Codzienny ekonomiczny przegląd 06.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Prezydent Burkina Faso okresu przejściowego Ibrahim Traore wręczył ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi najwyższe odznaczenie państwowe republiki – Order Ogiera – podaje rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych . Nagroda ta została ustanowiona przez władze Burkina Faso w 1993 roku. Może go otrzymać wojsko lub cywile za „zasługi specjalne” dla kraju.
 • Sąd w Ostankinie w Moskwie uznał streamerkę Annę Bażutową (YokoBovich) za winną i skazał ją na 5,5 roku więzienia w sprawie „fałszywych wiadomości” na temat rosyjskiej armii. Blogerka publikowała relacje na temat Buczy i zbrodni wojennych Rosjan popełnianych na Ukrainie.
 •  Sąd Basmanny w Moskwie na wniosek śledztwa aresztował zaocznie dziennikarza Dmitrija Kołezewa w sprawie rozpowszechniania fałszywych informacji na temat armii rosyjskiej.
 • Ministerstwo Obrony podało, że siły obrony powietrznej zniszczyły w nocy 13 ukraińskich UAV nad Krymem, 6 UAV nad obwodem Biełgorodu i jedną rakietę Neptun nad obwodem rostowskim.
 • Węgry nie będą uczestniczyć w ewentualnych operacjach NATO przeciwko Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, powiedział premier Viktor Orban.
 •  Politico: Tego lata Ukraina może otrzymać ponad 60 myśliwców F-16 z Belgii, Danii, Holandii i Norwegii.
 • Broń dostarczana Ukrainie przez Niemcy niszczy stosunki rosyjsko-niemieckie – mówi prezydent Rosji Władimir Putin.
 • Putin o groźbach pod adresem kanclerza Niemiec Olafa Scholza w związku z dostawami niemieckiej broni na Ukrainę: Moskwa nikomu nie grozi.
 • Minister obrony Niemiec Boris Pistorius odrzucił możliwość wysłania wojsk Bundeswehry na Ukrainę.
 • Departament Stanu stwierdził, że Stany Zjednoczone uważają zgodę na ataki Ukraińskich Sił Zbrojnych przy użyciu amerykańskiej broni na terytorium Rosji za akceptowalną reakcję na eskalację konfliktu.
 • Pałac Elizejski potwierdził, że prezydent Francji Emmanuel Macron weźmie udział w konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy, która odbędzie się 15-16 czerwca w Szwajcarii.
 • Chiński wiceminister spraw zagranicznych Sun Weidong i pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiga omówili w Pekinie kryzys ukraiński, podało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 1. Ogromny pożar w rafinerii w owbodzie rostowskim. Strona Ukraińska poprawia taktykę ataków.

W nocy drony SBU zaatakowały rafinerię ropy naftowej w Nowoszachtyńsku . W rezultacie wybuchł potężny pożar ,który według rosyjskich mediów osiągnął wysokość 15-piętrowego budynku.

„Według wstępnych danych w gaszeniu pożaru brało udział około 120 osób i 15 sztuk sprzętu. Jednak ze względu na powtarzający się atak dronów, akcję gaśniczą trzeba było przerwać.

Do ataku doszło odrugiej nocy. W mieście natychmiast słychać było kilka głośnych eksplozji, po których naoczni świadkowie widzieli dym i słup ognia na terenie rafinerii.

Nie jest to pierwszy atak na tę rafinerię wcześniej mieliśmy uderzenie z marca 2024 roku . Doszło do nich także w czerwcu 2022 roku i maju 2023 roku.

Teraz najprawdopodobniej strona ukraińska użyła środków, które miały spotęgować pożar.

Również gubernator obwodu Biełgorodu poinformował o ataku drona kamikaze na skład paliw Stary Oskoł , w wyniku którego zapalił się jeden ze zbiorników.

2. Nowe pokolenie władców na forum ekonomicznym. Dzieci elit dochodzą do władzy.

Wczoraj rozpoczęliśmy dla was informacje o tym wydarzeniu. Dziś kontynuacja.

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu (SPIEF), odbywające się pod patronatem Władimira Putina, odwiedzali duzi międzynarodowi inwestorzy, szefowie ponadnarodowych korporacji i liderzy przodujących gospodarczo krajów.

A w tym roku wydarzenie w dawnej stolicy „Imperium Rosyjskiego” staje się forum dzieci kremlowskiej elity – zauważa Bloomberg .

Przede wszystkim w forum biorą udział córki Putina, Maria i Ekaterina.

Teraz, zgodnie z programem, Maria Woroncowa, endokrynolog i członek prezydium Rosyjskiego Stowarzyszenia Promocji Nauki, weźmie udział w sesji pod tytułem „Bioekonomia: innowacje i bioprodukcja” (wraz z Ministrem Władzy Ludowej ds. Rolnictwa i Ziem Wenezueli, urzędnicy rosyjscy i biolodzy). Tu widzę duży potencjał. Będę poszukiwał relacji z panelu.

Druga córka Ekaterina dyrektor generalna firmy Innopraktika (której korporacje państwowe przekazują miliardy rubli rocznie) będzie przemawiać online ( jak tatuś, lubi na zdalnej)

Podczas sesji poświęconej technologiom wojskowym. Tytuł panelu – „Problem podwójnego zastosowania. Rola organizacji przemysłu obronnego w zapewnieniu suwerenności technologicznej.” Ale jakie gwiazdy będą słuchajcie.

Gospodarzem będzie propagandysta telewizyjny Władimir Sołowjow.

Ale to nie wszystko. W forum weźmie udział córka innego wieloletniego współpracownika Putina (choć ostatnio straciła część wpływów) – Ksenia Szojgu , córka byłego Ministra Obrony Narodowej. Prezydent Rosyjskiej Federacji Triathlonu i szefowa projektu „Liga Bohaterów”, który organizuje masowe imprezy sportowe, poprowadzi sesję „Globalne projekty rosyjskiego sportu”. (Tu akurat pracy ostatnio jest mniej)

Z kolei Roman Rotenberg , syn przyjaciela prezydenta Borysa Rotenberga, który zarobił miliardy dolarów na kontraktach rządowych, uczestniczy w dyskusji „Sport medialny: zjawisko i potencjał” jako pierwszy wiceprezydent Rosyjskiej Federacji Hokeja.

Odpowiedzialny za politykę młodzieżową Agencji Inicjatyw Strategicznych Alexander Vaino, syn szefa administracji prezydenta Antona Vaino, omówi problemy pracownicze z pierwszym wicepremierem Denisem Manturowem i oligarchami.

Politolog Jewgienij Minczenko nazywa proces awansu dzieci wyższych urzędników do struktur władzy „dojściem do władzy książąt”. „Wraz ze swoim konserwatywnym podejściem do „starej gwardii” Władimir Putin testuje nową generację menedżerów w istotnych obszarach pracy, m.in. dając im możliwość zdobycia różnorodnego doświadczenia menedżerskiego i poszerzenia horyzontów”.

I teraz jeszcze garść informacji spoza forum, ale też dotyczące dzieci elit.

Elżbieta Pieskow, otrzymała w Kazachstanie indywidualny numer identyfikacji podatkowej (IIN), Nie tylko nazwisko, imię, patronimika, ale także data urodzenia są takie same. Aby bidulka mogła sobie wyrobić kartę bankową.

Bratanek Ramzana Kadyrowa Adam Czerchigow został nowym ministrem transportu, komunikacji i rozwoju cyfrowego Republiki Czeczeńskiej. Sam Kadyrow poinformował o tym na swoim kanale telegramowym.

Tak więc nowe pokolenie elit rośnie na naszych oczach.

3.  Biełousow, Szojgu, Miedwiediew i Diumin będą nadzorować przemysł obronny, każdy w swoim kierunku

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział podczas telekonferencji prasowej, że sekretarz Rady Bezpieczeństwa Siergiej Szojgu, doradca prezydenta Aleksiej Diumin i zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew będą nadzorować kompleks wojskowo-przemysłowy, każdy w swoim kierunku i na swoim obszarze.

„Nadal nadzorują (pracę w przemyśle obronnym), każdy w swoim kierunku” – powiedział Pieskow. „Każdy, zgodnie z podziałem odpowiedzialności, zajmuje się swoimi sprawami” – powiedział sekretarz prasowy prezydenta.

Prezydent Władimir Putin na spotkaniu 4 czerwca z członkami rządu zwrócił uwagę na różnorodność kwestii związanych z wyposażeniem armii. W związku z tym głowa państwa zwróciła uwagę na potrzebę powołania niezależnego koordynatora tych prac.

Prezydent mianował sekretarza Rady Bezpieczeństwa Siergieja Szojgu jako niezależnego koordynatora.

Jednocześnie trwa wiele spraw dochodzeniowych w ministerstwie obrony oraz firmach zbrojeniowych. Oskarżenia dotyczą korupcji i utraty środków państwowych na dużą skalę.

Więcej o planach przemysłu obronnego już w najbliższy weekend.

4. Kącik humorystyczny za bankiem światowym.

Słuchajcie -musimy podać tę informację, gdyż będzie wypływać co jakiś czas u wielbicieli ruskiego miru. Bank światowy też musiał tę informację podać, bo pracuje na danych podanych przez Rosstat i władze Kremla.

Jak się te dane mają do realnej sytuacji, to nasi stali widzowie dobrze wiedzą. I teraz, aby nie przedłużać. Artykuł.

Gospodarka rosyjska, która w związku z przejściem do stanu wojennego wykazała znaczny wzrost, wyprzedziła gospodarkę japońską pod względem PKB wyrażonego w parytecie siły nabywczej (PPP). Ekonomiści używają go, aby lepiej porównać kraje o różnych poziomach cen.

Po aktualizacji bazy danych Banku Światowego PKB Rosji w ramach PPP wyniósł w 2023 r. 6,45 bln dolarów w porównaniu z 6,3 bln dolarów Japonii. W rezultacie Rosja wypchnęła ją z 4. miejsca. Teraz Rosja ustępuje jedynie Indiom (14,6 bln dolarów), Stanom Zjednoczonym (27,4 bln dolarów) i Chinom (35 bln dolarów).

Parytet siły nabywczej to stosunek walut uwzględniający poziom cen w różnych gospodarkach. Umożliwia porównanie walut różnych krajów na podstawie możliwości zakupu określonych towarów i usług.

Od 2013 roku Rosja pozostaje w tyle za gospodarką światową, ze średnią roczną stopą wzrostu wynoszącą nieco ponad 1%, podczas gdy światowy PKB rósł w tempie około 3% rocznie.

Jednak po inwazji na Ukrainę i problemach, jakie ona wywołała w 2022 roku, władze rosyjskie zwielokrotniły wkład w wojnę. Dzięki rozkwitowi kompleksu wojskowo-przemysłowego i branż pokrewnych, inwestycjom państwa w „zapewnienie bezpieczeństwa narodowego”, zakrojonym na szeroką skalę płatnościom na rzecz sił bezpieczeństwa i weteranów wojennych, a także odprawom pogrzebowym ich bliskich, PKB Rosji wzrósł w 2023.

Bank Światowy podniósł prognozę na ten rok z 1,1% do 3,2%. I teraz zastanówcie się jeśli Bank Światowy ma takich ekspertów. To co dopiero politycy?

I teraz tak. Wiadomo, że Rosja w PPP wypadła tak jak właśnie powyżej. I temat założę się, że będzie grzany przez nawet główne portale w Polsce. Dlaczego? Bo będzie się klikać.

PKB według PPP to tylko jeden ze sposobów pomiaru i porównania gospodarek. Pod względem nominalnego PKB Rosja nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce. Według  MFW na dzień 30 kwietnia 2024 r . zajmuje 11. miejsce na świecie, z PKB ponad dwukrotnie mniejszym niż Japonia (4. miejsce) – 2,06 bln dolarów wobec 4,1 bln dolarów.

Co więcej wszyscy partnerzy z BRIC wyprzedzają Rosję: Chiny zajmują 2. miejsce z 18,5 miliardami dolarów, Indie są na 5. miejscu z 3,9 biliona dolarów, Brazylia jest na 8. miejscu z 2,3 biliona dolarów.

Pod względem PKB na mieszkańca – wskaźnika, według którego zwykle ocenia się poziom dobrobytu – Rosja jeszcze bardziej pozostaje w tyle za światowymi liderami. Jeśli Monako, które zajmuje 1. miejsce, ma PKB na mieszkańca przekraczający 240 500 dolarów, to Rosja wynosi zaledwie 14 390 dolarów, według tego wskaźnika jest nawet za Kazachstanem (14 780 dolarów)

Więc podsumowując.

PKB wyrażone w PPP – to bujda na resorach, ale będzie grzana.

PKB realne- Rosja najsłabsza ze wszystkich w BRICS

PKB na osobe – Rosja w ogonie za Kazachstanem.

Mam nadzieję, że pomogłem w sporach ze skarpetosceptykami.

5. Wicepremier Kazachstanu mówił o korzyściach płynących z przestrzegania antyrosyjskich sankcji

Wicepremier Kazachstanu Serik Zhumangarin opowiedział, jak sankcje wobec Rosji wpływają na gospodarkę kraju. Według niego wiele łańcuchów logistycznych i handlowych zostało zerwanych w Kazachstanie z powodu sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. I choć sam Kazachstan nie popiera sankcji, to ich przestrzeganie, zdaniem Serika Zhumangarina, jest korzystne dla kraju.

Tymczasem nie jesteśmy członkami koalicji, nie popieramy tej jednostronnej polityki sankcyjnej, ale będziemy się do niej stosować, bo jest to dla nas korzystne z ekonomicznego punktu widzenia” – powiedział wicepremier kazachstańskiej gazety Zakon.kz.

Władze tego kraju współpracują bezpośrednio ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. „Bezpośrednio kieruję tymi pracami jako wicepremier, w Kazachstanie jest odpowiednia grupa robocza i jesteśmy w stałym kontakcie z tymi, którzy podejmują decyzje – Stanami Zjednoczonymi i UE” – wyjaśnił.

Podkreślił, że dzięki takiej polityce zagranicznej Kazachstan zawsze ma szansę ostrzec przed tym, jakie środki mogą zostać podjęte wobec niektórych firm. „Udaje nam się utrzymać nasze stanowiska, przede wszystkim stanowiska naszych biznesmenów, aby nie nakładać sankcji” – powiedział.

W marcu rosyjscy biznesmeni rozpoczeli się skarżyć się, że od początku roku terminy płatności z Rosji do Kazachstanu gwałtownie wzrosły. Również w lutym, po objęciu amerykańskimi sankcjami operatora systemu płatności Mir NSPK, część kazachstańskich banków wstrzymała rozliczenia z Mirem.

Obecnie Kazachstan powoli odchodzi od transportu towarów objętych sankcjami.

6. Rosja pozbawiła Ukrainę dwóch trzecich produkcji energii elektrycznej.

Nie zawsze wiadomości są wesołe. Teraz trochę będzie smutniejszych.

W wyniku rosyjskiej okupacji oraz ataków rakietowych i dronów na elektrownie, produkcja energii elektrycznej na Ukrainie spadła o ponad połowę w porównaniu z poziomem przedwojennym.

Energetycy muszą stale przeprowadzać okresowe przerwy w dostawie prądu i istnieją obawy, że przed zimą nie uda się przywrócić zasilania do akceptowalnego poziomu.

Przed wojną Ukraina była jednym z największych rynków energii elektrycznej w Europie, wytwarzając 55 GW. Teraz liczba ta spadła poniżej 20 GW

Od marca Rosja zniszczyła aż 9,2 GW mocy wytwórczych.

Obiekty energetyczne w pięciu regionach zostały poważnie uszkodzone w wyniku kolejnego nalotu w ubiegłą sobotę, powiedział minister energetyki German Galuszczenko. . W rezultacie zimą mieszkańcy prawdopodobnie spędzą większość dnia bez prądu, powiedział ukraiński urzędnik:

Musimy przygotować się na życie w zimnie i ciemności.
Przy temperaturze 10 stopni Ukraińcy będą mieli światło tylko 12-14 godzin na dobę.

Jeszcze w kwietniu Rosja zniszczyła 80% elektrowni cieplnych, które są w stanie szybko zwiększyć produkcję energii elektrycznej rano i wieczorem, gdy wzrasta zużycie. „Już jest jasne, że w wyniku wojny na Ukrainie nie będzie elektrowni węglowych” – powiedział wówczas Aleksander Charczenko, dyrektor Centrum Badań nad Energią.

Obecnie energię elektryczną wytwarzają głównie elektrownie jądrowe, a także elektrownie słoneczne i wiatrowe.

Kraje europejskie zorganizowały 120 dostaw krytycznego sprzętu energetycznego, a Ukraina zwiększyła import energii elektrycznej z UE z 1,7 GW do 2,4 GW.

Zamierza także „decentralizować system energetyczny”, opierając się w większym stopniu na małych zakładach, które trudniej byłoby zniszczyć rosyjskim wojskom, powiedział FT Aleksander Litwinienko, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

7. Były szef Sztabu Generalnego Mołdawii okazał się informatorem rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Były szef Sztabu Generalnego Mołdawii Igor Gorgan od wielu lat współpracuje z przedstawicielami rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), przekazując im tajne informacje – wynika ze wspólnego śledztwa „The Insider” i mołdawskiego dziennika „Mały Kraj”.

Dziennikarze uzyskali dostęp do korespondencji byłego wysokiego rangą wojskowego w Telegramie z jednym z jego mocodawców z GRU, pułkownikiem Aleksiejem Makarowem. Według doniesień Gorgan przekazywał informacje o sytuacji politycznej w Mołdawii, a po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę informował o kontaktach za pośrednictwem Ministerstwa Obrony w sprawie pomocy dla Kijowa w wojnie z Rosją.

W związku z tym napisał, że Ukroboroneksport stara się pozyskać z Mołdawii sześć samolotów MiG-29 oraz dokumentację techniczną dla radzieckiego taktycznego systemu rakietowego Toczka-U. Co więcej, Gorgan zauważył, że w Kijowie „proszą o wszystko, zwłaszcza o pociski dla artylerii”. Przekazał też Makarowowi informacje o trasie i rozkładzie pociągów z paliwem dla Ukrainy.

W tym samym czasie Gorgan przekonał swojego kuratora, że Rosja musi równolegle wysłać wojska do Mołdawii.

„Musimy pilnie oczyścić kraj z wszelkiego rodzaju faszystowskich szumowin!!

Nadszedł czas. Całą sytuację w wojsku trzymam pod kontrolą… Tutaj, na szczęście, nie ma Azowa i innych formacji narodowych, a my szybko rozprawimy się z politykami” – pisał do Makarowa.

Źródło Insidera w wywiadzie wojskowym uważa, że Gorgan został zwerbowany w 2004 roku, kiedy służył w międzynarodowych misjach NATO w Bośni i Hercegowinie, Gruzji i Iraku.

Następnie był agentem rosyjskiego attaché wojskowego w Kiszyniowie Wadima Uchnalowa, a jego miejsce zajął Igor Dowbnia. Nadzorował Gorgana, dopóki nie został wydalony z Mołdawii w 2017 r. pod zarzutem szpiegostwa. Obecnie Dowbnia kieruje biurem rosyjskich attaché wojskowych w Kirgistanie, a Uchnalew pracuje w Kazachstanie.

Gorgan był szefem Sztabu Generalnego Mołdawii w latach 2019–2021, dopóki nie został zdymisjonowany przez prezydent Maię Sandu.

Mimo to nadal otrzymywał tajne informacje od swoich protegowanych w departamencie. Według dziennikarzy w lipcu 2023 r., w przededniu masowego wydalenia rosyjskich dyplomatów z Mołdawii, Gorgan przestał kontaktować się ze swoim opiekunem w GRU i dostał pracę w biurze ONZ ds. uchodźców w Kiszyniowie (UNHCR-Mołdawia).

Po ujawnieniu wyników śledztwa szef administracji prezydenta Mołdawii Adrian Băluțel zapowiedział, że władze cofną Gorganowi odznaczenia i stopnie wojskowe. Działania byłego szefa Sztabu Generalnego nazwał „zbrodnią przeciwko państwu”, która „powinna być ukarana w najsurowszy sposób za zdradę”.

Ile takich ukrytych agentów jest jeszcze w Europie, nie wiemy ale analizując zachowania Putina zapewne jeszcze kilku się znajdzie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz