Podsumowanie tygodnia 25.02.23

Jak co tydzień, najnowsze subiektywne zestawienie top 10 informacji z Rosji. A dzisiaj o kobietach na traktorach, dziurze w rosyjskim skarbcu, o zablokowanych chińskich kartach, o problemach na rynku ropy.

W mojej opinii dzisiejsze zestawienie jedno z bardziej pesymistycznych w historii Federacji Rosyjskiej, warto przeczytać do końca. Listopadowe i grudniowe prognozy zaczynają się spełniać.

ZACZYNAMY!

Miejsce 10 Problemy z bezpiecznym dostępem do Internetu

W 2023 użytkownicy  systemów Windows 7 i 8.1 w Rosji będą mieć problemy z dostępem do Internetu i swoim  bezpieczeństwem. Wersje tych systemów są zainstalowane na przynajmniej  20% komputerów. Na początku 2023 roku Microsoft, Google, Mozilla, Opera przestały wspierać  modyfikacje systemu operacyjnego Microsoft, co uczyniło przeglądarki podatne na cyberataki. Problem oczywiście można rozwiązać, instalując najnowsze wersje systemu Windows, ale w Federacji Rosyjskiej jest to problematyczne.

Wiosną 2022 roku Microsoft zamknął opcję pobierania systemu operacyjnego przez Rosjan . W grudniu jednak otwarto dostęp do pobierania systemu Windows, w tym 10 i 11. Ale nie można aktywować systemu bez specjalnego klucza, a w Federacji Rosyjskiej takie klucze nie są oficjalnie sprzedawane. Ponadto niektórzy użytkownicy nie wiedzą o tej możliwości – Microsoft oficjalnie nie ogłosił wznowienia dostępu do systemu Windows z Federacji Rosyjskiej, Również w świetle kolejnych sankcji dostęp może zostać ponownie zakończony.

Inną opcją, która pomoże uniknąć problemów związanych z zakończeniem obsługi zagranicznych przeglądarek, jest przejście na rosyjski „Yandex Browser”.

Miejsce 9  Union Pay przestaje działać za granicą

Karty Union Pay z rosyjskich banków, które zostały objęte nowym pakietem sankcji,  przestały działać za granicą. Instytucje kredytowe zalecają wypłacanie gotówki swoim posiadaczom za granicą lub powrót do kraju.

JBank „Primorye” poinformował już o zablokowaniu operacji na swoich kartach systemu płatności UnionPay za granicą. Poinformowała o tym służba prasowa banku. Trudności z z UnionPay za granicą zgłosiły również banki Zenit, Uralsib, MTS Bank, Bank Sankt Petersburg. Banki te objęte są sankcjami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, bank „Primorye” – tylko pod sankcjami USA.

Przypomnijmy UnionPay to formalnie największa na świecie chińska organizacja płatnicza. Jej logo nosi ponad 6 mld wydanych już kart płatniczych.

Do tej pory UnionPay wydawał się bezpieczną alternatywą dla podróżujących Rosjan. Z dniem 24 lutego USA umieściło wymienione banki na tzw. liście  SDN co oznacza zablokowanie wszystkich aktywów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, wstrzymanie działalności w dolarach, a także ryzyko nałożenia wtórnych sankcji na firmy partnerskie.

Wygląda na to że w zbliża się dzień w którym Rosjanie nie będą mogli korzystać z jakichkolwiek kart za granicą z wyjątkiem rosyjskiego Miru w kilku zaprzyjaźnionych krajach.

Miejsce 8 Kurs dolara

Kurs dolara na giełdzie moskiewskiej w piątek, 24 lutego, przekroczył 76 rubli po raz pierwszy od 22 kwietnia 2022 r.  Jest to zgodne z prognozami które podawaliśmy w zeszłych zestawieniach.

Obecnie nie stawiamy już pytania czy dolar będzie kosztował ponad 80 rubli jak prognozowaliśmy, pytanie jest raczej kiedy to nastąpi. Dane z rynku ropy i informacje o powiększającej się dziurze budżetowej wskazują że jest to kwestia prawdopodobnie tygodni.

Rosyjska giełda również zbliża się do najniższych wartości z początku wojny. RTS spadł do wartości 92 punktów.

Miejsce 7 200% cła na rosyjskie aluminium

Prezydent USA Joe Biden nakazał od marca nałożyć 200-procentowe cła na import wyrobów aluminiowych z Rosji.
Od 10 kwietnia 2023 r. – 200% cło na import wyrobów aluminiowych, jeśli jakakolwiek ilość pierwotnego aluminium używanego do produkcji wyrobów aluminiowych jest wytapiana w Rosji lub produkty aluminiowe są odlewane w Rosji.

Aluminiowe pojemniki na sprężony lub skroplony gaz, płyty pokryte stopem aluminiowo-cynkowym, drzwi, okna i ramy, konstrukcje aluminiowe lub części konstrukcji, które zostały stworzone lub odlane w Rosji, zostały objęte sankcjami.

24 lutego Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje wobec Rosji. Departament Handlu USA zaostrza kontrolę eksportu „dóbr luksusowych” i sektora przemysłowego. Lista sankcji obejmuje rosyjskie banki, w szczególności MTS-Bank, Uralsib Bank, Lanta-Bank i Metalurgiczny Bank Inwestycyjny (Metallinvestbank).

Miejsce 6 Rosyjskie kobiety na traktory

Pod koniec 2022 r. w Rosji zaczęło brakować zarówno wysoko wykwalifikowanych, jak i liniowych pracowników, wynika z końcowych raportów wielu firm. W 2023 r.,  aby przezwyciężyć niedobór personelu, firmy zaczęły zatrudniać więcej kobiet często w zawodach, w których mężczyźni stanowili większość.

Liczba  kobiet starających się o pracę mechanika wzrosła o  85%, operatora dźwigu 73%, tynkarza  72%, malarza 62%. W dziedzinie IT liczba kobiet poszukujących pracę wzrosła o 36%, w budownictwie o 46%, w branży transportowej i logistycznej wzrost 42%.

Miejsce 5  10 pakiet sankcji UE przyjęty

UE nakłada sankcje na 96 firm produkujących asfalt i gumę.
Nowe sankcje UE przygotowane na rocznicę rozpoczęcia operacji wojskowej obejmują ograniczenia wobec trzech banków, a także obowiązek zgłaszania aktywów osób i podmiotów objętych sankcjami.

O 10 pakiecie sankcji możecie posłuchać w podcaście Pakiet sankcji na Rosję G7 i UE. – YouTube.

Polska postawiła sześć warunków przy uzgadnianiu 10. pakietu antyrosyjskich sankcji Unii Europejskiej – powiedział ambasador przy UE Andrzej Sados. Wśród nich są prace nad nowym pakietem sankcjami: wobec Rosatomu, a także żądania ograniczenia importu diamentów i gumy.

Czego wymaga Polska:

  • rozpatrzenie kwestii „deportacji ukraińskich dzieci do Rosji”;
  • prace nad sankcjami wobec Białorusi (Warszawa spodziewa się, że zostaną one przyjęte w poniedziałek 27 lutego);
  • prace nad sankcjami w sferze nuklearnej, mówimy o „paliwie, sankcjach wobec Rosatomu i kierownictwa firmy”;
  • ograniczenia importu rosyjskich diamentów;
  • stworzenie przez Komisję Europejską mechanizmu monitorowania i przygotowywania raportów na temat dywersyfikacji importu kauczuku syntetycznego z Rosji przez kraje UE;
  • prace nad nałożeniem sankcji na kolejnych „rosyjskich propagandzistów”, Warszawa przygotowała listę ponad 150 nazwisk.

Miejsce 4 Produkcja przemysłowa

W styczniu 2023 r. produkcja przemysłowa w Federacji Rosyjskiej spadła o 2,4% w ujęciu rocznym i o 0,6% w porównaniu do grudnia 2022 r. , podał Rosstat.

Pomimo ogromnego wsparcia budżetowego i wysokiego poziomu optymizmu ze strony firm, produkcja sektora nadal silnie spada. Wyjątkiem są branże, które są w jakiś sposób związane z przemysłem wojskowym.

Spadek produkcji przemysłowej o 2,4% w ujęciu rocznym w styczniu 2023 r. w kontekście powiększonych sektorów przemysłowych był faktycznie wszechobecny: górnictwo zmniejszyło się o 3,1%, przetwórstwo – o 2,3%, branże związane z zaopatrzeniem w wodę i warunkami sanitarnymi, usuwaniem odpadów i eliminacją zanieczyszczeń – o 7,5%. Największy spadek odnotowano w produkcji pojazdów samochodowych (54,6%), maszyn i urządzeń (22%) oraz drewna (22,1%).

Wśród branż produkcyjnych wzrost produkcji wykazał produkcja pozostałych pojazdów (27,4% – produkcja wojenna), żywności (4,4%), napojów (7,1%), odzieży (5,5%), komputerów i urządzeń peryferyjnych, produktów optycznych i elektronicznych (5,5%, wpływ produkcji wojennej) oraz sprzętu elektrycznego (0,7%).

Miejsce 3 Coraz trudniejsza sytuacja firm opuszczających Rosję

Wczoraj mówiliśmy sobie dużo na temat sankcji podczas Live i wpływu na życie Rosjan. Jak wygląda życie w Rosji rok po inwazji

Dzisiaj poruszymy jeszcze jeden aspekt od strony firm zachodnich i procesu opuszczania Rosji.

Prowadzenie interesów w Rosji jest coraz bardziej drogie. Równie drogie może okazać się całkowite opuszczenie Rosji w 2023r.. Przypomnijmy od zeszłego roku zagranicznym firmom zakazuje się swobodnej sprzedaży aktywów w Rosji bez zgody specjalnej komisji rządowej. A komisja zatwierdzi transakcję tylko na korzystnych warunkach dla kraju (i dla członków komisji XD ).

Po pierwsze, taka transakcja powinna być z dyskontem. Zagraniczna firma musi sprzedać aktywa nowemu rosyjskiemu właścicielowi ze zniżką co najmniej 50%. Najpierw podawana jest wycena rynkowa składnika aktywów, a następnie zatwierdzana jest cena sprzedaży z dyskontem.

Po drugie, taka zagraniczna firma musi dokonać jednorazowej płatności do budżetu z pieniędzy otrzymanych na sprzedaż rosyjskich aktywów. Według różnych szacunków taka płatność musi sięgać minimum 10% kwoty sprzedaży.

Jeśli firma jest gotowa ponieść duże koszty finansowe, komisja zatwierdzi tę transakcję. Tutaj pojawia się pytanie: co jest droższe dla obcokrajowców? Duża zniżka czy wpłata do budżetu? Rabat może prowadzić do strat, a płatność może powodować problemy w jurysdykcjach krajowych zagranicznych firm.

Dodatkowo decyzje zagranicznego kierownictwa firm w Rosji mogą nie być brane pod uwagę. W ramach odpowiedzi na sankcje osoby prawne w Rosji mogą nie brać pod uwagę opinii zagranicznych członków zarządu i akcjonariuszy przy podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania i nie brać pod uwagę ich głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy.

Powstaje sytuacja w której wiele firm pozostaje uwieziona w Rosji bez możliwości sprzedaży swoich aktywów. Będzie prowadzić to do absurdalnych sytuacji w 2023r. Wiele firm będzie działać jedynie w teorii ograniczając produkcje oraz aktywność, duża część będzie podejmować decyzje bez zgody własnych central lub działając na szkodę właścicieli . Wiara reżimu że dekretami można kształtować gospodarkę ma długą w Rosji tradycję.

Miejsce 2 UE traci pozycje lidera we wspieraniu rosyjskiego reżimu

Import rosyjskich paliw kopalnych do Unii Europejskiej stale spada od końca marca 2022r., o ponad połowę w wartościach pieniężnych w porównaniu z poziomami sprzed inwazji.  W lutym Chiny przewyższą nieznacznie UE w  imporcie rosyjskich paliw kopalnych.

0,8 mln ton ropy Urals z rosyjskich portów w dniach 1-15 lutego trafia do Chin w porównaniu z około 0,4 mln ton ropy w tym samym okresie stycznia, według handlowców i danych Refinitiv Eikon.

Dostawy ropy Urals do Chin rosną, ponieważ stawki frachtowe słabną, a spread Brent-Dubai zawęża się, co sprawia, że ropa Urals związana z Brent jest bardziej konkurencyjna w porównaniu z gatunkami związanymi z Dubajem na rynkach azjatyckich.

Dostawy do Indii za to  spadną o 0,4 mln ton w lutym. Około 1,5 mln ton ropy Urals w pierwszej połowie lutego trafia do indyjskich portów. W pierwszej połowie stycznia Indie otrzymały około 1,9 miliona ton morskiej ropy Urals, według Refinitiv Eikon.

Jak widzimy na ten moment mamy stabilizacje wolumenu jeśli chodzi o rynek azjatycki a przepływy dotyczą dwóch największych odbiorców.

Pamiętajmy Chiny i Indie kupują z dużymi rabatami w związku z zachodnimi sankcjami na rosyjską ropę, a ostatnio embargiem i limitami cenowymi.

Oprócz niskiej ceny, coraz większym problemem staje się transport ropy stąd zapewne wracając pomysły o kolejnej redukcji wolumenu. Według najnowszej rosyjskich źródeł mówi się że Rosja planuje zmniejszyć eksport ropy ze swoich zachodnich portów nawet o 25% w marcu w porównaniu z lutym, zwiększając już ogłoszone cięcia produkcji(500 tys. b/d) w celu podniesienia cen ropy.

Dodatkowo Moskwa walczy wciąż  o przekierowanie eksportu rafinowanych produktów.  Rosyjskie produkty będą musiały być sprzedawane z ogromnymi upustami aby mogły konkurować  z indyjskim, chińskimi i tureckimi rafineriami, gdzie produkcja odbywa się z rosyjskiej ropy.

Miejsce 1 Katastrofa rosyjskiego budżetu trwa w najlepsze 

Mamy dane kasowe budżetu Rosji z 20 lutego. Według danych  operacyjnych jednolitego portalu systemu budżetowego, od początku roku do 20 lutego wydatki budżetu wzrosły i od początku roku wyniosły  5,1 biliona rubli (67 mld USD), podczas gdy dochody wyniosły tylko 1,3 biliona(17mld USD).

Różnica wyniosła zatem około 3, 8 biliona rubli(50mld USD) i jest to historyczne maksimum. To znacznie więcej niż planowana wielkość deficytu na rok czyli 2, 8 biliona rubli(37 mld USD).

Zatem dzienne wydatki rosyjskiego budżetu wynoszą 100 mld rubli(1,31 mld USD)..Przypomnijmy że według projektu ustawy budżetowej w całym roku Rosja powinna wydać 29 bln rubli (381 mld USD) co oznacza, że nie powinni dziennie więcej wydawać niż 1,04 mld USD dziennie a wydatki. A należy pamiętać że część wydatków jest przesuwana na później i często są księgowane później.

Na kontach rządowych brakuje chronicznie pieniędzy a deficyt raptownie się powiększa. Znając te dane bardziej zrozumiałe są posunięcia władzy zwiększające podatki dla firm naftowych oraz nakazujące obowiązkowe(dobrowolne) opłaty dla rosyjskich korporacji.

Zarówno jednak zwiększone podatki jak i emitowane obligacje  pokrywają zwiększającą się dziurę budżetową zaledwie w części. Jeśli rząd nie sięgnie po bardziej stanowcze rozwiązania sytuacje może być krytyczna.

Liczenie na odbicie i wzrost na rynku surowcowym może okazać się płonną nadzieją i doprowadzić do niekontrolowanej inflacji oraz dewaluacji rubla.

Zwróćcie uwagę że są to dane kasowe a ministerstwo finansów podaje często dane memoriałowe a tak naprawdę swoje szacunki do publicznej wiadomości.

Należy liczyć się z tym że ponownie ministerstwo będzie chciało uwzględnia dochody za luty które wpłyną na konta w marcu i być może poda swoje oderwane od realiów  dane jednocześnie zakazując  innych publikacji.

Powtarzam że jedynym ratunkiem dla Rosjan są negocjacje pokojowe lecz patrząc na odrealnienie obecnego reżimu wciąż ta opcja nie wchodzi w grę.

Jeśli wytrwaliście do końca gorąca prośba o pozostawienia serduszko abym wiedział, ile osób mnie czyta. Komentarze mile widziane, jak i kulturalna polemika. Jeśli Wam podoba się zestawienie proszę możecie postawić kawę Kremlince lub mi.

Proszę nie zapominajcie przekazać dalej tego zestawienia, jako cytat z własnym komentarzem. To zestawienie jest dla Was.❤️

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: