Codzienny ekonomiczny przegląd 26.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

  • Michaił Wołkow, dyrektor generalny Poczty Rosyjskiej, powiedział, że kierownictwo firmy rozważa opcję sprzedaży historycznego biura poczty międzynarodowej przy autostradzie Warszawskoje. Według niego do końca roku Poczta Rosyjska planuje otrzymać 3 mld rubli ze sprzedaży aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością.
  • Ministerstwo Finansów zaproponowało zwiększenie opłaty rozwodowej z 650 do 5 tysięcy rubli
  • Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Andriejem Biełousowem – poinformował podczas briefingu rzecznik Pentagonu
  • Węgry popierają plan pokojowy przedstawiony przez Chiny w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie i zapraszają społeczność międzynarodową do dyskusji nad tym dokumentem, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych z zagranicą Peter Szijjarto.
  •  W Luksemburgu rozpoczęły się negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
  • Rząd dyskutuje o podniesieniu ceł importowych na sprzęt górniczy: dźwigi, drążenie tuneli, wiercenie, kruszenie oraz maszyny do mielenia i sortowania. Pomysł wyszedł podczas spotkania Ministerstwa Przemysłu i Handlu 25 czerwca. Środek ten powinien dotyczyć sprzętu pochodzącego z nieprzyjaznych krajów.
  • Daria Trepova, skazana za atak terrorystyczny, w którym zginął korespondent wojenny Vladlen Tatarski (Maxim Fomin) została przeniesiona do kolonii karnej. Prawnik powiedział – Nie będzie żadnych szczegółów, została zabrana” Pod koniec maja wojskowy sąd apelacyjny uznał wyrok za zgodny z prawem. 
  1. Policjant, który spalił żywcem zatrzymanego, pojechał walczyć w specOperacji .

Zaczynamy dziś od wyjątkowo okrutnego wątku.

Były zastępca szefa MSW Tuwy, który skazany na 18 lat więzienia za brutalne morderstwo zatrzymanego, zaciągnął się do wojska.

Inna osoba zamieszana w sprawę, policjant Alim Kenden, skazany na 14 lat więzienia, poszedł z nim na front.

Sąd wydał wyrok przeciwko policjantowi w październiku 2023 roku. Tym samym policjant spędził w kolonii niecały rok.

W 2008 roku Saryg-Dongak, szef wydziału kryminalnego, wraz ze swoim podwładnym przesłuchiwali podejrzanego o kradzież 30-letniego Aliszera Machmutowa. Następnie policja wywiozła zatrzymanego na miejskie pustkowie, wrzuciła do jamy i zmusiła do uklęknięcia.

Policjant twierdził, że zrobił to, chcąc uzyskać od Machmutowa przeprosiny za groźby wobec rodziny, a gdy zatrzymany odmówił proszenia o przebaczenie, oblał go benzyną i podpalił.

„Ciało i głowa Machmutowa natychmiast stanęły w płomieniach. Odczuwając nieznośny ból, zaczął głośno krzyczeć, w agonii obracał się na ziemi, próbując ugasić pożar i uratować się, jednak nie udało mu się to” – takie zdanie znajdowało się w wyroku. Ale to nie wszystko.

Widząc to, Policjanci postanowili zabić zatrzymanego: Wyjeli z samochodu młotek, podbiegli do płonącego żywcem Machmutowa i zadali mu „wielokrotne ciosy” w głowę.

Policjant oświadczył, że uczynił to „chcąc szybko zakończyć męki” Machmutowa, „ze współczucia dla tego ostatniego”. Funkcjonariusze spalili ciało zmarłego. Aby zatuszować zbrodnię, Kenden napisał raport o „ucieczce” ofiary.

Tacy ludzie właśnie wychodzą z więzień, aby walczyć. Potem są ułaskawiani i wracają do Rosji.

2. MF przeciw wyzerowaniu funduszu dobrobytu do zera

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej jest przeciwne zwiększenia limitu wydatków z Funduszu Dobrobytu Narodowego (NWF) z 4,2 bln do 6 bln rubli – powiedziała pierwsza zastępczyni szefa departamentu Irina Okladnikowa. Według niej Ministerstwo Finansów jest przeciwne takiemu pomysłowi, biorąc pod uwagę obecny stan środków w funduszu,.

Według pani Okladnikovej, jednak zwiększenie limitu jest decyzją prezydenta. Obecna kwota 4,2 bln rubli oznacza finansowanie „dużych i trudnych projektów pod względem zwrotu”.

Wzrost ewentualnych wydatków będzie oznaczał, że w funduszu nie będzie j wolnych środków, w tym roku a nasza „poduszka bezpieczeństwa” stanie się mniejsza” – powiedziała Irina Okladnikova w wywiadzie dla TASS.

W maju gazeta „Wiedomosti”, powołując się na źródła, podała, że Ministerstwo Gospodarki zaproponowało zwiększenie limitu wykorzystania środków NWF do 6 bln rubli. Według gazety miały one zostać przeznaczone na finansowanie strategicznych projektów.

Przypomnijmy Na koniec 2023 r. z NWF zainwestowano ponad 1,1 bln rubli, a w 2024 r. rząd przeznaczy z Funduszu ponad 1 bln rubli, m.in. na budowę kompleksu przetwarzania gazu zawierającego etan w porcie Ust-Ługa, rozwój produkcji samolotów, preferencyjny leasing samolotów, statków wodnych i autobusów, projekty mieszkaniowe i komunalne oraz budowę drogi Kazań-Jekaterynburg.

Przypomnijmy również że fundusz bilansuje dziurę budżetową, a zwiększenie innych wydatków może spowodować, że w funduszu w części płynnej nie tylko zabraknie dewiz, ale również złota a na część niepłynna trudno będzie znaleźć nabywców.

3. Indie ograniczają zakupy rosyjskiego węgla.

Import węgla do Indii z Rosji spadł w ciągu trzech miesięcy, podczas gdy dostawy ze Stanów Zjednoczonych wzrosły. Handlowcy tłumaczą to spadkiem konkurencyjności rosyjskich dostaw.

Według danych Bigmint rosyjski eksport wszystkich rodzajów węgla do Indii w tym okresie spadł o 22,4% w porównaniu z tym samym okresem 2023 r.

„Głównym problemem jest cena węgla energetycznego, a nie sankcje. Koszty logistyki w Rosji wzrosły, więc (rosyjskie surowce) nie mogą konkurować” – powiedział KK Gandhi z indyjskiej firmy Shree Cement. Tu się kłaniają odcinki o kolei. Pierwszeństwo dla dostaw wojskowych itd. O wszystkim mówiliśmy we wcześniejszych odcinkach.

Eksport amerykańskiego węgla energetycznego do Indii wzrósł o 21,6% rok do roku.

4. Samochody elektryczne nie szybko w Rosji

Duma Państwowa zmieniła zdanie w sprawie wprowadzenia obowiązku wyposażenia parkingów dla pojazdów elektrycznych przez władze regionów i miast.

Standard miał zostać wprowadzony do ustawy z inicjatywy władz Federacji Rosyjskiej, ale jak dowiedział się Kommiersant, urzędnicy poprosili o porzucenie tego pomysłu, aby nie tworzyć nadmiernego obciążenia finansowego dla budżetów regionalnych.

 Wcześniejsze poprawki zobowiązywały, Moskwę, Sankt Petersburg, Sewastopol, terytorium do wydzielenia parkingów dla samochodów elektrycznych i hybrydowych, w tym wyposażonych w stacje ładowania, w ilości „odpowiadającej potrzebie określonej w dokumentacji organizacji ruchu”.

Teraz takiego obowiązku nie ma. Zniesiono bowiem obowiązek wyposażenia parkingów dla samochodów elektrycznych, zastępując słowo „musi” słowem „może”. W tej formie projekt przeszedł trzecie czytanie i został skierowany do Rady Federacji.

Również zrezygnowano aby instalacja znaków, oznaczeń i sygnalizacji świetlnej była zatwierdzana przez policję drogową, choć kierownictwo MSW regularnie o to prosiło. Pozostawiono tutaj dowolność dla władz samorządowych.

5. Biedni Rosjanie coraz większą zawiścią patrzą na tych bogatych.

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez socjologów TsSP Platforma, Obywatele Rosji masowo nie chcą mówić po linii Kremla i skarżą się na rekordowe nierówności społeczne, pomimo raportów rządowych o spadku ubóstwa.

Z badania opublikowanego przez RBC wynika, że niemal ​​40% respondentów uważa, że ​​różnica w poziomie życia i dostępie do świadczeń pomiędzy bogatymi a biednymi jest obecnie największa w całej historii kraju – wyższa niż podczas szoku gospodarczego lat 90. XX w. (23 %) i pod pańszczyzną w Cesarstwie Rosyjskim XVIII–XIX w. (33%).

W ciągu ćwierćwiecza rządów prezydenta Władimira Putina poziom nierówności wzrósł zdaniem Rosjan wykładniczo.

Jednocześnie, zdaniem ankietowanych, w ostatnich latach nierówności gwałtownie wzrosły:

53% ankietowanych stwierdziło, że przepaść między bogatymi i biednymi wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat,

43% spodziewa się kontynuacji tej tendencji.

Jedynie 13% uczestników badania zauważyło spadek poziomu nierówności w ostatnich latach, a nieco więcej

17% – uważa, że ​​problem zostanie w przyszłości rozwiązany.

Ludzie postrzegają obecny czas jako „okres pogłębiania się nierówności społecznych”, a za główną przyczynę uważa się „różnice w dziedzicznych pozycjach i statusach” – wynika z badania. Czyli jeśli dobrze rozumiem ludzi zaczyna bardzo drażnić wszechobecny nepotyzm. Co robią rządzący? Putin mianuję kuzynkę, Kadyrow obsadził całą rodzinę w ministerstwie. Na forum ekonomicznym w Petersburgu mieliśmy tzw. zjazd książąt, czyli dzieci elit, które zaczynają piastować wysokie stanowiska.

Według 76% respondentów nierówność szans wynika z przenoszenia statusu w społeczeństwie z rodziców na dzieci.

„W odbiorze społecznym utrzymuje się idea uprzywilejowania dzieci i krewnych urzędników oraz osób zajmujących wysokie stanowiska, a postawa ta przeważa nad wiarą we własne siły czy strukturalne możliwości wyrównywania” – stwierdzają socjolodzy.

6. Serbia odmówiła ograniczenia sprzedaży uzbrojenia do państw zachodnich

Premier Serbii i szef rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Miloš Vučević sprzeciwił się ograniczeniu sprzedaży do państw zachodnich, mimo że mogą one wysyłać ją na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej.

„Nie chcę powstrzymywać firm przed sprzedażą naszej amunicji do Hiszpanii, Czech czy Stanów Zjednoczonych. Produkcja uzbrojenia i amunicji nie jest czymś zakazanym i niemoralnym, chociaż może być użyta na Ukrainie ” – powiedział Vucevic.

Podkreślił jednocześnie, że sprzedaż broni nie jest pomocą Serbii dla Ukrainy.

Wcześniej prezydent Serbii Aleksandar Vučić w rozmowie z „Financial Times” potwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch–trzech lat kraj zwiększył eksport amunicji o ok. 800 mln euro, a część dostaw do państw zachodnich może trafić na Ukrainę. Jednocześnie Vučić podkreślił, że jego głównym obowiązkiem jest dbanie o własny kraj i naród, a nie kontrolowanie, dokąd trafia amunicja po sprzedaży.

Serbski przywódca zaznaczył również, że eksport jest szansą na rozwój biznesu w kraju. Jednocześnie odmówił opowiedzenia się po którejś ze stron w konflikcie zbrojnym na Ukrainie.

Następnie Kreml twierdził , że „dogadał się” z Belgradem w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Rosyjskie MSZ poinformowało o rozpoczęciu negocjacji ze stroną serbską w kwestii bezpieczeństwa.

O tym, że serbskie zakłady zbrojeniowe zostały przeniesione do pracy na trzy zmiany po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie w celu produkcji amunicji dla Kijowa, mówiły wcześniej źródła Kommiersanta w Belgradzie.

Wcześniej o dostawach serbskiej broni na Ukrainę pisał Reuters, który opublikował tajny dokument Pentagonu zatytułowany „Europa: odpowiedź na konflikt między Rosją a Ukrainą”. Wynikało z niego, że Serbia, choć odmówiła szkolenia ukraińskiego wojska, zgodziła się dostarczyć Ukrainie amunicje lub „już ją dostarczyła”.

7. Nakazy aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa. Są oni oskarżeni o uderzanie w cele cywilne i ludność cywilną na Ukrainie.

Zgodnie z orzeczeniem Szojgu i Gierasimow są odpowiedzialni za szereg zbrodni , w tym uderzenia w cele cywilne, spowodowanie nadmiernych przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej, wydawanie rozkazów zbrodniczych, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz brak należytej kontroli nad siłami pod ich dowództwem.

„Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że dwaj podejrzani są odpowiedzialni za ataki rakietowe przeprowadzone przez rosyjskie siły zbrojne na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną od 10 października 2022 r. do 9 marca 2023 r. W tym okresie rosyjskie wojsko przeprowadziło dużą liczbę uderzeń na elektrownie i podstacje na Ukrainie” – zauważył sąd.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że decyzje MTK są „prawnie nieważne”. „Rosja nie jest stroną Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ma żadnych zobowiązań z niego wynikających. Rosja nie współpracuje z tym organem” – wyjaśniła.

Międzynarodowy Trybunał Karny został utworzony w 1998 r. na mocy Statutu Rzymskiego. Trybunał nie jest częścią ONZ, ale ma mandat do sądzenia osób za zbrodnie wojenne, ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Rosja podpisała Status Rzymu w 2000 roku, ale nie ratyfikowała tego dokumentu.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: