Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
W dzisiejszym programie:
- Awaria sieci energetycznej pogrążyła ulice Władywostoku w ciemnościach
- Były wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dmitrij Bułhakow, aresztowany w ramach sprawy karnej o korupcję, współpracuje w śledztwie – informują organy ścigania.
- Rafineria Rosnieftu w Tuapse w lipcu pracowała z mocą zmniejszoną o prawie połowę, Wielkość rafinacji ropy naftowej na potrzeby Rafinerii Tuapse w lipcu wyniosła średnio 16 200 ton dziennie, podczas gdy jego wydajność znamionowa wynosi 34,285 ton dziennie.
- W Sewastopolu ewakuowano mieszkańców dziewięciopiętrowego budynku przy ul. Simonka. Odłamkowo-burząca część amerykańskiego pocisku dalekiego zasięgu ATACMS przebiła się przez dach budynku i utknęła na podłodze technicznej – poinformował gubernator Michaił Razwożajew.
- Helikoptery i drony kamikadze atakowały dziennie 12 osiedli w obwodzie kurskim – poinformował p.o. gubernatora Aleksiej Smirnow.
- Szef biura Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak stwierdził o konieczności jak najszybszego zakończenia konfliktu ukraińskiego, wyrażając oczekiwanie, że druga konferencja w sprawie Ukrainy, która może odbyć się w tym roku, utoruje drogę do zaprzestania działań wojennych.
- Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opracował propozycje zmiany „Procedury poboru obywateli do służby wojskowej podczas mobilizacji”. Zmiany „zapewnią dowódcom jednostek wojskowych możliwość poboru do wojska osób zobowiązanych do służby wojskowej, które wyraziły chęć odbycia służby wojskowej, bez udziału w tych wydarzeniach wojskowych biur ewidencji i werbunku”.
- Rosja planuje poruszyć temat dostaw zachodnich samolotów F-16 dla Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu – powiedział na briefingu Dmitrij Poljanski, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ONZ.
- Prezydent Łotwy wezwał do ograniczenia udziału Węgier w strefie Schengen ze względu na zwolnienie Federacji Rosyjskiej z obowiązku wizowego. Kraje UE mają niewykorzystane sposoby na ograniczenie wjazdu Rosjan do strefy Schengen, nawet jeśli Budapeszt uprości im wydawanie wiz – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
- Estonia wprowadzi pełną kontrolę celną dla obywateli i towarów przekraczających granicę w kierunku Rosji.
- Komisja Europejska nie rozpocznie konsultacji w sprawie decyzji Ukrainy o zablokowaniu tranzytu rosyjskiej ropy przez jej terytorium w związku z brakiem ryzyka dostaw.
- Pierwsza partia amerykańskich myśliwców F-16 dotarła na Ukrainę – twierdzi kolejna gazeta- Bloomberg. Dostawy F-16 na Ukrainę nie będą w stanie znacząco wpłynąć na dynamikę wydarzeń na froncie: samoloty zostaną zestrzelone i zniszczone – powiedział Pieskow.
- Ukraina wkrótce otrzyma od Stanów Zjednoczonych kolejną transze pomocy w wysokości 3,9 miliarda dolarów – poinformowało Ministerstwo Finansów Ukrainy.
- Wymiana więźniow pomiędzy Rosją a Zachodem
Kreml oficjalnie potwierdził wymianę więźniów z Zachodem. Dekrety ułaskawiające 16 więźniów zostały podpisane przez Putina w celu powrotu obywateli Federacji Rosyjskiej przetrzymywanych i przetrzymywanych na terytorium obcych państw.
Lista wymian wygląda następująco:
— Ivan Gerszowicz
— Włodzimierz Kara-Murza,
— Lilia Chanyszewa,
— Ilja Jaszyn,
— Ksenia Fadejewa,
— Andriej Piwowarow,
— Paul Whelan
— Ałsu Kurmaszewa,
— Oleg Orłow,
— Sasza Skoczilenko,
— Dieter Woronin,
—Kevin Leak
— Rico Krieger
—Patrick Schoebel
— Herman Moizhes,
— Wadim Ostanin.
— Vadim Krasikova (z Niemiec),
— Artem Dultsev (ze Słowenii),
— Anna Dultseva (ze Słowenii),
— Michaił Mikuszyn (z Norwegii),
— Pavel Rubcow (z Polski),
— Roman Seleznew (z USA),
— Vladislav Kliuszin (z USA),
— Wadim Konoszczenko (z USA).
2. Rosstat ogłosił – W Rosji mamy najszybszy wzrost dochodów Rosjan od 17 lat.
Wojna, paradoksalnie, w dalszym ciągu poprawia sytuację finansową Rosjan. Słowo „paradoksalnie użyte specjalnie, gdyż w tym samym momencie pojawiają się badania RussianField – Gdzie 1/3 Rosjan przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat poziom życia się pogorszył.
Jak podał Rosstat, realny dochód do dyspozycji ludności wzrósł w drugim kwartale o 9,6% .
To najwyższa wartość od 2007 roku. Jednak wbrew temu co można pomyśleć to nie są powody do radości.
Głównym powodem są dotkliwe braki kadrowe. Według Rosstatu w czerwcu stopa bezrobocia ustanowiła kolejny rekord – zaledwie 2,4%. Wojna pogłębiła dziurę demograficzną, a przedsiębiorstwom brakuje pracowników wszelkiego rodzaju, potrzebujesz pracownika? Musisz mu podwyższyć pensję, bo na jego miejsce nie ma kolejki chętnych. Nie ma często nawet jednego chętnego.
W okresie styczeń-maj płace były o 18,7% wyższe niż rok wcześniej, a po uwzględnieniu inflacji tej oficjalnej Rosstatowskiej o 10,1%. No i dosyć tego dobrego teraz złe informacje.
Spada udział świadczeń socjalnych, które stopniowo pochłania wysoka inflacja. Emerytury Rosjan: w ujęciu realnym w pierwszym półroczu spadły o 0,3%, a w drugim kwartale – o 0,5% w porównaniu do tego, co było rok wcześniej. Skala oczywiście będzie wyższa jeśli podstawimy realną inflację na jedzenie i leki, czyli tylko to na co emerytury wydają pieniądze w Rosji. Ceny jedzenia wzrosły o kilkadziesiąt procent, a nie o Rosstatowe 9%.
Taki wzrost płac nie jest zbyt dobry, mówi bankier inwestycyjny Evgeniy Kogan. Analitycy Raiffeisenbanku oczekują, że ujawnią się skutki uboczne niedoborów na rynku pracy: podnoszenie wynagrodzeń w celu przyciągnięcia nowych pracowników jest już nieskuteczne.
„Nasz PKB nie rośnie w tym samym wysokim tempie. Firmy podnoszą płace ze względu na braki kadrowe. Pracodawca podniósł pensję, ale pracownik nie wyprodukował więcej, więc pracodawca podnosi ceny – rośnie inflacja – wyjaśnia. Ale rosyjska gospodarka nie będzie mogła żyć wiecznie dzięki zastrzykom budżetowym, a Bank Centralny ponownie podniósł stopę – co oznacza, że czeka nas spowolnienie gospodarki – kontynuuje.
Dla wszystkich wydaje się oczywiste, że nastąpi dalsze spowolnienie gospodarki, a co za tym idzie, wzrostu dochodów, mówi profesor NES Oleg Shibanov.
A wtedy proces pójdzie w odwrotnym kierunku, ostrzega Kogan: „Pracodawcy zaczną zwalniać pracowników, lub – co gorsza – masowo zmniejszać pensje. I pytanie za 100 punktów Kremlinki. Co z tymi, którzy teraz wezmą kredyty na wyższe kwoty z powodu chwilowego wzrostu zarobków?
Potem tempo wzrostu gospodarczego i inflacja spowolnią. Aby zmniejszyć inflację, najprawdopodobniej będziemy musieli przejść przez recesję i kryzys na rynku pracy. A to doprowadzi do spadku dochodów ludności. Taka jest cena boomu płacowego bez wzrostu produktywności, jaki obecnie widzimy w Rosji”.
3. Pożar w największej rosyjskiej rafinerii w Omsku
Pożar wybuchł na terenie rafinerii ropy naftowej należącej do Gazprom Nieft w Omsku podają rosyjskie media
Według źródeł pali się jedna z instalacji rafinacji ropy naftowej AVT-10 lub AVT-6 , a obszar pożaru osiągnął 300 metrów kwadratowych.
Rafineria ropy naftowej w Omsku jest największą rafinerią w Rosji. Jego zdolność przerobowa wynosi 22 mln ton ropy naftowej rocznie, a liczba zatrudnionych przekracza 3,5 tys. osób.
Z nagrań rozpowszechnianych w sieciach społecznościowych wynika, że pożar wybuchł w głównej instalacji rafinacji ropy naftowej AVT-10 o wydajności 6- 9 mln ton rocznie, co stanowi 40 proc. całkowitej mocy rafinerii – podaje Reuters. Według źródeł agencji, AVT-10 został wyłączony w sytuacji awaryjnej z powodu pożaru.
Służba prasowa zakładu potwierdziła pożar, informując jednak, że pożar został już ugaszony, a sama rafineria nadal działa „normalnie”. Pożar wybuchł „w pomieszczeniu pomocniczym przepompowni”, został ugaszony przez zautomatyzowane systemy, w wyniku czego nikt nie został ranny – cytuje Interfax przedstawiciela przedsiębiorstwa. Materiał filmowy jednak świadczy o czymś innym.
Jednna materiale wideo widać że płonie kolumna destylacji ropy o wolumenie rocznym przerobu na poziomie 6 mln ton. Jest to niedawno zmodernizowana(początek 2022 roku) część Omskiego kombinatu.
W okresie styczeń-grudzień 2023 r. rafineria w Omsku przerobiła 21,28 mln ton ropy, co stanowi 7,7% całego rafinacji w Rosji. Zakład wyprodukował 5,07 mln ton benzyny (11,5% produkcji w Rosji), 8,1 mln ton oleju napędowego (9,2%) i 1,63 mln ton paliwa lotniczego (15%).
Od początku roku rosyjskie rafinerie i składy ropy naftowej zostały zaatakowane przez ukraińskie drony co najmniej 40 razy, a szereg dużych rafinerii zostało zmuszonych do wstrzymania produkcji po pożarach i uszkodzeniach sprzętu.
W związku ze strajkami w rosyjskich rafineriach ropy naftowej, a także planowymi pracami naprawczymi w niektórych rafineriach, wolumen niewykorzystanych pierwotnych mocy rafineryjnych ropy naftowej w Rosji wyniósł w lipcu 2,5 mln ton (9,2 proc. całkowitej mocy rafinerii) – podaje Reuters, powołując się na źródła w branży.
Łączny czas przestoju rafinacji pierwotnej w rosyjskich rafineriach w okresie styczeń-lipiec 2024 r. wyniósł 24,81 mln ton, czyli o 6,8 mln ton (+38 proc.) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (17,9 mln ton) – podaje agencja.
4. Kolejny Dyrektor naczelny Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego Ministerstwa Obrony Narodowej został aresztowany.
Były szef oddziału Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego (WSK) Siergiej Suchow został aresztowany pod zarzutem oszustwa.
Według nich pod koniec lipca wszczęto przeciwko niemu postępowanie z art. 159 części 4 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (oszustwo popełnione przez zorganizowaną grupę lub na szczególnie dużą skalę). Przechodzi przez nią także kilku pracowników firm, które wykonywały pracę dla VSK na podstawie kontraktu rządowego. Wstępne szkody powstałe w wyniku nielegalnych działań szacuje się na około 200 milionów rubli.
Do śledztwa wciągnięty został inny były menedżer VSK, Siergiej Gorski.
VSK zajmuje się budową pod klucz budynków mieszkalnych, osiedli, budynków i obiektów technicznych dowolnego przeznaczenia na potrzeby Ministerstwa Obrony Narodowej. Firma jest częścią Rosyjskiego Kompleksu Budownictwa Wojskowego. Do najnowszych dzieł VSK należy odbudowa fortów w Kronsztadzie, budowa filii szkoły Nachimowskiej oraz utworzenie parku historyczno-archeologicznego „Nowy Chersoń”. – Oho papierowe inwestycje w Chersoniu. No to mamy powrót do tematu.
Za pozwoleniem Putina stoi chęć służb specjalnych zrzucenia odpowiedzialności za niepowodzenia na Ukrainie armii i przejęcia kontroli nad ogromnymi budżetami resortu wojskowego.
Przygotowania do „twardej czystki” rozpoczęły się pod koniec kwietnia, kiedy Szojgu był jeszcze ministrem, ale już tracił wpływy. W tym samym czasie aresztowano wiceministra obrony Timura Iwanowa pod zarzutem przyjęcia łapówki na szczególnie dużą skalę.
„FSB dokonuje czystki w drużynie Shoigu. To jest oczekiwany proces. Siły bezpieczeństwa otrzymały pozwolenie od samej góry. Do zakończenia sprzątania jeszcze daleka droga. Czekają nas nowe aresztowania” – powiedział rozmówca TMT zbliżony do Kremla.
5. Ukraina zaczęła wystrzeliwać więcej dronów dalekiego zasięgu niż Rosja
Po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Ukraina zaczęła wystrzeliwać więcej dronów dalekiego zasięgu niż Rosja. podaje Forbesna podstawie opublikowanych statystyk dotyczących ich wykorzystania . Według publikacji, w lipcu wojska rosyjskie użyły 426 dronów typu Shahed. W tym samym okresie Ukraina uderzyła ponad 520 dronami.
Ukraińskie drony wyrządzają większe szkody gospodarcze Federacji Rosyjskiej, niszcząc rafinerie ropy naftowej i inne rosyjskie przedsiębiorstwa. Regularne ataki na cele wewnątrz Rosji mogą również wskazywać na słabą rosyjską obronę powietrzną. Kijów zyskuje w ten sposób przewagę w strategicznej wojnie dronów dalekiego zasięgu – zauważa gazeta.
Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły ostrzał terytorium Rosji w odpowiedzi na pełnoskalową inwazję na Ukrainę i regularne niszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.
Ukraina uderza jednak nie tylko w przedsiębiorstwa paliwowe i energetyczne, ale także w inne obiekty – zarówno infrastrukturę wojskową, jak i cywilną. Najbardziej od ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy najbardziej cierpią regiony przygraniczne. Liderem pod względem liczby otrzymanych uderzeń jest obwód biełgorodzki, który od 2023 r. jest atakowany 300-400 razy miesięcznie.
Regularny ostrzał regionu doprowadził do tego, że władze zaczęły rozdawać hełmy i kamizelki kuloodporne mieszkańcom wiosek graniczących z Ukrainą. Ponadto kierownictwo regionalne podjęło decyzję o utworzeniu „strefy wykluczenia” w pobliżu granicy z Ukrainą, zamykając wjazd do 14 miejscowości, w których rozwija się „niezwykle trudna sytuacja operacyjna”.
6. Putin domaga się sprowadzenia do Rosji naukowców z zagranicy.
Do Rosji należy zapraszać naukowców z zagranicy, a finansowanie nauki powinno być częściowo przekazywane prywatnemu biznesowi.
Takie instrukcje wydał prezydent Władimir Putin po posiedzeniu Rady ds. Nauki i Oświaty. Z Kremlowego na nasze nie mamy kasy, ale ludzi za to też nie mamy.
Zgodnie z ideą prezydenta Federacja Rosyjska musi pozyskać czołowych zagranicznych badaczy i specjalistów do udziału „w badaniach naukowych i pracach rozwojowych”, w tym w tworzeniu instalacji klasy „meganauka”. Cokolwiek to znaczy.
Dla tych naukowców konieczne jest stworzenie „korzystnych warunków”, zapewnienie mieszkań i uproszczenie przetwarzania dokumentów wizowych – mówią instrukcje Putina. Oczywiście to te najwybitniejsze głowy na świecie powstrzymuje, aby do Rosji przyjechać. Za trudne papiery do wypełnienia i całkowita nieumiejętność znalezienia mieszkania.
Odpowiednie działania powinny zostać opracowane przez administrację prezydenta, rząd i Rosyjską Fundację Nauki do 1 października. Jeszcze raz. Teraz dwa miesiące administracja prezydenta, rząd i Fundacja Nauki mają szukać rozwiązań jak te wizy uprościć, czy też nie potrafi nikt tych mieszkań znaleść?
Jednocześnie Putin polecił rządowi „przedłożyć propozycje ustalenia mechanizmów przyciągania prywatnych inwestycji” w celu finansowania projektów „zapewniających Rosji wiodącą pozycję technologiczną”. No i znów z Kremlowego na nasze. Nie mamy kasy i nikt nas nie lubi. Wymyślcie co można tam nakłamać, aby ktoś tę kasę sypnął?
Mówimy o „rozwoju najważniejszych zaawansowanych technologii i zaawansowanym szkoleniu wykwalifikowanego personelu” – czytamy w instrukcjach prezydenta. A nie tam jakieś popłuczyny. Najlepszych trzeba chyba…. porwać?
Prywatne pieniądze powinny zastąpić rządowe finansowanie organizacji naukowych, które w nadchodzących latach zostanie drastycznie ograniczone. Zgodnie z 3-letnią ustawą budżetową, którą Putin podpisał jesienią ubiegłego roku, wydatki na badania cywilne i rozwój w 2025 roku zostaną obniżone o 17%
W 2026 r. planowana jest dodatkowa obniżka budżetu naukowego – o kolejne 10%
Jednocześnie udział środków na naukę obywatelską w skarbie wyniesie zaledwie 2% i będzie najniższy od 2004 roku.
Nauki stosowane z kolei za dwa lata nauki stosowane stracą prawie połowę funduszy rządowych.
W pierwszym roku wojny Putin zapowiedział „wielki skok” dla rosyjskiej nauki. Zapomniał jednak powiedzieć, że w przepaść.