.
Rozważane jest wciąż propozycja Parlamentu Europejskiego wprowadzenia całkowitego embarga na import wszystkich rodzajów rosyjskich paliw kopalnych i uranu, jednakże istnieje obawą że nie znajdzie się konsensus wśród wszystkich krajów.
10. pakiet sankcji obejmuje zakazy handlu i kontrole eksportu technologii o wartości 11 mld euro.
Pakiet na pewno nie obejmie importu rosyjskich diament, towarów eksportowanych i importowanych z Białorusi choć tutaj jeszcze toczą się rozmowy, bowiem Litwa postuluje o zakaz eksportu nawozów z teretorium Białorusi.
Spotkanie ambasadorów państw członkowskich przy UE na temat pakietu ma zostać zorganizowane przez prezydencję szwedzką w przyszłym tygodniu.
Jednak import czipa z całą lodówką to dość drogi interes. Nie wiem czy warto..