Codzienny ekonomiczny przegląd 09.08.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  1. Banki przestały udzielać Rosjanom kredytów gotówkowych.

Rosjanie zaczęli coraz częściej otrzymywać od banków odmowy uzyskania kredytu gotówkowego. Wskaźnik akceptacji wniosków o niezabezpieczone kredyty konsumenckie w lipcu osiągnął minimum od początku roku – 36%. Oznacza to, że niemal 2/3 Rosjan, którzy chcą wziąć kredyt gotówkowy, odchodzi z okienka z kwitkiem.

W czerwcu odsetek ten wynosił 41% mamy więc dalsze zacieśnianie polityki kredytowej banków. Choć, jak wczoraj wam opisywałem, część ludzi traci możliwość otrzymania kredytu, ale część jak np. ci kierowcy autobusów z 100% podwyżką w ciągu roku stają się niezwykle atrakcyjnymi klientami.

Wskaźnik akceptacji spada od lutego, kiedy wynosił 56%.

Selektywność i ostrożność banków podyktowana jest zaostrzeniem regulacji makroostrożnościowych dokonywanym przez Bank Centralny. W szczególności od 1 lipca regulator podniósł składki od współczynników ryzyka dla niezabezpieczonych kredytów konsumenckich.

„Organ regulacyjny za pomocą różnych narzędzi stara się nie dopuścić do szybszego wzrostu akcji kredytowej ze względu na zwiększone ryzyko dla systemu finansowego. Na razie działa to tak w kratkę jak wszyscy widzimy.

W obecnych warunkach spadek poziomu zatwierdzanych kredytów jest „całkowicie naturalny i oczekiwany.

Natomiast Bank Centralny jest niezadowolony z tempa osłabiania akcji kredytowej konsumentów i od 1 września ponownie podnosi składki od współczynników ryzyka dla kredytów niezabezpieczonych.

Dlaczego? Gdyż pomimo wszelkich podjętych działań, zadłużenie z tytułu tego typu kredytów przyspiesza. I przypomnienie dla nieobecnych wczoraj.

Według Banku Centralnego w pierwszym półroczu 2024 roku łączny wolumen kredytów udzielonych Rosjanom po raz pierwszy sięgnął 37 bln rubli, co oznacza wzrost o 10%, czyli 3,4 bln i to pomimo dwukrotnie wyższych stóp procentowych niż rok temu.

2. Deripaska nazwał konflikt Putina na Ukrainie szaleństwem i wezwał do zakończenia

Według niego wojna jest zła, ale jeśli chcesz dalej robić interesy, nie angażuj się w politykę.

Zdolność do eksportu produktów do krajów azjatyckich, „które realizują własne interesy”, stała się „z pewnością kołem ratunkowym dla rosyjskiego handlu” po sankcjach i zerwaniu stosunków gospodarczych z krajami zachodnimi, powiedział Deripaska w wywiadzie dla Nikkei Asia.

Handel z Chinami, według założyciela aluminiowego giganta Rusal był „decydującym czynnikiem na początku wojny”.

Handel wspiera rosyjską gospodarkę, ale szkodzą jej wydatki wojskowe – powiedział Deripaska w Tokio, dokąd przyleciał jako przedstawiciel Rosji, aby wziąć udział w Radzie Doradczej ds. Biznesu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Wydatki na obronność i bezpieczeństwo w budżecie na 2024 r. przekroczyły 10,7 bln rubli (ok. 6% PKB).

Deripaska nazwał wojnę na Ukrainie „szaloną” i wezwał do „natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni”:

Jeśli chcesz zatrzymać wojnę, musisz przede wszystkim zawiesić ogień.

Deripaska podkreślał swoją rolę jako biznesmena:

Oni [Kreml] mi nie przeszkadzają, a my nie angażujemy się w politykę.

3. Ukraina zwróciła się do władz Meksyku o aresztowanie Putina.

Tak dobrze słyszeliście. To nie przejęzyczenie powiedziałem Meksyk. O co chodzi?

Ambasada Ukrainy w Meksyku zwróciła się z prośbą o aresztowanie prezydenta Rosji Władimira Putina, jeśli ten przybędzie na inaugurację prezydentury Claudii Sheinbaum, która odbędzie się 1 października.

Odpowiedni apel został opublikowany na stronie Facebooka misji dyplomatycznej. Tu cytat.

„Mamy nadzieję, że rząd meksykański jest świadomy faktu, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym podejrzanym o porwanie i przymusową deportację ukraińskich dzieci do Rosji, którego nakaz aresztowania wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, którego jurysdykcję uznaje Meksyk” – czytamy w oświadczeniu. .

Ambasada Ukrainy wyraziła nadzieję, że Meksyk wywiąże się ze swoich zobowiązań i przekaże Putina organowi sądowniczemu ONZ w Hadze.

Dzień wcześniej wyszło na jaw, że Sheinbaum, wybrana na prezydenta Meksyku, zaczęła rozsyłać zaproszenia do głów innych państw na swoją inaugurację. Jedno z zaproszeń zostało wysłane właśnie do Putina.

Wcześniej Putin pogratulował Sheinbaum zwycięstwa w wyborach. Tu cytat:

„Meksyk jest tradycyjnie przyjaznym partnerem Rosji w regionie Ameryki Łacińskiej. Mamy nadzieję, że Pani działania jako prezydenta przyczynią się do dalszego rozwoju konstruktywnej współpracy między naszymi krajami” – napisał rosyjski prezydent.

Dla nowych widzów przypomnienie. 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina i Komisarz Praw Dziecka w Federacji Rosyjskiej Marii Lwowej-Biełowej.

Zarzuca się im zorganizowanie nielegalnej siłowej deportacji ukraińskich dzieci, co jest uznawane za zbrodnię wojenną.

Kreml uznał podnoszenie kwestii aresztowania Putina za „oburzające i niedopuszczalne”. Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow przypomniał, że Rosja nie uznaje jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, w związku z czym wszystkie jego orzeczenia są dla niej „nieistotne z prawnego punktu widzenia”.

4. Pożary i eksplozje w Rosji. Panika w rosyjskiej blogosferze.

W obwodzie rylskim w obwodzie kurskim doszło do silnych eksplozji i pożarów.

Miejscowi mieszkańcy zgłaszają cztery eksplozje i publikują zdjęcia pożaru we wsi Stepanowka.

Władze obwodu lipieckiego ogłosiły ewakuację kilku osiedli po zmasowanym ataku dronów.

Według szefa regionu, obiekty wybuchowe zdetonowały z dala od budynków cywilnych. Na terenie obwodu miejskiego Lipieck wprowadzono stan wyjątkowy.

 W regionie przygotowywane są obecnie ośrodki tymczasowego zakwaterowania i transportu. Mieszkańcy tych osiedli zostali poinformowani o konieczności stosowania się do poleceń przedstawicieli służb ratowniczych.

Jak poinformował wojewoda, na terenie miasta i powiatu wstrzymany został ruch pasażerski. Ponadto w regionie uszkodzony został obiekt infrastruktury energetycznej i doszło do częściowej utraty zasilania.

Inne doniesienia. Rosja przerzuca bojowników z PMC Wagnera z Afryki do obwodu kurskiego na tle udanej ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie, informuje Z-bloger Jegor Guzenko („Trzynasta”) i kanał telegramowy „Raporty Milicja Noworosji.” „Bojownicy PMC Wagnera wracają do Rosji” – napisał Guzenko na swoim kanale. „Tak jak dwa lata temu: z Afryki i prosto do bitwy” – dodali w swoim poście administratorzy „Raportu Milicji Noworosji”.

Na lotnisku w Lipieck doszło do potężnych pożarów składu amunicji – podaje grupa monitorująca Krymski Wiatr, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych

Na mapach w tym miejscu wskazany jest skład bomb. To wyjaśnia ciągłą gwałtowną detonację.

Jednocześnie według rosyjskich źródeł telegramowych, siły zbrojne Ukrainy zbliżyły się do elektrowni jądrowej w Kursku. Oznacza to, że walki toczą się już 30 km w głębi Rosji. Również w obwodzie kurskim miała zostać zaatakowana rosyjska jednostka wojskowa – w ogniu stanął konwój wojskowy.

Eksplozje odnotowano także na okupowanym Krymie – w Sewastopolu, Symferopolu, Saki i Belbek.

Rosyjscy Blogerzy donoszą również że w regionie Biełgorodu strona Ukraińska zgromadziła również duże siły i może stąd nastąpić kolejny atak.

5. Ukraina rozpoczęła ofensywę w Kursku w celu wzmocnienia pozycji negocjacyjnych z Rosją.

Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły atak na obwód kurski, aby wzmocnić swoje pozycje negocjacyjne. Poinformował o tym Michaił Podolak, doradca szefa gabinetu Władimira Zełenskiego.

„Sytuacja w obwodzie kurskim pozwoli Kijowowi wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną” – powiedział Michaił Podolak. Jest przekonany, że działania wojska w granicach Federacji Rosyjskiej „przestraszą” Rosjan i pogorszą ich stosunek do prezydenta [RF] Władimira Putina” – pisze NEWS.ru.

Według Podolaka atak sił ukraińskich na rosyjskie terytoria przygraniczne pomoże Kijowowi wpłynąć na przyszły proces negocjacyjny. Dodał, że w ten sposób władze ukraińskie będą mogły „wywrzeć nacisk, coś uzyskać”.

Tymczasem Władze USA wspierają działania Ukraińskich Sił Zbrojnych – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

„Wspieramy Ukrainę w jej działaniach mających na celu obronę przed rosyjską agresją. Uważamy, że jest to oczywiście ważne, ponieważ mówimy o demokracji i wolności. I nadal będziemy to robić” – powiedział Jean-Pierre.

Przypomniała, że ​​wcześniej wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę z terytorium obwodu kurskiego, gdzie wkroczyło ukraińskie wojsko. Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, czy Siły Zbrojne Ukrainy używają podczas swoich działań amerykańskiej broni.

Wcześniej rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że Kijów nie ostrzegł Stanów Zjednoczonych o zamiarach inwazji na obwód kurski. Dodał jednak, że normą jest niepowiadamianie innych krajów o tego typu transakcjach.

Według niego Waszyngton nie zmienił swojej decyzji w sprawie użycia amerykańskiej broni w ataku na Rosję, a wtargnięcie Ukraińskich Sił Zbrojnych na terytorium Rosji nie narusza ograniczeń w jej użyciu.

6. Ukraina zwróciła się do USA o na użycie ATACMS w obwodzie kurskim

Ukraińscy urzędnicy ponownie zwrócili się do Stanów Zjednoczonych o zgodę na użycie ATACMS do uderzenia na terytorium Rosji po inwazji Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie kurskim, powiedział The Washington Post doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który chciał pozostać anonimowy.

Rakiety dalekiego zasięgu mają być używane na lotniskach wojskowych, z których startują rosyjskie samoloty, aby bombardować pozycje sił ukraińskich. Zdaniem rozmówcy publikacji, taka decyzja polityczna pozwoli Siłom Zbrojnym Ukrainy zachować okupowane terytoria obwodu kurskiego. „To da niezbędną dźwignię do negocjacji z Rosją – o to chodzi” – powiedział.

Doradca Zełenskiego wyjaśnił, że w ciągu trzech dni operacji w obwodzie kurskim Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły około 100 km² i wzięły do niewoli „setki” rosyjskich żołnierzy. Kontrolują też stację pomiarową gazu w Sudży, która jest wykorzystywana przez Gazprom do dostarczania paliwa do Europy. Zwrócił uwagę na fakt, że tym razem Ukraina użyła znacznie więcej żołnierzy niż w poprzednich nalotach, które były przeprowadzane głównie przez jednostki ochotnicze sformowane z Rosjan.

W ofensywie może wziąć udział około 1000 żołnierzy z elitarnych brygad szturmowych, wyposażonych w zachodnie pojazdy opancerzone i czołgi. Liczbę tę ogłosił szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej Walerij Gierasimow. Na nagraniach z kanałów Z można zobaczyć dostarczone przez USA wozy bojowe Stryker oraz niemieckie bojowe wozy piechoty Marder. Wojska ukraińskie najwyraźniej oznaczyły sprzęt do ofensywy w obwodzie kurskim białymi trójkątami – pisze gazeta

Przewodniczący Komisji Obrony Bundestagu Markus Faber powiedział, że nie widzi problemu w tym, że Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują sprzęt wojskowy dostarczony przez Niemcy do ofensywy w obwodzie kurskim. „Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę terytorium obu państw stało się strefą wojny. Użycie broni jest regulowane przepisami prawa międzynarodowego” – podkreślił, dodając, że w ten sposób Ukraina zmusza Rosję do wycofania wojsk z Donbasu.

Francuskie Ministerstwo Obrony pozytywnie ocenia atak Sił Zbrojnych Ukrainy na obwód kurski i nazywa działania ukraińskiego wojska niezwykle udanym.

7. Według ONZ Rosja torturuje 95% złapanych ukraińskich żołnierzy.

Większość ukraińskich jeńców wojennych – 95% – jest torturowana w Rosji. Poinformowała o tym szefowa Misji Obserwacyjnej ONZ na Ukrainie Danielle Bell w wywiadzie dla holenderskiej telewizji NOS.

„Biją ich metalowymi kijami i pałkami, torturują elektrowstrząsami, rozbierają do naga. To po prostu okropne. To najgorsze, co widziałem w mojej 20-letniej karierze odwiedzania więźniów w imieniu ONZ. Tortury są powszechne i strukturalne” – Bell powiedział, zauważając, że tortury zaczynają się od pierwszego przesłuchania.

Konwencje Genewskie zobowiązują walczące strony do zapewnienia normalnego utrzymania więźniów, zakazują okrutnego traktowania oraz zobowiązują je do zapewnienia kontaktu z bliskimi i możliwości odwołania się do międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Natomiast to są cywilizacyjne problemy, gdyż Rosja nie wpasowuje się obecnie w żadne normy.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: