Codzienny ekonomiczny przegląd 01.08.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie ustępstw terytorialnych wobec Rosji. Według niego, tę kwestię mogą rozwiązać tylko mieszkańcy tego kraju.
  • Duma Państwowa odrzuciła projekt ustawy o odroczeniu mobilizacji dla ojców trójki dzieci. Autorzy inicjatywy proponowali zwolnienie rodzin wielodzietnych z trojgiem i większą liczbą dzieci z częściowej mobilizacji i podniesienia ich wieku do 18. roku życia, a w przypadku studentów studiów stacjonarnych do 23. roku życia. Komisja Obrony Dumy Państwowej zaleciła odrzucenie projektu, gdyż „poszerzenie listy odroczeń (…) będzie miało negatywny wpływ na rekrutację Sił Zbrojnych”. 
  • Odchylenie kursu rubla od oficjalnej trajektorii prognozy może w tym roku kosztować budżet 500–750 miliardów rubli – podaje Wiedomosti. Średni kurs wymiany w lipcu wyniósł 88 rubli za dolara, czyli o ponad 6 rubli mniej niż przewidywały władze. 
  • Duma Państwowa przyjęła od marca 2025 roku ustawę zakazującą sprzedaży napojów energetycznych nieletnim. 
  • Aeroflot może obsługiwać bezpośrednie loty na Bali, powiedział prezydent-elekt Indonezji Prabowo Subianto na spotkaniu z Putinem. 
  • Sprzedaż części zamiennych do samochodów chińskich wzrosła w pierwszym półroczu 1,8-krotnie. Zdaniem ekspertów przyczyną była nie tylko szybka ekspansja chińskich marek na rynek rosyjski, ale także często niska jakość takich samochodów – niektóre z nich dosłownie psują się przy wyjeździe z salonu.
  • Duma Państwowa przyjęła ustawę pozbawiającą obywatelstwa osoby, które nie zgłosiły się do służby wojskowej. 
  • W Soczi aresztowano doradcę burmistrza miasta za wymuszanie łapówek za miejsca na cmentarzach. Mówimy o Rodionie Pishchurze. Zdaniem śledczych stworzył grupę przestępczą, w którą wciągnął pracowników władz miejskich. Za pochówek członkowie zorganizowanej grupy przestępczej żądali od 200 tysięcy do 3 milionów rubli. Co miesiąc otrzymywali w ten sposób 10-15 milionów rubli.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Rosjan do porzucenia YouTube i korzystania z Rutube. „YouTube nie jest platformą neutralną; odzwierciedla wytyczne polityczne Waszyngtonu. Zachęcamy wszystkich do opanowania usługi hostingu wideo Rutube i zamieszczania tam swoich materiałów” – powiedział Zastępca Dyrektora Działu Informacji Andrei Nastasin.
  • Generał FSB został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek. Były bojownik antykorupcyjny w Federalnej Służbie Celnej, generał dywizji FSB Dmitrij Muryszow, zostaje oskarżony o przyjęcie łapówek w wysokości 1,4 mln 700 tys. rubli. Muryszow nie przyznaje się do winy; sprawę rozpatrzy sąd wojskowy. 
  • Ceny ciepła w Moskwie wzrosną o 39% w związku z reformą dostaw ciepła. Władze dyskutują o jego ewentualnym uruchomieniu, aby przyciągnąć inwestycje w rozwój branży. Reforma zakłada, że ​​inwestor będzie mógł inwestować pieniądze w infrastrukturę, a w zamian sprzedawać ciepło po wynegocjowanej cenie, podnosząc ją nawet powyżej poziomu inflacji. 
  • Kadyrow zabije każdego, kto zmusi jego córkę do zdjęcia hidżabu. „Jeśli ktokolwiek każe mojej córce zdjąć hidżab, natychmiast go zabiję! Natychmiast go zastrzelę, nieważne, kto to będzie” – podkreślił przywódca Czeczenii. Wcześniej Duma Państwowa sprzeciwiała się hidżabom i opracowała odpowiednią ustawę. W 2012 roku Putin wypowiedział się przeciwko noszeniu tego ubrania.
  • Rosjanie całą noc narzekali, że YouTube nie działa. Według służb monitorujących awaria dotknęła użytkowników aplikacji na iOS i Androida. Występują również problemy z YouTube w przeglądarce. 
  • Po opuszczeniu Rosji przez światowe marki, rzemieślniczy montaż komputerów osobistych (PC) ponownie rozkwitł. Popyt na procesory, karty pamięci, płyty główne i karty graficzne w pierwszej połowie 2024 roku wzrósł 2-5 razy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na jednej z giełd sprzedaż procesorów wzrosła o 327%, płyt głównych o 263%, pamięci RAM o 186%, a kart graficznych niemal pięciokrotnie. Średni koszt montażu komputera w 2024 r. Wynosi 128,86 tys. Rubli. 
  1. Eksport Turcji do Rosji spadł o prawie 30% z powodu problemów płatniczych.

Groźba wtórnych sankcji USA wobec tureckich banków przyjmujących płatności od Rosji mocno uderzyła w rosyjsko-turecki handel.

Na przełomie stycznia i czerwca 2024 r. eksport towarów z Turcji do Rosji spadł w ujęciu rocznym o 28,3%, do 4,16 mld dolarów. W szczególności w czerwcu wartość ta spadła o prawie 30% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. odpowiednio do 670 mln dolarów w porównaniu z 956 mln dolarów. Tak wynika z danych tureckiej agencji statystycznej TurkStat, na które powołuje się RBC.

Turcja ograniczyło także import towarów z Rosji. Spadek wskaźnika wyniósł 10,3% rok do roku, do 22,04 mld dolarów.

W szczególności, jak pisał w marcu Reuters, z powodu zamrożenia płatności w tureckich bankach doszło do zakłóceń w dostawach rosyjskiej ropy, m.in. do Indii, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ponadto według tureckiej Rady Regulacyjnej Rynku Energii (EPDK) Turcja znacznie ograniczyła import gazu z Rosji. W kwietniu tureccy importerzy kupili od Gazpromu zaledwie 413 mln m3 gazu rurociągowego – 3,6 razy mniej niż w tym samym miesiącu rok temu (1,523 mld m3). Tureckie firmy całkowicie odmówiły rosyjskiemu LNG: w kwietniu porty tego kraju nie przyjęły ani jednego tankowca z surowcami z Federacji Rosyjskiej.

Pod koniec 2023 roku pojawiły się problemy z płatnościami bankowymi pomiędzy Rosją a Turcją. Następnie prezydent USA Joe Biden podpisał dekret zezwalający skarbowi USA na nakładanie wtórnych sankcji na instytucje kredytowe krajów trzecich za współpracę z firmami objętymi sankcjami rosyjskimi oraz pomoc dla kompleksu wojskowo-przemysłowego (MIC) Rosji. W czerwcu tego roku Stany Zjednoczone objęły definicją rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego wszystkie firmy i wszystkie osoby fizyczne, które wcześniej podlegały sankcjom.

Na tym tle Kreml uskarżał się na „całkowicie bezprecedensową, jawną i agresywną presję” na Turcję ze strony Stanów Zjednoczonych. Zapewnili także, że prowadzą dialog z władzami tureckimi i szukają sposobów rozwiązania problemu.

2. Skuteczne Audyty i korupcja w Ministerstwie obrony. Nowe dane.

Sąd w Moskwie skonfiskował majątek oskarżonych w sprawie Voentorg o defraudację środków finansowych na szczególnie dużą skalę przy realizacji kontraktów państwowych na potrzeby Ministerstwa Obrony.

„Sąd stołeczny przychylił się do szeregu wniosków o zajęcie majątku oskarżonych w sprawie, która miała miejsce dzień wcześniej”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o zatrzymaniu 1 sierpnia szefa spółki akcyjnej Voentorg i „beneficjenta kontrolowanych organizacji”.

Departament nie podał nazwisk zatrzymanych. Postawiono im zarzuty z artykułu 159 części 4 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej (oszustwo; przewiduje karę do 10 lat więzienia).

Jak wynika ze śledztwa, w 2019 r. szef i pracownicy Voentorg wraz z „innymi wspólnikami” z różnych regionów zawarli kontrakty państwowe na dostawę wojskowych toreb podróżnych.

Łączna kwota kontraktów wyniosła około 625 mln rubli, śledztwo uważa, że cena została bezzasadnie zwiększona o ponad 400 mln rubli.

Voentorg zajmuje się organizacją posiłków, kąpieli i usług pralniczych, a także dostawą i szyciem mundurów wojskowych dla Ministerstwa Obrony. Od 2016 roku organizacja jest wyłącznym dostawcą odzieży usługowej dla armii rosyjskiej. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej, dyrektorem generalnym przedsiębiorstwa jest Władimir Pawłow.

3. Dróg nowych nie będzie.

Nawet według oficjalnych danych wiele nowych projektów autostradowych w Federacji Rosyjskiej pozostaje jedynie na papierze.

Chociaż w ramach krajowego programu budowania drug na lata 2019–2024 planowano zainwestować ponad 4,5 biliona rubli.

Wygląda na to, że urzędnicy próbują. Rysują piękne projekty i kosztorysy, przydzielane są środki finansowe – i na tym wszystko się kończy.

Problemem rosyjskiej gospodarki jest tzw. niedokończone budownictwo. Skala problemu to biliony zakopanych rubli budżetowych.

Wiele nieistniejących dróg w Rosji znajduje się na liście „w budowie”, a audytorzy Izby Obrachunkowej mają pełne prawo występować z roszczeniami wobec Federalnej agencji drogowej.

Według stanu na wrzesień ubiegłego roku Federalna Agencja Drogowa była właścicielem 374 niezakończonych projektów budowlanych.

Społeczność ekspercka zauważa, że ​​obecnie wielkość środków budżetowych zamrożonych na niedokończoną budowę dróg jest porównywalna z całkowitymi wydatkami obronnymi całej Federacji Rosyjskiej. Jak to mogło się stać?

Nawet w czasach radzieckich wśród przebiegłych przedsiębiorców budowa dróg była uważana za być może najbardziej dochodowy biznes. Gdyż kto może obliczyć, ile ziemi trzeba było przesunąć, aby ułożyć nawierzchnię drogi?

Eksperci twierdzą, że najpierw budżet rosyjski inwestuje pieniądze w dokumentację projektową i szacunkową przyszłego systemu transportowego, a następnie rząd Federacji Rosyjskiej odkłada ten projekt na później ze względu na pewnego rodzaju oszczędności lub rewizję „celów i cele.” Czy kiedyś ruszy? Śmiem wątpić. Po kilku latach zleci się audyt, stwierdzi pewne błędy merytoryczne, czy prawne. Projekt się zaora i znów można zlecić nowy projekt.

4. Liczba starych samochodów w Federacji Rosyjskiej przekroczyła 70%

W Rosji flota samochodowa szybko się starzeje.

:Jeśli pod koniec 2021 roku po drogach jeździło około 3 milionów samochodów w wieku 4-5 lat, teraz jest ich prawie dwa razy więcej. Dwie trzecie krajowej floty samochodowej to stare, źle utrzymane samochody, które w każdej chwili mogą ulec wypadkowi. Trend ten będzie się nasilał ze względu na wzrost opłaty recyklingowej i wysokie koszty kredytów.

W pierwszej połowie tego roku liczba samochodów mających ponad 10 lat przekroczyła 32 miliony samochodów, co stanowi 71% całej floty samochodowej w Rosji. Takie dane podał założyciel projektu „Automarketer” Oleg Moseev. Na koniec 2021 roku liczba takich aut wynosiła niecałe 27,2 mln sztuk. 

Według agencji analitycznej „Autostat” w 2024 roku średni wiek samochodu osobowego w Rosji osiągnął 15,2 roku.

W ciągu ostatniego roku przeciętny samochód poruszający się po drogach Federacji Rosyjskiej postarzał się o 6 miesięcy.

Aby krajowa flota samochodowa stała się młodsza, w Rosji powinno być sprzedawanych ponad 1,5-2 miliona nowych samochodów rocznie, ale rosyjski rynek nie osiągnął tej liczby od kilku lat, wyjaśniła „Gazeta”. Ru” Dyrektor generalny Autostat Siergiej Celikow.

Ludzie są zmuszeni do kupowania używanych samochodów z importu ze względu na wysokie ceny. Nadchodząca podwyżka opłaty recyklingowej bezpośrednio przyspieszy negatywną dynamikę wzrostu średniego wieku pojazdów, ponieważ ponownie nastąpi bardzo silny skok cen nowych samochodów, co zmniejszy popyt na nie, dodał Celikow.

Według Antona Shaparina z NAS, liczba wypadków i ich dotkliwość rosną ze względu na dużą liczbę starych samochodów na drogach

. W transporcie brakuje wielu elementów bezpieczeństwa biernego oraz nowoczesnych aktywnych asystentów elektronicznych, tak elementarnych jak system stabilizacji kursu.

Szczególnie cierpią na tym wyroby samochodopodobne produkcji krajowej, które nawet teraz zjeżdżają z linii montażowej bez ABS i ESP.

Problem polega na tym, że w Rosji nie ma statystyk dotyczących wypadków z winy producentów samochodów.

5. Jak stracić mieszkanie?

Historia ekonomiczno- społeczna. Nawiązująca do nowych uprawnień i możliwości konfiskaty mienia bez wyroku sądu. Będzie po wejściu przepisów jeszcze ciekawiej.

Mieszkaniec Wołgogradu stracił odziedziczone mieszkanie z powodu długu matki w wysokości 80 tysięcy rubli, czyli jakieś 3700 zł.

Mieszkaniec Wołgogradu stara się za pośrednictwem sądu odzyskać mieszkanie sprzedane na aukcji przez komorników. Mieszkanie należało wcześniej do jego zmarłej matki.

Kobieta zmarła w 2021 roku. Dług na karcie kredytowej, z której korzystała, wynosił wówczas 160 tys. Czyli jakieś 7500zł . Syn-spadkobierca co jakiś czas sumiennie dokonywał wpłat i zdążył już spłacić połowę długu. Miał zamieszkać w mieszkaniu, które odziedziczył, podobnie jak długi kredytowe swojej matki. Musiał dopłacić tylko 80 tysięcy rubli.

Jednak w czerwcu 2024 r. na jego konto niespodziewanie wpłynęły duże przelewy: najpierw 1 milion rubli, potem prawie kolejne 1,5 miliona. W ten sposób mieszkaniec Wołgogradu dowiedział się, że mieszkanie, do którego miał wszelkie prawa jako spadkobierca pierwszego etapu. Został wystawiony na aukcję z powodu zadłużenia matki na karcie kredytowej. I tak szczęście, że dostał przelew. Ale do końca nie mógł być zadowolony.

Mieszkanie zostało bowiem nabyte „przez przypadek” przez byłego komornika. Co więcej, kupił mieszkanie za jedyne 2,5 miliona rubli, chociaż cena rynkowa tego mieszkania zaczyna się od 4 milionów rubli.

Według mieszkańca Wołgogradu nie otrzymał on żadnych pisemnych zawiadomień o zajęciu nieruchomości i jej sprzedaży. Jak się później okazało, zgłoszenie wpłynęło na portal usług rządowych, z którego mężczyzna nie korzysta.

Mieszkaniec Wołgogradu zamierza odzyskać mieszkanie i złożył już pisemne oświadczenia do prokuratury i Komisji Śledczej. Dochodzenie w sprawie tego jak to określono incydentu prowadzi Główna Dyrekcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w obwodzie wołgogradzkim.

Ja to niestety czarno widzę. Pewnie uznają, że nie należy mu się. A w momencie gdy, będzie można licytować rzeczy bez wyroku sądowego i będą to mogli robić notariusze to się dopiero zacznie wolna amerykanka.

Podsumowując na polskie złote, abyśmy złapali te ceny.

Dług po matce – 3700zł

Za mieszkanie dostał – 115 000 zł

Mieszkanie warte minimalnie – 185 000 zł.

6. Czy Ukraina zaczęła używać F-16 ?

Myśliwce F-16, które przyleciały na Ukrainę, wykonały już swoje pierwsze loty bojowe – ukraińskie wojsko używało samolotów jako systemów obrony powietrznej -podaje gazeta  „The Telegraph”,

Przedstawiciel Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w rozmowie z publikacją nie zaprzeczył temu. Jednocześnie Ukraina nie potwierdziła jeszcze oficjalnie przybycia samolotów. „Nie będziemy tego komentować: ani tak, ani nie.

Dla nas jest to istotny czynnik przetrwania” – powiedział Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta.

Jak podaje „The Times”, Ukraina otrzymała do tej pory sześć F-16 z Holandii.

Do końca 2024 roku Kijów spodziewa się, że otrzyma 20 myśliwców – pisał wcześniej „The Washington Post”.

W sumie Ukrainie obiecano 79 F-16 z Belgii, Danii, Norwegii i Holandii. W tym samym czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że do skutecznej konfrontacji z Rosją w powietrzu potrzeba 120-130 myśliwców.

Jak wyjaśniło WaPo, samoloty przekazane Ukrainie będą wyposażone w pociski powietrze-powietrze AMRAAM, pociski powietrze-ziemia AGM-88 HARM, pociski powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X oraz wysoce precyzyjne zestawy naprowadzania do bomb Joint Direct Attack Munition.

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) Aleksandr Syrski powiedział wcześniej, że F-16 będą znajdować się „40 km lub więcej” od linii frontu, aby nie zostały zestrzelone przez armię rosyjską. Według niego myśliwce będą skutecznie niszczyć rosyjskie pociski manewrujące i uderzać w cele naziemne.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: