Codzienny ekonomiczny przegląd 17.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • mamy drugi bank bankrutujący w Rosji. Bank Centralny (CB) cofnął licencję na prowadzenie operacji bankowych Avtogradbankowi z Tatarstanu
  • Minister spraw zagranicznych Ukrainy Kułeba powiedział, że przedstawiciele Moskwy zostaną zaproszeni na kolejny szczyt w sprawie porozumienia rosyjsko-ukraińskiego. Według Kijowa drugi szczyt będzie ostatnim w konflikcie.
  • Stany Zjednoczone zintensyfikowały śledztwa przeciwko firmom w Turcji w związku z sankcjami wobec Federacji Rosyjskiej
  •  Ponad 2750 skazanych wstąpiło do Sił Zbrojnych Ukrainy, aby wziąć udział w działaniach wojennych przeciwko wojskom rosyjskim
  • Administracja Stanów Zjednoczonych uważa, że wykorzystanie dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie na potrzeby Ukrainy nie jest kradzieżą, ponieważ „generują one dochody dla instytucji, do której Rosja nie ma prawa” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
  •  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi, że pomoc wojskowa, która jest obecnie udzielana Ukrainie, nie wystarczy, aby wygrać konflikt z Rosją.
  1. Kulisy buntu więźniów w Rostowie. Pokaz niekompetencji sił penitencjarnych i brutalności sił bezpieczeństwa.

W Rostowie nad Donem sześciu radykałów ISIS, przebywających w areszcie śledczym, wzięło jako zakładników dwóch pracowników Federalnej Służby Penitencjarnej.

Bunt więźnziów aresztu śledczego nr 1 w Rostowie nad Donem rozpoczęła się około godziny 3.00. Terroryści byli w różnych celach, o wyznaczonej godzinie wybili kraty w oknach na trzecim i czwartym piętrze i zeszli na podwórze na domowej roboty linie.

Jeden z nich w tym samym czasie upadł i złamał rękę. Moment zejścia został uwieczniony na filmie, który został sfilmowany przez przypadkowego więźnia.

Pojawiły się informacje, że jeden z terrorystów „po prostu wycisnął” kraty w oknach – powiedziała Eva Merkacheva, członkini prezydenckiej Rady Praw Człowieka.

Wątpiła jednak, czy jest to możliwe, nawet pomimo zrujnowanego aresztu śledczego.

„Oczywiście, że jest stary i zniszczony, ale do tego stopnia! I bez względu na to, jak zdrowy i silny jest więzień, wszystkiego jest pod dostatkiem. Nawet gdyby się wycisnął, włączył się alarm, powinny być kamery wideo” – zaznaczyła Merkaczewa. Powinny ale żadnych kamer tam nie było.

Po wyjściu z cel terroryści „usiedli” na terenie więzienia, a następnie „zgrupowali się” i zaatakowali funkcjonariuszy przy użyciu noży. Skąd mieli noży też nie wiadomo.

Pierwszym schwytanym był młodszy inspektor, 23-letni Wiktor Konczakow. Potem więźniowie scwytali podpułkowniku, szefa działu operacyjnego obwodowej Federalnej Służby Penitencjarnej, Aleksandra Bogmę.

Kanał Shot podaje , że Bogma początkowo przyjechał negocjować z uczestnikami zamieszek, jeszcze zanim sytuacja została upubliczniona. W rezultacie Bogma również został wzięty jako zakładnik.

To, co działo się w areszcie śledczym, stało się powszechnie znane około dziewiątej rano. Następnie rosyjskie kanały na Telegramie opublikowały filmy z zakładnikami, nakręcone przez samych buntowników .Skąd mieli telefony z dostępem do internetu również niewiadomo.

Na nagraniu jeden z radykałów stwierdza, że Państwo Islamskie (organizacja zdelegalizowana w Rosji) „przejęło więzienie”.

Więźniowie wysunęli swoje żądania: poprosili o samochód i uwolnienie.

Islamiści nie mieli przy sobie broni palnej, tylko broń białą: noże, gumową pałkę i topór strażacki. Noże były składane i podobne do noży kuchennych.

O godz. 9.30 siły bezpieczeństwa otoczyły kordonem areszt śledczy nr 1, a o godz. 10.00 centrum Rostowa nad Donem zostało całkowicie zablokowane.

Rozpoczęły się negocjacje, w których uczestniczył imam Duchowej Administracji Muzułmanów obwodu rostowskiego Muhammad Bikmaev. Wszak atak odbył się na rozpoczęcie najważniejszego muzułmańskiego święta ofiarowania Eid al Adha.Rokowania jednak nic nie dały,

Około godziny 11:30 w rejonie aresztu śledczego rozległy się automatyczne serie.

W sumie szturm trwał kilka minut, uczestniczyli w nim pracownicy Gwardii Narodowej, OMON-u i sił specjalnych. Wszyscy terroryści zginęli, choź nie od razu . Najpierw była mowa o 3 zabitych i trzech rannych.

Niektórzy jedynie ranni, zmarli równocześnie z przyjazdem karetki”. Na nagraniu naocznych świadków kilka karetek wjeżdża na teren aresztu śledczego niemal natychmiast po rozpoczęciu ataku. Jednak po kilku minutach wszyscy radykałowie nie żyli.

Po napaści opublikowano rozrzucanr ciała na kanale Telegram 112, nie precyzując, kto dokonał nagrania.

Jeden z zakładników otrzymał ranę nożem podczas ataku, . Trzech funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, którzy brali udział w ataku, również odniosło obrażenia, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Źródło w prokuraturze powiedziało Gaziecie. Ru, że w tym regionie w więzieniach i koloniach istnieje bardzo wysoki poziom korupcji wśród pracowników Federalnej Służby Penitencjarnej.

Co wiemy o wieźniach Trzech z nich zostało skazanych za przygotowywanie zamachu . Są to 27-letni Szamil Akijew i 25-letni Azamat Tsitskiev z Inguszetii, a także 36-letni Tamerlan Gireev z Czeczenii. Wiosną 2022 r. przygotowywali wybuch w gmachu Sądu Najwyższego Republiki Karaczajo-Czerkieskiej. 

Wczoraj w Moskwie ponad 200 tys muzułman wzieło udział w obchodach świeta ofiarowania. Władze rozpoczynają kolejną falę aresztowań wśród migrantów. Czy spotka się to z odpowiedzią ugrupowań radykalnych czas pokaże.

2. Rosyjska gospodarka wojenna musi spaść z rowerka.

Dziś zaczniemy łagodnie od drobnych problemów kadrowych.

Sieci handlowe w Rosji borykają się z największymi brakami kadrowymi od 20 lat – powiedział Igor Karawajew, przewodniczący Stowarzyszenia Firm Handlu Detalicznego (AKORT).

„Od 2022 roku liczba wakatów w sieciach spożywczych wzrosła o prawie 60%, w segmencie drogerii odzieży i obuwia – o ponad 50%, na rynku sprzętu AGD i RTV – o ponad 40%. Jednocześnie wzrost liczby CV nie spływają” – powiedział Karawajew

Według niego duzi detaliści próbują rozwiązać problem niedoborów kadrowych, wprowadzając technologie automatyzacji pracy (czyli ta słynna Putinowska robotyzacja) .

„Ale to pomaga w znikomy sposób. Według naszych szacunków w średnim okresie duże zapotrzebowanie na personel w handlu detalicznym utrzyma się” – zauważył Karawajew.

Jak wykazało wspólne badanie serwisu Rabota.ru przeprowadzone w maju, niemal 60% Rosjan regularnie pracuje w godzinach nadliczbowych, kolejne 32% robi to rzadko, ale boryka się z tym problemem, zaledwie garski Rosjan problem nie dotyczy.

Najbardziej przepracowują się pracownicy sektora transportu i logistyki (71%), pracownicy różnych branż oraz sektora rolniczego (60%). Wśród przedstawicieli handlu detalicznego ponad połowa 54% pracowników regularnie pracuje w godzinach nadliczbowych.

„Niedobory kadrowe na rynku pracy przyczyniają się do wzrostu liczby godzin pracy. Główną przyczyną jest brak pracowników i duża ilość pracy, która uniemożliwia wykonanie wszystkich zadań w ciągu dnia” – powiedziała Yulia Sanina, dyrektor ds. rozwoju personalnego i organizacyjnego serwisu Rabota.ru.

Według najnowszych danych Rosstatu, w kwietniu stopa bezrobocia w Rosji spadła do nowego historycznego minimum na poziomie 2,6%. Jednak, jak zauważa Bank Centralny, niskiej stopie bezrobocia towarzyszą niedobory kadrowe na rynku pracy.

„Oznacza to, że w gospodarce praktycznie nie ma już wolnych rąk i nie ma jak zwiększyć mocy przerobowych; sytuacja kadrowa jest rzeczywiście bardzo poważna, szczególnie w tych branżach, które przekroczyły już poziom sprzed kryzysu” – powiedziała szefowa Banku Centralnego Elvira Nabiullina. Według niej głównym problemem rosyjskiej gospodarki są braki kadrowe.

3. Ceny dostawa towarów z Chin podrożały i biją rekordy

Koszt dostawy towarów z Chin do Rosji co dwa tygodnie wzrasta o co najmniej jedną trzecią.

Transport kolejowy przewodzi wzrostowi cen: teraz dostawa 40-stopowego kontenera pociągiem z Guangzhou w Chinach do Moskwy będzie kosztować rekordowe 8500 dolarów, jak wykazało badanie taryf firm transportowych.

Jest to o 40% droższe niż na początku czerwca, kiedy ta sama trasa kosztowała 6000 USD, i o 70% droższe niż w połowie maja, kiedy kontener można było przywieźć za 5000 USD.

„Ostatni raz przywieźliśmy partię towaru w maju, teraz zapytaliśmy o stawki i byliśmy bardzo zaskoczeni. A już zapowiedziano, że do końca miesiąca stawki wzrosną o kolejne 20-30 proc. – mówi jeden z importerów.

Ze względu na to, że statki muszą teraz opływać Afrykę, omijając Przylądek Dobrej Nadziei, wydłużył się czas trwania rejsów, a kontenery wracają do Chin wolniej.

W Rosji sytuację komplikuje fakt, że nie opłaca się eksportować kontenerów z powrotem do Chin, ponieważ nie ma w nich co przewozić.

Wynika to z nierównowagi w handlu: Rosja eksportuje głównie surowce, więc w kluczowych węzłach transportowych centralnej Rosji nagromadziły się prawdziwe piramidy pustych kontenerów, czekających na wysłanie na Wschód.

Nie warto czekać na obniżkę taryf, ostrzegają logistycy: popyt jest duży, brakuje kontenerów i platform kolejowych. Oczywiście koszty dostawy będą wliczone w cenę towaru – ostrzegają importerzy.

Analitycy spodziewają się absolutnego rekordu w kosztach transportu kontenerowego.

4. A co tam słychać u pracowników użyteczności publicznej?

Jak już dziś wspomniałem, większość Rosjan musi pracować regularnie w nadgodzinach, ale i to będzie za mało.

Władimir Putin podpisał ustawę, która znacznie zaostrza kary dla pracowników usług komunalnych, jeśli są one świadczone nieprawidłowo..

Zgodnie z obecnie ustalonymi standardami (Kodeks wykroczeń administracyjnych został uzupełniony o nowy artykuł 7.23) wprowadza się dwustopniowy system kar: za pierwsze naruszenie pracownicy za nie wykonywanie zadań otrzymają grzywnę w wysokości 10 tysięcy rubli, za osoby prawne – do 50 tysięcy rubli, a za powtarzające się naruszenie pracownik zostanie ukarany grzywną już 30 tysięcy rubli, kwota grzywny dla osoby prawnej wzrośnie do 100 tysięcy rubli.

Kary dla dostawców usług mieszkaniowych i komunalnych, które wzrosły dziesięciokrotnie za to, że źle wykonują swoją pracę, zapewnią, miejmy nadzieję, poważniejszą ochronę praw konsumentów.

Jak wykazały nasze badania, prawie jedna trzecia Rosjan zauważyła pogorszenie jakości mieszkań i usług komunalnych w ciągu ostatniego roku” – mówi prawniczka ConfOP Diana Sork.

– Uważamy, że jest to naturalny efekt tego, że wcześniej w sektorze mieszkalnictwa i usług komunalnych był nadzór federalny, a teraz wszystko przeniosło się na poziom lokalny. Ja bym stawiał jednak brak pracowników, ale co ja mogę wiedzieć.


Wypowiedzi Rosjan co do nowych przepisów są entuzjastyczne. No, na Boga, dlaczego jeśli w kawiarni zamiast gałki lodów przynieśli ci bezkształtną słodką masę, to masz prawo nie płacić za taki „poczęstunek”, a jeśli zimą marzłeś w mieszkaniu przy ledwo nagrzanych grzejnikach nadal trzeba płacić całość, jakby ciepło dochodziło normalnie? Dlaczego w sytuacji mieszkalnictwa i usług komunalnych wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane?

Trzeba przejść dziesięć kręgów piekła, żeby udowodnić, że kaloryfery w mieszkaniu były zimne, a woda nie miała takiej temperatury, za jaką się płaci. Zdając sobie sprawę, że udowodnienie swojej słuszności jest procesem złożonym i wieloetapowym, wielu po prostu odsuwa na bok to, co się dzieje, za wszelką cenę krytykuje mieszkalnictwo i usługi komunalne, ale nadal ku swojej uciesze płaci firmom zarządzającym.

To ja zrobie sobie eksperyment myślowy. Przeprowadźcie go razem ze mną. Kary dla pracowników, kary dla firm dziesięciokrotnie w górę. Te firmy żyją z czynszów. Potrzebują pieniądze, aby remonty przeprowadzić, w innym razie dostaną kary. Kto zatem za to zapłaci? Ten hydraulik będzie pracował dalej w tej firmie jak dostanie dwie kary, czy pójdzie składać pociski do fabryki? Kto zajmie jego miejsce? Będzie ciekawie.

5. NATO ma postawić broń jądrową w stan gotowości ze względu na zagrożenie ze strony Rosji

Kraje NATO dyskutują o postawieniu broni jądrowej w stan gotowości w ramach odstraszania nuklearnego ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Rosji i Chin – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Nie będę wchodził w szczegóły operacyjne dotyczące tego, ile głowic jądrowych powinno być sprawnych i jak je przechowywać, ale musimy konsultować się w tych kwestiach. To jest dokładnie to, co robimy” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla „The Daily Telegraph”.

Według niego blok wojskowy powinien zademonstrować całemu światu swój arsenał nuklearny, aby wysłać „bezpośredni sygnał swoim przeciwnikom”. Wyjaśnił, że podczas konsultacji, które już się odbyły, kraje NATO omówiły kwestię wycofania pocisków z magazynów i postawienia ich w stan gotowości.

Stoltenberg zaznaczył, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy modernizują swoje siły odstraszania nuklearnego „w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji”. W szczególności wojska amerykańskie modernizują bomby grawitacyjne, a kraje europejskie modernizują samoloty przeznaczone do misji nuklearnej NATO.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego przypomniał również, że Chiny intensywnie inwestują w rozbudowę swojego arsenału nuklearnego. Według szacunków sojuszu do 2030 roku Pekin będzie dysponował nawet 1000 głowic nuklearnych. W takim scenariuszu NATO mogłoby stanąć w obliczu „czegoś, z czym nigdy wcześniej nie miało do czynienia: dwóch potencjalnych przeciwników z bronią jądrową, Chin i Rosji”.

Jednocześnie Stoltenberg zaznaczył, że celem NATO jest „świat bez broni jądrowej”. „Ale tak długo, jak istnieje broń jądrowa, pozostaniemy sojuszem nuklearnym, ponieważ świat, w którym Rosja, Chiny i Korea Północna mają broń jądrową, a NATO jej nie ma, jest bardziej niebezpiecznym światem” – podkreślił sekretarz generalny sojuszu.

Cyfrowy rubel jako nowy sposób na oszustwa w Rosji.

Słynni już oszuści rosyscy zaczęli wykorzystywać schematy związane z cyfrowym rublem w celu oszukiwania obywateli – ostrzegają przed tym eksperci.

Atakujący wysyłają w imieniu Banku Rosji mailingi, w których twierdzą, że ruble gotówkowe i bezgotówkowe to rzekomo „przestarzały format ”. Takie listy stają się pierwszym krokiem w kierunku oszukania użytkowników.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, jak oszuści wykorzystują motyw cyfrowego rubla i kolportują informacje jak chronić się przed takimi zagrożeniami.

„Oszuści twierdzą, że pieniądze należy przelać na specjalne konto, najlepiej w trybie pilnym. A jeśli nie zrobisz tego, co mówią oszuści, pieniądze na karcie bankowej danej osoby po prostu „znikną”

I teraz postwcie się na chwilę w miejscu tech Rosjan którzy nie do końca to wszystko rozumieją. Wiedzą, że sankcje, wiedzą, że dolar już nie, że euro już nie. Banki raz są on-line raz ich nie ma. Wy wiążecie ledwo koniec z końcem i w sumie nie wiecie w tym chaosie co jest prawdą i komu ufać?

Główny ekspert Kaspersky Lab Siergiej Gołowanow wyjaśnia, że ​​napastnicy często wykorzystują w swoich planach aplikacje telefoniczne, aby przekonać ofiarę do „prawdziwości działania”. Prawdopodobnie opierają się one również na niskiej znajomości technologii cyfrowych i finansowych użytkowników.

Oszuści dodatkowo mogą na przykład celowo rozpowszechniać fałszywe informacje, aby siać panikę lub imitować biuletyn Banku Centralnego. Najważniejsze jest, aby przekonać ofiarę, że gotówka jest zagrożona w miejscu, w którym jest i należy ją pilnie wymienić na walutę cyfrową.

„Niewykluczone, że wkrótce do tej listy dołączą fałszywe mailingi i telefony z popularnych banków, które będą zawierały także wezwanie do przelewu środków na nowe, „bezpieczne” konto cyfrowe” – sugeruje specjalisci z Kaspersky Lab.

To jest dokładnie to, przed czym ostrzegaliśmy. Im większy chaos i zamieszanie, tym łatwiej dać się zmanipulować i oszukać. Obecnie Rosja jest dosłownie poligonem doświadczalnym dla oszustów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: