I tu przechodzimy do pierwszego zdziwienia firmy zachodnie zatrudniały 1,41 mln osób generując olbrzymie przychody dla gospodarki, co oznacza, że zwolnienia, które następowały w 2023 nie wpłynęły rażąco na poziom bezrobocia w Rosji.
Oznacza to że sytuacja pogorszyła się dla niecałego 0,5-1 mln obywateli. Bardzo dużo danych wskazuje że jest silna korelacja pomiędzy rosyjskimi emigrantami a tą grupą.
Jeżeli przyjmiemy, że w Rosji 70 mln ludzi pracuje, oznaczać to będzie, że ubytek pracujących ze względu na zwolnienia jest mniejszy niż w przypadku mobilizacji, uchylania się czy też strat wojennych.
Dodatkowo drastycznie zmienia się sposób zatrudniania, głównie w rosyjskich firmach. Do końca 2023 roku liczba oficjalnie samozatrudnionych Rosjan może wzrosnąć do 10 milionów osób, wynika z prognozy platformy profilowej „Naimix”. Na koniec 2022r. według służby podatkowej, w Federacji Rosyjskiej było 6,5 miliona samozatrudnionych i liczba ta stale rośnie.
Osoby które nadal pracują dla zachodnich firm są w sytuacji ciągłego stresu i niepewności. Również firmy nie znają swojej przyszłości, spora ich część się zamyka inne przez najbliższy rok będą działać w zawieszeniu.
Osoby które pracują dla rosyjskich pracodawców często muszą się liczyć ze spadkiem realnych dochodów, w 2022 było to średnio 10%.
Winna jest inflacja i panująca drożyzna. Tutaj wbrew zapewnieniom władzy nie ma drastycznego spadku. Towary importowane są coraz droższe a szczególnie te objęte tzw. importem równoległym. Wzrosty sięgają 100%-200%. W przypadku lokalnych marek następuje degradacja jakości. Towarzyszy temu spadek sprzedaży detalicznej i konsumpcji który pod koniec roku wynosił 10%. Co prawda większość sieci handlowych nie wycofała się z Rosji i nadal zakupy można zrobić w niemieckim Globusie lub francuskim Auchan ale ceny z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe.

Sytuacja w 2023r w tym względzie będzie schizofreniczna. Z jednej strony sam car Putin ogłosił że inflacja wyhamuje do 4% już w połowie roku. Z drugiej olbrzymia dziura podatkowa, zwiększanie podatków firmom, dodruk pieniądza i transfery socjalne. Ratunkiem dla drożyzny jest pogłębiająca się recesja, która obejmuje kolejne regiony Rosji. Widać to w oficjalnych statystykach inflacyjnych gdzie są regiony z 3 krotnie niższą inflacją i gdzie obserwowane jest gwałtowne załamanie pobytu i konsumpcji.
Wraz z kurczeniem się a wręcz zanikaniem klasy średniej następuje powolna sowietyzacja społeczeństwa. Masy zależne od transferów socjalnych zwiększą się w przeciągu kilku lat, a oligarchowie i biznes zacznie coraz silniej skupiać się obrębie wyższych i średnich szczebli władzy.
Oprócz zachodnich korporacji, klasy średniej ofiarami wojny i władzy staną się małe i średnie firmy, które często żyły w symbiozie z zachodnimi koncernami.
Gwałtowny spadek produkcji cywilnej z którym mamy do czynienia od jesieni 2022r. jeszcze bardziej się pogłębi w tym i przyszłym roku (pisałem o tym wielokrotnie).
Dodatkowo Państwo nie jest w stanie utrzymać dotychczasowego modelu eksportowego surowców. Co prawda firmy wydobywcze jeszcze przetrwają ten i przyszły rok ale pozbawione zachodnich technologii, ze zmniejszonymi drastycznie przychodami, ze zwiększonymi podatkami, zmuszone będą obcinać inwestycje w nowe złoża i odwierty. Łatwowydobywalna ropa i gaz się kończy, bez niezbędnych inwestycji Rosja zostanie bez możliwości wydobywczych i jest to scenariusz kreślony powszechnie przez branże i rosyjskich ekonomistów w perspektywie obecnej dekady.
Dużym wyzwaniem będzie w 2023 utrzymanie obecnych transferów socjalnych a nawet ich zwiększenie jak obiecuje Car. Bo należy pamiętać że Rosja transferuje pieniądze do ponad 40% procent społeczeństwa i jak wiemy zaledwie połowa Rosjan pracuje.
Rysuje się nam następujący obraz (dokładne dane i rozwinięcie poszczególnych punktów będę prezentował wkrótce w osobnych felietonach i na kanale Kremlinka) :
- Większość społeczeństwa nie pracuje z czego pracujących wciąż ubywa ze względu na trwającą wojnę. Ci co pracują mają coraz niższe realne dochody i coraz bardziej przesuwani są do produkcji a raczej remontowania śmiercionośnej broni lub udziału w wojnie.
- dochody państwa spadają ze względu na utrzymujące się sankcje, w szczególności surowcowe, emigracje, ubożenie społeczeństwa, produkcje militarna zamiast cywilnej
- Wydatki za to rosną ze względu na wojnę, recesje
- Bank centralny nie posiada odpowiedniej ilości rezerw walutowych zmuszony jest do fizycznej sprzedaży złota i dodruku pieniędzy
- Firmy małe i średnie upadają
- Firmy duże obarczane są coraz wyższymi podatkami przez rosyjski rząd i odcięte są od zachodnich technologii
- Oligarchowie emigrują lub gromadzą się wokół władzy
- Liczba ofiar wojny idzie w setki tysięcy, co generuje kolejne transfery socjalne
- Przestępczość zwiększa się drastycznie. Wiele osób ucieka w nielegalne interesy. Rekruci wracający z frontu zaciągają się masowo do przestępczych organizacji. Kwitnie handel nielegalnym alkoholem i narkotykami
- Za to liczba więźniów spada, nie ma kto iłapać przestępców a duża część więźniów wysyłana jest nadal na front skąd nie wraca a jeżeli wraca to zasila gangi.
- Liczba zgonów, rozwodów, aborcji są najwyższe w historii
- Za to liczba nowych urodzeń najniższa w historii pomiarów
- Spożycie alkoholu rośnie w szczególności nielegalnego
- w 2023, Chiny eksportują ponad 50% wszystkich towarów a handel z Europą powoli zamiera. Rosja wysyła 40% swoich surowców do Chin. Rząd chiński oczekuje upadku obecnego reżimu i instalacji kolejnego w pełni prochińskiego rządu.
Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę wspierajcie kanał Kremlinka Show możecie też postawić kawę według uznania.
Zapraszam wszystkich chętnych jeszcze raz na dzisiejszy Live
LIVE- Jak wygląda życie Rosjan rok po inwazji. Czy rosyjska gospodarka przetrwa kolejny rok wojny. – YouTube
Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tej nitki i krótkiego zaproszenia do vloga.❤️
[…] Wczoraj mówiliśmy sobie dużo na temat sankcji podczas Live i wpływu na życie Rosjan. Jak wygląda życie w Rosji rok po inwazji […]
Panie Pawle bardzo fajne opracowanie, dziękuję. Zdjęcie Globusa ma znak wodny 😉
[…] Wczoraj mówiliśmy sobie dużo na temat sankcji podczas Live i wpływu na życie Rosjan. Jak wygląda życie w Rosji rok po inwazji […]
Niezły tekst 🙂
Bardzo ciekawe wiadomości! Czytałam z przyjemnością – zwłaszcza końcową wyliczankę – od razu lepszy humor 🙂
Nie rozumiem jedynie: „Chiny eksportują ponad 50% wszystkich towarów a handel z Europą powoli zamiera” .
Eksport Chiński do Rosji to 50% całości importu Rosji (czyli z Chin importują połowę towarów) czy jednak 50% eksportu Chin idzie do Rosji?
Pierwsza opcja