Codzienny ekonomiczny przegląd 10.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Biden powiedział, że osiągnął porozumienie z Macronem w sprawie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów
 • Bank Centralny zapowiedział możliwość podwyższenia głównej stopy procentowej na kolejnym posiedzeniu
 • Plan Ministerstwa Finansów dotyczący deficytu budżetu federalnego na 2024 rok, zgodnie z nowelizacją ustawy federalnej, został powiększony z 1,6 bln rubli. do 2,1 biliona rubli.
 • Za kilka tygodni Ukraina rozpocznie testy regulowanych bomb lotniczych (KAB) własnej produkcji, powiedział szef lotnictwa Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Siergiej Golubcow.
 • Federacja Rosyjska uważa wizytę Ambasadora Armenii na Ukrainie Władimira Karapetiana w Buczy za nieprzyjazny krok i skierowała notatkę protestacyjną do Ministerstwa Spraw Zagranicznych republiki. Maria Zaharowa 
 • Na rozwiązanie konfliktu na Ukrainie będzie można liczyć, jeśli w wyborach do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wygrają siły pokojowe – powiedział Orban

Miedwiediew w weekend znów się odpalił.

Mieliśmy weekend więc Dima miał chwilę i zaczął pisać na swoim telefonie. Jako Kremlinka myślę, że poniedziałki możemy stale zaczynać od Miedwiediewa. Taki news na rzoruch.

Miedwiediew po słowach Scholza o sile Ukrainy i o tym, że nie uklęknie, wezwał go do pokuty za kłamstwa. Oskarżył kanclerza Niemiec o przeciętność zarządzania i odrodzenie nazizmu. Nazwał Olafa również i tu mam dwa cytaty: „zgniłą wątróbką” i „gównem”

Scholz wezwał tuż przed weekendem prezydenta Władimira Putina, aby uznał, że Ukraina jest silna i potrzebuje sprawiedliwego pokoju. Wypowiedź ocenił zadumany Dima.

Zdaniem Miedwiediewa w tej sytuacji kanclerz wywołał „rażącą zamieć w umysłach Europejczyków” i „wprowadził Baranów w błąd”.

O czym Scholz mówi?

„O szalonej, tryskającej korupcji? O totalnej kradzieży zachodniej pomocy przez klikę [prezydenta] Zełenskiego? O umierającym narodzie, którego połowa żyje w Rosji i Europie?

„Za kłamstwo na temat nieuniknionego zwycięstwa.
Za skazanie Ukraińców na zagładę, poświęcając jednocześnie dobro powierzonych mu do rządzenia Niemców.
Za odrodzenie nazizmu w Europie.
Za nieopisaną przeciętność zarządzania.
Za historyczną utratę zaufania do SPD.

Miedwiediew radził kanclerzowi „uklęknąć i pokutować przed Ukraińcami”

2. Wyniki wyborów do parlamentu europejskiego

Według wstępnych danych frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 51%. W większości krajów UE wygrywa Europejska Partia Ludowa, której członkiem jest szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. We Francji prezydent Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe po przegranej przez jego partię wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Niemczech partia kanclerza Olafa Scholza osiągnęła najgorszy wynik w historii, przegrywając ze skrajną prawicą. W Austrii wygrywa partia krytykująca sankcje wobec Federacji Rosyjskiej.

Wstępne wyniki :

 • Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) – 186 mandatów (+10);
 • Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (Socjaldemokraci) – 133 (-6);
 • „Odnawianie Europy” (partie liberalne) – 81 (-20);
 • Europejscy konserwatyści i reformiści (eurosceptycy) – 70 (+1);
 • partie z frakcji Tożsamość i Demokracja (nacjonaliści i eurosceptycy) – 60 (+11);
 • Zieloni-Wolne Przymierze Europejskie (Zieloni i Mniejszości Narodowe) – 53 (-18);
 • deputowani niezależni – 50 (-12);
 • Lewica europejska – 36 (-1);
 • inni (jeszcze nie dołączyli do frakcji) – 50.

Pani von der Leyen na tle sukcesów sił skrajnie prawicowych powiedziała, że ​​jej partia „zbuduje bastion przeciwko skrajnościom lewicy i prawicy”. „Bez Europejskiej Partii Ludowej nie da się utworzyć większości. Zatrzymamy ich. To pewne” – stwierdziła

W następstwie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego prezydent Francji Emmanuel Macron rozwiązał parlament kraju (Zgromadzenie Narodowe) i zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Odbędą się one 30 czerwca i 7 lipca. Jordan Bardella, przewodniczący Narodowego Zlotu Marine Le Pen, prowadzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji.

Niemczech wybory do Parlamentu Europejskiego wygrywa Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (30,3%), podaje gazeta Zeit . Na drugim miejscu znalazła się skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec z 15,9%. Partia obecnego kanclerza Olafa Scholza uzyskała 14%, Zieloni w rządzie – 11,9%. Jak podaje ADR, najgorszą dynamikę wykazali „zieloni”.

Jak przebiegły wybory w niektórych innych krajach UE (wstępne dane z sondaży):

 • Austrii wygrywa Austriacka Partia Wolności, na drugim miejscu znajduje się Austriacka Partia Ludowa kanclerza Karla Nehammera, a na trzecim Socjaldemokraci.
 • Na Węgrzech rządzącym sojuszem jest Fidesz-Chrześcijańska Partia Ludowo-Demokratyczna.
 • Hiszpanii zwycięża opozycyjna prawicowa Partia Ludowa. Może uzyskać 22 mandaty w Parlamencie Europejskim, a Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza premiera Pedro Sáncheza – 20 mandatów.
 • We Włoszech partia Bracia Włoch premiera Giorgiego Meloniego może uzyskać 26–30% głosów. Członkowie rządu Forza Italia i Liga otrzymują odpowiednio 8,5–10,5% i 8–10%. Opozycyjna Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd mogą uzyskać odpowiednio 21–25% i 10–14% głosów.
 • Na Słowacji wygrywa prozachodnia opozycyjna partia Postępowa Słowacja, która może uzyskać około 28% głosów. Partia Smer-SD premiera Roberta Fico zyska ok. 25%.
 • Słowenii zwycięża opozycyjna Słoweńska Partia Demokratyczna byłego premiera Janeza Janšy . Może uzyskać cztery mandaty, rządzący Ruch Wolności dwa.
 • Bułgarii wiodącą koalicją są partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii i Związek Sił Demokratycznych (część rządu).
 • Na Cyprze zwycięża rządząca centroprawicowa partia Zgromadzenie Demokratyczne.
 • Grecji wygrywa rządząca partia Nowa Demokracja , ale premier Kyriakos Mitsotakis nie jest zadowolony z wyniku poniżej 30%.
 • Polsce zwycięża rządząca Koalicja Obywatelska (38,2%) z frekwencją poniżej 40%, na drugim miejscu znajduje się opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość (33,9%).
 • Czechach zwycięża centrowy ruch opozycyjny „Akcja Niezadowolonych Obywateli” (26,1%). Na drugim miejscu znalazła się koalicja rządzących partii liberalnych „Razem” (22,2%), na trzecim utworzona kilka miesięcy temu koalicja „Przysięga i Kierowcy” (10,2%).
 • Finlandii zwycięża rządząca partia Koalicja Narodowa (24,8%), na drugim miejscu znajduje się Unia Lewicy (17,3%).
 • Chorwacji , gdzie frekwencja jest niska, prym wiedzie rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna.
 • Komsomolska Prawda pisze Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał od wszechświata odpowiedź na swoje „wyczyny”. Wyniki krajowych wyborów do Parlamentu Europejskiego były dla niego na tyle haniebne, że Macron był zmuszony ogłosić rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego (parlamentu francuskiego) i rozpisanie nowych wyborów.
 • Martwi się natomiast że wybory nie przyniosą zmiany polityki UE.

3. Mistrz szachów 5D wywalił cały kraj z międzynarodowej federacji szachowej.

Międzynarodowa Federacja Szachowa pozbawiła Rosyjską Federację Szachową członkostwa. Na razie na dwa lata. Decyzję podjęła Komisja Etyki. Wynika to z faktu, że w skład FSR wchodziły kluby szachowe z okupowanych terytoriów Ukrainy – Krymu, Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersoniu – i organizowały tam zawody, a także nie przestrzegały „neutralności politycznej”.

Ponadto komisja oskarżyła szefa Rosyjskiego związku szachowego o naruszenie kodeksu etycznego i dyscyplinarnego federacji i udzieliła mu reprymendy.

Powiedział Match TV , że powodem był jego udział w radzie powierniczej Szachowej Federacji Rosyjskiej, w której zasiadają osoby objęte sankcjami: np. Rosyjskiej Siergiej Szojgu (tu kolejny szachista) , burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin, Na czele rady stoi sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow.

Słuchajcie sami szachiści w tym rządzie Putina.

Kreml stwierdził, że uważa decyzję wykluczeniu FCR za nieuczciwą.

Pieskow podkreślił , że Rosja będzie bronić swoich interesów. Jednocześnie wyraził nadzieję, że stało się to „w wyniku nieporozumienia, które da się przezwyciężyć”.

Tak panie Pieskow, Wy jesteście to nieporozumienie i wszyscy mamy nadzieję, że da się was przezwyciężyć.

4. Putin obiecuje 100 tyś robotów

Rosja szybko znajdzie się się w gronie 25 krajów, które są w czołówce pod względem gęstości robotyzacji – powiedział prezydent Władimir Putin podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (SPIEF). .

Głowa państwa stwierdziła potrzebę rozwoju produkcji robotów głównie na krajowych podstawach technologicznych i według niego Rosja ma taką szansę.

„Ważne jest zapewnienie tego w oparciu o jakościowo nową podstawę technologiczną przy powszechnym stosowaniu automatyzacji. Tym samym w krótkim czasie Rosja powinna znaleźć się w pierwszej 25-tce krajów na świecie pod względem gęstości robotyzacji. Oznacza to zainstalowanie ponad 100 tysięcy robotów” – powiedział.

Gęstość robotyzacji to stosunek liczby robotów przemysłowych do liczby pracowników w przedsiębiorstwie i jest jednym ze wskaźników rozwoju gospodarczego.

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) World Robotics 2023 liderami pod względem gęstości robotyzacji są Korea Południowa (1012 robotów na 10 tys. pracowników), Singapur (730 robotów) i Niemcy (415 robotów). W Rosji na 10 tysięcy specjalistów przypada sześć robotów.

W Rosji udział robotów w krajowym przemyśle nie przekracza 5% co daje liczbę 6 robotów na 10 tys. pracowników.

5. Talibowie podzielą się doświadczeniami w edukacji na forum w Kazaniu.

A skoro o szachistach już było, to teraz trochę edukacji. Edukacji w wykonaniu Talibów.

Przedstawiciele talibskiego ruchu terrorystycznego wezmą udział w forum ministrów edukacji „Kształtowanie przyszłości” w Kazaniu. Organizatorami wydarzenia będzie Ministerstwo Edukacji Rosji i rząd Tatarstanu. Rozumiem Talibowie będą uczyli Rosjan. Ciekawe czego?

W skład delegacji talibów wezmą udział afgańska minister szkolnictwa wyższego i minister edukacji. Wizyta odbędzie się przy wsparciu Rosyjskiego Centrum Biznesu w Republice Islamskiej.

Może nakreślę, jak wyglądają reformy edukacji w Afganistanie, bo może idziemy w tym kierunku? Oczwiście nie teraz, ale jak to zwykle bywa, jak w salami kawałek po kawałeczku.

Warto zauważyć, że po dojściu do władzy w Afganistanie w 2021 roku talibowie zakazali dziewczętom uczęszczania do szkół średnich i zdobywania wyższego wykształcenia. Kobietom nie wolno pracować na uniwersytetach, w tym także jako nauczycielki. Zabrania się im także wychodzenia z domu bez burki, odwiedzania parków, basenów i siłowni, a kobietom cudzołożącym grozi publiczna śmierć przez ukamienowanie.

I teraz Rosjanie zapraszają na prelekcje tych ludzi, aby się uczyć? W głowie po prostu się nie mieści.

Obecnie inna delegacja talibów pod przewodnictwem Ministra Pracy i Stosunków Społecznych Abdula Manana Omariego przebywa na Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF). Dzień wcześniej z jej uczestnikami spotkał się gubernator Petersburga Aleksander Begłow.

Opowiedział talibom o budowie Meczetu Katedralnego w mieście i podziękował Bogu za przybycie na forum. „Chwała Wszechmogącemu, że tu jesteście” – powiedział Beglov , zwracając się do nich.

Władze rosyjskie negocjują także wizytę najwyższego przywódcy talibów Haibatullaha Akhundzady na forum islamskim w Kazaniu w przyszłym roku. Wiadomo, że emir nie lubi pojawiać się publicznie, woli przebywać w izolacji, a dostęp do niego jest ściśle ograniczony.

Rosja zamierza skreślić talibów z listy terrorystów.

Pod koniec maja Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowały prezydenta Władimira Putina o celowości takiego kroku. Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​decyzję podjęto ze względów pragmatycznych, gdyż w Afganistanie władzę sprawują talibowie i nie da się rozwiązać wielu spraw bez kontaktów z nimi. Wśród nich wymieniła handel narkotykami, terroryzm i przestępczość.

Teraz tylko ciekawe czy bo można to odczytać dwojako. Ten handel narkotykami, terroryzm i przestępczość chcą zwalczać, czy kultywować? Odsyłam do materiału z Markiem Meissnerem, sprzed chyba 2 tygodnie tam było więcej. w tej kwestii.

6. Władze obwodu rostowskiego przewidują utratę jednej trzeciej zbiorów

Konsekwencje późnych przymrozków, a następnie suszy, niekorzystnie wpłynęły na rolnictwo regionu, powiedział gubernator Wasilij Gołubiew w RIA Nowosti w SPIEF.

„Od ponad dwóch miesięcy nie spadła ani kropla deszczu. Według prognoz straty w plonach wyniosą około 30 procent” – powiedział gubernator obwodu rostowskiego.

W tym roku rolnicy z Donu ponieśli znaczne straty z powodu majowych przymrozków, obecnie w regionie panuje dotkliwa susza. Gubernator Wasilij Gołubiew ogłosił w regionie stan najwyższej gotowości .

Wcześniej rolnicy dopiero zaczynali składać dokumenty o odszkodowania za szkody spowodowane mrozem, jednak kwestia odszkodowań za szkody spowodowane suszą nadal pozostaje otwarta.

Rząd polecił stworzyć się specjalną komisję, która po badaniach określi obszar ewentualnych strat w plonach i wysokość szkód.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz