Codzienny ekonomiczny przegląd 10.07.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski wyraził rozczarowanie zachowaniem premiera Indii Modiego, który 8 lipca odwiedził Moskwę. Głowa państwa przypomniała, że ​​tego dnia Rosja uderzyła w szpital dziecięcy i inną infrastrukturę cywilną w Kijowie, zabijając 29 osób, w tym czworo dzieci. Kolejnych 11 ukraińskich cywilów stało się ofiarami ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim.

Zełenski zauważył, że pomimo tych brutalnych działań Rosji Modi pozwolił sobie na bliski kontakt podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. CYTAT

  • Eksport ropy naftowej z Rosji spadł w tygodniu poprzedzającym 7 lipca o 27%. Według danych Bloomberga, który śledzi przepływy statków, nie było tak znaczącego spadku od czasu rozpoczęcia przez Władimira Putina inwazji na Ukrainę . Średnie dzienne dostawy spadły o 1 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, z 3,66 mln do 2,67 mln. Rosja od końca stycznia praktycznie nie eksportowała mniej niż 3 mln baryłek dziennie.
  • We wtorek Modi i prezydent Rosji Władimir Putin nieoczekiwanie odwołali rozmowy w rozszerzonym formacie, które miały odbyć się po nieformalnym spotkaniu jeden na jednego w poniedziałek i formalnych rozmowach w ograniczonym formacie następnego dnia.

Negocjacje, w których według kremlowskiej służby prasowej miały uczestniczyć „duże delegacje” i prezentacje mieli „szefowie odpowiednich departamentów”, zdecydowano się nie odbyć – poinformował sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow.

Według niego decyzja ta została podjęta, ponieważ Putin i Modi przedyskutowali już wszystko, co zaplanowali. „Omówili wyczerpująco cały porządek obrad”, a ich rozmowa w wąskim formacie „trwała prawie dwie godziny” – powiedział Pieskow.

  • W Rosji zostanie uruchomiony zakład produkcji analogów zachodnich części do samolotów Airbus i Boeing – poinformował Izwiestia Aerofłot, który realizuje projekt wspólnie z Rosatomem. Według przedstawiciela linii lotniczych produkcja komponentów rozpocznie się w sierpniu. Zakład będzie produkował komponenty do systemów klimatyzacji, zasilania i oświetlenia samolotów, a także elementy sprzętu ratowniczego, tlenowego i gaśniczego.
  • Moskwa i region zostały zalane gigantycznymi hiszpańskimi ślimakami po huraganie Orhan. Są wszystkożerne i niebezpieczne. Mogą powodować robaki pasożytnicze i infekcje, larwy pasożytów mogą powodować poważne rozstrój żołądka.
  1. Smacznie i zdrowo? Fala zatruć na koloniach w Rosji.

Ponad 30 dzieci zostało otrutych podczas wypoczynku w obozie dla dzieci Chagytai w Tuwie, powiedział szef regionu Vladislav Khovalyg.

Według niego do szpitali trafiło 31 dzieci z objawami infekcji jelitowej, kolejna trójka jest leczona w domu. Lekarze oceniają stan jednego ucznia jako poważny.

„Dzieci, które na pierwszej letniej zmianie były na wakacjach, zaraz po powrocie z obozu zaczęły skarżyć się na złe samopoczucie. Poleciłem Ministerstwu Edukacji wraz z Ministerstwem Zdrowia Tuwy zorganizowanie inspekcji w obozie, w którym kolonie odbywały dzieci. – powiedział szef regionu.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej obozu, placówka należy do terytorialnej organizacji związku zawodowego pracowników kultury w Tuwanie. Instytucja ta zasłynęła w zeszłym roku, kiedy w ramach akcji „Nie porzucamy swoich” dzieci zmuszane były do ​​ustawiania się w literę Z, trzymając w rękach opakowane portrety poległych uczestników inwazji na Ukrainę w czarnej taśmie.

To nie pierwszy przypadek masowego zatrucia dzieci na koloniach w tym roku. W ten sposób na początku lipca w obozie Szkarłatnego Brzasku w Udmurtii otruto 24 dzieci.

Pod koniec czerwca w obozie zdrowia dla dzieci Belka w regionie Penza otruto ponad 30 uczniów. Na podstawie wyników kontroli prokuratura stwierdziła liczne naruszenia norm sanitarno-epidemiologicznych, po czym nastąpiła zmiana organizatora obozowego wyżywienia.

2. Blackouty na południu Rosji dotknęły 600 tys. osób

Ministerstwo Energetyki Rosji mówiło o sytuacji z przerwami w dostawach energii w wielu południowych regionach kraju. Według najnowszych danych w obwodzie rostowskim bez prądu pozostaje ponad 324 tys. osób, na terytorium krasnodarskim i w Republice Adygei 181 tys., a w obwodzie astrachańskim 94,3 tys. osób.

„Nienormalnie wysokie temperatury zewnętrzne stały się główną przyczyną masowych przerw w dostawie prądu w wielu regionach Rosji” – podało Ministerstwo Energetyki w oświadczeniu. Departament poinformował, że inżynierowie energetyczni z dotkniętych regionów pracują nad przywróceniem dostaw dla odbiorców „w trybie rozszerzonym”.

Przypomnimy, od 8 lipca operator systemu zaczął wprowadzać tymczasowe harmonogramy przerw w dostawie prądu w południowych regionach Rosji.

Niestety to nie koniec kłopotów Rosjan a początek

Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w podstację fabryki oleju w Sudża, wybuchł pożar – poinformował gubernator obwodu kurskiego Andriej Smirnow. Według niego do ataku użyto drona. Smirnow twierdzi, że pracownicy przedsiębiorstwa nie odnieśli obrażeń.

Wcześniej, w nocy 9 lipca, ukraińskie drony zaatakowały podstację elektryczną we Frołowie w obwodzie wołgogradzkim. Gubernator Andriej Boczarow poinformował o „szybkiej eliminacji” pożaru.

W tym samym czasie drony uderzyły w podstację w rejonie Rodionowo-Niewietajskim w obwodzie rostowskim. Gubernator Wasilij Gołubiew poinformował o pożarze dwóch transformatorów. Według niego pożar został ugaszony w ciągu trzech godzin, nikt nie został ranny.

Źródło RBC-Ukraina w siłach bezpieczeństwa powiedziało, że nocne ataki były wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Głównego Zarządu Wywiadowczego (GUR) Ukrainy. Dodał, że te departamenty i Siły Zbrojne Ukrainy będą nadal „zapewniać gorące letnie noce” w rosyjskich obiektach pracujących na rzecz wojny z Ukrainą.

1 lipca, po uderzeniu ukraińskich dronów w podstacje w obwodzie biełgorodzkim, 90% obwodu zostało pozbawione prądu. W Biełgorodzie, Starym Oskole, Wołokonowce, Szebekinie, Aleksiejewce i innych miejscowościach nie było prądu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy zaczęły uderzać w obiekty kompleksu paliwowo-energetycznego Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na rosyjski ostrzał infrastruktury energetycznej kraju. „Moje pytanie brzmi: dlaczego nie możemy na nie odpowiedzieć?

Ich społeczeństwo musi nauczyć się żyć bez benzyny, bez oleju napędowego, bez elektryczności. To jest uczciwe. Kiedy Rosja przestanie to robić, my też przestaniemy” – powiedział.

3. Szklane domy, szybka kolej. Piękne plany za pieniądze emerytów.

Władze rosyjskie przygotowują się do zbiórki pieniędzy z emerytur na realizację projektu szybkiej kolei Moskwa–Petersburg, którego budowę zlecił prezydent Władimir Putin.

Szybka kolej zostanie zbudowana przez LLC Stolitsy. Spółka ta powiązana jest z przyjacielem Putina, miliarderem Jurijem Kowalczukiem. Zorganizuje ona przyciąganie środków z niepaństwowych funduszy emerytalnych (NPF) na sfinansowanie projektu – łącznie planują pozyskać aż 450 miliardów rubli.

To około jedna czwarta szacunkowych kosztów kolei. Na razie wynosi ona 1,8 bln rubli, powiedziała pierwsza wiceminister finansów Irina Okladnikowa. Docelowo rozwój szybkiej kolei ma pochłonąć nawet 11 bln rubli.

Tu nawet rosyjskie media nauczone już tym jak wyglądają plany szybko dodają, że szacunkowe koszty takich projektów często rosną. Co więcej, już raz tak okradziono społeczeństwo i wcale się z tym nie kryją. Mam cytat.

„Prawie trzydzieści lat temu ten projekt już raz się rozpoczął. Został nawet zatwierdzony, nawet wykopano dół” – wspomina ówczesny wiceminister finansów Siergiej Aleksaszenko.

To wszystko. Potem projekt zdechł śmiercią naturalną dla większości wielkich rosyjskich projektów. Wielu posiadaczy quasi-rządowych obligacji RAO VSM straciło wtedy większość swoich pieniędzy.

Głównym źródłem pieniędzy tym razem będzie prawdopodobnie fundusz emerytalny Gazpromu Gazfond.

Oprócz pieniędzy z emerytur, linia szybkich kolei między stolicami będzie finansowana przez Koleje Rosyjskie, Sbierbank i konsorcjum rosyjskich banków, Fundusz Opieki Narodowej (NWF) oraz regiony, przez które będzie przebiegać nitka.

No i dla wszystkich zainteresowanych – dane broszurowe.

Długość nitki wyniesie 679 km, a prędkość pociągów, które będą kursować co 15 minut, wyniesie aż 400 km/h. Czas podróży między Moskwą a Petersburgiem ma skrócić się do 2 godzin 15 minut, między Moskwą a Twerem do 39 minut, między Petersburgiem a Nowogrodem do 29 minut.

„Kolej dużych prędkości Dwie Stolice” otrzyma prawa do posiadania i korzystania z infrastruktury. Umowa koncesyjna została zawarta na 40 lat, podczas których spółka Moskwy i Kowalczuka będzie uzyskiwać dochody z eksploatacji autostrady.

4. Fatalna passa. Import wciąż dołuje

W maju import towarów w ujęciu dolarowym kolejny miesiąc z rzędu spadł o 14%. Eksport natomiast spadł o 1%. Eksport towarów z Federacji Rosyjskiej w pierwszych pięciu miesiącach roku spadł o 0,6 proc. do 172,1 mld USD, import – o 8,5 proc., do 107,8 mld USD.

Statystyki handlowe w podziale na makroregiony pokazują, że utrzymują się te same tendencje. Eksport towarów do Europy zmniejszył się w okresie styczeń-maj o 37,4%, do 26 mld dolarów, ze względu na utrzymujący się spadek eksportu produktów naftowych, niklu, gazu ziemnego, , a także żelaza i stali z Federacji Rosyjskie.

Według statystyk Federalnej Służby Celnej import do Federacji Rosyjskiej z Europy w okresie styczeń-maj rok do roku spadł o 16,6 proc., do 28,5 mld dolarów.

Według służby celnej eksport rosyjskich towarów do Azji w pierwszych pięciu miesiącach roku wzrósł o 10,1 proc. do 130,4 mld dolarów, import spadł o 4,1 proc., do 71,8 mld dolarów. Zmniejszenie importu tłumaczy się najwyraźniej obawami przed sankcjami wtórnymi, którymi Waszyngton grozi Pekinowi za dostawy towarów podwójnego zastosowania do Federacji Rosyjskiej.

Podział na grupy towarów wskazuje, że rok do roku w okresie styczeń-maj w okresie styczeń-maj eksport produktów mineralnych wzrósł o 2%, do 107,7 mld USD. Podaż metali i wyrobów metalowych zmniejszyła się w ujęciu rocznym (o 0,5 proc. do 23,4 mld USD), a także produktów spożywczych i surowców rolnych (o 6,4 proc. do 17,7 mld USD).

Jeśli chodzi o import, w publikowanych statystykach zauważalny jest spadek importu produktów chemicznych (o 16,5%, do 20,7 mld USD), a także maszyn, urządzeń, pojazdów (o 4,9%, do 54,6 mld USD).

5. Rosjanom brakuje instruktorów dla armii? Wsparcie z Korei Północnej.

Rosjanie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać. Zwłaszcza jeśli chodzi o słynną 2 armię świata.

Do Rosji przyjadą pracownicy edukacji wojskowej, którzy szkolą kadrę dla armii północnokoreańskiej.

Delegacja przedstawicieli Uniwersytetu Wojskowego Kim Il Sunga wyruszli w trasę 9 lipca.

Na jej czele stoi sam rektor uczelni Kim Kum-chol – podaje koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow odmówił komentarza- powiedział, że ten temat dotyczy Ministerstwa Obrony i zaapelował o kontakt z nim.

„Mogę powiedzieć i potwierdzić tylko jedno: rzeczywiście, rozwijając porozumienia osiągnięte w wyniku niedawnej wizyty prezydenta Putina w Korei Północnej, zamierzamy dalej rozwijać i pogłębiać nasze relacje we wszystkich możliwych obszarach z jednym z naszych najbliższych sąsiadów ” – zauważył Pieskow.

Wygląda więc na to, że są pewne braki w możliwościach szkoleniowych Rosjan. No bo po co potężnej rosyjskiej armii, byliby rektorzy z Korei Północnej?

Sam fakt nie jest jednak zabawny, gdyż podstawowe szkolenie wojskowe z obsługi karabinu, jakiegoś rygoru itd. Koreańczycy z północy będą mogli prowadzić, odciążając jednocześnie swoich rosyjskich odpowiedników.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz