Codzienny ekonomiczny przegląd 06.08.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Węgry wylecą z Schengen przez Rosję?

Parlament Europejski zaproponował zawieszenie udziału Węgier w strefie Schengen po decyzji Budapesztu o złagodzeniu wymogów wizowych dla obywateli Rosji i Białorusi. List z takim żądaniem podpisała grupa 70 europejskich posłów.

„Wzywamy Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań w celu zbadania decyzji Węgier, ponieważ może ona stanowić lukę prawną i potencjalnie zagrozić ogólnemu funkcjonowaniu strefy Schengen i jej roli jako bezpiecznej przestrzeni dla obywateli” – stwierdzono.

Jeśli rząd węgierski odmówi zmiany swojej polityki wizowej, Komisja Europejska i wszystkie kraje UE „powinny zakwestionować obecność Węgier w strefie Schengen poprzez wprowadzenie nowych środków ochrony obywateli europejskich, w tym kontroli na węgierskich granicach” – czytamy w piśmie.

Dla przypomnienia na początku lipca Węgry objęły Rosjan i Białorusinów programem „karta narodowa”, która umożliwia im podjęcie pracy w dowolnej branży, przeprowadzkę z rodziną, a po trzech latach uzyskanie zezwolenia na stały pobyt w kraju.

Jak zauważył Deutsche Welle, stało się to po spotkaniu premiera Republiki Wiktora Orbana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Organy podatkowe zaczęły masowo karać Rosjan i przedsiębiorców.

Federalna Służba Podatkowa (FTS) znacznie zwiększyła ściągalność kar finansowych od Rosjan i przedsiębiorstw. W sumie w pierwszym półroczu 2024 roku do budżetu federalnego trafiło 2,4 miliarda rubli. czyli o 71% więcej niż za ten sam okres w 2023 roku (1,4 mld). To oficjalne statystyki Federalnej Służby Podatkowej. Mają rozmach prawda? Wzrosty 71% rok do roku? Mocne dociskanie śruby.

Szczególnie dochodowe były kary za niezłożenie zeznania podatkowego. Przyniosły budżetowi 1,5 mld rubli.

Na drugim miejscu mamy kary za nieprzekazanie informacji niezbędnych do kontroli – 508 mln.

A za niezgodne z prawem niezłożenie informacji – 292 mln rubli.

Kary pieniężne sypały się również za utajnienie udziału w organizacjach zagranicznych tu 18,5 mln, oraz za niestawienie się w urzędzie skarbowym i odmowę składania zeznań w charakterze świadka.

2,4 mld rubli, które udało się na razie zebrać to niecała połowa drogi. Według planu Federalnej Służby Podatkowej do końca 2024 roku do budżetu powinno trafić 5,1 mld rubli. Trzeba więc zakasać rękawy i karać coraz mocniej.

Chińskie firmy odcięły Rosjanom dostawy komponentów do produkcji telewizorów.

Takie materiały trzeba okrasić zdaniem „Cóż za piękna katastrofa”

Dwie chińskie firmy – TCL i Xiaomi – zaprzestały dostarczania komponentów do produkcji telewizorów do Rosji.

Według przedstawiciela fabryki Woroneż Kvant, która w ramach kontraktu montowała telewizory TCL, chińska firma podjęła taką decyzję ze względu na groźbę wtórnych sankcji ze strony USA i UE. Wcześniej Xiaomi z tego samego powodu odmówiło.

Wstrzymanie dostaw komponentów potwierdził dyrektor ds. rozwoju strategicznego zakładu kontraktowego Grupy STI . Mam smutny cytat pana dyrektora…

„Chińska firma współpracuje z Rosją, ale też z USA i UE. TCL dokonała wyboru. Wyboru na korzyść krajów o dużych wolumenach rynku” – zauważył.

Według niego zapasy komponentów do montażu telewizorów w przedsiębiorstwie wystarczą do listopada. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, fabryka Grupy STI w obwodzie moskiewskim może zostać zamrożona.

Produkcja chińskich marek może rozpocząć się w nowym zakładzie w Kazachstanie, skąd będą dostarczane do Rosji. Natomiast oznacza to- ludzie na bruk, a podatki dla Kazachstanu. No i oczywiście cena w górę.

„Ze względu na wydłużenie logistyki urządzenia produkowane w Kazachstanie będą o 10–20% droższe” – mówi Skvortsov. Wyjaśnił, że przeniesienie jednej linii montażowej do Kazachstanu może kosztować średnio 50–100 mln rubli. Ale Chińczycy to zrobią.

Jeśli produkcja zostanie przeniesiona do Kazachstanu, na rynku krajowym mogą wystąpić przejściowe braki towaru – ostrzegł.

Jeśli trend do odmowy dostaw podzespołów się utrzyma, doprowadzi to do zmniejszenia wolumenu rynku, niedoborów niektórych kategorii i wzrostu cen telewizorów – prognozuje Larisa Senina, dyrektor działu AGD w Marvel Distribution. Tak Rosyjska firma handlująca rtv nazywa się Marvel. Tacy rosyjscy Avengersi.

Na koniec trochę liczb. W ciągu siedmiu miesięcy 2024 roku w Rosji sprzedano 5,6 mln telewizorów za 163 miliardy rubli. Telewizory Xiaomi pod względem ilościowym zajmują 10% rynku rosyjskiego, a TCL – 6%.

W Rosji gwałtownie wzrosły ceny biletów kolejowych.

Ceny podróży po Rosji nadal rosną – po tym jak wzrosły ceny biletów lotniczych, gwałtownie wzrosły ceny podróży koleją.

W pierwszym półroczu 2024 r. koszt przejazdu wagonem drugiej klasy pociągiem dalekobieżnym wzrósł o 23% – do 287 rubli na 100 km trasy. Co jest wynikiem jak na realia Polski i tak bardzo przystępnym, bo zaledwie 13,20 zł. Natomiast Rosjanie zarabiają dwa i pół raza mniej od Polaków.

Jeśli chcemy jednak wykupić miejsce siedzące, to koszt podróży wzrósł o 17% – do 401 rubli. (18,57 zł)

Cena podróży w wagonie z przedziałami wzrosła o 15% – do 438 rubli bez rezerwacji miejsc 20,28 zł, a z rezerwacją miejsc – o 16% – do 595 rubli. (27,56zł)

Na wzrost cen jak tłumaczy Rosstat wpływa wyjątkowo wysoki w tym roku popyt na turystykę krajową. Turystyka zagraniczna w tym roku mocno w dół.

„Przede wszystkim bilety na zarezerwowane miejsca są wyprzedane.” I Ja się wcale nie dziwię, jakbym miał jechać koleją przez pół Rosji, to zdecydowanie bym wolał dopłacić do miejsca siedzącego niż stać kilkanaście godzin.

Rosyjska propaganda stworzyła sieć 800 kanałów Telegramu, aby szerzyć wpływy Kremla za granicą.

Jak odkryła „Nowaja Gazieta” , po inwazji Rosji na Ukrainę Kreml wzmógł wysiłki mające na celu szerzenie propagandy za granicą za pomocą Telegramu .

Pomimo tego, że UE i USA zakazały nadawania i powielania treści Sputnika i RT za „systematyczną manipulację informacjami i dezinformację”, a YouTube, TikTok, Facebook i Instagram zablokowały ich konta, prorządowe zasoby medialne znalazły lukę, która pozwoliło im zwiększyć liczbę odbiorców za granicą nawet 3 krotnie w ciągu dwóch lat wojny.

W 2024 roku Nowaja Gazieta odkryła w zagranicznej części Telegramu 800 prorosyjskich kanałów, które wspierają prezydenta Władimira Putina, szerzą kremlowskie teorie spiskowe i tłumaczą doniesienia z Donbasu na 30 języków.

W sumie czyta je 15,7 mln użytkowników. Każdego dnia posty z tych zasobów oglądane są średnio 100 milionów razy.

Przykładem jest Projekt Przyjaźń Niemiecka rozpowszechniane są narracje kremlowskie, tłumaczone przekazy z innych źródeł propagandowych na język niemiecki, angielski i bułgarski.

Co więcej, Projekt Przyjaźni Niemiecka organizuje wycieczki do Rosji. Sieć jest powiązana z Domem Rosji w Berlinie, prawicową partią Alternatywa dla Niemiec i prorosyjską dziennikarką Aliną Lipp.

Należy do nich inny projekt – HeilUkraine. Są to kanały w języku rosyjskim, angielskim, serbskim i arabskim, których działalność „poświęcona jest demaskowaniu i potępianiu ukraińskiego neonazizmu”.

„Taktyka rosyjskiej propagandy polega na wypełnieniu narracją całej przestrzeni informacyjnej, wykorzystaniu wszelkich możliwych platform” – wyjaśnia Anton Szechowcow, badacz wpływów rosyjskich w Europie, profesor wizytujący na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim. Jego zdaniem celem takich kanałów jest nie tylko sianie spustoszenia i wpływanie na ludzi, ale także „legitymizacja” prokremlowskich narracji poprzez wprowadzenie ich do mediów głównego nurtu.

Jeśli masz rozpędzać protesty i zamieszki, musisz zaczynać szkolenie jak najwcześniej.

Siły specjalne Federalnej Służby Więziennej (FSIN) przeprowadziły sesję szkolenia zawodowego w obozie dla dzieci Dżem w obwodzie uljanowskim.

W ramach lekcji uczniowie otrzymali hełmy, tarcze i pałki, mogli przymierzyć kamizelki kuloodporne oraz pokazano, jak stłumić zamieszki.

„Szczególnie interesujące dla dzieci były metody stosowane w celu zatrzymania przestępców.”

Departament zamieścił zdjęcia wraz z relacją z wydarzenia. Na zdjęciach dzieci pozują w strojach służb specjalnych, a instruktorzy pokazują, jak unieszkodliwić „intruza”, wykręcając mu ręce i rzucając twarzą w dół na podłogę.

Wcześniej podobne zajęcia odbywały się wielokrotnie w placówkach oświatowych dla dzieci w różnych miastach Rosji.

W 2021 roku policja pokazała uczniom w Niżniewartowsku, jak prawidłowo rozpędzać wiece. Dzieci podzielono na „protestujących” i „siły bezpieczeństwa”.

Nastolatkom wręczono także pałki i pokazano ruchy „kopiące”, które należy wykonywać w trakcie zatrzymania. Po tym wydarzeniu komendant policji otrzymał reprymendę, a wydział rozpoczął wewnętrzną kontrolę.

Wcześniej podobna lekcja odbyła się w szkole nr 105 w Permie. Zimą dzieci wyprowadzano na dwór, wręczano im tarcze i pałki, a następnie ustawiano w szyku „żółwia”.

Następnie dyrektor został wezwany do miejskiego wydziału oświaty w celu wyjaśnienia. Powiedziała, że ​​szkoła prowadzi „program szkolenia przedprofesjonalnego policji”, który obejmuje „taktyczne gry terenowe” dwa razy w roku w klasach szóstych i siódmych.

Techniki rozpraszania wieców zaprezentowano także podczas ceremonii inicjacji kadetów w Zlatoust-ach. Oddziały specjalne Federalnej Służby Więziennej ruszyły na wyimaginowany tłum, krzycząc „Uderz kijem” i jednocześnie wykonując odpowiednie ciosy.

Podobne wydarzenie odbyło się w biurze komendanta wojskowego w Jekaterynburgu dla członków Yunarmii.

Ponadto uczniowie brali udział jako „statyści” podczas ćwiczeń taktycznych Rosyjskiej Gwardii Tatarstanu: siły bezpieczeństwa ćwiczyły metody rozpędzania protestujących na uczniach gimnazjum w obwodzie tukajewskim. Wyobrażacie to sobie wzięto uczniów, aby na nich ćwiczyć pałowanie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: