Codzienny ekonomiczny przegląd 03.07.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • W nocy 3 lipca ukraińskie łodzie bezzałogowe zaatakowały miasto Noworosyjsk na Terytorium Krasnodarskim, gdzie Rosja przeniosła część okrętów Floty Czarnomorskiej z Sewastopola po atakach Sił Zbrojnych Ukrainy.
  • Władze Cypru odebrały obywatelstwo miliarderowi i właścicielowi grupy firm Mercury Igorowi Kesaevowi, donosi gazeta Phileleftheros.Kesaev jest właścicielem największego rosyjskiego dystrybutora wyrobów tytoniowych, Megapolis, sieci supermarketów Dixy oraz Mercury Development.
  •  Chiny opracowują kopię irańskiego Shaheda z dostawą do Federacji Rosyjskiej — Bloomberg.
  • Doradcy Trumpa twierdzą, że jeśli Trump zasiądzie do Białego Domu, NATO czeka „radykalna reorientacja” i że nowy prezydent zawrze umowę z prezydentem Rosji Putinem w sprawie Ukrainy – Politico.
  • Węgry zaproponowały Ukrainie zawieszenie broni w celu rozpoczęcia negocjacji z Rosją – powiedział Orban po spotkaniu z Zełenskim. Kijów wysłuchał propozycji premiera Węgier Viktora Orbana o zawieszenie broni, ale uważa, że takich inicjatyw nie można rozpatrywać w oderwaniu od innych aspektów porozumienia – powiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew.
  •  Nowy minister obrony Holandii Ruben Brekelmans zaraz po objęciu urzędu wezwał do dalszej pomocy Ukrainie i wzmocnienia holenderskich sił zbrojnych 
  • W Rosji, w Kursku, nieznany obiekt latający odwiedził 3754 Centralną Lotniczą Bazę Techniczną (jednostka wojskowa 13830) powodując pożar. w bazie znajdowały się pojazdy służące do serwisowania lotnictwa.
  1. Rosyjskie firmy straciły 1/3 dochodów przez Putina.

Całkowite dochody rosyjskich firm w 2023 roku spadły o 36% – do 814 bilionów rubli. Wynika to z danych portalu analitycznego Federalnej Służby Podatkowej (FTS)

Spadek dochodów organizacji w zeszłym roku wynika według Andrey Borodkin, dyrektora generalnego grupy firm Tekhzor z sankcji zewnętrznych. Firmy muszą odbudować procesy logistyczne i produkcyjne.

„Ponieważ infrastruktura stosunków gospodarczych między przedsiębiorstwami a zaprzyjaźnionymi krajami nie była wystarczająco rozwinięta, w zeszłym roku wymagało to zbudowania nowych powiązań handlowych i finansowych” – próbuje tłumaczyć profesor nadzwyczajny Wydziału Finansów Państwowych i Komunalnych Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego Ravil Achmadeew.

Jego zdaniem na obniżenie dochodów miały także wpływ oczekiwania inflacyjne, do powstrzymania których Bank Centralny podniósł w grudniu ubiegłego roku stopę do 16%. W rezultacie pożyczki stały się droższe, a zdolność firm do inwestowania w rozwój biznesu spadła.

Jednak ogólnie sytuacja z rentownością organizacji w 2023 r. była dość pozytywna – wskaźniki ukształtowały się na poziomie z 2019 r., co można uznać za przejaw zrównoważonego rozwoju, mówi Aleksander Chiżniak, ekonomista i członek moskiewskiego oddziału regionalnego Biznesowa Rosja. Czyli wskaźniki cofnięte o 5 lat to rozwój. No ok.

Pozytywnie zauważył, że niektóre branże przeszły z kategorii konsekwentnie nierentownych do rentownych, szczególnie inżynieria mechaniczna. Ma to bezpośredni związek z wojną na Ukrainie i nakazami obronności państwa, ale także z substytucją importu – mówi Chiżniak. Tu jednak przemilczał, że w drugą stronę musiały inne branże iść, skoro ta rośnie, ale ogólnie spada o 36%.

Jednocześnie, według danych Federalnej Służby Podatkowej, zysk rosyjskich firm w 2023 roku wzrósł o 23% rok do roku i osiągnął 38,2 biliona rubli. Na koniec 2022 roku zyski również wykazały wzrost, ale już w bardziej umiarkowanym tempie – o 5,8%.

Wzrost zysków jest typowy dla firm, które nie wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych i wydatków, mówi Achmadejew. Są to głównie sektory krajowe, które w mniejszym stopniu zostały dotknięte sankcjami: budownictwo, telekomunikacja, usługi itp.

W sumie rosyjskie firmy zapłaciły w zeszłym roku 7,9 biliona rubli. Jako podatek dochodowy według stawki 20%. Jednak od 2025 r. stawka zostanie zwiększona do 25%. Wpływy do budżetu będą mogły być większe.

W 2025 roku rząd planuje pozyskać do budżetu dodatkowe 1,6 biliona rubli poprzez podwyższenie podatków dochodowych.

W 2025 roku nie należy spodziewać się zmiany dynamiki zarówno wzrostu zysków, jak i spadku przychodów – mówi Borodkin. „Efekt nałożonych na Rosję sankcji jest długotrwały i na razie będzie miał wpływ na sytuację. Organizacje będą w dalszym ciągu dokładać wszelkich starań, aby obniżyć koszty przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu zysków” – podsumował.

2. USA ogłosiły jeden z największych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Nowy pakiet będzie zawierał broń przeciwpancerną, pociski przechwytujące Hawk, a także amunicję do przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot i innych systemów obrony powietrznej – powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin na spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem w Waszyngtonie.

Pomoc zostanie udzielona w ramach uprawnień prezydenta do uzupełniania broni z amerykańskich magazynów wojskowych w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb Ukrainy. 

Stany Zjednoczone zmieniły również kolejność realizacji niektórych zamówień od zagranicznych nabywców, co pozwoliło na „zakup większej liczby pocisków dla Patriot i NASAMS, które zostaną dostarczone w przyspieszonym harmonogramie” – dodał Austin.

„Nie popełnijcie błędu, Ukraina nie jest sama, a Stany Zjednoczone pozostaną niezłomne w swoim wsparciu. Wraz z 50 sojusznikami i partnerami będziemy nadal zaspokajać krytyczne potrzeby Ukrainy potrzebne do odparcia rosyjskiej agresji dziś i powstrzymania rosyjskiej agresji jutro” – powiedział Austin

Nowy pakiet pomocowy jest z największych w 2024 roku. Po tym, jak prezydent USA Joe Biden podpisał pod koniec kwietnia ustawę przyznającą Ukrainie łącznie 61 mld dolarów wsparcia wojskowego, Pentagon dostarczył Kijowowi broń o wartości 1 mld dolarów.

Do spotkania Austina i Umerowa doszło na kilka dni przed szczytem NATO, którego gospodarzem w tym roku są Stany Zjednoczone. Głównym tematem wydarzenia będzie pomoc wojskowa dla Ukrainy w obronie przed rosyjską inwazją. 

Podczas szczytu Ukraina nie otrzyma zaproszenia do Sojuszu, ale sojusznicy zaproponują jej ściślejszy format współpracy, który już teraz nazywany jest „pomostem do NATO”.

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 60 transz pomocy wojskowej. Według Congressional Research Service w grudniu 2023 r. łączna kwota takiego wsparcia wyniosła 48,7 mld dolarów.

3. Rosja i nowa stacja orbitalna w 27 roku, kosztem 7 miliardów dolarów.

Rosja rozpocznie rozmieszczenie swojej stacji orbitalnej w 2027 roku, która stanie się zamiennikiem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i umożliwi kontynuację programu załogowego po wycofaniu się Moskwy z projektu ISS, poinformował Roskosmos.

Ogólny harmonogram utworzenia rosyjskiej stacji orbitalnej został zatwierdzony przez szefa Roskosmosu Jurija Borysowa. Dokument obejmuje prace nad projektowaniem i produkcją modułów stacji, a także próby w locie załogowego statku kosmicznego nowej generacji, budowę pojazdów nośnych oraz obiektów naziemnej infrastruktury kosmicznej.

Rozpoczęcie wdrażania stacji planowane jest od wystrzelenia modułu naukowo-energetycznego w 2027 r., a do 2030 r. rdzeń stacji utworzą wyniesione na orbitę cztery moduły: naukowo-energetyczny, hub uniwersalny, bramka i baza.

W drugim etapie – w latach 2031-2033 – planowana jest rozbudowa stacji poprzez dokowanie dwóch docelowych modułów.

Stacja zapewni ciągłą kontynuację rosyjskiego programu załogowego, biorąc pod uwagę zakończenie udziału Rosji w projekcie Międzynarodowej stacji kosmicznej – podaje państwowa korporacja. Planuje się także, że będzie on wykorzystywany jako platforma do testowania technologii kosmicznych.

Ponadto nowa stacja orbitalna rozwiąże problemy „rozwoju naukowo-technologicznego, gospodarki narodowej i bezpieczeństwa narodowego, które nie są dostępne w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ze względu na ograniczenia technologiczne i warunki umów międzynarodowych” – czytamy w oświadczeniu. Aha, czyli plan jest, ale technologicznie na razie są w powijakach.

Roscosmos podał, że całkowite finansowanie projektu wynosi 608,9 miliarda rubli (około 7 miliardów dolarów według oficjalnego kursu Banku Centralnego).

We wtorek korporacja podpisała także kontrakty rządowe na prowadzenie prac rozwojowych związanych z utworzeniem na kosmodromie Wostocznyj kompleksu kosmicznego stacji oraz kompleksu kosmicznego z załogowym statkiem transportowym i ciężką rakietą nośną Angara – poinformował Roscosmos.

Rosja zdecydowała się na budowę własnej stacji orbitalnej ze względu na starzejącą się Międzynarodową Stację Kosmiczną i plany wyjścia z programu, jednak w zeszłym roku przedłużyła swój udział w międzynarodowym projekcie do 2028 roku i obsługę segmentu rosyjskiego.

Borysow powiedział, że ISS może istnieć w obecnej formie do 2030 roku, nie wykluczając możliwości oddokowania i oddzielnego zatopienia rosyjskiego segmentu.

Zaprzestanie działalności rosyjskiego segmentu ISS należy zsynchronizować z rozpoczęciem rozmieszczania nowej stacji orbitalnej – powiedział szef Roskosmosu.

ISS to jeden z nielicznych projektów międzynarodowych, przy którym Stany Zjednoczone i Rosja nadal ściśle współpracują.

Na koniec trochę obecnych realiów.

Rosja, która szczyci się programem kosmicznym sięgającym czasów sowieckich, w zeszłym roku klęskę, podejmując pierwszą od prawie 50 lat próbę powrotu na Księżyc, kiedy sonda Łuna 25 uderzyła w powierzchnię, wchodząc na orbitę przed lądowaniem.

Firma Roskosmos straciła większość klientów i licytowała część nieruchomości w zeszłym roku.

Roskosmos planował wysłanie kolejnego lądownika na Księżyc w 2027 r., a prezydent Rosji Władimir Putin zasygnalizował zamiar kontynuowania programu księżycowego pomimo awarii Łuny 25.

4. Rosyjski przemysł diamentowy ze słabymi perspektywami

Drugi rok z rzędu Rosja ogranicza eksport diamentów w obliczu sankcji i słabego globalnego popytu.

Rosja ograniczyła produkcję i eksport surowca diamentowego pod koniec ubiegłego roku – wynika ze statystyk opublikowanych przez Kimberley Process.

Według organizacji produkcja diamentów w Federacji Rosyjskiej spadła o 11%, do 37,3 mln karatów, eksport – o 12%, do 32,4 mln karatów. Przypomnijmy że W 2022 r. zmniejszył się również eksport diamentów z Federacji Rosyjskiej – o 24%

Główny nabywca rosyjskich diamentów, Indie, zmniejszył import o 11% w 2023 roku, do 128 milionów karatów.

Borys Krasnozhenov z Alfa-Banku mówi, że w latach 2021-2022, na tle dużego popytu i rosnących cen, szlifierze z Indii sprowadzili 2,5 razy więcej diamentów niż wydobyto na świecie.

Zdaniem analityka doprowadziło to do wzrostu poziomu zapasów, a wzrost kosztów kredytów, które finansują połowę wszystkich zakupów w segmencie cięcia, całkowicie zjadł marżę polerek,

ALROSA odpowiedzialna za 97% rosyjskiego rynku jest objęta sankcjami USA i Wielkiej Brytanii. Kraje UE i G7 mają zakaz dostarczania diamentów z Federacji Rosyjskiej o masie od 1 karata, w tym diamentów przetwarzanych w innych krajach. A od 1 września wejdzie w życie zakaz importu biżuterii i zegarków zawierających diamenty z rosyjskich surowców. 

C o gorsza obecnie jest trend spadkowy na rynku diamentów.  

Hstorycznie przemysł diamentowy zużywał około 125-130 milionów karatów diamentów rocznie.

Ale od 2023 r. do początku lat do 2030. roczna produkcja nie przekroczy 100 – 110 mln karatów. Na to nakłada się czynnik wysokich zapasów w systemie a aktywizacji popytu w branży nie widać w najbliższych latach.

5. Medycyna z akcentem w Rosji. Co z rosyjskimi lekarzami?

Mamy piękny artykuł podsumowujący schizofrenie rosyjskiego społeczeństwa.

Liczba lekarzy-migrantów z Azji Centralnej stale rośnie. A to rodzi uzasadnione zdziwienie: gdzie właściwie są rosyjscy lekarze? Dlaczego dziś na uniwersytetach medycznych w Rosji prawie połowa studentów to także studęci z sąsiednich republik? Skąd u nas taka popularność „medycyny importowanej” z krajów Azji Centralnej? Pani redaktor widać chyba nie zaznajomiona z obecną sytuacją polityczną.

Zdaniem ekspertów cudzoziemiecowi wcale nie jest trudno znaleźć pracę jako lekarz. W przypadku lekarzy pochodzących z byłych republik radzieckich obowiązuje system uproszczony. Rosja uznaje dyplomy studiów wyższych uzyskane w Azerbejdżanie, Armenii, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Mołdawii i Estonii. „Uznajemy dyplomy uzyskane w krajach byłej Unii, choć tam nie są uznawane nasze rosyjskie dyplomy” – narzekają nasi lekarze.

Z jakiego powodu? ( ja odpowiem Putin)

Czy jest problem z naszym personelem medycznym? ( raczej nie, to Putin)

W Związku Radzieckim obowiązywały jednolite wymagania edukacyjne; lekarzy uczono bardzo starannie, rozumiejąc strategiczne znaczenie tego zawodu. Ale teraz, jak świadczą eksperci, poziom tej edukacji w krajach byłego Związku Radzieckiego zauważalnie spadł w stosunku do Rosji.

Mimo to w Rosji lekarzy-migrantów, jest wielu, ale to bardzo wielu.

„Na świecie istnieje długoletni system dostosowywania lekarzy. Jeśli lekarz przyjedzie do USA czy Europy, musi ponownie odbyć rezydenturę – tłumaczą przedstawiciele środowiska medycznego. – Nasz rosyjski lekarz na Zachodzie musi pracować jako asystent medyczny przez sześć lat i dopiero wtedy może przystąpić do egzaminów. Ale ten filtr praktycznie u nas nie działa. Dlaczego?” – Tu odpowiem – bo byście poumierali z powodu braku lekarzy. To tak najprosciej.


Rosstat podaje, że w 2023 r. przeciętne wynagrodzenie lekarzy w Federacji Rosyjskiej wyniosło 106 tys. rubli. Narzekanie wydawałoby się grzechem. 4600zł brutto- podam wam i proszę nie narzekać bo to grzech.

Nie powinniśmy jednak opierać się na statystykach, rzeczywistość z reguły jest zupełnie inna. Czyli chyba lepiej, czytamy dalej.

„Wynagrodzenie pracowników medycznych składa się z dwóch części: stałej, czyli wynagrodzenia, oraz zmiennej, która zależy od dodatków i premii” – mówi profesor Denis Iwanow, doktor nauk medycznych. „Nawet po podjęciu decyzji na najwyższym szczeblu o podwyżce pensja zasadnicza połowy lekarzy wynosi poniżej 26 tys. rubli, a pielęgniarek – poniżej 17 tys.”. Oj to jednak gorzej… Goła pensja 1200zł dla lekarza.

Według profesora, żeby jakoś zarobić na życie, lekarze biorą 2-3 etaty, czasami są zmuszeni przyjmować 30-40 pacjentów na zmianę bez przerwy na lunch i toaletę.

Krótko mówiąc, obciążenie lekarzy znacznie wzrosło i nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Po kilku latach pracy w tym trybie następuje wypalenie zawodowe i osoba odchodzi z zawodu.

O tym powinien był mówić szef Ministerstwa Zdrowia, gdyby zdecydował się na dialog ze społeczeństwem.

Ale najwyraźniej woli rozwiązać problem poprzez napływ migrantów. Chciałabym wierzyć, że lekarze, którzy przyjechali do nas z Azji Centralnej, to ludzie odpowiedzialni i sumienni. Chociaż wielu pacjentów narzeka na ich kwalifikacje, znalezienie wspólnego języka z pacjentami może być trudne.

6. Eksport rosyjskiej ropy do Indii osiągnął w czerwcu 1,6 mln baryłek dziennie

Dostawy rosyjskiej ropy Urals do Indii pobiły w czerwcu rekord i osiągnęły 1,6 mln baryłek dziennie, według Kplera. Liczba ta wzrosła o 13% w porównaniu z czerwcem 2023 r., o 2,2% w porównaniu z majem tego roku.

Import rosyjskiej ropy do Indii w czerwcu wyniósł 2,13 mln baryłek dziennie.

Dostawy dalekowschodnich gatunków ropy do Indii – WSTO (ESPO) i Sokół – w czerwcu „pozostają jednak niższe niż średnia w 2023 r.” – zauważa Kpler.

Dostawy ESPO wynosiły 103 tys. baryłek dziennie, Sokół – 51 tys. baryłek dziennie.

Największym nabywcą ropy naftowej stał się w czerwcu indyjski Reliance Industries Limited (po raz pierwszy od kwietnia 2023 r.). Importowała 545 tys. baryłek dziennie. i tym samym wyprzedził MKOl, który był głównym importerem surowców z Rosji.

W maju agencja Reutera, powołując się na źródła, napisała, że RIL podpisał korzystny roczny kontrakt z Rosnieftią (MOEX: ROSN) na zakup co najmniej 3 mln baryłek ropy miesięcznie z płatnością w walutach narodowych. Według rozmówców agencji, transakcja zakłada zakup przez RIL dwóch partii ropy Urals w ilości 1 mln baryłek każda, a także jednego lub dwóch ładunków WSTO Blend w ilości ok. 700 tys. baryłek.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz