Codzienny ekonomiczny przegląd 18.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Indie planują zastąpić ponad 2000 bojowych wozów piechoty BMP-2 zaprojektowanych przez Rosjan najnowszą generacją amerykańskich transporterów opancerzonych Stryker, donosi The Times of India. Według publikacji, negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie są na „zaawansowanym etapie”. Ciekawie gdzie trafią stare BMP-2 ?
  • FAS wykrył zmowę w dostawach do szpitali, w których leczeni są bojownicy operacji specjalnych. Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) ujawniła dwa porozumienia kartelowe między firmami medycznymi na kwotę 1,1 mld rubli 
  • Rwanda stała się trzecim krajem po Jordanii i Iraku, który wycofał swój podpis pod komunikatem końcowym konferencji w sprawie Ukrainy w Bürgenstock w Szwajcarii.
  • Premier Holandii Mark Rutte obiecał premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że jeśli zostanie sekretarzem generalnym NATO, Budapeszt będzie miał prawo odmówić udziału w działaniach sojuszu poza swoim terytorium na rzecz wsparcia Ukrainy.
  • Bez udziału Federacji Rosyjskiej niemożliwe jest osiągnięcie pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie – powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer 
  •  Rheinmetall planuje produkować przeciwlotnicze działa samobieżne Skyranger oparte na systemach obrony powietrznej i podwoziach czołgów Leopard 1 w nowych warsztatach na Ukrainie.
  •  Unia Europejska przeszkoliła do tej pory ok. 55 tys. ukraińskich żołnierzy i zamierza nadal angażować się w takie działania – powiedział szef Sztabu Generalnego UE gen. broni Michael van der Laan.
  • We wtorek 18 czerwca Duma Państwowa rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakazującej sprzedaży napojów energetycznych nieletnim – poinformował przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin
  • Prokuratura Generalna Rosji zaproponowała zakaz wjazdu do kraju cudzoziemcom uczestniczącym w działalności niepożądanych organizacji, donosi gazeta Izwiestia, powołując się na odpowiednie pismo departamentu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zakłada się, że taka decyzja pozwoli państwu na ostrożniejszą ochronę przed wpływami zewnętrznymi.
  1. W obwodzie rostowskim płoną zbiorniki z produktami naftowymi

W rejonie Azowskim obwodu rostowskiego płoną zbiorniki z produktami naftowymi o pojemności 5 tys. metrów sześciennych. Poinformowano o tym na kanale Telegram Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej w regionie.

Obecnie pożar jest gaszony przez strażaków Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie było ofiar. Na miejsce wysłano pociąg strażacki i ponad 21 wozów strażackich.

Wcześniej gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew poinformował agencję Reutera, że w wyniku ataku dronów na Azowie zapaliły się zbiorniki z produktami naftowymi.

W nocy 17 czerwca cztery ukraińskie drony zaatakowały największą rosyjską hutę metalurgicznej Nowolipieck (NLMK) – poinformowała służba prasowa firmy. Uderzenie w przedsiębiorstwie został przeprowadzony po raz czwarty od początku roku.

„W czterech atakach brało udział łącznie 10 bezzałogowych statków powietrznych, wymierzonych w zakłady produkcyjne, dwa bezzałogowe statki powietrzne zostały zniszczone na terenie przemysłowym” – poinformowała służba prasowa zakładu. 

Według NLMK w wyniku uderzenianie było ofiar, w tej chwili zakład działa normalnie.

2. Represyjna Rosja nie ma kim egzekwować represji.

Wczoraj mieliśmy o skrajnych niedoborach i nadgodzinach w Rosji dziś kontynuujemy. Niedobory kadrowe w MSW osiągnęły punkt krytyczny – brakuje 152 tys. pracowników.


Jeden policjant musi teraz pracować za czterech, przyznał szef rosyjskiego MSW Władimir Kołokolcew.

A to oznacza: nieuniknione skumulowane zmęczenie, brak snu, pracę bez weekendów i świąt, wypalenie emocjonalne i w efekcie zwolnienie. Od siebie dodam, że zanim do tego dojdzie, mogą się podziać jeszcze inne brutalne rzeczy, jak przemoc w rodzinie, czy alkoholizm.

Szef rosyjskiego MSW Władimir Kołokolcew ma również pewne obawy. Często funkcjonariusze policji nie wychodzą donikąd: tylko po to, aby uciec od takiej pracy.

Silni mężczyźni, którzy wiedzą, jak obchodzić się z bronią, oczywiście nie pozostają bezrobotni. Co więcej, w warunkach całkowitego niedoboru personelu w różnych specjalnościach.

Część policji udała się do Północnego Okręgu Wojskowego. Ale to niewielka część i są to wolontariusze i pracownicy kontraktowi. Policja ma zastrzeżenia do mobilizacji.

Tymczasem agenci ryzykują także w życiu cywilnym przyjęcie kulą lub nożem w brzuch od jakiegokolwiek idioty lub narkomana, ale za średnią krajową pensję wynoszącą około 45 000 rubli. (2 066,55zł )

Największy problem kadrowy jest w mieście Primorye: brakuje tam jednej czwartej pracowników.

W Magadanie brak policji wynosi 24 proc., a w sąsiadującej z Moskwą Tule – 23 proc.

Jeśli spojrzeć na specjalizację, to w wydziale dochodzeniowo-śledczym brakuje 20 proc. pracowników, wśród śledczych – 21 proc., w służbie patrolowej – od 26 proc. i więcej, w zależności od regionu. Niedobór funkcjonariuszy policji rejonowej w Moskwie wynosi 75 proc.

Władimir Kołokolcow jest przekonany, że braki kadrowe w systemie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynikają z niekonkurencyjnego poziomu wynagrodzeń.

„Nie możemy drukować pieniędzy i podnosić płac, aby przyciągnąć ludzi do organów spraw wewnętrznych” – powiedział szef MSW w Radzie Federacji.

„A nasza sytuacja nie tylko się zmieniła, ale się pogorszyła. Mogę powiedzieć, że dzisiaj brakuje nam kadr na poziomie 152 tys. osób. Co się stało? Wypłaty nie były podnoszone przez wiele lat. W rezultacie średnio pensja na rynku pracowników MSW spadła o 45 proc w stosunku do innych zawodów.


Jednak sami pracownicy MSW, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, twierdzą, że nie chodzi tylko o wynagrodzenia. Sam system oceny pracy funkcjonariuszy Policji jest wadliwy. Tak naprawdę, jeśli świadomie odnotowują wykroczenia i przestępstwa, okazuje się, że przestępczość rośnie. A jeśli przestępczość wzrośnie, gdzie jest wskaźnik wykrywalności? Tego samego żądają od nich. Czyli nie rejestruje się wielu wykroczeń czy przestępstw, aby współczynniki wykrywalności nie spadały.


Jak przyznaje wielu ekspertów, sam system policyjny jest wadliwy. Dużo na ten temat mówią, ale nigdy nie mają odwagi zmienić zasad oceny działalności organów spraw wewnętrznych.

Ocenianie sukcesu policjanta na podstawie „procentu wykrycia” jest komunikatem głęboko fałszywym i bardzo szkodliwym dla całego społeczeństwa. Zdaniem wielu ekspertów, dziś jest on zmuszony dosłownie „tworzyć”, w większości nielegalnymi środkami (i znów się JaRuskij wdziera do materiału poważnego. Temat tortur na przesłuchaniach i katów), W przeciwnym razie nie otrzyma żadnego awansu ani premii.

3. Putin podziękował KRLD za wsparcie konfliktu. Wizyta w KRLD i Wietnamie

Kreml wysoko ocenia wsparcie KRLD w prowadzeniu operacji specjalnej na Ukrainie. Stwierdził to Władimir Putin w artykule dla głównej gazety KRLD „Rodong Sinmun”

„Wysoko oceniamy silne wsparcie KRLD w prowadzeniu rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie” – napisał Putin, podkreślając, że Moskwa i Pjongjang doszły do porozumienia w najważniejszych kwestiach międzynarodowych.

Głowa państwa odnotowała również determinację Korei Północnej w utrzymaniu wspólnych priorytetów i poglądów na forum ONZ.

Ponadto Putin powiedział, że Rosję i KRLD łączą stosunki przyjaźni i dobrosąsiedztwa, oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Według niego Moskwa i Pjongjang są w stanie osiągnąć jeszcze większy sukces we współpracy, co pozytywnie wpłynie na dobrobyt obu krajów.

Zauważono, że rosyjski przywódca napisał artykuł dla Rodong Sinmun w przeddzień swojej wizyty w KRLD. W artykule Putin podkreślił, że Korea Północna jest zwolennikiem i podobnie myślącym człowiekiem Rosji.

Władimir Putin odwiedzi Koreę Północną w dniach 18-19 czerwca,. Wizyta rosyjskiego prezydenta w KRLD będzie pierwszą od prawie 25 lat, podczas gdy Putin ostatni raz był w Wietnamie siedem lat temu.

Po KRLD rosyjski prezydent odwiedzi Wietnam (19-20 czerwca). Putin był w republice więcej niż raz, ostatnia podróż odbyła się jesienią 2017 roku w ramach szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Głowa państwa nie złożyła oficjalnej wizyty w Hanoi od listopada 2013 roku.

4. Kobiety mają zastąpić mężczyzn w Policji.

Mam dziś materiały łączone wynikające z siebie.


Ponieważ mężczyźni masowo odchodzą z policji, ich miejsce zajmują kobiety. Ostatnio wśród policjantów rosyjskich parytet kobiet zwiększa się. Jak wypowiadają się rosyjscy eksperci?

Z jednej strony jest to taki sam policjant „równość płci w pracy i płacach”, o której mówił minister pracy Anton Kotyakow.

Z drugiej strony czasami policjant rejonowy musi użyć siły fizycznej, wytrącić nóż z rąk kretynowi, który ma zamiar dźgnąć żonę, a także poradzić sobie z narkomanem na etapie odstawienia. Jak krucha kobieta może to zrobić? Zastanawiają się przedstawiciele MSW.


„Wiadomo, co niedobór funkcjonariuszy w policji będzie oznaczać dla zwykłych obywateli. Obywatele coraz częściej się skarzą na zaistniałą sytuację. Policjanci coraz częściej odmawiają wszczynania spraw z ich zdaniem, „drobnych” powodów, takich jak kradzież smartfona lub awantura domowa.

Padają czasem stwierdzenia „Jeśli cię zabiją, zadzwoń!” – czasami ofiary znęcających się mężów muszą to usłyszeć. Policja może nie zareagować na wezwanie pobitej dziewczyny. Tym bardziej patrole z drobną kobietą.

Tak się stało na przykład kilka lat temu z nieszczęsną Verą Pekhtelevą. Sąsiedzi przez kilka godzin z rzędu dzwonili na policję i mówili: „Przyjedź pilnie! Za ścianą słychać rozdzierające serce krzyki. Zabijają dziewczynę!” Ale dyżurny, który przez noc pozostawał przy telefonie, nie mógł znaleźć wolnych ludzi.

Kiedy policja w końcu dotarła do żądanego mieszkania, Wiera Pechtelewa, brutalnie pobita przez swojego byłego chłopaka, już nie żyła…

5. Rosja traci światowy rynek węgla

W kontekście ożywienia światowego eksportu węgla Rosja traci udział w tym rynku. Według Center for Price Indices (CDI) rosyjscy eksporterzy odpowiadają już za mniej niż 14,6% światowych dostaw wobec 17,1% w 2021 roku.

Powodem jest nieopłacalność wydobycia, wzrost kosztów logistycznych, które uniemożliwiają rosyjskiemu węglowi wykazanie typowej dla niego odporności na niskie ceny światowe.

Zdaniem analityków trend ten będzie się utrzymywał.

Liderem wzrostów jest Indonezja, która zwiększyła eksport z 399 mln ton w 2020 r. do 521 mln ton w 2023 r. Na 2024 r. kraj zwiększył kwotę produkcji węgla o 29,8%, choć zdaniem ekspertów CCI niedobór infrastruktury i sprzętu górniczego ogranicza potencjał zarówno produkcji, jak i eksportu.

Australia, po nieudanym 2022 r. ze złymi warunkami pogodowymi, zwiększyła eksport w 2023 r. do 202 mln ton.

Udział rosyjskich eksporterów węgla w światowym rynku, po stałym wzroście w latach 2013-2021 z 10,5% do 17,1% w 2024 r., spadł do mniej niż 14,6% i nadal będzie spadał.

 Powodem braku elastyczności, Rosja zdaniem analityków , są wysokie koszty logistyki. Udział logistyki (składowa kolejowa bez kosztów przeładunku) w cenie węgla energetycznego Kuzbas na bazie FOB Daleki Wschód w kwietniu przekroczył 50%

Dla przykładu w obecnymwarunkach, cena eksportowego z Kuzbass w kierunku Turcji stała się ujemna.

Dużym zagrożeniem jest wydobycie własne Chin. Chiny zwiększyły produkcję węgla o 910 mln ton osiągając astronomiczną ilość 4.66 mld ton przy całej rosyjskiej produkcji ok. 420 mln ton rocznie spadek o 5% z 2022.

Martwi również nowa strategia Chin,mają na celu w najbliższyc latach zapewnienie własnego bezpieczeństwa energetycznego, w oparciu o różne źródła od zielonej po brunatną energię.

 Na początku roku Narodowa Komisja Rozwoju i Reform Chińskiej Republiki Ludowej zatwierdziła projekt stworzenia rezerwowego systemu wydobycia węgla do 2027 roku. – Jeśli strona chińska uzna, że ceny stali są zbyt wysokie lub istnieje ryzyko niedoborów, moce te mogą szybko dostarczyć na rynek dodatkowy wolumen węgla.

Do złych informacji dochodzi, zniesiony zakazw 2023r, dostaw australijskiego węgla do Chin, a udział tego kraju w imporcie węgla energetycznego osiągnął 18%,

To może Indie ?

W ciągu ostatnich trzech lat Indie zwiększyły produkcję węgla o 39,2 proc., do 997 mln ton.

Do 2030 roku rząd kraju zamierza osiągnąć produkcję na poziomie 1,4 mld ton węgla rocznie. Indie w dużym stopniu opierają się na wytwarzaniu energii z węgla i chociaż całkowity import węgla energetycznego do tego kraju rośnie, import rosyjskiego węgla spada – wskazuje Jewgienij Graczew analityk rynku . Jak tłumaczy, jeśli dostawy węgla energetycznego na na kierunek indyjski są nieopłacalne (Używane są zachodnier porty).

6. W Rosji brakuje kotłów i turbin do modernizacji elektrociepłowni.

Ja dziś znów nawiąże do wczorajszego materiału, tym razem kar dla pracowników i instytucji, które mają zajmować się infrastrukturą rosyjskich blokowisk.

W skrócie dla widzów, którzy nie widzieli wczorajszego odcinka. 10-krotnie wyższe kary za niedopilnowania swoich obowiązków dla pracowników komunalnych.

No i przechodzimy do dzisiejszej informacji.

Rosyjscy producenci nie są w stanie wyprodukować wymaganej liczby turbin, kotłów i transformatorów dla elektrociepłowni (TPP), co stwarza problemy przy modernizacji i uruchamianiu nowych obiektów.

Tak wynika z listu wiceszefa ministerstwa energii Pawła Snikkarsa do pierwszego wicepremiera Denisa Manturowa i wicepremiera Aleksandra Nowaka.

Urzędnik przypomniał, że obecnie inwestorzy mają obowiązek instalowania wyłącznie rosyjskiego sprzętu podczas modernizacji i budowy dużych wytwórni. Jednak pracownicy branży energetycznej „wielokrotnie ogłaszali naruszenia terminów dostaw”, a ceny nowego sprzętu i koszty usług wzrosły w latach 2021–2023 średnio o 70%.

„Ograniczona liczba” rosyjskich producentów urządzeń dla elektrowni cieplnych „całkowicie wyklucza możliwość optymalizacji procesów produkcyjnych” – podkreślił Snikkars.

Według niego producenci transformatorów wykorzystują moce produkcyjne, realizacja kontraktów opóźnia się od jednego do trzech miesięcy, a jakość spada. Oprócz inwestorów indywidualnych problemy z zaopatrzeniem w niezbędny sprzęt mają także Rosseti i RusHydro.

O zakłóceniach w dostawach i rosnących cenach sprzętu rozmawiano 22 maja na posiedzeniu rządowej komisji ds. rozwoju energetyki.

Ministerstwu Energii, Ministerstwu Przemysłu i Handlu oraz Ministerstwu Gospodarki zlecono zbadanie kwestii „wprowadzenia odpowiedzialności dostawców za niedotrzymanie terminów dostaw z wykorzystaniem narzędzi kar regresyjnych na hurtowym rynku energii”.

Społeczność Odbiorców Energii zaapelowała do rządu o unikanie technologicznego uzależnienia sektora energetycznego zarówno od dostaw zewnętrznych, jak i od „platynowego” rosyjskiego sprzętu.

Mamy więc kary dla dostawców sprzętu, kary dla administratorów i kary dla montujących. Tzw. Ruski Hat-Trick.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: