Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
W dzisiejszym programie:
- W Sewastopolu, na plaży Uchkuevka, gdzie w czerwcu zginęli wczasowicze podczas rosyjskich działań obrony powietrznej, otwarto schrony. Goście z Białorusi i Rosji twierdzą, że w schroniskach czują się bezpieczniej. Władze rosyjskie ostrzegają, że „w teorii sytuacja może sie powtórzyć
- 14 osób trafiło do szpitala po zatruciu kebabem w Moskwie – Rospotrebnadzor.
- Personel wojskowy, który jako pierwszy zestrzeli amerykańskie myśliwce F-15 i F-16, otrzyma 15 mln rubli – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony
- W ciężarówce jadącej z Azji Środkowej do moskiewskiego centrum logistycznego celnicy odkryli ładunek mefedronu o wartości 2 miliardów rubli. Wśród ładunków odzieży, chemii gospodarczej i sprzętu biurowego ukryte były zabronione substancje. Łącznie skonfiskowano 650 kilogramów mefedronu i 150 kilogramów komponentów do jego produkcji.
- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podaje że migranci zaczęli popełniać w Rosji więcej przestępstw. W pierwszej połowie 2024 r. liczba popełnionych przestępstw ekstremistycznych wzrosła o 55%, liczba czynów karalnych wobec dzieci o 25%, a liczba gwałtów o 5%. Jednocześnie Komitet nie podaje dokładnych liczb.
- Kandydat na prezydenta USA Donald Trump powiedział, że rozważa możliwość złagodzenia sankcji wobec Rosji. Zaznaczył, że nie podobają mu się sankcje jako środek wpływu na kraje trzecie. Uważam, że są one bardzo przydatne w Iranie, ale nawet w przypadku Iranu nie były tak bardzo potrzebne” – odpowiedział. Trump powiedział również, że ma dobre relacje z prezydentem Władimirem Putinem, więc Ukrainie „nigdy nie groziła wojna”.
- Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nazwał przedwczesne doniesienia, że Donald Trump, jeśli zostanie ponownie wybrany, może zostać mediatorem w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą.
- Japoński rząd zgodził się przeznaczyć około 520 miliardów jenów (3,3 miliarda dolarów) na Ukrainę z wykorzystaniem zamrożonych aktywów Rosji, donosi Kyodo, powołując się na źródła. Kwota ta stanowi nieco ponad 6% całkowitej kwoty 50 mld dolarów pomocy dla Ukrainy zatwierdzonej przez wszystkie kraje G7.
- Szef Rady Europejskiej Charles Michel odpowiedział na list premiera Węgier Viktora Orbana, który napisał po wizytach na Ukrainie, w Rosji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Michel odrzucił twierdzenie Orbána, że UE prowadzi „prowojenną” politykę na Ukrainie. Podkreślił też, że premier Węgier nie ma mandatu UE do negocjacji w sprawie Ukrainy.
- Państwa UE mogą rozważyć zawieszenie prawa głosu Węgier w Radzie Europy w związku z inicjatywami pokojowymi Orbána na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna.
- W obwodzie biełgorodzkim od początku specjalnej operacji wojskowej zginęło ponad 200 cywilów, a ponad 1,1 tys. osób zostało rannych. Poinformował o tym agencję TASS gubernator Wiaczesław Gładkow.
- Rosja może uchylić immunitet z kont „C” w celu odzyskania w przypadku odszkodowania za szkody wyrządzone państwu rosyjskiemu i Bankowi Centralnemu – powołuje się na źródło agencja Interfax. Konta typu „C” to rachunki bankowe, które są otwierane dla nierezydentów w autoryzowanych rosyjskich bankach
- Fabryka urządzeń niskiego napięcia w Korenevie została poważnie uszkodzona w wyniku pożaru spowodowanego atakiem Sił Zbrojnych Ukrainy. Jestem w kontakcie z ministerstwami federalnymi, aby zapewnić przedsiębiorstwu wszelką niezbędną pomoc” – powiedział gubernator obwodu kurskiego Smirnow.
- Operatorzy energetyczni Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie o odłączeniu w lutym 2025 r. od jednolitego systemu elektroenergetycznego Białorusi, Rosji
- Władze Finlandii zamierzają do końca roku wyciąć las na obszarze prawie 120 km wzdłuż granicy z Federacją Rosyjską, aby zainstalować ogrodzenie, poinformował publiczny nadawca Yle.
- Łączne długi Rosjan w obec rosyjskiego fiskusa czyli Federalnej Służby Podatkowej (FTS) podwoiły się w ciągu roku i wyniosły na koniec 2023 r, 2,37 bln rubli, informuje RBC, powołując się na dane Izby Obrachunkowej. Zaznaczono, że przeterminowane zadłużenie wzrosło w 2023 r. 1,3-krotnie w porównaniu z 2022 r. do 1,325 bln rubli. Pozostałe długi są nowe
- Szef drugiego departamentu rosyjskiego MSZ Aleksiej Poliszczuk powiedział, że Waszyngton spodziewa się zadać Rosji „strategiczną porażkę”, a następnie „przesiedzieć bezpiecznie za granicą”. Według niego Stany Zjednoczone dały władzom ukraińskim carte blanche na rozpoczęcie nowych uderzeń z użyciem amerykańskiej broni na terytorium Rosji.
- Na południu Rosji przerwy w dostawie prądu po awarii największej elektrowni jądrowej
W Rostowie nad Donem, Kabardyno-Bałkarii, Stawropolu i anektowanym Krymie rozpoczęły się stopniowe przerwy w dostawie prądu z powodu awarii w pracy rostowskiej elektrowni jądrowej.
Część Rostowa nad Donem znalazło się w strefie tymczasowej przerwy w dostawie prądu, Centrum i Aleksandrowskaja zostały pozbawione prądu. W zachodniej części miasta energetyki zaczęli podłączać abonentów – poinformował szef administracji miejskiej Aleksiej Łogwinienko.
Według szefa obwodu stawropolskiego Władimira Władimirowa, region tymczasowo musi ograniczyć zużycie . Odłączenia abonentów mają miejsce na kilku terytoriach.
W Republice Kabardyno-Bałkarskiej stolica regionu, Nalczyk, i szereg innych osiedli pozostały bez prądu. „Tymczasowe przerwy w dostawie prądu zdarzają się również w naszej republice. To częściowo: miasto Nalczyk, niektóre osiedla rejonów baksanskiego, żółskiego, leskiego, majskiego, prochladneńskiego i czegemienskiego” – napisał szef republiki Kabardyno-Bałkarii Kazbek Kokow.
Prawie cały Krym pozostał bez prądu. Przerwy w dostawie prądu są środkiem przymusowym, ale konieczne jest zminimalizowanie przeciążenia urządzeń sieciowych. Sudak, Jałta, Ałuszta, Teodozja i Kercz oraz szereg innych miejscowości zostały objęte zamknięciem. Planowane przerwy w dostawie prądu zostały wprowadzone w Symferopolu i regionie Symferopola.
W Sewastopolu władze rosyjskie wprowadziły harmonogram dwóch wyłączeń co dwie godziny .
Wszyscy konsumenci są podzieleni na dwie kolejki wyłączeń, listy są publikowane przez Sevastopolenergo.
Według Ministerstwa Energetyki Dagestanu wiele osiedli w regionie jest częściowo pozbawionych napięcia. Aby utrzymać stabilność systemu energetycznego, wprowadzono tymczasowe harmonogramy ograniczania zużycia w Derbent,
Chasawjurcie, Kizilyurcie i innych miejscowościach. „W wyniku działań operacyjnych podjętych w celu optymalizacji trybu pracy sieci, wolumen czasowych ograniczeń w systemie elektroenergetycznym Południa został zmniejszony z 1,5 GW do 500 MW” – podkreśliła służba prasowa departamentu.
W Krasnodarze po południu 16 lipca uległo awarię ponad 100 podstacji energetycznych, około 100 ulic zostało pozbawionych prądu.
W mieście zatrzymywały się tramwaje i trolejbusy. „Z powodu awarii w pracy urządzeń wytwórczych Wprowadzono tymczasowe ograniczenia w dostawach energii. Pozwoli nam to zachować cały system i sprzęt w stanie nienaruszonym” – napisał szef Krasnodaru Jewgienij Naumow.
Wcześniej służba prasowa Rosatomu poinformowała agencję RIA Novosti, że automatyka wyłączyła jeden z bloków energetycznych z powodu awarii turbogeneratora elektrowni jądrowej w Rostowie.
Rostowska Elektrownia Jądrowa znajduje się w pobliżu Wołgodońska. Składa się z czterech jednostek napędowych. Jest to największa elektrownia na południu kraju, o mocy 4 GW. Obiekt jest jednym z 3 największych pod względem produkcji w Rosji i dostarcza energię elektryczną do południowych regionów i Kaukazu Północnego o populacji ponad 26 milionów ludzi. Trzeci blok elektrowni jądrowej został wyłączony. Bloki energetyczne nr 2 i nr 4 pracują normalnie z mocą 1700 MW.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni na terytorium Krasnodaru zaobserwowano masowe przerwy w dostawie prądu. Do największej awarii doszło 9 lipca, kiedy to 325 tys. mieszkańców Kubania zostało pozbawionych prądu. Ministerstwo Energii twierdziło, że powodem było „wysokie sezonowe zużycie spowodowane wysokimi temperaturami w lecie”: aby uciec od zaduchu, ludzie masowo włączali klimatyzatory i wentylatory, a sieci nie wytrzymywały takiego obciążenia.
Z tego powodu władze wprowadziły stopniowe przerwy w dostawie prądu w wielu miejscowościach, w tym w Noworosyjsku.
2. Ponad 100 tysięcy osób zostało w Buriacji bez prądu w wyniku wypadku w państwowej elektrowni okręgowej.
W wyniku wypadku w elektrowni Gusinoozersk w Ułan-Ude bez prądu zostało 115 tysięcy osób – powiedział szef Buriacji Aleksiej Tsydenov.
„Zmieniamy odbiorców i równoważymy równowagę w systemie energetycznym. Częściowo zamkniętych jest 7 dzielnic i miasto Ułan-Ude, 75 osiedli, 115 265 mieszkańców, 190 obiektów o znaczeniu społecznym” – napisał na swoim kanale Telegram.
Według niego jeden z bloków energetycznych w Państwowej Elektrowni Rejonowej Gusinoozerskaya przestał działać. Obecnie trwają prace nad czasowym odłączeniem odbiorców w celu przywrócenia równowagi w systemie energetycznym.
Według Baikal- Daily dzielnice Shishkovka, Arshan, Zabaikalsky, Svetly, Silikatny, Winda i 100. bloki pozostały bez prądu. Według mieszkańców Gusinoozierska, przed awarią prądu usłyszeli w mieście głośny huk.
„W związku ze spadkiem produkcji energii w wielu miejscowościach republiki, w tym w mieście Ułan-Ude, wprowadzono czasowe przerwy w dostawie prądu. Ograniczenie do 40 MW wprowadzono, aby zapobiec przeciążeniom systemu i wystąpieniu sytuacji awaryjnych w sieciach elektroenergetycznych” – poinformowała publikacja służba prasowa rządu Buriacji.
Elektrownia Rejonowa Gusinoozerskaya jest największą elektrownią kondensacyjną w Transbaikalii. W styczniu zakończono planowe remonty i modernizacje wszystkich trzech bloków energetycznych stacji.
W zeszłym tygodniu ponad 500 tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu z powodu wyjątkowo wysokich temperatur na południu Rosji. Według Ministerstwa Energii przerwy w dostawie prądu dotknęły ponad 325 tysięcy osób w obwodzie krasnodarskim i 226 tysięcy w obwodzie rostowskim. Departament wyjaśnił to „wysokim zużyciem sezonowym spowodowanym maksymalnymi temperaturami w lecie”.
3. Rosji mogą grozić lokalne niedobory benzyny
Ceny giełdowe Ai-95 rosną i przekroczyły granicę 70 tysięcy rubli za tonę. Powyżej tego poziomu Ai-95 po raz ostatni handlował we wrześniu 2023, kiedy pojawiły się niedobory i rząd zmuszony został wprowadzić zakaz eksportu benzyny. Obecny wzrost cen paliw tłumaczy się spadkiem sprzedaży na giełdzie w obliczu rosnącego popytu, szczególnie szarego . Rząd spodziewał się przywrócenia produkcji po zakończeniu remontów w szeregu rafinerii, jednak terminy się przesuwają a przywrócone linie produkują nie na pełną moc .
Komentując sytuację, 15 lipca Nowak przyznał, że „sytuacja z benzyną Ai-95 stała się nieco napięta, ale rozwiązujemy te problemy”
Mamy nowy harmonogram napraw niektórych zakładów, który powinien wyjść z napraw w najbliższym czasie, a wolumeny będą takie same jak wcześniej” – wyjaśnił .
Według niego, jeśli sytuacja na rynku paliw będzie nadal napięta, to w sierpniu rząd nie przedłuży pozwoleń na eksport.
Koncerny naftowe bardzo powoli zwiększają produkcję benzyny, ale wolniej niż zapotrzebowanie na ten produkt – szczególnie typowa na AI-95.
Od początku roku benzyna na stacjach benzynowych podrożała o 3,6%. Regulatorzy w tym FAS starają się nie dopuścić do tego, by ceny na stacjach benzynowych wzrosły powyżej inflacji, której poziom od początku roku wynosi 4,7%.
Część Ekspertów uważa że możliwy jest niedobór dostaw na rynku krajowym w kontekście wysokiego popytu w okresie wakacyjnym . Ponadto wolumeny eksportu mogą wzrosnąć w lipcu z w związku z oczekiwaniem na wprowadzenie ograniczeń eksportowych od sierpnia 2024 r.,
Jeśli niedobory lokalne przekształciłyby się w rodzaj paniki problem mógłby zostać zwielokrotniony, tak jak to miało miejsce na jesieni 2023r.
4. Wakacje w Rosji nie są już dostępne dla 80% Rosjan.
Materiał dla wszystkich, którzy uważają, że widzą wszędzie Rosjan na wczasach, a to z kolei ma świadczyć o tym, że sankcje to ściema. Poniższe badania przeprowadzono przez Rosyjską Agencję Inicjatyw Strategicznych i można sobie ją samodzielni sprawdzić.
Większości Rosjan nie stać na wakacje. Z badania przeprowadzonego przez Agencję Inicjatyw Strategicznych (ASI) wynika, że 80% obywateli stwierdziło, że jest skłonnych wydać na ten cel nie więcej niż 15 tys. rubli. (670zł) Jednocześnie w 2024 r. Średni koszt wakacji w Rosji sięgnął 70 tysięcy rubli, powiedziała Natalia Osipova, dyrektor wykonawcza Sojuszu Biur Podróży (ATA).
Większość Rosjan skarżyła się na znaczny wzrost wydatków. „Ceny nadal rosną – zauważyło to 74% osób” – stwierdziła jedna z autorek badania, dyrektor wydziału Gospodarki Miejskiej Olga Zakharova.
Według niej, z tego powodu Rosjanie zaczęli coraz częściej wybierać format „Weekend Tour” i relaksować się w regionach najbliższych ich miejscu zamieszkania. Na tym tle Zakharova wezwała branżę turystyczną do zwiększenia liczby pokoi w średniej i niskiej kategorii cenowej.
Ekonomista Aleksander Bystrow zauważył, że droższe są nie tylko zakwaterowanie, ale także loty. Według Zacharowej większość rodaków spędza wakacje w kraju. Najpopularniejszymi kierunkami pozostają Krasnodar i Soczi, Daleki Wschód wybrało 29% Rosjan, Arktykę 21%, a kolejne 19% wybrało się na wakacje na Syberię.
Wiceprezydent Związku Rosyjskich Biur Podróży (ATA) Alexan Mkrtchyan potwierdził reorientację popytu na podróże krajowe. „Teraz wszystko rośnie – zarówno Kaukaz, jak i Mineralne Wody. Oczywiście na Krymie była porażka, ale biura podróży sprzedały wszystko.
Dagestan dobrze się rozwijał – 30%. Ogólnie rzecz biorąc, biura podróży zarobiły w rublach o 25% więcej niż w zeszłym roku” – powiedział.
Z majowego badania biur podróży i operatorów, że co trzeci Rosjanin szuka alternatywy na letnie wycieczki do regionu Krasnodaru ze względu na wysokie koszty. Według uczestników rynku koszt dwutygodniowego urlopu dla dwóch osób z małym dzieckiem w nowoczesnym hotelu z posiłkami na czarnomorskim wybrzeżu Kubania w tym roku sięgnął 300 tysięcy rubli, a na wybrzeżu Azowskim – 250 tysięcy.
Prezydent Władimir Putin obiecał zwiększyć udział branży turystycznej w PKB Rosji z 2,6% do 5%.
W tym celu uruchomiono federalny projekt „Pięć mórz i jezioro Bajkał” , który przewiduje utworzenie całorocznych kurortów na wybrzeżach Morza Azowskiego, Bałtyckiego, Kaspijskiego, Czarnego i Japońskiego, a także nad jeziorem Bajkał. Putin zauważył, że projekt zwiększy krajowy przepływ turystyczny o 10 mln osób rocznie.
13 lipca prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatek turystyczny w Rosji. Zacznie obowiązywać w 2025 roku zamiast opłaty uzdrowiskowej. Początkowo stawka podatku będzie wynosić 1% kosztów utrzymania, w przyszłości planuje się ją podwyższać corocznie o podobną kwotę, a do 2029 roku powinna osiągnąć maksymalnie 5%. Kwota ta zostanie wyłączona z dochodów hotelu i wpłacona do budżetu lokalnego. Branża turystyczna ostrzegała już, że doprowadzi to do kolejnej podwyżki cen urlopów.
Podsumowując 20% Rosjan stać na jakiekolwiek wczasy. Jest to wciąż dosyć duża grupa i można ją spotkać na całym świecie, zwłaszcza że potrafią być głośni. Natomiast jest to zdecydowana mniejszość społeczeństwa rosyjskiego. Jak wygląda to w Polsce?
Badanie Instytutu Badań Pollster: w czerwcu 2023 roku wynika, że 78% Polaków planowało wyjazd wakacyjny w tym roku. Z tej grupy 72% miało zamiar spędzić urlop w Polsce, a 28% za granicą.
5. Kolejny plan się nie udał. Tym razem Igrzyska Przyjaźni.
Rosja przełożyła Światowe Igrzyska Przyjaźni, które miały odbyć się we wrześniu. Wstępnie przełożono je na rok 2025, powiedział szef Rosyjskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (FTAR) Maksym Agapitow.
„Igrzyska Przyjaźni były zaplanowane. Oficjalnie wiem, że te igrzyska zostały przełożone na przyszły rok” –Według niego sportowcy przygotowywali się do międzynarodowych zawodów, ale teraz w kalendarzu organizacji zaszły „małe zmiany”. Jednocześnie Agapitow nie podał powodu przełożenia wydarzenia.
Wcześniej oczekiwano, że pierwsze igrzyska odbędą się w dniach 15–29 września w Moskwie i Jekaterynburgu. W zawodach miało wziąć udział około 5,5 tys. sportowców z całego świata, a w programie znalazło się 25 dyscyplin letnich.
Władze rosyjskie zdecydowały się na zorganizowanie alternatywy dla igrzysk olimpijskich w odpowiedzi na wykluczenie rosyjskich sportowców z zawodów międzynarodowych w związku z wojną na Ukrainie. Jednocześnie urzędnicy kierowali się doświadczeniami byłego ZSRR, który w 1984 r. odmówił udziału w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles i zorganizował własną wielosportową imprezę „Przyjaźń-84”.
W marcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wezwał sportowców do wycofania się z Igrzysk Przyjaźni, nazywając zawody próbą rosyjskiego upolitycznienia sportu. MKOl nie wykluczył również możliwości wprowadzenia sankcji wobec sportowców udających się do Rosji. Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oskarżył następnie MKOl o zastraszanie międzynarodowej społeczności sportowej.
W maju dyrektor generalna Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) Weronika Loginova poinformowała, że niektóre zagraniczne laboratoria odmawiają badania próbek dopingowych od uczestników Igrzysk Przyjaźni. Jak wyjaśnił dyrektor generalny WADA, Olivier Niggli , Rosja nie ma prawa do organizacji turnieju ze względu na brak statusu zgodności ze strony RUSADA. W 2015 roku WADA pozbawiła rosyjską agencję tego statusu za liczne naruszenia przepisów antydopingowych.