Codzienny ekonomiczny przegląd 05.06.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Starbucks, który opuścił Rosję , złożył pod koniec maja osiem wniosków o rejestrację znaku towarowego w Rospatent. Wszystkie zastosowania dotyczą kawy i napojów kawowych.Rosyjskie wydanie Viedomosti pisze, że firma planuje zarejestrować marki Starbucks, Starbucks Coffee, Starbucks Coffee i frappuccino.
 • W Petersburgu rozpocznie się 27. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.Temat przewodni tegorocznego forum został sformułowany w następujący sposób: „Podstawą świata wielobiegunowego jest tworzenie nowych punktów wzrostu”. Głównymi gośćmi tegorocznego forum będą Prezydent Boliwii Luis Arce  i Prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa. Wśród gości forum spodziewani są także Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik  i minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó . Ponadto weźmie udział Minister Pracy i Spraw Socjalnych rządu talibów Mohammad Zahid Jan Agha 
 • Szef Sbierbanku German Gref stwierdził, że rosyjska gospodarka jest „ poważnie przegrzana”, a główne moce produkcyjne są obciążone na rekordowym dla kraju poziomie. 
 • Kraje G7 omawiają możliwość udzielenia Ukrainie pożyczki, która zostanie spłacona z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Całkowity zysk z zamrożonych rosyjskich aktywów – według jej szacunków – będzie wynosić od 3 do 5 miliardów dolarów rocznie.
 • Ukraińska policja przejęła powiązane z Rosją aktywa o wartości 38 miliardów hrywien (prawie 1 miliard dolarów) – powiedział Andriej Rubel, szef Wydziału Dochodzeń Strategicznych Policji Narodowej Ukrainy. Według niego wszystkie aktywa „działają na korzyść i potrzeby Ukrainy”, w tym wojskowe.
 • Putin mianował Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Szojgu koordynatorem prac nad rozwojem przemysłu obronnego.
 • Prezydent Putin dał rządowi dzień na dokończenie przygotowania listy instrukcji rozwoju kompleksu wojskowo-przemysłowego; zażądał, aby do środy ustalono wielkość produkcji najpopularniejszych rodzajów broni.
 •  Czechy przestaną kupować rosyjską ropę najpóźniej w pierwszej połowie 2025 roku, po zwiększeniu przepustowości Rurociągu Transalpejskiego (TAL) – premier Czech Fiala.
 • Według TASS, postęp Sił Zbrojnych Rosji na północy obwodu charkowskiego spowolnił po zwiększeniu rezerw Sił Zbrojnych Ukrainy.
 •  Premier Węgier Orban uważa, że ​​Donald Trump mógłby w ciągu jednego dnia osiągnąć zawieszenie broni na Ukrainie, a następnie rozpocząć negocjacje.
 •  Włochy chcą wysłać Ukrainie drugi system obrony powietrznej.

 1. Roskosmos wciąż osuwa się w finansowy niebyt.

Korporacja państwowa Roscosmos nie jest w stanie wyprodukować czterech z sześciu satelitów geostacjonarnych zapewniających kanały komunikacyjne między Rosją a „przyjaznymi” krajami, powiedział Siergiej Prochorow, dyrektor działu zaawansowanych programów korporacji i projektu Sfera.

„Z sześciu urządzeń, które należy zamówić w państwowej korporacji, zamówiono tylko dwa. powiedział Prochorow na XVI Federalnej Konferencji ComNews Satelita Rosja .

Według niego Roscosmos nie może rozpocząć produkcji pozostałych satelitów ze względu na brak funduszy.

Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Federalnym w lutym tego roku polecił przeznaczyć 116 miliardów rubli na rozwój szybkiego Internetu satelitarnego. do 2030 roku. Tu akurat te satelity to by się przydały.

Finansowanie projektów satelitarnych zostało także określone w prezentacji krajowego projektu „Gospodarka danych”, którą wcześniej przedstawił szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Maksut Szadajew.

W dokumencie stwierdzono, że do 2030 r. na finansowanie konstelacji łączności satelitarnej zostanie przeznaczone 80,1 miliarda rubli. i kolejne 36,2 miliarda rubli. do konstelacji łączności satelitarnej Skif w celu rozmieszczenia satelitów na średniej orbicie.

Aby urządzenia pojawiły się na orbicie, muszą zostać zamówione przez operatorów satelitarnych. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego poinformowało, że przekazuje operatorom środki na zamawianie satelitów od Roskosmosu. Wszystkie środki zostaną przekazane w całości – zapewnił przedstawiciel ministerstwa.

Choć Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego obiecuje przeznaczyć środki na utworzenie konstelacji satelitów, to proces projektowania i produkcji zajmuje dużo czasu i istnieje ryzyko, że do 2030 r. nie dotrzymamy warunków powstania czterech satelitów – mówi Leonid Konik, dyrektor generalny firmy grupy spółek ComNews.

Według niego wynika to z faktu, że każde urządzenie na orbitę geostacjonarną jest wyjątkowe, dlatego wyprodukowanie jednego satelity zajmuje średnio około 3 lat. Jednak po wprowadzeniu sankcji wobec Roskosmosu i odmowie współpracy z nim przez zachodnich partnerów warunki te mogą zostać wydłużone do pięciu lat – zauważa Konik.

Dla Rosji posiadanie własnej konstelacji satelitów geostacjonarnych jest celem strategicznym z punktu widzenia suwerenności i bezpieczeństwa, mówi Oleg Mansurow, założyciel i dyrektor generalny prywatnej firmy kosmicznej SR Space .

„Brak satelitów w będzie miał negatywny wpływ na kilka branż jednocześnie – od usług wynoszenia na orbitę, rozwoju i produkcji dużych satelitów telekomunikacyjnych i nadawczych, po świadczenie usług telekomunikacyjnych użytkownikom końcowym, a także produkcję i sprzedaż naziemnych statków kosmicznych”. oparty na sprzęcie odbiorczym i nadawczym” – zauważył Mansurow.

2. Rząd nakazał przeprowadzić kontrolę taboru cystern pod kątem produktów naftowych

Rząd rosyjski zlecił odpowiednim służbom, kolejom rosyjskim i koncernom naftowym przygotowanie raportu o stanie taboru cystern do przewozu produktów naftowych. Pod koniec maja „Kommersant” napisał , że z powodu braku cystern od początku 2024 r. nie przewieziono tysięcy ton paliw i skroplonych gazów węglowodorowych (LPG), a zakup cystern jest utrudniony ze względu na wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Według protokołu spotkania z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem z Ministerstwem Energii, Ministerstwem Przemysłu i Handlu, Ministerstwem Transportu, wraz z kolejami rosyjskimi i przedsiębiorstwami naftowymi, polecono przedstawić rządowi raport na temat wystarczalności cystern i zaproponować środki mające pomóc w rozwiązaniu problemu kwesti transportu paliw, z uwzględnieniem bilansu wykorzystania cystern w latach 2018–2027.

Aleksander Nowak zalecił także Ministerstwu Energii i Federalnej Służbie Antymonopolowej Rosji analizę ryzyk logistycznych związanych z dostawami produktów naftowych związanych z nowymi zasadami niedyskryminacyjnego dostępu przewoźników do publicznej infrastruktury transportu kolejowego.

Pod koniec maja, ​​producenci LPG mają trudności z eksportem swoich produktów z powodu braku zbiorników. Zdaniem jednego z ekspertów , brak cystern spowodował, że w okresie styczeń-kwiecień nie zrealizowano planu transportu paliw. Spowodowało to zmniejszenie przerobu ropy naftowej w rafineriach i spowodowało naruszenie obowiązków w zakresie dostaw paliw silnikowych do odbiorców w Federacji Rosyjskiej – zauważył.

3. Chiny mówią nie dla pelletu z Rosji.

Chiny nie będą kupować rosyjskiego pelletu, dopóki Rosja nie wznowi eksportu nieprzetworzonego drewna do Chin, powiedział firmie Interfax Aleksiej Czkunkow, szef Ministerstwa Rozwoju Wschodniego .

„Kwestia usunięcia barier w eksporcie pelletu do Chin jest regularnie rozważana, ale na razie chińscy nabywcy zgadzają się na zakup pelletu „w pakiecie” wraz z otwarciem eksportu drewna okrągłego” – wyjaśnił minister.

Czekunow zauważył, że wprowadzona w 2022 r. decyzja o zakazie eksportu nieprzetworzonego drewna iglastego i cennego drewna liściastego była słuszna. Firmy z Dalekiego Wschodniego Okręgu Federalnego są w stanie samodzielnie przetworzyć pozostałą w kraju drewno okrągłe, dodał: „Zdolność przerobu drewna na Dalekim Wschodzie wynosi ponad 10 milionów metrów sześciennych.

Dzięki temu możemy przetworzyć cały wolumen handlowy pozyskanego drewna, produkując produkty od jednorazowych zastaw stołowych i zabawek po gotowe domy.”

Po zamknięciu rynku europejskiego w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję za rozpoczęcie wojny na Ukrainie, Korea Południowa pozostaje praktycznie jedynym rynkiem pelletu dla Federacji Rosyjskiej. Firmy z branży drzewnej wielokrotnie podkreślały, że problem sprzedaży pelletu można rozwiązać otwierając dla niego rynek chiński.

Pelety to biopaliwo produkowane z torfu, odpadów drzewnych i pozostałości rolniczych. Duża gęstość peletów paliwowych, ich niska wilgotność oraz standaryzacja wielkości pozwalają na uzyskanie dużej ilości energii podczas spalania i dokładne dozowanie jej podczas automatycznego podawania.

W Rosji od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz wywozu drewna okrągłego – drewna nieprzetworzonego, drzew cennych i iglastych . Ograniczenie nie zadowala jednak Chin, które domagają się wznowienia dostaw rosyjskiego drewna do swojego kraju.

4. Królewiec zagrożony odcięciem dostaw z Rosji

Dostawy ładunków morskich do obwodu królewieckiego mogą zostać wstrzymane a na w najlepszym razie znacząco wzrosnąć ceny.

Dotacje zawarte w budżecie federalnym nie wystarczą, a mechanizm ich podziału nie pozwala na wykorzystanie nawet tych, które są przeznaczone.

Władze regionu dostrzegają ryzyko zakłóceń w transporcie morskim towarów w związku z brakiem dotacji. „Niektórzy przewoźnicy już mówią, że mogą zaprzestać świadczenia usług po preferencyjnych stawkach” – mówi przedstawiciel władz regionu.

W 2023 r. kompleks portowy regionu przeładował 9,231 mln ton ładunków, przez terytorium Litwy przewieziono koleją 8,082 mln ton, a transportem drogowym 1,2 mln ton – podała służba prasowa władz regionu.

Zatem transport morski stanowił około połowy obrotu towarowego.

Do 2022 roku ładunki pomiędzy Obwodem Królewieckim a resztą Rosji transportowano głównie drogą lądową – przez terytorium Białorusi i Litwy.

Po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie w czerwcu 2022 roku Litwa ograniczyła transport towarów na swoim terytorium,

Pod koniec 2022 roku rosyjski rząd został zmuszony dotować fracht morski do obwodu , aby obniżyć koszty dostarczania towarów do regionu.

Służba prasowa obwodu powiedziała, że szacuje roczne zapotrzebowanie na dotacje na co najmniej 4,6 mld rubli, podczas gdy Ministerstwo Finansów na 2024 rok przeznaczyło jedynie 1,8 mld rubli. „

Co gorsza obecny mechanizm nie pozwala na wykorzystanie nawet tych dotacji, które zostały już przyznane z budżetu . Niektórzy gracze nie wybierają zadeklarowanych kwot na przewóz ładunków, w związku z czym dotacje pozostają nieodebrane. Utrudnia to negocjacje z Ministerstwem Finansów w sprawie zwiększenia wolumenu dotacji.

„Dla transportu lądowego przez Litwę nie wyznacza się kwot na rok 2023, limit dla przewozów do Królewca ustalono na 45,3%, w przeciwnym kierunku – na 47%. Jeżeli kwoty nie zostaną wybrane w całości, zostaną one obniżone. Dlatego chociaż transport przez Litwę jest dozwolony, drogą morską będą przewożone głównie te ładunki, które podlegają ograniczeniom”.

5. Rosyjskie banki bezradne na oszustów i jeszcze głupio się tłumaczą.

Dla wszystkich, którzy oglądają nasz program JaRuskij a w nim kącik kryminalny mamy dziś materiał uzupełniający.

Oszustwa. Oszustwa telefoniczne kojarzycie na pewno ten schemat.

Wiceprezes największego banku w Rosji udzielił wywiadu dla Izwiestii gdzie podał zaskakujące fakty. Poniżej cytat z Pana Stanisława Kuzniecowa.

Sytuacja w zakresie oszustw telefonicznych w Rosji stała się krytyczna: obywatele odbierają 20 milionów połączeń dziennie, a wolumen skradzionych środków wzrósł w samym zeszłym roku do 250 miliardów rubli. Czyli około 3 mld $. To niezwykle ważne. Więc powtórzę jeszcze raz. W samym tylko orku 2023 z kont bankowych Rosjan ukradziono lub wyłudzono około 3 mld $.

Jak się tłumaczy z tego procederu vice prezes największego banku w Rosji? Zapewne ma jakieś logiczne wytłumaczenie prawda? Posłuchajcie.

Według niego na Ukrainie działa około 350–400 fałszywych call center działających przeciwko Rosjanom – około 40% ich „dochodów” przeznacza się na finansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy.

I teraz zastanówmy się. Po czyjej stronie należy zabezpieczanie klientów banków? Na kogo będzie łatwo zwalić winę? Zniknęły Ci pieniądze z konta? No wiesz głupia sprawa. Zapewne to Ukraińcy ci ukradli… Co za głupie tłumaczenie.

I wywiad, choć absurdalny w swoim zamiarze rzucił nam światło na kilka danych, które możemy zacytować.Np. Pan Kuzniecow podał ciekawą statystykę. Udział cyberprzestępstw w ogólnej liczbie wszystkich przestępstw sięgnął 38%.

Mamy też klasycznie niezgadzające się tabelki w danych z różnych źródeł. I po kolei:

Bank Centralny zgłosi w zeszłym roku oszustów skradzionych 16 miliardów rubli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podaje liczbę 10 razy wyższą – 157 miliardów.

Według szacunków Sbierbanku w 2023 roku oszuści ukradli ponad 250 miliardów rubli od Rosjan.

I ja akurat wierzę w liczby Sbierbanku wiecie dlaczego? Bo 80 mln Rosjan ma konto w tym banku. Więc chyba mają najlepszą możliwą bazę danych. Drugim ważnym czynnikiem jest to, że Sbierbank nie słynie z jakości zabezpieczeń. W 2019 roku wyciekły im dane 60 milionów klientów.

Następnym ciekawym tematem który podał Pan Kuzniecow to liczba połączeń telefonicznych. Tu cytat. Atakujący wykonują codziennie do 20 milionów połączeń. Nigdy nie było ataków na naszych obywateli na taką skalę. Jeżeli dobrze liczę to 600 milionów połączeń miesięcznie. To są działania na niesamowitą skalę.

Na koniec już cytaty z mocnej odklejki prezesa. Sami powiedźcie czy to możliwe.

„Według naszych danych w fałszywych call center na Ukrainie pracuje kilkaset tysięcy osób. Każdy z nich może zarobić około 3 tys. dolarów miesięcznie. To ogromny cyniczny przemysł „.

Na koniec krótka informacja co zostało przemycone w artykule nazwijmy tą część agitacyjno-legislacyjną:

-Karty sim. Zakaz sprzedaży dla obcokrajowców i ścisłe monitorowanie (dziwnym trafem było to też podnoszone zaraz po ataku w Krokusie

-regulacja rynku kryptowalut i kontrola (też już omawiana na naszym kanale w kilku innych momentach)

-na koniec możliwość blokowania przelewów klientom, nawet gdy oni go zatwierdzą jeśli bankowi wyda się przelew podejrzany. (oczywiście wszystko dla waszego dobra Rosjanie) Pozdrawiamy oficera. Może się właśnie dowiedział czegoś ciekawego.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: