Codzienny ekonomiczny przegląd 02.07.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Sąd w Luizjanie nakazał administracji prezydenta USA Joe Bidena wznowienie zatwierdzania nowych kontraktów na eksport skroplonego gazu ziemnego,
  • W Okręgu Autonomicznym Chanty-Mansyjskiego, zobserwowano plagę much i komarów. (wideo)
  • Terroryści, którzy zaatakowali cerkiew i synagogę w Derbencie, mieli zamiar dokonać nalotu na szyicki meczet, poinformował szef MSW Dagestanu Abdurashid Magomedow na spotkaniu szefa Dagestanu Siergieja Mielikowa z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego instytucji w Machaczkale
  • Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej Holandii wydało na Ukrainę licencję na eksport na Ukrainę 24 myśliwców F-16 i siedmiu silników lotniczych.
  •  Dostawy przez Izrael systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę mogą mieć pewne konsekwencje polityczne – powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Nebenzia.
  • Pełniący obowiązki szefa obwodu kurskiego ostrzegł przed możliwym niedoborem energii elektrycznej z powodu „naruszeń technologicznych w sąsiednich regionach”.
  • W wielu miejscowościach obwodu biełgorodzkiego nie ma wody z powodu awaryjnej przerwy w dostawie prądu, poinformował Biełobrowodokanal.
  •  Ruch turystyczny na Krym w pierwszej połowie 2024 roku osiągnął 2 mln osób, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r. – powiedział szef republiki Siergiej Aksjonow.
  • Rosyjskie Ministerstwo Obrony otrzymało od FSPP ponad 190 tys. jednostek mienia skonfiskowanego Rosjanom – powiedział Dmitrij Aritow, dyrektor Federalnej Służby Komorniczej Federacji Rosyjskiej, na marginesie Międzynarodowego Forum Prawnego w Petersburgu. 

  1. Nacjonalizacja producentów dumy narodowej na coraz większą skalę.

Dziś przygotowałem wam na początek kilka cytatów:

„Totalitaryzm to system, w którym rząd kontroluje każdy aspekt życia ludzi, w tym gospodarkę.”Friedrich Hayek, austriacki ekonomista i filozof.

„W państwie totalitarnym nie ma miejsca na prywatną inicjatywę. Cała władza gospodarcza spoczywa w rękach partii.”Hannah Arendt, amerykańska filozof pochodzenia niemieckiego.

„Totalitaryzm to system, w którym nie ma różnicy między państwem a gospodarką.”Noam Chomsky, amerykański lingwista, filozof i działacz polityczny.

„W państwie totalitarnym ludzie są środkami do osiągnięcia celów rządu, a nie celem samym w sobie.”Aleksandr Sołżenicyn, rosyjski pisarz i dysydent.

W Rosji trwa postępująca nacjonalizacja wielu firm w tym największych producentów napojów alkoholowych. Sąd Rejonowy w Tambowie na wniosek Prokuratury Generalnej „aresztował” fabryki magnata wódki Jurija Szeflera.

Mówimy o destylarni Tambowa „Amber Talvis”, a także o kompleksie budynków kaliningradzkiego przedsiębiorstwa wódki.

Zatrzymanie nastąpiło w dniu 26 czerwca 2024 r. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Tambowie 21 czerwca. Akta sprawy na stronie internetowej sądu nie zawierają szczegółów.

Firma produkuje alkohol etylowy klasy Lux i Alpha i jest jednym z dziesięciu największych producentów napojów alkoholowych w Rosji.

W październiku 2023 roku Rosalkogoltabakcontrol zawiesiła licencję Amber Talvis po odkryciu rzekomo nierozliczonej produkcji, a w grudniu zażądała przed sądem całkowitego cofnięcia licencji przedsiębiorstwu.

Jurij Szefler to potentat na rynku wódki, którego majątek Forbes szacuje na 1,6 miliarda dolarów w 2024 roku.

W 2002 roku opuścił Rosję i rozpoczął biznes wódkowy za granicą. Miliarder mieszka w Szwajcarii.

To kolejny już zakład „aresztowany” przez rosyjskie władze.

Wcześniej w Rosji aresztowano kilka przedsiębiorstw branży alkoholowej, a następnie przekazano je na własność państwa. Tym samym w maju tego roku sąd rejonowy w Kursku aresztował rosyjski majątek producenta wódki Khortycja, ukraińskiej spółki Global Spirits, Jewgienija Czerniaka, znajdującego się na rosyjskiej liście terrorystów i ekstremistów. Już w czerwcu aktywa te znacjonalizowano ze względu na prowadzenie przez Czerniaka działalności ekstremistycznej.

W kwietniu majątek Grupy Spółek Ariant stał się własnością państwa, które sąd zajął za „bezprawne wzbogacenie” o wartości 105 miliardów rubli. na wniosek Prokuratury Generalnej.

Państwo przejęło kontrolę nad największym producentem wina Kuban-Vino, największym przedsiębiorstwem winiarskim – firmą rolniczą Yuzhnaya, producentem wina Centrum Przemysłu Spożywczego – Ariant, a także firmą rolniczą Ariant specjalizującą się w hodowli trzody chlewnej.

Zmiana własności wszystkich spółek została zarejestrowana 10 kwietnia.

Rekordy spożycia alkoholu w Rosji i seria nacjonalizacji biznesów alkohol produkujący. Przypadek?

Odsyłam do cytatów na początku artykułu. Ludzie Putina docelowo położą łapy na każdym biznesie w Rosji, który będzie przynosił jakieś dochody.

2. NATO wyznaczy osobę odpowiedzialną za długofalową pomoc Ukrainie

Kraje NATO opracowały środki mające na celu pomoc Ukrainie w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA – pisze „The Wall Street Journal”, powołując się na źródła. Sojusz wyśle na Ukrainę m.in. wysokiego rangą urzędnika cywilnego, który będzie odpowiedzialny za koordynację dostaw wojskowych.

Ponadto w Wiesbaden w Niemczech powstanie kwatera główna, która będzie koordynować dostawy sprzętu wojskowego, broni i szkoleń dla Sił Zbrojnych Ukrainy. O tej inicjatywie poinformował również w zeszłym tygodniu The New York Times. Kwatera główna będzie częścią misji NATO, której celem jest optymalizacja przepływu pomocy wojskowej i stworzenie pomostu do ewentualnego członkostwa Ukrainy w sojuszu.

Według WSJ środki były opracowywane przez kilka miesięcy, ale stały się jeszcze bardziej istotne po debacie między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem. Plan zbliży też poziom wyposażenia i wyszkolenia ukraińskiej armii do wskaźników państw NATO. Wypracowane inicjatywy zostaną ogłoszone na szczycie NATO w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca.

Na szczycie członkowie NATO nie zaproszą Ukrainy do sojuszu, ale mają obiecać długoterminową pomoc finansową. W szczególności sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował zobowiązanie Sojuszu do przeznaczania 40 mld euro rocznie na Ukrainę. The Telegraph, powołując się na źródła, napisał, że na szczycie sojusznicy planowali zatwierdzić „mapę drogową” przystąpienia Ukrainy do NATO na znak poparcia dla tego procesu.

3. Wszystkie ręce na pokład. Czyli jak konflikt w Ukrainie zaburzył rynek pracy.

Rząd Putina dzielnie walczy z problemami, w które sam wpakował rosyjskie społeczeństwo.

Jak wynika z projektu Ministerstwa Pracy dotyczącego zwiększenia poziomu zatrudnienia, to osoby niepełnosprawne do roku 2030 mają rozwiązać problem niedoborów kadrowych.

W dokumencie wskazano, że obecnie trzy czwarte osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym nie jest zaangażowanych w rynek pracy ze względu na „niechęć do pracy na oferowanych stanowiskach pracy” oraz „brak zainteresowania pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych”. Ja stawiam na wysoki social. Proponuje anulować social. Pewnie się tak skończy.

Na koniec 2023 roku liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosiła 4,2 mln osób. Jednak nie więcej niż 28% z nich, czyli 1,2 mln osób, ma pracę.

Jednocześnie pracownicy ministerstwa pracy patrzą w Excela i wychodzi im że mają wyjątkowo niskie bezrobocie – 2,6% w kwietniu.

Do 2030 roku rosyjska gospodarka, według szacunków rządu, będzie potrzebować nawet 2,4 mln dodatkowych pracowników. Patrzą w jedną tabelę wychodzi, że brakuje 2,4 miliona w drugiej tabeli patrzą, że w domach siedzi 2 mln osób niepełnosprawnych.

W związku z tym Ministerstwo Pracy proponuje wprowadzenie preferencji dla zatrudniających osoby niepełnosprawne powyżej ustalonych w firmach osób. Dziś, jeśli mamy zatrudnionych więcej niż 100 pracowników, kwota ta wynosi od 2 do 4 osób na każde zatrudnione 100.

Preferencje mogą mieć formę dotacji na wyposażenie specjalnych stanowisk pracy i pierwszeństwa w dostępie do zamówień rządowych.

Ponadto możliwe jest „preferencyjne kredytowanie i opodatkowanie”, a także subsydiowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pracujących na „dodatkowych stanowiskach” – czytamy w dokumencie Ministerstwa Pracy.

Z kolei pracujące osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność zawodową (podatek od osób prowadzących działalność na własny rachunek). O mój nikczemny przesiąknięty materiałami z JaRuskiego mózg podpowiada mi prowadzenie firmy na niepełnosprawnego słupa. Pewnie to tylko kwestia czasu, jak na taki materiał natrafimy.

Oddzielnie dokument przewiduje środki dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które brały udział w wojnie na Ukrainie. Planowane jest utworzenie dla nich „indywidualna ścieżka zawodowa” oraz uruchomienie zaawansowanych programów szkoleniowych. Proponuje się także poprawę wizerunku pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne z powodu urazów wojskowych.

Nie chce być złym wróżbitą, ale widzieliśmy śledząc wiele już programów inwestycyjnych i społecznych, że lądują one z biegiem czasu w koszu i nie są realizowane. Tu obawiam się, że niepełnosprawni w Rosji nie zobaczą większości z tych założeń w rzeczywistym świecie.

4. Czy będzie droższy chleb. Ceny mąki 30% wyższe niż miesiąc temu.

Niesprzyjająca pogoda wpłynęła na cenę zboża, a co za tym idzie, mąki. Piekarnie mówią o wzroście cen surowców nawet o 30%. 

Piekarnie stanęły w obliczu zauważalnego wzrostu cen mąki spowodowanego wzrostem cen zbóż w kontekście prognoz dotyczących zbiorów, poinformował Krajowy Związek Piekarzy (NSH).

Wiele piekarni zaczęło otrzymywać powiadomienia o zbliżającej się podwyżce cen w czerwcu do 29-30 rubli za 1 kg wysokiej jakości mąki pszennej w drugiej połowie maja.

Cena mąki zaczęła rosnąć o kilka rubli za 1 kg na raz, a w ciągu zaledwie dwóch tygodni wzrost cen mąki wyniósł 30% lub więcej w porównaniu z początkiem miesiąca.

Sytuacja na krajowym rynku pszenicy jest tradycyjnie determinowana przez eksport, który ze względu na lepsze ceny światowe i inne czynniki tworzy wysoką cenę i ogranicza wielkość podaży w kraju.

Obecność ceł eksportowych na zboże przy braku podobnych ceł na mąkę gwałtownie popchnęła wzrost eksportu mąki i wiele przemysłowych młynów „rzuciło się tam”.

„Biorąc pod uwagę, że możliwości azjatyckiego i chińskiego rynku mąki są prawie bez dna, a w Rosji nie ma tak wielu mocy przemiału mąki, które pokrywają potrzeby wypieków przemysłowych, szczególnie niepokojące było to, że w przypadku braku szybkiej reakcji na to, co się dzieje, dostawy mąki do pieczenia w wymaganych warunkach i ilościach na rynek krajowy mogą stać się krytycznie niewystarczające”

Rząd tradycyjnie podejmuje znaczne wysiłki w celu ograniczenia cen chleba, w związku z czym całkiem logiczne byłoby podjęcie pewnych środków ekonomicznych w celu ustabilizowania cen na rynku mąki.

Jako jeden ze środków nazywa tymczasowe wprowadzenie cła eksportowego na eksport mąki, analogicznie do zboża – uniemożliwi to nie tylko utrzymanie krytycznego poziomu cen dla przemysłu piekarniczego dla głównych surowców, ale może również obniżyć ceny na rynku krajowym o 15%.

„W przeciwnym razie producenci pieczywa znajdą się w napiętej sytuacji spowodowanej z jednej strony bezprecedensowym wzrostem kosztów podstawowych surowców, a z drugiej strony tradycyjną trudnością w podnoszeniu cen sprzedaży produktów spożywczych o znaczeniu społecznym” – wyjaśnia NSH.

Jeśli obecny trend się utrzyma, związek przewiduje dalsze pogorszenie wyników finansowych przedsiębiorstw piekarniczych – w przyszłości może to doprowadzić do zakończenia działalności niektórych ważnych dla regionów przemysłowych producentów pieczywa, zwłaszcza małych i średnich.

Ministerstwo Rolnictwa ocenia sytuację na rynku pieczywa i mąki jako bardzo stabilną. Według ministerstwa na dzień 26 czerwca cena sprzedaży mąki pszennej w kraju wynosi średnio 24,9 rubla za 1 kg. Co więcej, teraz cena jest o 10,9% niższa niż w tym samym okresie w 2022 roku.

5. Orban jedzie do Kijowa.

Premier Węgier Viktor Orban uda się do Kijowa po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i innymi wyższymi urzędnikami.

Wizyta odbędzie się najprawdopodobniej dzisiaj. Wczoraj Węgry objeły prezydencję w Radzie Unii Europejskiej na pół roku. Kilka dni temu Orban rozmawiał z Zełenskim na marginesie szczytu UE w Brukseli.

Michaił Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, nie chciał skomentować ewentualnej wizyty Orbána.

Wizyta została uzgodniona po negocjacjach na szczycie w Brukseli w sprawie Węgrów mieszkających na zachodniej Ukrainie. Według władz węgierskich w obwodzie zakarpackim na Ukrainie żyje 150 tys. Węgrów.

Kwestia poszanowania ich praw to jeden z najgłośniejszych zarzutów Budapesztu pod adresem Kijowa. Jednocześnie, jak przypomina „Guardian”, krytycy Orbana zarzucają mu wykorzystywanie tej kwestii do promowania rosyjskiego punktu widzenia na konflikt na Ukrainie.

Od 2022 r. praktycznie wszyscy przywódcy UE, z wyjątkiem Orbana, odwiedzili Ukrainę. Pod koniec ubiegłego roku Orban powiedział, że przyjął zaproszenie Zełenskiego do złożenia wizyty w Kijowie, ale dodał, że przyjedzie tam, „gdy tylko wyjaśni się dlaczego miałby tam jechać”.

Jednocześnie w czerwcu Orbán nie wziął udziału w „szczycie pokojowym” w Szwajcarii, na który zaprosił go Zełenski. Natomiast Węgry były obecne. Premier Węgier wysłał ministra spraw zagranicznych.

Węgry podpisały komunikat końcowy, w którym zaakceptowały trzy punkty „formuły pokojowej” Zełenskiego, ale Kreml zapewnił, że stosunki Moskwy z Budapesztem nie ulegną z tego powodu pogorszeniu.

6. Generał FSB nalega, aby nie przypisywać Zachodowi wszystkich sytuacji kryzysowych w Rosji.

Nie należy wiązać żadnego nadzwyczajnego zdarzenia w Rosji z działaniami Zachodu – ostrzegł emerytowany generał FSB Aleksander Michajłow.

Według niego takie podejście i poszukiwanie „wygodnych wrogów” może okazać się poważnym błędem. Jednocześnie nie ma co przeceniać służb wywiadowczych i postrzegać je przez „standardy hollywoodzkie” – zauważył funkcjonariusz.

Istnieją dogodni wrogowie, którym można przypisać nawet erupcję Wezuwiusza. Są amerykańskie służby specjalne, Departament Stanu, jest Wielka Brytania, są Anglosasi, jest ogromna liczba zewnętrznych czynników drażniących. Jeśli zwiążemy, że tak powiem, Zachód z każdą sytuacją nadzwyczajną, jaka miała miejsce na terytorium Rosji, możemy popełnić bardzo poważny błąd ” – stwierdził Michajłow.

Podobną opinię wyraził wcześniej były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Jeśli za każdy atak terrorystyczny będzie się obwiniać Ukrainę i NATO, „to ta mgła doprowadzi nas do dużych problemów” – ostrzegł.

Politolog Siergiej Markow, komentując ataki w Dagestanie, wyraził pewność, że Ukraina nie ma z tym nic wspólnego.

Po drugiej stronie mamy oczywiście głównych propagandzistów rosyjskich, ale też niektórych polityków. np.

Przewodnicząca Rady Federacji Federacji Rosyjskiej Walentyna Matwienko jest pewna innej wersji. Według niej atak terrorystyczny w Dagestanie został zaplanowany przez wrogów Rosji za granicą.

Dla mnie ten były generał to dosyć mądry człowiek. Jeśli za każdy np. swój błąd obwiniałbym nieistniejącego wroga np. wrednego jednorożca. To nigdy bym nie doszedł do wniosku, że należy jednak popracować nad sobą i że ja odpowiadam za te błędy. Zawsze byłaby to wina tego wrednego durnego jednorożca, którego tak skutecznie i coraz bardziej nienawidzę. Wielu obecnie panujących na Kremlu niestety wszędzie widzi te jednorożce… i gdyby nie one to Rosja byłaby potęgą.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: