Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
W dzisiejszym programie:
- Indeks giełdy moskiewskiej spadł w Poniedziałek poniżej 2850 punktów. Jest to nowe minimum w bieżącym roku.
- Bank Centralny podniesie główną stopę procentową z 18 do 19% 13 września, mówi ekonomista Aleksander Razuwajew. Zaznaczył, że decyzja ta będzie miała pozytywny wpływ na kursy par walutowych.
- Od kwietnia do czerwca 2024 r. rosyjskie banki udzieliły 45,8 tys. nowych odroczeń kredytów dla wolontariuszy, którzy wyjechali na Ukrainę.
- Federalna Służba Podatkowa zwiększyła ściągalność kar finansowych od Rosjan i przedsiębiorstw. Dochody budżetu z nich wzrosły o 70% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. – do 2,4 mld rubli – wynika z danych Federalnej Służby Podatkowej.
- Rosyjscy astrolodzy radzą: Merkury przechodzi w retrogradację od 5 do 28 sierpnia. W tej chwili nie zaleca się przeprowadzania dużych transakcji i nowych dokumentów, rozpoczynania nowych projektów, dokonywania dużych zakupów, wyjeżdżania na długie podróże, zmiany pracy i zawierania małżeństw. Możesz poświęcić się rozwojowi duchowemu, kreatywności, uprawiać sport, przejść na dietę, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i dokończyć odłożone na później zadania.
- Czas na wielkie sprzątanie”. Milonow wezwał do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej ezoteryków za publikowanie prognoz astrologicznych i horoskopów urodzeniowych. Jest pewien, że „cała ta astrologiczna hołota” ma jasne zadanie – „doprowadzić do szaleństwa nasze kobiety, a nawet mężczyzn”. Polityk podejrzewał, że ktoś zarządza czytnikami tarota z zagranicy.
- Posłowie zaproponowali natychmiast podnieść stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych dla migrantów do 30%. Projekt ustawy został już opracowany i wkrótce zostanie przedłożony Dumie Państwowej, dowiedziała się Izwiestia. Jeśli taka ustawa zostanie przyjęta, przyjazd do pracy w Rosji nie będzie opłacalny dla migrantów, co oznacza pogłębienie się niedoborów kadrowych w kraju – twierdzą eksperci. Może to również doprowadzić do nowej rundy podwyżek cen towarów i usług w Rosji.
- Zarobki kierowców autobusów wzrosły do 135 tysięcy rubli miesięcznie. Wynagrodzenie takie obiecuje się w Niżnym Nowogrodzie w kontekście dotkliwych niedoborów kadrowych. Jednocześnie dwa lata temu maksymalna płaca nie przekraczała 60 tys. W mieście brakuje obecnie blisko 650 kierowców.
- Zastępca szefa Głównej Dyrekcji Rozwoju Innowacyjnego Ministerstwa Obrony Władimir Niestierow został zatrzymany za kradzież
- Do 128 kilobitów na sekundę w domowym Internecie spowolni YouTube w Rosji. Władze powiadomiły o tym dostawców. Nie ma jeszcze żadnych raportów o całkowitym zablokowaniu witryny.
1. „Głód juanów”. Deficyt chińskiej waluty w bankach rekordowe
Jak podaje Moscow Times Rosyjski system bankowy doświadcza rosnącego niedoboru juana w związku z masowymi odmowami chińskich banków dokonywania płatności z powodu groźby sankcji USA.
We wtorek, 6 sierpnia, na rynku międzybankowym oprocentowanie pożyczek w juanach overnight poszybowało do 20% w skali roku – tyle instytucje kredytowe były gotowe zapłacić za zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu w chińskiej walucie.
W samych Chinach banki pożyczają sobie nawzajem na jeden dzień po oprocentowaniu nieco poniżej 2%.
Tym samym różnica między kosztem pożyczek w juanach w Rosji i Chinach stała się prawie dziesięciokrotna.
Spread ten jest dobrym „wskaźnikiem stanu rosyjsko-chińskich relacji bankowych”, gdy nawiązuje się więzi, różnica w stopach utrzymuje się na niskim i stabilnym poziomie, a jej wzrost lub gwałtowne wahania wskazują, że chętnych do zaopatrywania rosyjskiego rynku w juana jest mniej.
Obecnie chińskie banki zwracająokoło 80% przelewów w juanach, które rosyjskie firmy próbują przetworzyć, poinformował Kommersanta. Graniczące z chińskimi bankami, które były jednym z ostatnich dostępnych kanałów płatności, ograniczyły wymianę rubli na juany. Chiński oddział VTB (VTB Shanghai), który został objęty amerykańskimi sankcjami w lipcu, jest zmuszony zrobić to samo,
Jak podaje Bloomberg, zamrożone są nawet płatności za rosyjskie surowce, które są sprzedawane w Chinach. Problemy dotknęły metalurgów i eksporterów produktów rolnych, podały źródła agencji.
Oprócz juana na rosyjskim rynku walutowym praktycznie nie ma już waluty obcej – stwierdził w lipcu Bank Centralny. Według niego juan zajmował 99,6% rynku walutowego.
2. Roscosmos ogłasza -straty w wysokości 180 miliardów rubli z powodu sankcji.
Roskosmos, który znalazł się pod sankcjami w związku z wojną z Ukrainą i utracił prawie wszystkich zagranicznych klientów.
Ponosi straty czwarty rok z rzędu i to oficjalna wypowiedź zastępcy szefa tej państwowej korporacji Andrieja Elczaninowa.
Według niego Roskosmos zakończył ubiegły rok na minusie o 13,9 mld rubli, a rok wcześniej zanotował stratę na poziomie 17 mld rubli.
Łączna suma strat za lata 2020–23 korporacji państwowej przekroczyła 100 miliardów rubli.
Ciosem dla Roskosmosu było masowe anulowanie kontraktów na wystrzelenie satelitów, które przed wojną stanowiły lwią część jego dochodów. „Odmowa podpisania kontraktów przez nieprzyjazne państwa kosztowała Roskosmos 180 miliardów rubli” – powiedział Ełczaninow.
Według niego Roskosmos chce wrócić do poprzedniego poziomu przychodów dzięki krajom Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. „Ale jest to gra długoterminowa, jak na wszystkich nowych rynkach, na których panuje duża konkurencja” Tu mamy zalążek kolejnego planu i świetlanej przyszłości, która najpewniej tak jak 90% innych świetlanych planów z ostatnich miesięcy wyląduje w koszu. Nikt nigdy tyle ci nie obieca ile rosyjska firma w kłopotach.
Wyniki Roskosmosu są najgorsze we współczesnej historii Rosji: państwowa korporacja tylko raz przeprowadziła mniej startów – w 2020 r., w kontekście pandemii i blokad. Wtedy wszyscy dostali po tyłku. Teraz tylko Rosja. Tu perspektywa.
Ćwierć wieku temu Rosja zajmowała przodującą pozycję pod względem wystrzeliwania rakiet na orbitę: Roskosmos przeprowadzał ponad 30 startów rocznie w porównaniu z 28 w Stanach Zjednoczonych, 12 w Europie i 5 w Chinach.
Teraz Stany Zjednoczone do 108 w poprzednim roku.
Chiny 63 starty.
Rosja 19.
Jak dotąd połowa spółek zależnych wchodzących w skład Roscosmos notuje straty, a te, które osiągają zyski, przyznają, że rentowność jest ujemna.
„Koszty prac znacznie wzrosły w związku ze wzrostem cen materiałów i komponentów, a wysokość odpisów kosztów ogólnych kontraktu rosła w miarę dłuższego okresu jego realizacji. W rezultacie część kosztów nie jest pokryta w cenie kontraktu, co prowadzi do strat” – powiedział najwyższy menadżer.
3. UE wysyła dla Ukrainy pierwszą transzę z programu gospodarczego o wartości 50 mld euro
Unia Europejska zatwierdziła pierwszą regularną wypłatę w ramach czteroletniego programu wsparcia gospodarczego i finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Kijów otrzyma 4,2 mld euro na zapewnienie administracji publicznej i wzmocnienie stabilności makrofinansowej.
Aby otrzymać fundusze, Ukraina spełniła niezbędne warunki w takich dziedzinach jak finanse publiczne i zarządzanie przedsiębiorstwami, otoczenie biznesowe, energetyka i rozminowywanie, w tym realizacja reform – poinformowała Rada Europejska w decyzji.
Aby pomóc krajowi znajdującemu się w stanie wojny i odbudować jego gospodarkę, UE utworzyła w marcu Fundusz dla Ukrainy. Otrzymał z niego już prawie 8 mld euro w formie finansowania przejściowego i wstępnego.
Z programu pomocowego o wartości 50 mld euro na lata 2024–2027 32 mld euro przeznaczone jest na wsparcie reform (w tym w finansach publicznych i walce z korupcją) oraz inwestycji, a ich przyznanie jest uzależnione od osiągnięcia określonych wskaźników.
Rada Europejska zauważa, że jeśli wszystkie proponowane reformy i inwestycje zostaną w pełni wdrożone, PKB Ukrainy może jeszcze wzrosnąć o 6,2% do 2027 r. i 14,2% do 2040 r., a dług publiczny może spaść o około 10 punktów procentowych PKB do 2033 r.
Po załamaniu o ponad 30% w 2022 r. z powodu rosyjskiej inwazji, PKB kraju wzrósł w zeszłym roku o 5%.
W pomoc gospodarczą dla Ukrainy zaangażowane są również Stany Zjednoczone. W poniedziałek Kijów otrzymał od nich 3,9 mld dolarów pomocy budżetowej, podaje Bloomberg; Fundusze te pochodzą z pakietu o wartości 61 miliardów dolarów, który Kongres zatwierdził w kwietniu.
W administracji Joe Bidena utworzono stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. odbudowy gospodarczej Ukrainy, które przez rok zajmowała była sekretarz handlu Penny Pritzker.
Opracowany przez nią pięcioetapowy plan ma pomóc Ukrainie pozyskać ponad 480 mld dolarów, które będą potrzebne do odbudowy kraju po wojnie.
Rekomendacje przedstawione Bidenowi w zeszłym tygodniu obejmują utworzenie międzyagencyjnej jednostki ds. odbudowy i odbudowy, która będzie podlegać premierowi Ukrainy, a także obszerną listę gotowych do realizacji projektów, w które mogą inwestować amerykańskie firmy, powiedział Pritzker Bloombergowi.
Odwiedzając Ukrainę sześć razy w ciągu roku, przywiozła ze sobą prezesów sześciu amerykańskich firm.
Według niej rozmawiała o udziale w odbudowie kraju z wiodącymi firmami we wszystkich sektorach – „od energetyki, jak Westinghouse, i obronności, jak Lockheed Martin i Northrop Grumman, po Boeinga i wiele innych, w tym agrobiznesu, jak ADM i Cargill, a także finansowych – JPMorgan i BlackRock”.
4. „Perfect Storm” w budżecie kraju.
Na wstępie czym jest tzw. „Perfect Storm” Połączenie wielu niekorzystnych czynników: Sytuację, w której zbiega się wiele negatywnych zdarzeń lub okoliczności, wzajemnie się potęgując i prowadząc do katastrofalnych skutków. Idlaczego tego użyłem? Bo użyli tego zwotu analitycy z MMI i mi się podoba, choć nie uważam, aby rzeczywiście był już to taki sztorm co może zatopić tą łajbę zwaną- rosyjska gospodarka.
Dochody z ropy i gazu, które stanowią około jednej trzeciej budżetu federalnego, okazały się w lipcu znacznie mniejsze, niż oczekiwało Ministerstwo Finansów.
Wyniosły one 1,08 biliona rubli.
I tu mamy przykład z tego przysłowia: jeden rabin powie tak, a drugi rabin powie nie.
W naszych mediach będzie grzany ewidentny sukces Rosjan! Spotkacie się z tym w prasie i w telewizji. Już tłumacze dlaczego.
Dochoty te bowiem były o 33% większe niż rok wcześniej. Więc przecież sukces! Więcej sprzedają! Rosja ma się wspaniale itd. Tu już nie raz tłumaczyliśmy, że te dochody to z podatków od wydobycia, które zostały podniesione w tym roku i nie jest to równoważne z tym że Rosjanie sprzedają więcej. Po prostu firmy muszą płacić więcej podatków. To tak jakby nam podnieść teraz nie wiem Vat z 23% na 30%, a potem ogłosić, że w budżecie mamy nadwyżkę, a nie deficyt. Oczywiście mówię to w dużym uproszczeniu.
Nie jest to sukces też ze względu na to, że ściągnięto do budżetu o 142 miliardy rubli mniej, niż przewidywało Ministerstwo Finansów na początku roku. Patrzymy więc w tabelę a tam po przeliczeniu na dolary mamy 1,7 mld $ mniej niż sobie zakładaliśmy.
To największe od stycznia odchylenie od prognoz. Ekonomista Dmitrij Polevoy ( Pan ma bardzo ciekawe nazwisko, takie pasujące do Rosjanina) nazywa rewizję „ogromną”.
Cena ropy naftowej spadła do najniższego poziomu od grudnia i kosztuje nieco ponad 75 dolarów. To plasuje Ural nieco powyżej 60 dolarów, zauważają analitycy MMI.
Rabaty rosyjskiej ropy do standardu w lipcu spadły o 1,5–1,7 dolara za baryłkę do około 13 dolarów. Według analityków SberCIB sprzedaż netto walut obcych największych eksporterów spadła w lipcu do 11,5 mld dolarów z 14,5 mld dolarów w czerwcu.
Tymczasem rubel w dalszym ciągu się umacnia ze względu na problemy z opłacaniem importu. „Silny rubel – tania ropa – zmniejszona produkcja” to tzw. „Perfect Storm” dla rosyjskiego budżetu, który w jednej trzeciej zależy od dochodów z ropy i gazu – konkludują analitycy MMI.
I tu jeszcze raz uczulam. Ja też popełniałem ten błąd. Jedna trzecia dochodów budżetu zależy od Ropy i Gazu. Ale nie od sprzedaży ropy i gazu. Od wydobycia głównie i dodatkowo od sprzedaży. To absolutnie nie jest jednoznaczne.
5. W Rosji w ciągu dwóch tygodni czwarta tama została uszkodzona.
Jak poinformowało TASS regionalne Ministerstwo Obrony Cywilnej i Sytuacji Nadzwyczajnych, w Terytorium Nadmorskim w nocy 6 sierpnia pękła tama .
„Nie ma ofiar, przepływ wody jest nadal słaby. Ratownicy udali się na miejsce zdarzenia i trwają prace nad usunięciem skutków” – powiedział przedstawiciel zastępu. W budynku miejscowej szkoły nr 2 przygotowano tymczasowy ośrodek zakwaterowania dla powodzian.
„Ratownicy zalecają ewakuację okolicznych mieszkańców, ale każdy decyduje sam” – powiedział przedstawiciel departamentu. Zaznaczył, że nie ma jeszcze zagrożenia dla ludności, gdyż poziom wody w mieście jest niski.
Administracja ostrzegła, że woda dotrze w ciągu jednego lub dwóch dni. Populacja miasta wynosi 25 tysięcy osób.
Poziom wody w lokalnych zbiornikach stale się podnosi, a gleba staje się podmokła. Prognozuje się zalewanie niżej położonych obszarów, odcinków dróg i pól uprawnych – podało Ministerstwo Obrony Cywilnej i Sytuacji Nadzwyczajnych.
Uszkodzenie tamy w Dalnerechensku było czwartym w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
Kreml nie zgodził się uznać za swój obowiązek doglądania systematycznego niszczenia tam w Rosji. Według sekretarza prasowego prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa głowa państwa nie zajmuje się kwestią stanu obiektów hydrotechnicznych w rosyjskich obwodach. Odpowiada za to rząd i władze lokalne – podkreślił Pieskow. Tak. Putin ma ważniejsze rzeczy na głowie. Nie wysyłajcie mu filmów i listów z zalanych obszarów. Prezydent ogląda na razie zaległe filmiki i czyta listy od żołnierzy z frontu. A tych też się trochę nazbierało.
6. Premier Rosji polecił, aby w ciągu trzech miesięcy urzędnicy wymyślili, jak dokonać „przełomu” w demografii i gospodarce.
Na koniec coś, na co wielu czekało. Choć nikt nie prosił.
Premier Rosji Michaił Miszustin zlecił Ministerstwu Rozwoju Gospodarczego i Ministerstwu Finansów opracowanie do 1 listopada planu ( tu słowo proszę sobie podkreślić wężykiem ) osiągnięcia narodowych celów rozwojowych, które prezydent Władimir Putin ustanowił dekretem z początku maja.
Plan, na którego opracowanie przeznaczono niecałe trzy miesiące, powinien powstać na podstawie „projektów narodowych”, które z kolei powinny być przygotowane jeszcze szybciej – przed 15 września, jak wynika z instrukcji Miszustina.
No i jakie wyzwania są przed urzędnikami:
Majowym dekretem, podpisanym przez Putina zaraz po rozpoczęciu piątej kadencji, prezydent Rosji zażądał, aby do 2030 roku średnia długość życia Rosjan wydłużyła się z obecnych 73,4 lat do 78 lat. Ludzie bądźcie litościwi i napiszcie tym urzędnikom w komentarzach jak wydłużyć w 5 lat średnią długość życia o 5 lat? Mnie przychodzi do głowy tylko dekret o zakazie zgonów, ale może macie lepsze propozycje.
Kolejnym tematem jest współczynnik dzietności ogółem (tzw. średnia liczba dzieci na kobietę w wieku reprodukcyjnym) ma wzrosnąć z 1,4 do 1,6. Tu do listopada będzie chyba problem bo z tego co kojarze to nawet jakby Miszustin z całym rządem dziś zaczeli działać to te dzieci się nie porodzą na czas.
Ponadto, zgodnie z dekretem Putina, za sześć lat Rosja powinna znaleźć się w pierwszej czwórce gospodarek świata pod względem PKB liczonego według parytetu siły nabywczej (PPP). To akurat proste. Wyslę się odpowiedni Excel do odpowiednich instytuacji i załatwione.
Jednocześnie inwestycje w gospodarce powinny wzrosnąć o 60%, a giełda powinna gwałtownie rosnąć (do 66% PKB przy kapitalizacji do 75% PKB). Tu to chyba Paweł jest/był na konsultacjach bo ja szczerze mówiąc nawet nie wiem jak to zacząć.
Putin żąda także, aby Rosja znalazła się na liście 25 krajów, w których znajduje się najwięcej robotów na świecie. Myślę, że to się da osiągnąć kupując odpowiednią ilość robotów kuchennych na Temu.
Wzrost eksportu kraju ma wzrosnąć o dwie trzecie, a udział towarów importowanych w gospodarce spadnie do poziomu Związku Radzieckiego – nie więcej niż 17% PKB.
Ponadto, zgodnie z dekretem prezydenckim, kraj powinien mieć na arenie światowej nowych przyjaciół. Tak nie śmiejcie się Premier przekazuje zadania i trzeba wykonać.
Służba prasowa Gabinetu Ministrów poinformowała, że do każdego z celów Miszustin wyznaczył kuratora w rządzie. I znów się nam JARuskij realizuje. Pamiętacie jak mówiliśmy o komisarzach płodności, czy komisarzach szczęścia? I potem nie mówcie, że JaRuski to nie jest poważny program analityczny bo sami widzicie.
Tym samym szef rządu poinstruował wicepremier Tatianę Golikową, aby znalazła rozwiązanie problemów demograficznych.
„Przełom” technologiczny powierzono wicepremierowi Denisowi Manturowowi.
Rozwój gospodarki wicepremierowi Aleksandrowi Nowakowi
Wicepremier Dmitrij Patruszew, były szef Ministerstwa Rolnictwa, będzie nadzorował środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe,
Witalij Saveliew będzie nadzorował tworzenie systemów bezzałogowych.
Marat Khusnullin będzie nadzorował ogólnokrajowy projekt budowlany.
W szczególności wymaga się od niego, aby do 2030 roku Aby każdy Rosjanin miał minium 30m2 mieszkania. Mieszkań raczej nie zbudują, więc obawiam się za co Pan Marat Będzie odpowiedzialny.
Państwowy program wychowania obywateli do „patriotyzmu” zgodnie z poleceniem Miszustina powierzono wicepremierowi Dmitrijowi Czernyszence. W szczególności będzie musiał zadbać o to, aby za 6 lat co drugi młody człowiek w kraju angażował się w działalność patriotyczną, a 85% wierzyło, że może realizować się w Rosji.