Podsumowanie tygodnia 18.02.23

Jak co tydzień, najnowsze informacje z Rosji, raju dla bandytów i kraju bimbru. A dzisiaj o rosyjskiej ofensywie, topniejących rosyjskich dewizach, pomysłach łatania dziury budżetowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć danych dotyczących gazu i ropy naftowej. Będzie też o stypie na 30 lecie istnienia Gazpromu.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Problemy Raiffeisen Bank w Rosji

Departament Skarbu USA wszczął dochodzenie w sprawie austriackiej grupy Raiffeisen Bank International(RBI) w związku z jej działalnością w Rosji. Według Reuters USA wzmocnią kontrolę nad bankiem, który odgrywa ważną, krytyczną rolę w rosyjskiej gospodarce.

Narodowy Bank Ukrainy zażądał wycofania Raiffeisen Bank International z rynku rosyjskiego. W odpowiedzi grupa stwierdziła , że ​​jej „córka” pracuje w Rosji, więc musi przestrzegać rosyjskiego prawa. Grupa stwierdziła, że ​​opuszczenie rosyjskiego rynku komplikują działania rosyjskich władz.

Są liczne dowody że rosyjska spółka-córka grupy zapewniała i zapewnia nadal  korzystne warunki kredytowania rosyjskiego personelu wojskowego. W 2022 roku rosyjska spółka zależna banku osiągnęła 54,2% zysku austriackiej grupy, mimo utraty 1,2 mln klientów w Rosji.

Wszczęcie postępowania może zmusić Bank do wycofania się z Rosji co może doprowadzić bank do silnej restrukturyzacji a nawet na skraj bankructwa.  Będę dla Was śledził dalsze losy tego rosyjskiego austriackiego banku.

Miejsce 9  Braki dewiz w Rosji

Jak poinformowała 16 lutego szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina, ograniczenia w wypłacie walut (dolary, euro)  w Rosji zostaną przedłużony na czas nieokreślony. Wcześniej miał obowiązywać jedynie do 9 marca 2023r.

Przypomnijmy Bank Centralny Rosji wprowadził tymczasową procedurę transakcji gotówkowych dla osób fizycznych 9 marca 2022. Limit wypłaty z konta wynosi 10 000 USD lub równowartość tej kwoty w euro. Pozostałe środki wypłacane są w rublach. Dozwolona jest wypłata dewiz jedynie otrzymanych przed 9 marca 2022 r.

Obywatele mogą  otwierać nowe konta i lokaty walutowe, ale w okresie obowiązywania limitu czyli obecnie do odwołania  będzie można z nich wypłacać jedynie środki w rublach.

Bank Centralny ocenia, że dewizy walutowe klientów indywidualnych wynoszą 300 mld USD a spora część znajduje się nadal na kontach bankowych.

Złośliwe niepotwierdzone plotki mówią, że znajdowały się a obecnie żadnych dewiz fizycznie tam nie ma.

Może o tym świadczyć apel Stowarzyszenie Banków Rosji  do FTS(służby celnej) w sprawie konieczności zwiększenia limitu importu waluty do Rosji bez deklaracji z 10 000 USD do 100 000 USD.

Są coraz częstsze doniesienia o zakupie walut i próbie przywozu ich do Rosji z południowych republik, Indii a nawet Chin.

Pamiętajmy że od 2 marca 2022 bezwzględnie , zabrania się wywozu gotówki dewizowej  z Federacji Rosyjskiej w kwocie przekraczającej 10 000 USD.

Miejsce 8 Drastyczny spadek bezrobocia w Rosji 

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Rosji w 2022 roku spadła o prawie 30%
Do końca 2022 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Rosji wyniosła 564 tys. osób. To o prawie 30% mniej niż rok wcześniej (777 tys. osób) – poinformował sekretariat wicepremier Tatiany Golikowej. Twierdzi, że sytuacja na bezrobociu jest stabilna.

Czy to oznacza że w przeciągu roku 213 tys. osób znalazło pracę 🙂

Cytując te dane należy pamiętać o liczbie zmobilizowanych, walczących żołnierzy i kilku milionach Rosjan, którzy wyemigrowali z kraju.

Miejsce 7 Dobrowolne opłaty dla Biznesu

Tak jak już Was informowałem rząd proponuje dużym rosyjskim koncernom dobrowolną opłatę dla ratowania budżetu Państwa, który ma się oczywiście  świetnie (takie dane przynajmniej usłyszycie od polskich ekspertów).

Minister finansów Anton Siłuanow powiedział, że rząd spodziewa się uzupełnienia budżetu wkładem dużych przedsiębiorstw. Nie wpłynie to na sektor naftowy i gazowy oraz małe przedsiębiorstwa. Dodatkowe jednorazowe (to się okaże) dochody budżetowe z tytułu wypłat z zysków lat ubiegłych powinny wynieść 300 mld rubli.

Zdaniem Antona Siłuanowa inicjatywę dobrowolnych datków na rzecz rządu wykazał sam wielki biznes (XD). Minister powiedział, że forma wsparcia jeszcze nie jest jeszcze przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami(czyli sami nie wiedzą że się zgłosili i co zgłosili).

Odmiennego zdania jest szef Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców(RSPP) Aleksander Szochin, który twierdzi że  firmy omawiały ten pomysł z Radą Ministrów przez około dwa miesiące i doszły do ​​wniosku, że jest on nie do zrealizowania. Alternatywna propozycja RSPP to podniesienie stawki podatkowej dla wszystkich lub zakup przez firmy rządowych obligacji. jest to niewątpliwie pierwszy przypadek na świecie kiedy to firmy proponują rządowi zwiększenie podatków.

Niestety propozycja nie spotkała się z poparciem Ministerstwa Finansów, które obstaje przy dobrowolnej składce dla przedsiębiorstw.

Jednocześnie rząd w niedalekiej przyszłości planuje znalezienie najlepszych narzędzi dla biznesu, za pomocą którego będą oni uczestniczyli bardziej aktywnie w finansowaniu, programów rządowych(chyba chodzi o wojnę ?).

Poniższy fragment Kommiersant:

Chęć „ściągania” podatków od biznesu jest oczywiście związana z tendencją do wzrostu deficytu budżetowego. Rok 2022 jako całość zamknął się „dziurą” w skarbcu państwa wynoszącą 2,3% PKB, czyli 3,3 bln rubli. Na taki wynik złożyły się jednak dobre „wpływy” z pierwszych pięciu miesięcy (nadwyżka wynosiła wówczas 1,5 bln rubli) oraz wprowadzenie dopłat ze strony Gazpromu. Pod koniec roku sytuacja zaczęła się pogarszać, a po wynikach ze stycznia ub.r. bilans budżetu zaczął wyglądać zupełnie zatrważająco.

Miejsce 6 Rosyjski handel zagraniczny w opałach

Według statystyk handlu zagranicznego zebranych przez analityków kanału Solid Numbers Telegram, w grudniu 2022 r. rosyjski eksport w ujęciu rocznym spadł drugi miesiąc z rzędu – o 16% (37 mld USD) wobec 8% miesiąc wcześniej. Import w tym samym okresie spadł w ujęciu rocznym o 13% (do 23 mld USD) wobec spadku o 10% w listopadzie 2022 r., spadek importu maszyn i urządzeń przyspieszył do 23%.

Ze względu na surowce energetyczne eksport towarów do Indii(głównie ropa) wzrósł w grudniu pięciokrotnie, do Malezji i Gruzji – 2,4 razy, na Węgry – o 81%, do Grecji – o 58%.

Udział Chin w strukturze eksportu w2022 roku wzrósł do 25% wobec 17% w 2021r. Udział Indii w strukturze eksportu  wzrósł do 13% wobec o 3% w 2021r . Udział UE w tym samym okresie spadł do 25% z 41%.

Warto odnotować że wzrosty w przypadku Indii i Chin wyhamowały w 4 kwartale 2022.

W przypadku importu rósł najszybciej z Armenii (4,5-krotnie), Turcji (2,2-krotnie), Kazachstanu (o 48%) i Uzbekistanu (o 43%).

W 2022r udział Chin wzrósł do 44% z 36%  podczas gdy UE spadła do 21% z 38%. Prognozuje się że udział importowanych towarów z Chin powinien przekroczyć 50%.

Według danych Banku Centralnego w branżach zorientowanych na eksport, w styczniu nastąpił spadek przepływów finansowych w stosunku do do 2022r o 10% . Styczniowy spadek dotknął  głównie rafinerie, wydobycie ropy i gazu, hutnictwo, oraz górnictwo węgla kamiennego.

Pomimo rosyjskich deklaracji dotyczącej autarkii(samowystarczalność gospodarcza) widać że w następnych latach nastąpi całkowite uzależnienie od chińskiego partnera.

Miejsce 5  Rosyjskie plany gazowe

Gazprom przygotowuje się do realizacji projektów gazociągów Siły Syberii-2 i Sojuz Wostok. Poinformował o tym 17 lutego szef holdingu Aleksiej Miller podczas imprezy (stypa XD) z okazji 30-lecia Gazpromu.

Zakłada się, że w przyszłości wielkość dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Chin sięgnie 100 miliardów metrów sześciennych. m rocznie. Taką prognozę ogłosił 28 grudnia szef Gazpromu Aleksiej Miller, służba prasowa Gazpromu donosi na kanale Telegram.

„Łącznie całkowity wolumen eksportu do Chin w najbliższej przyszłości wyniesie 48 miliardów metrów sześciennych. m gazu rocznie. A biorąc pod uwagę eksport gazociągu tranzytowego przez terytorium Mongolii – prawie 100 miliardów metrów sześciennych”.

Zanim fani rosyjskiego miru ogłoszą kolejny rosyjski sukces muszę nadmienić dwie rzeczy.

Gazprom rozpoczął studium wykonalności projektu w 2020 roku i zamierza rozpocząć dostawy gazu po 2030 roku, choć już teraz mówi się o opóźnieniu.

Obecny jedyny gazociąg Siła Syberii  dostarcza 10 mld m3 gazu, choć Rosjanie wspominają o 15.5 mld m3. Dla przypomnienia Europa w 2021r konsumowała 155 mld m3 rosyjskiego gazu.

Gazprom obecnie przeżywa szereg problemów i niepowodzeń a coraz poważniejsze stają się usterki i awarie również na tzw. bliską zagranicę.

Dostawy gazu z Rosji do Armenii zostały znacznie ograniczone z powodu zablokowania głównego gazociągu Północny Kaukaz – Zakaukazie w regionie Stawropola, informuje służba prasowa Gazprom-Armenia .

Gazociąg został zatkany około godziny 16:00 14 lutego i do dnia dzisiejszego nie naprawiony w pobliżu terytorium Stawropola, co spowodowało przerwy i niewystarczającą ilość gazu ziemnego importowanego z Rosji.

Miejsce 4 Podatek od nieistniejących przychodów czyli absurdy rządu i ministra finansów Antona Siłuanowa

11 lutego rosyjski rząd skierował do Dumy Państwowej projekt ustawy, w którym proponuje ograniczenie dyskonta ropy Urals do Brent przy obliczaniu podatku od wydobycia niektórych kopalin i podatku od dochodów dodatkowych oraz ujemnej akcyzy na ropę.

W celu obliczenia podatków notowania Ural będą powiązane z Brent, a od wartości marki referencyjnej zostanie odjęta stała zniżka. Przecena ma się stopniowo zmniejszać: z 34 USD za baryłkę w kwietniu do 25 USD za baryłkę od lipca.Moze jeszcze podatek od potencjalnych dochodów.

Czyli  klasyczny barejowski przykład podatku od potencjalnych przychodów lub cen rządowych , nie ważne że firmy naftowe nie mogą uzyskać zalecanej ceny, muszą się z miesiąca na miesiąc bardziej starać się.

Jako główne źródło finansowania deficytu budżetowego w 2023 r. minister wymienił krajowy rynek finansowy, federalne obligacje pożyczkowe, które kupują banki i rosyjscy inwestorzy. „Teraz w większości są to papiery średnio- i długoterminowe. Od siedmiu, dziesięciu lub więcej lat – powiedział.
Za zapowiedziami poszły czyny

Zgodnie z wynikami sześciu dni aukcji, w okresie styczeń-luty, Ministerstwo Finansów uplasowało obligacje skarbowe na kwotę 523,5 mld rubli, zapewniając wykonanie kwartalnego planu pozyskania na rynku OFZ w 65,4%.

Pozyskanie 1 bln w I kw może okazać się nie wystarczające z uwagi na szybko rosnące wydatki budżetowe. Rząd rozważa możliwość zwiększenia emisji długu już w drugim kwartale.

Tu jednak liczymy na Pana ministra i jego kreatywność, zwykły dodruk pieniędzy nie jest przecież zgodny z główną linią informacyjną rządu, dlatego możecie być pewni wielu nowych niespodzianek i nieszablonowych pomysłów.

Miejsce 3 Wydobycie i eksport ropy w styczniu

 W styczniu wydobycie ropy w Federacji Rosyjskiej, według  Międzynarodowej Agencji Energi (MAE)., spadło o 30 tys. baryłek dziennie do 9,77 mln baryłek dziennie. Jednak łącznie z kondensatami wydobycie było o 160 tys. b/d niższe (11,2 mln b/d) niż rok wcześniej.

Eksport ropy i produktów ropopochodnych wzrósł w styczniu o 300 tys. b/d do 8,2 mln b/d (z czego 3,1 mln b/d d – produkty ropopochodne).

To produktom należy przypisać zwiększenie styczniowego wolumeny. Przypomnijmy że od 5 lutego weszło embargo na produkty a wiele firm chciało napełnić w ostatnim momencie magazyny przed tą datą.

Jednocześnie eksport do UE spadł z 2,2 mln b/d do 1,3 mln b/d (w tym ropy do 0,6 mln b/d), natomiast do Chin wzrósł z 1,9 mln do 2,3 mln b/d. Eksport do Indii  spadł nieznacznie z 1,7 mln do 1,6 mln b/d. Wzrost wolumenu nie przełożył się na  wzrost przychodów z eksportu – 13 mld USD (spadek rok do roku o 36%).

Jednakże MAE spodziewa się do końca pierwszego kwartału spadku wydobycia w Federacji Rosyjskiej o 1 mln baryłek dziennie w stosunku do poziomu sprzed rozpoczęcia napaści na Ukrainę.

Szacunki będą uzależnione od wpływu embargo na produkty ropopochodne, które weszło w życie 5 lutego. W styczniu dostawy produktów ropopochodnych do UE spadły już z 1,2 mln baryłek dziennie do 740 tys. baryłek dziennie, podczas gdy dostawy na Bliski Wschód i Amerykę Południową wzrosły o 400 tys. baryłek dziennie.

W lutym MAE spodziewa się ograniczenia wolumenu eksportu produktów ropopochodnych, ale zauważa, że ​​wpływ tego na światowy rynek będzie zależał od wielkości spadających dostaw.

Miejsce 2 Sankcje G7 i 10 pakiet sankcji, mrożenie rosyjskich aktywów

Temat już dosyć obszernie omówiony na kanale KREMLINKA SHOW – YouTube

Niemniej należy wspomnieć o Banku Credit Suisse, który zamroził rosyjskie aktywa o wartości 17,6 mld franków szwajcarskich poinformowały 13 lutego szwajcarskie media. Ok. 4 mld franków szwajcarskich pochodzi od osób znajdujących się na liście sankcji.

Przypomnijmy że Szwajcaria zablokowała w 2022 konta Rosjan objętych sankcjami na kwotę 8 mld USD.

Informacja o  zamrożeniu majątków spowodowała  odpływ i panikę wśród rosyjskich biznesmenów.

Nie pomogła nawet dwa dni później podana informacja, że konfiskata majątków rosyjskich oligarchów na rzecz Ukrainy jest sprzeczna z konstytucją a szwajcarskie prawo nie pozwala na zamrożenie aktywów bez rekompensaty.

Przypomnijmy, że liderem wśród państw europejskich, jeśli chodzi o zamrożenie rosyjskich transakcji i aktywów jest Belgia, która zablokowała rosyjskie transakcje finansowe o wartości 191 mld euro i zamroziła aktywa o wartości 58 miliardów.

Miejsce 1 Rosyjska ofensywa

Planowana rosyjska ofensywa nie ruszyła i z każdym dniem Rosjanie stają przed coraz większym dylematem.

Część ekspertów podaje że operacja „Sztylet” ruszy 20 lutego lub w rocznice inwazji. Pozostała część że opóźni się do połowy maja.

Decyzja w przypadku obu opcji jest dla Rosjan trudna i grozi poważnymi konsekwencjami.

Za pierwszą opcją przemawiają zgromadzone przez Rosjan siły.  Rosjanie mieliby uderzyć od północy tak jak to było podawane pierwotnie jeszcze miesiąc temu.

Jednoczesne drugie uderzenie miałoby nastąpić z południa, gdzie  Rosjanie zagrożą odcięciem całego zgrupowania ukraińskiego w Donbasie.

Obecne walki miałyby być preledium do głównego uderzenia.

Pewne jest że Rosjanie będą chcieli uderzać  wzdłuż rzek aby nie zminimalizować koszt przeprawiania się.

Na przeszkodzie tym świetnym planom stoi jednak kilka czynników

Pierwszy to fortyfikacje Ukraińców w okolicy Sum gdzie miałoby pójść główne uderzenie. Drugim czynnikiem to kulejąca wciąż logistyka i pomimo wysiłków Rosjan, poprawa jest niewielka. Następny i najważniejszy czynnik to czas i pogoda.

Aby przeprowadzić tak duża operację potrzebny jest czas i sprzyjające warunki atmosferyczne. A te właśnie się kończą, za kilka dni nastąpią silne roztopy a kolumny wojskowe będą mogły poruszać się jedynie wzdłuż głównych dróg.

Jeśli Rosjanie pomimo zgromadzonych sił nie zdecydują się na rozstrzygające starcie, w maju staną przed nowymi problemami i będą potrzebować kolejnej mobilizacji i dostaw sprzętu który skończył się w magazynach.

Może się okazać że znowu będą zmuszeni do defensywy i oddawania zajętych już terytorium.

Gospodarka wojenna obecnie jest bardziej papierowa niż realna a zapaść ekonomiczna, która następuje, w 2023r się jeszcze pogłębi. Bez wsparcia zewnętrznego, założonymi sankcjami i blokadami ekonomicznymi  trudno będzie skutecznie prowadzić tak dużą wojnę.

Najlepszą opcją dla Rosjan są negocjacje pokojowe lecz patrząc na odrealnienie obecnego reżimu ta ostatnia opcja nie wchodzi w grę.

Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę możecie postawić mała kawę dla Kremlinki (napracowała się).

Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tego zestawienia, jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was.❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Jeden komentarz

 1. markc
  2023-02-20

  Witam,
  świetny przegląd – gratulacje?
  Czy przewidujesz też zamieszczanie linków do materiałów źródłowych?
  Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Brak możliwości komentowania.