Codzienny ekonomiczny przegląd 27.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

 • KRLD składa kondolencje krewnym zabitych w ukraińskim ataku na Sewastopol i uważa, że Stany Zjednoczone są głównym sponsorem terroryzmu – napisał w oświadczeniu minister obrony Kang Sun Nam.
 •  Reuters: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wezwały UE do przeznaczenia środków na budowę 700-kilometrowej linii obronnej na granicy z Rosją i Białorusią, której koszt szacowany jest na 2,5 mld euro.
 • Stany Zjednoczone przedłużyły zwolnienie z sankcji za dostawy ropy z Sachalinu-2 do Japonii na kolejny rok
 •  Rozejm wzdłuż obecnej linii frontu na Ukrainie jako punkt wyjścia do rozmów pokojowych to realny scenariusz – powiedziała deputowana do Bundestagu Sarah Wagenknecht, liderka partii Sarah Wagenknecht Unia na rzecz Rozsądku i Sprawiedliwości.
 • Słowacja poprze czeską inicjatywę dostarczenia pocisków Ukrainie – powiedział prezydent Słowacji Peter Pellegrini.
 • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz twierdzi, że NATO nie jest i nie stanie się częścią konfliktu na Ukrainie.
 • Kijów celowo zaminowuje Morze Czarne, co stanowi zagrożenie dla innych państw w regionie , powiedziała Zacharowa.
 • W czerwcu dochody budżetu Rosji z podatków ropy i gazu wzrosną o ponad 50 proc. rok do roku, do 814 mld rubli (9,4 mld dolarów), donosi Reuters.
 • W Republice Komi wykoleił się pociąg Workuta-Noworosyjsk. W rezultacie ponad 70 osób zostało rannych, trwa akcja ratownicza. Komplikuje je niedostępność miejsca wypadku: ewakuacja ofiar możliwa jest jedynie pociągiem do Inty, w okolice tajgi i bagien.
 • Szef Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej Aleksander Chinsztein wezwał do przeprowadzenia audytu wewnętrznego w związku z „biernością organów ścigania” po walce z Cyganami w Syzran
 •  Korea Północna zamierza wysłać wojska budowlane i inżynieryjne na okupowane terytoria obwodu donieckiego.
 1. W Rosji utajniono dane dotyczące liczby samolotów pasażerskich.

Padły ostatnio pytania w komentarzach, co z tymi samolotami w Rosji? Odpowiedź będzie chyba nie taka, jakiej się spodziewaliście, choć, jeśli taka informacja się pojawia to oznacza, że raczej nie mają się czym chwalić.

Ze strony internetowej Federalnej Agencji Transportu Lotniczego zniknęły dane dotyczące liczby samolotów będących w posiadaniu rosyjskich przewoźników komercyjnych.

Departament uzasadnił tę decyzję „koniecznością optymalizacji publikowanych informacji” – i dla mnie brzmi jak konieczności nałożenia cenzury na te dane.

Z pięciu największych przewoźników pod względem ruchu pasażerskiego tylko S7 ukryło dotychczas dane dotyczące floty na swojej stronie internetowej. Pozostałe sieci na razie wykaz publikują.

Część ekspertów uważa, że ​​odmawiając publikacji, agencja ukrywa fakt redukcji floty zagranicznych. Pojawia się jednak inny trop który również jest bardzo prawdopodobny.

Sugeruje się, że niepewność co do liczby samolotów pozwoli liniom lotniczym skuteczniej uzupełniać swoje floty zagranicznymi samolotami, które będzie można kupić na rynku wtórnym zaprzyjaźnionych krajów.

Dotyczy to w szczególności Iranu, który tylko w ciągu ostatnich 2,5 roku sprowadził do kraju 66 samolotów.

Jak wynika z publikacji, kilka linii lotniczych prowadzi odpowiednie negocjacje. Cena za nie będzie do 30 proc. wyższa, dlatego niektórzy przewoźnicy chcieliby, aby rząd dofinansował transakcje.


Format kontroli Federalnej Agencji Transportu Lotniczego nie uległ zmianie, mówimy jedynie o upublicznieniu danych. Pojawienia się nowych samolotów nadal nie da się ukryć, ale decyzja resortu pozwoli opóźnić nałożenie nowych sankcji lub szybkiego zablokowania kanału dostaw czy to samolotów, czy części zamiennych.

Natomiast kolorowo nie jest, gdyż pojawiają się problemy w innych miejscach.

Wadą w/w schematu jest to, że w pracy analityków występują problemy. Bez informacji analiza i prawidłowe modelowanie podaży i popytu na podróże lotnicze nie będzie możliwe, a praktyka ta w przyszłości będzie skutkować podejmowaniem chaotycznych i niesystematycznych decyzji, co zdarzało się już nie raz w przeszłości. Efekt? Nierentowne, kursy, zła gospodarka parkiem maszyn. Ogólnie i drożej i bardziej chaotycznie jednocześnie.

2. Bank Centralny ogłosił groźbę śmierci rosyjskiej gospodarki z powodu nowych sankcji

Nowa fala zachodnich sankcji z masowym blokowaniem płatności bankowych, w tym przez kraje uważane za „przyjazne”, może doprowadzić do „śmierci” rosyjskiej gospodarki. Poinformował o tym w środę na posiedzeniu Międzynarodowego Forum Prawnego w Petersburgu pierwszy zastępca prezesa Banku Rosji Władimir Czistiuchin.

Według niego konieczne jest rozwiązywanie problemów z płatnościami „tak szybko, jak to możliwe” i nie unikanie nawet egzotycznych lub przestarzałych mechanizmów. „To, co wczoraj wydawało nam się niepopularne – tam, nie wiem, swapy, niektóre systemy rozliczeniowe, wykorzystanie kryptowalut – wszystko musi zostać przetestowane, wszystko musi zostać wypróbowane i wprowadzone ” – wezwał Czistiużin.

„Ponieważ jeśli nie będzięnormalnych płatności za produkty w zagranicznej działalności gospodarczej, zarówno dla naszego kraju zależnego od eksportu, jak i od importu, to jest po prostu wszystko, dla nas śmierć”Od początku zimy rosyjskie firmy borykają się z problemami w dokonywaniu płatności – krótko po tym, jak prezydent USA Joe Biden rozszerzył uprawnienia Departamentu Skarbu USA i pozwolił mu odłączyć wszystkie banki na całym świecie od rozliczeń dolarowych za pomoc rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu. Banki w Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kluczowych węzłach importu równoległego do Rosji, zaczęły blokować rozliczenia. Następnie do blokady finansowej dołączyły banki Chin, głównego nabywcy rosyjskiej ropy i największego dostawcy importowanych towarów na rynek rosyjski.

Pod koniec wczesnej wiosny, według szacunków Instytutu Studiów Finansowych Chong-yang na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, zawieszono 80% rozliczeń między Rosją a Chinami.

Nowe sankcje mogą pozbawić gospodarkę kolejnych 15-20% importu – przewidują analitycy.

3. Rosjanie uruchomią pociągi pasażerskie do Korei Północnej.

Aby pozostać w tematach transportowych, to dołożę jeszcze temat kolei.

Pociąg pasażerski między Władywostokiem a Rason (Korea Północna) może zostać uruchomiony już w lipcu, powiedział gubernator Terytorium Primorskiego. Według szefa regionu „pasażerowie po wylądowaniu we Władywostoku będą mogli udać się bezpośrednio do KRLD ”, gdzie będą mogli cieszyć się „pięknem, przyrodą, kulturą”, a także „zaznajomić się ze zwyczajami i tradycjami.”

W lutym informowaliśmy, że w Korei Północnej przygotowywany jest dla Rosjan nowy kurort. Strefa turystyczna Wonsan-Kalma o powierzchni niemal 3 km² obejmie 17 hoteli, 37 zajazdów, 29 sklepów, czterokilometrową plażę i pozostałą infrastrukturę, a jej otwarcie nastąpi w nadchodzących latach – poinformował wówczas regionalny gabinet. Mam dla was zestaw zdjęć jak to będzie wyglądać i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem.

Temat turystyki w Korei Północnej został poruszony podczas podróży rosyjskiej delegacji pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina do KRLD w październiku 2023 r. Już na początku tego roku na Terytorium Nadmorskim zaczęto sprzedawać pakiety turystyczne do KRLD.

Regionalna agencja współpracy międzynarodowej wyjaśniła następnie, że oferta turystyczna dla mieszkańców Primorye jest wynikiem porozumień pomiędzy gubernatorem Primorye Olegiem Kozhemyako a władzami Korei Północnej.

4. Produkcja przemysłowa rośnie według Rosstat

W okresie styczeń-maj, według Rosstatu, wolumen produkcji w przemyśle wzrósł o 5,2% w ujęciu rocznym, podczas gdy do końca roku Ministerstwo Gospodarki przewiduje spowolnienie tempa wzrostu wskaźnika do 2,5%. Zauważalny skok produkcji w maju można zaobserwować w branżach związanych z kompleksem wojskowo-przemysłowym.

Również w przemyśle chemicznym i spożywczym utrzymuje się wzrost wielkości produkcji.

Rosstat oszacował wzrost produkcji przemysłowej w maju na 5,3% w ujęciu rocznym, po kwietniowym wzroście o 3,9%.

Szacunki te okazały się znacznie wyższe od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez agencję Interfax spodziewali – o 2,9 proc.

W przetwórstwie w maju roczna dynamika produkcji przyspieszyła do 9,1% z 8,3%, w górnictwie tempo spadku spadło do 0,3% z 1,7%, w energetyce produkcja wzrosła o 4,2% po 0,8%, w zaopatrzeniu w wodę, gospodarce odpadami i usuwaniu zanieczyszczeń, wzrost produkcji przyspieszył do 5,4% z 2,3% w kwietniu br.

Branże związane z kompleksem wojskowo-przemysłowym nadal odpowiadają za przyspieszenie przetwórstwa, a także za wysokie tempo wzrostu produkcji w całym tym sektorze. Tym samym produkcja gotowych wyrobów metalowych w maju wzrosła w ujęciu rocznym o 55,9 proc. wobec 24,5 proc. miesiąc wcześniej; produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 27,5%, produkcja pozostałych pojazdów, w tym sprzętu lotniczego, stoczniowego – o 20,9%.

Wyrównany sezonowo wzrost produkcji w maju w porównaniu z kwietniem był na poziomie 1,2%

Władimir Salnikow z Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych nazywa majowy skok tymczasowym. „Jeśli wzrost się utrzyma, będzie wielokrotnie wolniejszy” – podsumowuje. „potencjał dostępny w branży związany z rozwojem nisz na rynku krajowym przez rosyjskich producentów po odejściu zagranicznych producentów nie został w pełni zrealizowany, co przy braku dodatkowych ograniczeń gospodarczych może pozwolić na utrzymanie dodatnich stóp wzrostu do końca roku”..

5. Prokuratura Generalna ogłosiła groźbę upadku Rosji w związku z „nienawiścią” Rosjan do migrantów.

W Rosji nienawiść do migrantów jest sztucznie podsycana, aby spowolnić rozwój kraju i zniszczyć go od wewnątrz – powiedział Dmitrij Wagurin, prokurator wydziału nadzoru nad wdrażaniem ustaw o bezpieczeństwie federalnym, stosunkach międzyetnicznych, zwalczaniu ekstremizmu i terroryzmu Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej.

„Przy wielu uzasadnionych zagrożeniach i obawach związanych z pobytem migrantów często zdarzają się przypadki, gdy radykalnie myślące jednostki sztucznie nawołują do nienawiści wobec cudzoziemców, przedstawiając negatywne działania poszczególnych osób jako wzór postępowania dla całego narodu”

„W ostatnich latach skład przybywających zmienił się dramatycznie, większość migrantów pochodzi z sąsiednich republik Azji Środkowej. Ogromna liczba migrantów, rocznie plus minus 15 milionów osób, głównie migranci zarobkowi z odpowiednim poziomem wykształcenia i. kultury, wielu z nich nie ma nawet minimalnego poziomu znajomości języka rosyjskiego, ponieważ wraz z upadkiem ZSRR przestali się go uczyć w swojej ojczyźnie”– powiedział Vagurin podczas okrągłego stołu w Izbie Publicznej.

Według niego na kanałach Telegramu publikowana jest ogromna liczba negatywnych komunikatów informacyjnych na temat migrantów. Dotyczy to także wiadomości o popełnionych przez nich przestępstwach. „Robi się to, aby podzielić populację kraju i siać wrogość między narodami” – zauważył Vagurin.

Jednocześnie przedstawiciel Prokuratury Generalnej skarżył się, że wielu migrantów „ostentacyjnie nosi się ze swoją kulturą i okazuje brak szacunku miejscowej ludności”. „Migranci w istocie tworzą enklawy, przejmują obszary działalności, a w efekcie nie tylko ucierpi gospodarka kraju, a my stracimy naszą tożsamość” – podkreślił Vagurin.

Gościnność szkodzi krajowi – podkreślił przedstawiciel Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej. „Migranci w istocie tworzą enklawy, przejmują obszary działalności i ostatecznie nie tylko szkodzą gospodarce kraju, ale tracimy naszą tożsamość” – stwierdził.

Wcześniej były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew mówił o ryzyku upadku Rosji w wyniku niekontrolowanej migracji . Według niego migranci stwarzają zagrożenie terrorystyczne i humanitarne, a także niszczą „równowagę etniczno-wyznaniową” w kraju.

Ponadto nielegalna migracja jest „ściśle powiązana z przestępczością zorganizowaną, handlem bronią, narkotykami, ludźmi i narządami ludzkimi” – zauważył Patruszew.

Według Rosstatu od 2015 roku na stałe mieszkających w Rosji co najmniej 3,5 mln migrantów. Jest to, według oficjalnych statystyk, wzrost migracji ludności Rosji, który w ostatniej dekadzie zrekompensował ubytek naturalny, czyli nadwyżkę umieralności nad liczbą urodzeń.

Według Rosstatu w ciągu najbliższych 20 lat na stałe mieszkańców Federacji Rosyjskiej stanie się prawie 5 milionów kolejnych migrantów. Powinno to pokryć około 40% naturalnego spadku, który według szacunków rządowych demografów do 2046 r. wyniesie 12,7 mln osób.

Według stanu na kwiecień 2024 r. 60% Rosjan miało „negatywny” stosunek do migrantów zarobkowych. W ciągu roku udział negatywnych odpowiedzi wzrósł o 20 punktów procentowych.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: