Sankcje G7 i 10 pakiet sankcji UE nakładanych na Rosję

Razem z Kremlinką przygotowaliśmy odcinek poświęcony sankcjom nakładanych n a Rosję w najbliższych dniach. Większość szczegółów omówimy sobie podczas dzisiejszego Live na który serdecznie zapraszamy.

KREMLINKA SHOW – YouTube Sankcje i ich znaczenie. Czy rosyjska gospodarka ma się dobrze ?

Poniżej krótkie wprowadzenie dla czytelników:

Nowy pakiet sankcji wobec Rosji może zostać ogłoszony przez USA i Grupę Siedmiu (G7) w rocznicę inwazji Kremla na Ukrainę przypadająca 24 lutego – poinformowała w czwartek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

Szefowie dyplomacji grupy G7 mają się spotkać w ten weekend przy okazji konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Grupa G7 to: Francja, Stany Zjednoczone USA, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy oraz Kanada.

Mają zostać wprowadzone ograniczenia na dostawy produktów podwójnego zastosowania nie tylko w przypadku Rosji ale również takich krajów jak Chiny, Iran, Korea Północna w przypadku gdy te kraje będą pomagać Rosji w jej działaniach wojennych.

Nowe ograniczenia będą dotyczyć w szczególności importu laptopów, lodówek oraz innych urządzeń domowych zawierających chipy i elementy, które mogą być wykorzystane przez rosyjską machinę wojenną.

Publicznie mówiliśmy o Iranie, Korei Północnej i Chinach. Ale są też inne kraje, które są wykorzystywane do obchodzenia sankcji – dodają amerykańscy dyplomaci. Równocześnie przygotowany jest 10 pakiet unijnych sankcji, który ma zostać ogłoszony w tym samym terminie.

Obejmie on kolejne banki, które mają zostać odłączone od systemu SWIFT. Chodzi m.in. o największy prywatny bank Rosji Alfa-bank. Restrykcje mają też dotyczyć Rosbanku, Tinkoff-banku i ISC.

UE wprowadzi zakaz eksportu do Rosji ciężarówek, sprzętu budowlanego i podzespołów elektronicznych, producentów asfaltu, kauczuku..

Po raz pierwszy planowane jest też wprowadzenie po raz pierwszy restrykcji wtórnych wobec armatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podejrzanego o omijanie sankcji i fałszowanie ropy.

Dodatkowo będzie obowiązywać zakaz zasiadania obywateli rosyjskich w zarządach spółek infrastruktury krytycznej w UE, takich jak sieci elektroenergetyczne czy dostawcy gazu.

Rozważane jest wciąż propozycja Parlamentu Europejskiego wprowadzenia całkowitego embarga na import wszystkich rodzajów rosyjskich paliw kopalnych i uranu, jednakże istnieje obawą że nie znajdzie się konsensus wśród wszystkich krajów.

10. pakiet sankcji obejmuje zakazy handlu i kontrole eksportu technologii o wartości 11 mld euro.

Pakiet na pewno nie obejmie importu rosyjskich diament, towarów eksportowanych i importowanych z Białorusi choć tutaj jeszcze toczą się rozmowy, bowiem Litwa postuluje o zakaz eksportu nawozów z teretorium Białorusi.

Spotkanie ambasadorów państw członkowskich przy UE na temat pakietu ma zostać zorganizowane przez prezydencję szwedzką w przyszłym tygodniu.

Czy jednak proponowane sankcje coś zmienią.
Jak działają obecne sankcje co nas czeka w 2023r już dzisiaj Przypominam o unikalnym materiale live o 20.30
Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tej nitki i krótkiego zaproszenia do vloga.❤️
Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

  1. kmat
    2023-02-18

    Jednak import czipa z całą lodówką to dość drogi interes. Nie wiem czy warto..

Brak możliwości komentowania.