Codzienny ekonomiczny przegląd 05.07.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Dopełniła się przepowiednia Marka Meissnera stepy Astrachania zostały zaatakowane przez hordy szarańczy (wczoraj powietrze rozgrzało się tam do +37). Topnieje region Wołgi (tornada zauważono w Togliatti) i Ural. Ekstremalne upały przebiją się nawet poza Ural A na południu termometry mogą pokazywać +38.
  • Białoruś przystąpiła do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, której członkami są m.in. Chiny, Rosja czy Iran. W Kazachstanie trwa szczyt przywódców państw związanych z organizacją.
  • W nocy 5 lipca systemy obrony powietrznej odparły atak nad trzema rosyjskimi regionami. Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej nad obwodami kubańskim, zaporoskim i rostowskim zniszczono i stłumiono 50 dronów. Czynnie w odparciu dronów brał udział skład paliw w Rostowie oraz stacje podelektryczne w kilku miejscowościach.
  •  Władze Polski i Ukrainy zakończyły prace nad porozumieniem o długoterminowej współpracy w dziedzinie obronności, dokument zostanie podpisany na szczycie NATO w Waszyngtonie – Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski.
  • Węgry nie mają uprawnień do rozmów z Rosją w imieniu UE – ustępujący szef Rady Europejskiej Charles Michel. Wcześniej węgierskie media informowały, że premier Orbán i minister spraw zagranicznych Szijjarto złożą wizytę w Federacji Rosyjskiej w piątek 5 lipca. W Moskwie informacja ta nie została jeszcze potwierdzona.
  • W pierwszych miesiącach 2024 r. ok. 190 tys. osób podpisało kontrakty na służbę wojskową w Rosji — twierdzi wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Miedwiediew.
  • Duchowa Administracja Muzułmanów Republiki Karaczajo-Czerkieskiej, po Dagestanie, przyjęła dekret o tymczasowym zakazie noszenia nikabów w republice – poinformował mufti Republiki Karaczajo-Czerkieskiej Ismail Hadżi Berdijew.
  1. Moskwa wprowadzi państwowy standard wychowania dzieci.

Zaczynam ostatnio czytać nagłówki gazet rosyjskich i zanim wejdę w artykuł to sobie zadaje po cichu pytanie „Oho! Ile to będzie kosztować? Kto zgarnie pieniądze” Zobaczmy jak będzie dzisiaj.

Rosyjskie Ministerstwo Edukacji opracuje zalecenia dla rodziców dotyczące wychowywania dzieci w wieku od 0 do 18 lat, powiedział szef wydziału Siergiej Krawcow. Opracuje jak dostanie pieniądze, a zalecenia, a nie nakazy, bo potem potrzeba by było jeszcze jakichś komisarzy, aby to egzekwować. A to wszystko skomplikuje.

Cytuje Pana Siergieja : „Aby każdy rodzic rzeczywiście miał zalecenia na każdy dzień, jak wychowywać dziecko” – powiedział Krawcow na sesji plenarnej Dnia Priorytetów Narodowych „Rodzina”

Minister podkreślił, że te zalecenia ułatwią Rosjanom podejmowanie decyzji o posiadaniu drugiego i kolejnych dzieci, a także pozwolą im kształtować wartości i postawy wśród przedszkolaków. Tak, na pewno. A skąd takie pomysły? No cóż, jak to w Rosji – z samej góry.

Kilka miesięcy temu w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział uruchomienie projektów narodowych, m.in. „Rodzina” oraz „Młodzież i dzieci”. Później w ramach tych projektów krajowych przydzielono programy federalne do roku 2030. Czyli z góry zeszło na Pana Siergieja, zamknął się więc w swoim biurze na 2 miesiące i wymyślił, oraz obliczył.

W ramach ogólnopolskiego projektu „Rodzina”, który rozpocznie się 1 stycznia 2025 r., realizowany będzie program dotyczący kultury rodziny i wartości rodzinnych, a w ramach krajowego projektu „Młodzież i Dzieci” program wzmacniania międzynarodowej wspólnoty młodzieżowej. Jednym z głównych celów projektów będzie „kształtowanie pozytywnego wizerunku rodziny na podstawie umacniania tradycyjnych wartości duchowych i moralnych”.

Pod koniec ubiegłego roku Putin domagał się włączenia w edukację młodszego pokolenia Rosjan nie tylko nauczycieli i rodziców, ale także osób religijnych, a także organizacji sportowych i wojskowo-patriotycznych.

Tylko takie kompleksowe podejście pozwoli zachować „wolny naród, który rozumie swoją odpowiedzialność wobec dnia dzisiejszego i przyszłych pokoleń”.

W 2024 r. rząd wyda 46 mld rubli na programy „patriotyczne” dla dzieci i młodzieży.

Oprócz finansowania ruchów rząd przeznaczy pieniądze na pracę doradców edukacyjnych i dla dyrektorów szkół. Będzie to kosztować budżet 20 miliardów rubli rocznie. Czyli mamy 66 mld rubli, czyli jeśli dobrze policzyłem ok. 3 mld złotych rocznie na szkolenia dyrektorów, doradców różnej maści jak wychowywać mają dzieci na podstawie umacniania tradycyjnych wartości duchowych i moralnych.

A taniej i prościej było, by zostawić ojca tych dzieci w domu- nie wysyłać na wojnę. Matka nie musiałaby pracować na 2 etaty, aby siebie i dziecko utrzymać. Mąż by wciąż pracował w zachodniej fabryce i jakoś by było…

2. Nabiullina straszy zaprzestaniem handlem juanem w Rosji

Bank Rosji bierze pod uwagę ryzyko ewentualnego zawieszenia handlu juanem po dolarze i euro – powiedziała w na konferencji prasowej szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina.

Według niej całkowita izolacja finansowa Rosji może nastąpić tylko wtedy, gdy światowy rynek całkowicie przestanie kupować rosyjskie towary.

Niemniej zaostrzenie sankcji ograniczających powiązania finansowe rosyjskiej gospodarki z gospodarką światową znajduje się w środku uwagi Banku Centralnego.


13 czerwca moskiewska giełda wstrzymała operacje z dolarami i euro po tym, jak Departament Skarbu USA umieścił ją na czarnej liście wraz z kluczowymi strukturami rozliczeniowymi – Narodowym Centrum Rozliczeniowym i Narodowym Depozytem Rozrachunkowym. Od tego czasu głównymi walutami świata handluje się wyłącznie na nieprzejrzystym rynku pozagiełdowym, którego Bank Centralny używa do ustalania oficjalnych kursów.

Jednocześnie „sytuacja” z płatnościami transgranicznymi stała się bardziej skomplikowana, stwierdził Nabiullina.

Od początku roku zagraniczne banki, w tym w krajach, które Kreml nazywa „przyjaznymi”, masowo blokują rozliczenia z Rosją ze względu na ryzyko amerykańskich sankcji. „O tym mówią przede wszystkim eksporterzy.

Tu oczywiście biznes szuka rozwiązań, dostosowuje się, a my im pomagamy, jak tylko możemy” – powiedziała Nabiullina

Zdaniem szefa Banku Centralnego problemy z płatnościami prowadzą do wzrostu kosztów transakcyjnych, a w efekcie do wzrostu kosztów importowanych towarów. A to według niej zapowiada dalsze przyspieszenie inflacji. Przypomnijmy według Rosstatu już pod koniec czerwca znajduje się na 16-miesięcznym maksimum na poziomie 9,22%.

„Ryzyko proinflacyjne nie tylko wzrosło, ale także się zmaterializowało” – stwierdził Nabiullina, dodając, że na kolejnym posiedzeniu w czerwcu Bank Centralny rozważy nową podwyżkę głównej stopy procentowej. Teraz jest na poziomie 16 proc. – najwyższym od pierwszych miesięcy wojny.

Jeśli chodzi o chińskiego juana, Bank Centralny już przygotowuje się na scenariusz, w którym handel chińską walutą na giełdzie będzie musiał zostać wstrzymany, powiedziało Bloombergowi w źródło zbliżone do regulatora.

Według niego najprawdopodobniej chińskie banki będą stopniowo ograniczać współpracę z moskiewską giełdą, choć nadal będą zaopatrywać rosyjską gospodarkę w juany, aby zapłacić za import z Chin.

3. Koszty remontów mieszkań w Rosji w górę.

Coraz częściej mam wrażenie, że gubię się w tym, czy my wcześniej mówiliśmy, że coś się może wydarzyć i potem się to dzieje w tej Rosji. Czy może to jest już dalsza część wiadomości, której zalążki były kilka miesięcy temu. Tak jest i dzisiaj.

Koszt remontu domu będzie rósł wraz z kredytem hipotecznym.

Mamy tu wypowiedź jednej z ekspertek od rynku nieruchomości w Rosji pani Albiny Sakaevej.

Według niej, wraz z możliwym wzrostem kluczowej stopy, wzrosną również oprocentowanie kredytów hipotecznych, co doprowadzi do wzrostu kosztów zakupu mieszkania. Zasugerowała, że ​​w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w Rosji nastąpi również wzrost kosztów prac remontowych o co najmniej 20%.


„Nawet jeśli liczba ofert mieszkań od deweloperów będzie spadać, w budowie jest już duża liczba nieruchomości, których popyt na remonty i wykończenia jest gwarantowany na co najmniej 2 lata. Dodatkowo mamy rynek mieszkań używanych. Czyli spójrzmy na sytuację całościowo. Mamy rekordową ilość mieszkań, które nadają się do remontu. Mamy sytuację, w której ceny mieszkań nowych są o 60% wyższe niż z rynku wtórnego. Jeśli dla nowych mieszkań system preferencyjnych kredytów zostanie ukrócony. To wielu ludzi nie mając innego wyboru ruszy jednak po mieszkania tańsze- używane – do remontu.

„Zgodnie z prawem podaży i popytu, w przypadku ograniczonej liczby ekip remontowych, a także utrzymującego się dużego zapotrzebowania na materiały budowlane, koszt usług będzie rósł. Co więcej, jeśli klientowi zależy na wysokiej jakości i szybkim remoncie, koszty będą jeszcze wyższe. Załogi będą wolały świadczyć droższe usługi, dlatego wzrośnie ogólna polityka cenowa na rynku. Mówimy nie tylko o regionach, ale także o stolicy” – zauważyła Sakajewa.

No i tu wjeżdżają cali na biało budowlańcy z krajów Azji centralnej i nasz komentarz dnia wczorajszy, do którego odsyłamy.

4. Ciąg dalszy zamieszania wokół żołdów

Rosyjski minister obrony Andriej Biełousow podpisał rozporządzenie, które pozbawia zmobilizowanych comiesięcznych świadczeń socjalnych za okres nieuprawnionego opuszczenia miejsca służby. Dokument został zamieszczony na stronie internetowej urzędowej publikacji przepisów. Według ministerstwa brak wypłat lub opóźnienia są spowodowane tego typu sytuacjami i brakiem jasnych przepisów .

Miesięczne świadczenia socjalne nie są wypłacane obywatelom powołanym do mobilizacji za okres nieuprawnionego opuszczenia jednostki wojskowej lub miejsca służby wojskowej, określonego rozkazem dowódcy jednostki wojskowej, szefa organizacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, w której obywatele powołani do mobilizacji odbywają służbę wojskową” – czytamy w tekście rozkazu.

Wypłata socjalna wynosi 158 tys. rubli i stanowi większość minimalnych naliczeń dla zmobilizowanych w wysokości 195 tys. rubli. W Rosji przewidziano odpowiedzialność karną za bezprawne opuszczenie miejsca służby lub jednostki wojskowej. Po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej kara wynikająca z tego artykułu Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej została zaostrzona, obecnie artykuł przewiduje do dziesięciu lat więzienia.

5. Poziom bezpieczeństwa żywnościowego w Federacji Rosyjskiej.

Brzmi jak sarkazm, ale to słowa Premiera Rosji Michaiła Miszustina. A ten przecież nie mówiłby nieprawdy. Prawda?

Poziom bezpieczeństwa żywnościowego w Rosji systematycznie rośnie; żywności jest pod dostatkiem zarówno do spożycia krajowego, jak i na eksport. Ogłosił to premier Rosji Michaił Miszustin na posiedzeniu rządu 4 lipca.

„Poziom bezpieczeństwa żywnościowego systematycznie wzrasta: zboża, mięso, cukier, ryby, oleje roślinne. To wszystko wystarczy, abyśmy mogli zaopatrywać naszych partnerów za granicą” – powiedział Miszustin.

Szef rządu powiedział, że plony ziemniaków, owoców i warzyw w kraju wzrosły o około 11%. Premier zwrócił uwagę, że rynek produktów rosyjskich przedsiębiorstw rolnych się rozwija, co widać po wynikach prac branży w 2023 roku.

Miszustin dodał, że rząd przygotowuje raport z realizacji państwowego programu rozwoju rolnictwa w ciągu ostatniego roku. Dokument ten pomoże określić, które narzędzia przynoszą największe korzyści w osiąganiu celów krajowych.

Premier zauważył, że priorytetem Rosji jest zwiększenie o jedną czwartą wolumenu produkcji rolnej, osiągnięcie półtorakrotnego wzrostu eksportu w tej branży, zwiększenie o 60% wolumenu inwestycji w środki trwałe w tym obszarze oraz zapewnienie niezależności technicznej rolnictwa. Cele te muszą zostać osiągnięte do roku 2030. Według szefa rządu wszystko to jest wykonalne.

Ok Panie Miszustin trzymamy za słowo.

6. Szef departamentu Banku Centralnego zapowiada stagnacje rosyjskiej gospodarki

Efekty restrykcyjnej polityki pieniężnej (polityki pieniężnej) będą się nasilać w okresie lipiec–wrzesień 2024 r., w wyniku czego tempo wzrostu rosyjskiej gospodarki wyhamuje. Taką prognozę przedstawił Kiriłł Tremasow, dyrektor Departamentu Polityki Pieniężnej Banku Rosji, na marginesie Kongresu Finansowego.Rozwiń do

Kiriłł Tremasow przypomniał, że skutki zacieśniania polityki pieniężnej ujawniają się zwykle w ciągu trzech do sześciu kwartałów. Bank Rosji podniósł główną stopę procentową do 16% w grudniu 2023 roku. Od tego czasu jest na tym poziomie.

„Efekty restrykcyjnej polityki monetarnej będą się nasilać i w trzecim kwartale będziemy świadkami wyraźniejszej manifestacji tych efektów” – powiedział Tremasow na marginesie Kongresu Finansowego Banku Rosji powolni w trzecim kwartale,

Według szefa departamentu Banku Centralnego, roczna inflacja w Rosji osiąga obecnie szczytową wartość nieco powyżej 9%. Wskaźnik nie może osiągnąć wartości dwucyfrowych – uważa Kiriłł Tremasow. „Wydaje się, że roczna liczba osiągneła teraz szczyt. Pamiętacie, że w zeszłym roku, począwszy od lipca-sierpnia, wzrost cen gwałtownie przyspieszył, więc jeśli teraz ceny rosną wolniej niż rok temu, to roczna wartość spadnie” – wyjaśnił.

W 2023 roku Bank Rosji przeprowadził pięć rund kluczowych podwyżek stóp procentowych i podniósł wskaźnik z 7,5% do 16%. Zacieśnianie polityki pieniężnej rozpoczęło się w lipcu, a w sierpniu regulator niespodziewanie podniósł stopę procentową, od razu o 3 punkty procentowe.

Na kolejnym posiędzeniu Rada dyrektorów będzie dyskutować o podniesieniu stopy bazowej do 18% lub wyżej.

a na koniec cytat z arty

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz