Codzienny ekonomiczny przegląd 22.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Short:

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy kilkoma cytatami:

-Sołowiow – 4 plansze

Patruszew – oskarża o wojnę mentalną USA. –

 • W wyniku masowego ostrzału z soboty na niedzielę Krymu dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne, powiedział „gubernator” zaanektowanego Sewastopola. Według niego obrona powietrzna zestrzeliła pięć celów powietrznych nad obszarem wodnym, a odłamki spadły w strefie przybrzeżnej. Niektóre tak pechowo niestety upadły, że doszło do pożaru budynku mieszkalnego i lasu na terenie pensjonatu Lazur.
 • Wczoraj koło południa Sewastopol został ponownie zaatakowany pięcioma rakietami ATACMS, cztery zestrzelono, a jedena eksplodowała w powietrzu. Zginęły trzy osoby, prawie 100 zostało rannych. Fragmenty rakiet spadły w strefie przybrzeżnej dzielnicy Uchkuevka w północnej części Sewastopola, gdzie znajduje się jedna z największych plaż. Kilka osób zostało rannych w rejonie wsi Lyubimovka, na północ od miasta.
 • W wyniku ataku wstrzymano ruch na Moście Krymskim, po uruchomieniu ruchu w obu kierunkach utworzyły się kolejki liczące łącznie ponad 500 samochodów.
 • Ciekawe są komunikaty prasowe. Takie zaprzeczające w dziwny sposób. Jak podaje RBC
 • Władze Sewastopola stwierdziły, że w mieście wystarczy lekarstw dla rannych. W Sewastopolu nie brakuje leków, które mogłyby pomóc ofiarom ataku rakietowego z Ukrainy –  wicegubernator Aleksander Kułagin. „Dajemy sobie radę! Wszystko jest wystarczające, aby zapewnić opiekę medyczną, zarówno leków, jak i personelu medycznego” – napisał. Zastępca prezydenta miasta dodał, że zapasów krwi też jest pod dostatkiem.
 • Widzę kolejne doniesienia o atakach na Krym natomiast nie mogę jeszcze potwierdzić i spisać wam szczegółów więc wkleję tylko mapę którą wrzucił nasz znajomy jan z oznaczonymi atakami. Jak widać dzieje się na krymie sporo.
 1. Bloomberg potwierdza nasze przewidywania dotyczące przestępstw w Rosji.

Rosję po zakończeniu wojny na Ukrainie czeka gwałtowny wzrost przestępczości, co może kosztować kraj około 1 biliona rubli rocznie, powiedział Bloombergowi ekonomista Aleksander Isakow.

„Powojenne koszty przestępczości mogą wynieść od 0,2% PKB, jeśli konflikt zostanie rozwiązany w 2024 r. i do 0,6% PKB, jeśli będzie trwał przez kolejne pięć lat.

Całkowity koszt powojennego wzrostu przestępczości będzie prawdopodobnie znacznie wyższy i to są zaledwie wstępne szacunki” – powiedział Isakow.

Według Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej liczba przestępstw popełnionych przez personel wojskowy niebiorący udziału w wojnie na Ukrainie wzrosła w 2023 roku o ponad 20%.

Pomimo faktu, że wiele osób powracających z frontu nie popełnia przestępstw, nastąpił gwałtowny wzrost liczby brutalnych przestępstw, kradzieży i naruszeń prawa związanych z narkotykami.

Jak donosi Bloomberg jest w danych ciekawy niuans. Sądy w tych raportach nie uwzględniają byłych najemników PMC Wagnera, którzy zostali wysłani na wojnę z kolonii karnych. Mówimy więc o wzroście o 20% wśród populacji którą można nazwać nie kryminalną wcześniej. Co ciekawe pokrywa się to też danymi o PTSD. Tu też w zeszłym tygodniu mieliśmy komunikat, że właśnie 20% wraca z frontu z tym schorzeniem.

Zwiększa się liczba morderstw i napaści na tle seksualnym, szczególnie wobec dzieci. Według szacunków opartych na danych Sądu Najwyższego, liczba przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich wzrosła o 62% w porównaniu z okresem przedwojennym. I to będzie myślę, bardzo ciekawy wątek do badania przez psychologów w najbliższych latach. Skłonności do przestępstw wobec dzieci i korelacje z dużą traumą wojenną.

Całkowita liczba przestępstw popełnionych przez wojskowych wzrosła o 400% w stosunku do roku 2021.

Jest natomiast inny ciekawy wątek w najnowszych danych. Według Sił Zbrojnych FR w regionach Rosji, w których premia za podpisanie kontraktu jest wysoka, liczba przestępstw spadła. Poprawa bytu ludzi na skraju ubóstwa zmniejsza ich skłonności do przestępczości? No kto by się spodziewał.

„Zmalała liczba przestępstw gospodarczych, takich jak kradzieże i rabunki, które są kojarzone z ubóstwem, ponieważ wojna wlała pieniądze do najbiedniejszych regionów i najbiedniejszych warstw społeczeństwa” – mówi socjolog i badaczka przestępczości Ekaterina Khodzhaeva.

Bloomberg tak jak my zauważył, że spadła liczba funkcjonariuszy policji, ponieważ wielu z nich odchodzi z niskopłatnych stanowisk na rzecz bardziej lukratywnej służby wojskowej.

Według szacunków szefa MSW Federacji Rosyjskiej Władimira Kołokolcewa w Rosji brakuje 152 tys. pracowników, a w niektórych regionach co czwarte stanowisko jest nieobsadzone.

MSW uważa, że ​​zaostrzy to wyzwania, przed którymi stoją władze w walce z przestępczością, w miarę jak coraz więcej skazanych wraca z wojny do życia cywilnego. Tu nie wspomniano o tym, że premia za podpisanie kontraktu, czy odszkodowanie za śmierć w walce, są to jednorazowe dotacje. Bardzo często ludzie którzy je otrzymują nie potrafią nimi zarządzać i bardzo szybko wrócą do ubóstwa. Zwłaszcza jeśli zginął na froncie jedyny żywiciel rodziny.

Ukraina otrzymała amunicję o wartości 800 mln euro, od którego państwa byście się nie spodziewali.

Ta wojna powoduje wiele zwrotów akcji i działań różnych rządów, których nikt z nas by się nie spodziewał. Dziś jedno z takich działań wam opowiem.

Serbia ta pro rosyjska Serbia dostarczała amunicję do krajów zachodnich, a część tej amunicji była następnie reeksportowana na Ukrainę. W ten sposób ukraińskie siły zbrojne otrzymały pociski o wartości 800 milionów euro. Taki materiał wypuścił w weekend Financial Times.

Co więcej Prezydent Serbii Aleksandar Vucic nazwał tę kwotę „ogólnie dokładną”. Według niego mówimy o łącznej kwocie za dwa do trzech lat. Podkreślił, że sprzedaż amunicji to biznes niezbędny dla „ożywienia gospodarczego” Serbii i takie dostawy nie oznaczają, że staje po którejś ze stron konfliktu.

„Tak, eksportujemy naszą amunicję. Nie możemy ich dostarczać na Ukrainę czy do Rosji, ale mieliśmy wiele kontraktów z Amerykanami, Hiszpanami, Czechami i innymi. To, jak ostatecznie sobie z tym poradzą, to ich sprawa” – powiedział Vucic.

Serbski prezydent dodał, że nawet jeśli wie, gdzie trafiły pociski, to go to nie dotyczy. „Moim zadaniem jest dopilnowanie, aby legalnie obchodzić się z naszą amunicją i ją sprzedawać. Muszę dbać o swoich ludzi i to wszystko” – podkreślił Vucic.

Według niego Serbia ma „wielką szansę” na robienie interesów poprzez eksport amunicji, ponieważ jej broń jest tańsza od zachodniej. Vucic dodał, że łączny wolumen takich dostaw będzie tylko wzrastał.

Potwierdziła to serbska minister finansów Sinisa Mali. Przemysł obronny, który w 7-milionowym kraju zatrudnia 20 000 osób, szybko się rozwija – stwierdził. „Postrzegam to jako klaster biznesowy” – stwierdziło Mali, dodając, że Serbia nie osiągnęła jeszcze poziomu krajów bardziej rozwiniętych pod względem produkcji broni, ale teraz jest „czas”, aby nadrobić zaległości.

Wstępne informacje o tym, że Serbia dostarcza amunicję za pomocą pośredników dla Ukrainy mówiono już w zeszłym roku. Natomiast z tego co się orientuje, dopiero teraz podano kwoty.

Putin polecił stworzenie kolejnego „analogu dla SWIFTa” , gdyż poprzedni nie wypalił.

Rosja jest krajem dzielnie walczącym z problemami, w które sama wdepnęła. A jeśli wdepnęła tak bardzo, że wyjść nie potrafi, to się nie poddaje i podejmuje kolejne próby.

Problemy z rozliczeniami międzynarodowymi wynikające z sankcji zmuszają władze rosyjskie do poszukiwania innych systemów płatności. Kolejna próba tego celu spotkała się z błogosławieństwem samego Władimira Putina.

W ramach fuzji rynku Wildberries i największego rosyjskiego operatora reklam zewnętrznych Russ planowane jest stworzenie nie tylko „zaawansowanej technologicznie cyfrowej platformy handlowej”, jak podały same firmy, ale także platformy płatniczej. Dla nowych widzów Wildberries ta piękna tradycyjna rosyjska nazwa to nic innego jak odpowiednik takiego miksu Allegro, Amazona z towarami w przeważającej ilości z Chin.

Tak więc teraz na barki tej firmy zostanie zrzucone zadanie ratowania międzynarodowego systemu płatniczego Rosji.

Nadzór nad projektem będzie sprawował zastępca szefa Administracji Prezydenta Maksym Oreszkin.

Transakcja pomiędzy Wildberries i Russ została skoordynowana z rządem i uzyskała jego akceptację. Według nich na razie nie mówimy o łączeniu spółek, ale o „konsolidowaniu ich wysiłków”.

Projekt przewiduje w szczególności utworzenie „systemu płatności dla rozliczeń w rublach na całym świecie, z pominięciem SWIFT i cyfrowa sieć bankowa” – precyzują rozmówcy RBC, nie podając szczegółów.

Założycielka i szefowa Wildberries, Tatyana Bakalczuk, jest najbogatszą kobietą w Rosji. Jej majątek, według Bloomberg Billionaires Index, wynosi 8,1 miliarda dolarów.

Wildberries jest jedną z firm, która rośnie od wybuchu wojny. W 2023 roku o 70% do 539 miliardów RUB, a wartość sprzedanych na nim produktów wzrosła o 50% do 2,5 biliona RUB.

Bakalczuk nie jest objęta zachodnimi sankcjami, ale utworzenie systemu płatności zwiększa ryzyko, że może zostać nimi objęta.

Pani Tatyana skoro zostało jej oddelegowane te zadanie, jest mocno powiązana z władzą. Jej biznes w Rosji rozkwita, a samo Wildberries kilkukrotnie było dostarczycielem poborowych z Azji centralnej na front.

Korea Południowa wkurzona na Rosję.

Korea Południowa nie będzie miała żadnych ograniczeń w pomocy dla Ukrainy, jeśli Rosja dostarczy KRLD wysoce precyzyjną broń, powiedział w telewizji szef wydziału bezpieczeństwa narodowego administracji prezydenckiej republiki Chang Ho-jin.

„Chciałbym podkreślić, że wszystko zależy od tego, co zrobi Rosja” – powiedział.

Jak wyjaśnia Yonhap, jeśli Moskwa „przekroczy czerwoną linię”, Seul może dostarczyć Kijowowi śmiercionośną broń. Wśród rozważanych opcji znajdują się pociski artyleryjskie kal. 155 mm i systemy obrony powietrznej. Takie dostawy są zabronione przez ustawodawstwo Korei Południowej; wcześniej Korea Południowa odpowie adekwatnie.

„Jeśli chcą przywrócić i posunąć do przodu stosunki koreańsko-rosyjskie, chciałbym powtórzyć, że strona rosyjska powinna dokładnie się zastanowić” – powiedział Jin.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył 19 czerwca wizytę w KRLD, gdzie podpisał umowę o partnerstwie strategicznym. Dokument przewiduje także natychmiastową wzajemną pomoc w przypadku ataku na którekolwiek z tych państw.

Atak terrorystyczny w Dagestanie.

Wieczorem 23 czerwca bojownicy zaatakowali cerkiew i synagogę oraz funkcjonariuszy policji w Machaczkale i Derbencie. Cała akcja rozpoczeła się się tuż przed wczorajszym wieczornym livem Pawła. Na ulicach tych dwóch miast do późnych godzin wieczornych słychać było strzały.

Atak spowodował pożar w synagodze w Derbecie. Strażaków do płonącej synagogi nie wezwano z obawy, że w środku mogą pozostać terroryści.

Mapa 1 i Mapa 2.

Podaje informacje do 4.00 czasu Moskiewskiego, jeżeli są jakieś nowsze informacje to tuż przed programem się pojawiły i będziemy je uzupełniać w kolejnych dniach.

-Zginęło ponad 15 policjantów i kilku cywilów, zginęło 6 zamachowców . Conajmniej 25 osób zostało rannych.

-24, 25 i 26 czerwca w Dagestanie ogłoszono trzydniową żałobę.

 • Patria „Jedna Rosja” ta rządząca jakby ktoś nie wiedział. Jedna Rosja wydaliła ze swoich szeregów szefa obwodu siergokalińskiego Magomeda Omarowa, który był sekretarzem oddziału regionalnego partii. Dlaczego? Cóż jest jeden duży problem z Panem Magometem. Miał on dwóch synów. Organy ścigania Dagestanu poinformowały, że Omarow został zatrzymany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy FSB. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że ​​wśród uczestników ataku było dwóch synów starosty. Cieżki orzech do zgryzienia mają teraz władze Rosji…
 • Jednym z zabitych był arcykapłan Nikołaj Kotelnikow, który służył w cerkwi w Derbent. Kolejną ofiarą był ochroniarz kościoła. Według wstępnych relacji, arcykapłan próbował powstrzymać napastników przed wejściem do kościoła. Prawdopodobnie poderżnięto mu gardło.
 • Jak relacjonowali naoczni świadkowie, na ulicach Derbent znajdowało się mnóstwo sprzętu wojskowego. Bojownicy, którzy dokonali ataków terrorystycznych w mieście, barykadowali się w jednym z budynków, a siły bezpieczeństwa przeprowadziły na nich atak. Centralna część miasta pozbawiona była prądu.
 • W Dagestanie wdniu wczorajszym wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej.

Na moment kiedy sprawdzałem ostatnie informacje nie ma oficialnego potwierdzenia udziału Państwa Islamskiego w zamachu. Natomias W ataku terrorystycznym widać charakter pisma Państwa Islamskiego – twierdzi doktorant Uniwersytetu Karola Barkhuz Samadov.

Według niego propagandyści właśnie tej grupy wielokrotnie wzywali swoich zwolenników do ataków na synagogi i kościoły. „To jedna z ich strategi” – stwierdził ekspert.

Według niego w najbliższej przyszłości powinniśmy spodziewać się opublikowania filmu z przysięgą terrorystów oraz nagrań wideo z nagranego przez nich ataku.

Dziś rano o godzinie 8:15 czasu moskiewskiego unieważniono reżim operacji antyterrorystycznej w granicach administracyjnych Machaczkały i Derbentu Republiki Dagestanu”

Ja dodam od siebie, że około 95% populacji Dagestanu wyznaje islam. Wyobraźcie sobie jak ciężki kawałek chleba trafia się rosyjskim służbom?

Na południu Rosji wzmocniono kontrolę medyczną w związku z zagrożeniem cholerą.

Zrobiliśmy kilka razy materiały dotyczące służby zdrowia w Rosji. Nawet były odcinki specjalne, jeden o AIDS, a drugi z Maciejem Gniadkiem gdzie porównywaliśmy troszkę ich obecną sytuację do Polskiej służby zdrowia. A dziś znów cholera.

Rospotrebnadzor wzmocnił kontrolę medyczną w rosyjskich obwodach graniczących z Ukrainą po doniesieniach o wybuchu cholery w obwodzie chersońskim – podaje służba prasowa tego departamentu. „Wzmocniono kontrolę nad sytuacją sanitarno-epidemiologiczną na obszarach przygranicznych. Sytuacja jest pod ścisłą kontrolą” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie agencja nie podaje, w których regionach Federacji Rosyjskiej wzmocniono kontrolę sanitarną.

Poinformono także, że w okresie marzec–kwiecień kraj podjął niezbędne działania mające na celu wyeliminowanie ryzyka rozprzestrzeniania się cholery podczas powodzi.

20 czerwca ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko powiedział, że na Ukrainie w wyniku przedłużających się przerw w dostawie prądu mogą wystąpić ogniska infekcji jelitowych, cholery i zatrucia jadem kiełbasianym .

„Kiedy zabraknie prądu, często zatrzymuje się dopływ wody. Wstrzymanie dopływu wody na dłuższy czas, a następnie jego ponowne uruchomienie może spowodować, że drogą wodną przeniesie się wiele próbek zakaźnych” – wyjaśnił Łjaszko.

Zapewne żołnierze, którzy muszą stacjonować na okupowanych terenach, zarażają się i przenoszą cholerę do Rosji. Warto jednak zwrócić uwagę, że w komunikacie nie ma nic o terenach powodziowych w Rosji a tam od marca w blisko 40 regionach Rosji wezbrały rzeki. Kiedyś pamiętam przeliczaliśmy tereny zalewowe to powierzchnia tych terenów równała się nie pamiętam teraz już dokładnie, ale albo 1/3 albo 1/2 terenów Polski.

Bardzo jestem ciekaw co tam się dzieje, bo w trakcie powodzi i tuż po komunikaty były jesne. Pomoc nie wystarczalna, ludzie zostawieni sami sobie, studnie zalane, cmętarze wymyte itd.

Na razie jest cisza. Ale jak tylko coś znajdziemy to podamy w programie.


Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: