Codzienny ekonomiczny przegląd 31.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Prezydent USA Joe Biden potajemnie zezwolił Ukrainie na uderzenie amerykańską bronią na terytorium Rosji, na granicy z obwodem charkowskim, doniosło wczoraj o 23:10 Politico powołując się na anonimowego urzędnika amerykańskiego i dwa inne źródła zaznajomione z sytuacją. Jedno to zapewne Kremlinka Show i wczorajszy Komentarz dnia
 • Jeden z budynków rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina niemal doszczętnie spłonął w dzielnicy Ongudai na terytorium Ałtaju. Płonie jeden z budynków rezydencji, w której w 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin przyjął premiera Włoch Berlusconiego” napisałą Blogerka Amyr Aitashev i aktywistka Aruna Arna
 • Chiny nie wezmą udziału w konferencji w sprawie rozwiązania konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, która odbędzie się w dniach 15–16 czerwca w Szwajcarii, poinformował Reuters 
 • Rosyjskie sądy i organy sądowe przestały przyjmować pisma z domen zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich, informuje Sąd Miejski Obwodu Moskiewskiego im. Siergijewa Posada.
 • Berlin przekaże Kijowowi rakiety do systemów obrony powietrznej, silniki do czołgów i amunicję w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 500 mln euro, powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
 • 16 maja Holandia nie zezwoliła na wejście rosyjskiego statku gospodarstwa rybackiego Norebo. Decyzję podjęto po doniesieniach mediów, że statki rybackie Federacji Rosyjskiej „są wykorzystywane do szpiegowania zagranicznych portów”.
 • USA i Ukraina są bliskie podpisania dwustronnego paktu bezpieczeństwa, przywódcy krajów mogą go zawrzeć na marginesie szczytu G7 podaje Financial Times.
 • Rafineria Tuapse należąca do Rosniefti pozostaje nieczynna od 17 maja po ataku UAV ze względu na niską rentowność rafinerii. Czyżby magiczne metalowe kulki zadziałały.
 • Fontanka donosi o aresztowaniu dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia Let’s Go, działacza rowerowego Germana Moizhesa, w sprawie o zdradę stanu.  Rowerzysta chciał polecieć do Niemiec, aby odwiedzić krewnego, którego planował sprowadzić na lato do Rosji. W publikacji napisano także, że mężczyzna aktywnie opowiadał się za płatnym parkowaniem; Wszczęto przeciwko niemu kampanię informacyjną w rosyjskich mediach lokalnych ze względu na jego obywatelstwo niemieckie.
 • A skoro jesteśmy przy Petersburgu w kwietniu specjaliści z Wydziału Kontroli Administracji przeszukali stołówki szkolne w kilku dzielnicach miasta. inspektorzy odkryli przeterminowane towary i 70% średnie marże. Wsod towarów nienadających się do spożycia były ciaska, kiełbaski, bułeczki,shawarmy, pączki, w kilku przypadkach odkryto produkty, które nie były ujęte w mapie technologicznej.
 1. Rosyjski port w ogniu. Ukraińskie drony zaatakowały skład paliw w obwodzie krasnodarskim.

W nocy 31 maja ukraińskie drony uderzyły w bazę naftową w obwodzie Temriuk na terytorium Krasnodaru – powiedział gubernator Weniamin Kondratiew.

„Infrastruktura składu ropy została zniszczona w wyniku nalotu. Uszkodzone i spłoneły 3 zbiorniki z produktami naftowymi” – napisał Kondratiew w swoim telegramie. Według niego pożarowi przypisano wysoką kategorię złożoności.

W wyniku ataku rannych zostało dwóch pracowników składu – nie odnieśli oni poważnych obrażeń, nie było zagrożenia dla ich zdrowia – wyjaśnił szef obwodu Temriuk Fiodor Babenkow . Nad ranem ogień ugaszono. Doszczętnie spaliły się trzy zbiorniki z olejem opałowym – pisze telegram Baza.

Według Kondratjewa zmasowany atak dronów został odparty w innych gminach regionu. W szczególności drony zaatakowały Noworosyjsk.

Na terenie miasta trwają poszukiwania upadłych urządzeń. Nie było ofiar ani zniszczeń.

Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Obrony systemy obrony powietrznej zniszczyły w nocy nad terytorium Krasnodaru 29 dronów i pięć rakiet przeciwokrętowych Neptun.

A zapomniałbym jeden z dronów pomylił się i dotarł do Tatarstanu i Kazania do fabryki Orsintez gdzie doszło do eksplozji.

2. Żarłoczny budżet sięga po nowe podatki.

Nowe podatki muszą zasilić rosyjski budżet.

Dwa podatki o których już mówiliśmy w poprzednich CEPach powinny przynieść około 2,6 bln rubli w 2025 r., które państwo chce zebrać od ludności i biznesu w wyniku „reformy podatkowej”.

Wprowadzana jest pełna progresja w podatku dochodowym od osób fizycznych Wzrośnie także podatek od wydobycia minerałów dla hutników i producentów nawozów.

Największy wkład powinien pochodzić z podatków od zysków (1,6 bln rubli w 2025 r.) i dochodów osób fizycznych (533 mld rubli) Łącznie w przeliczeniu na dolary po dzisiejszym kursie rząd planuje ściągnąć dodatkowe 30 mld dolarów więcej z ludzi i firm.

Teraz pytanie. Czy Rosjanom i firmom rosyjskim te pieniądze leżały w materacu? Raczej nie. Były wydawane nakręcając rosyjską gospodarkę. Czy rząd zabierze te pieniądze i będzie trzymał w materacu? Raczej też nie. Będzie wydawał, ale na inne cele. Bardziej wojskowe. Czy będzie wydawał je rozsądniej, i przełoży się to na rozwój społeczeństwa lub firm? Raczej nie. Chyba, że przemysłu wojskowego i ludzi z nim związanych.

3. Znany w Polsce niemiecki producent czekolady zostaje w Rosji z miłości i dbałości o pracowników

Podajemy tę wiadomość za gazeta.ru oraz niemieckim focus.

Szef niemieckiej firmy cukierniczej Ritter Sport, Andreas Ronken, uznał decyzję o kontynuowaniu dostaw produktów na rynek rosyjski za słuszną. Stwierdził to w wywiadzie dla magazynu Focus.

„Nasza decyzja była słuszna, podjąłbym ją jeszcze raz” – powiedział Ronken, wyjaśniając, że przecież „rosyjskie dzieci też kochają czekoladę”.

Według szefa Ritter Sport, opuszczenie rynku rosyjskiego, doprowadziłoby do zwolnienia 200 pracowników w zakładzie produkcyjnym w Waldenbuch.

„Ten przypadek wskazuje na nasz dylemat między postawą moralną a odpowiedzialnością wobec pracowników” – powiedział Ronken.

Dodał, że nie może dostarczać produktów tylko do krajów, które w pełni odpowiadają jego ideom moralności.

Jednocześnie producent czekolady chwali się, że przekazuje środki na pomoc Ukrainie.

„W 2023 roku przekazaliśmy około 1 miliona euro” – sprecyzował szef Ritter Sport.

Prezes jest dumny se swojej nieugiętej postawy i broni swojej decyzji o kontynuowaniu dostaw czekolady do Rosji pomimo gróźb śmierci, jakie otrzymał za to, według niego.

Nie wiem jak Ty Mateusz ale może dla wielu to wzór pracodawcy, chroni pracowników i kocha dzieci, pomaga innym.

Drodzy widzowie piszcie czy chcielibyście usłyszeć podobne heroiczne historie o europejskich biznesmenach.

4. Czy warto inwestować w kryptowaluty? Może warto się zastanowić.

Ministerstwo Finansów uznało kryptowaluty za „motor” rosyjskiej gospodarki.

Kryptowaluty powinny stać się motorem rozwoju rosyjskiej gospodarki, ale w tym celu kraj musi wprowadzić regulacje dotyczące cyfrowych aktywów finansowych- powiedział wiceminister finansów Iwan Czebeskow.

Wierzymy, że branża kryptowalut jest zaawansowanym motorem rozwoju naszej gospodarki, rozwoju technologii cyfrowych i, co najważniejsze, rozwoju potencjału naszych ludzi, którzy wykonują wszystkie te zadania” – powiedział Czebeskow na konferencji Kazan Cryptoforum 2024

Według niego Ministerstwo Finansów od kilku lat dyskutuje nad kwestią kompleksowego uregulowania branży kryptowalut, ponieważ wielu Rosjan posiada różne aktywa kryptograficzne i waluty cyfrowe. „Widzimy ogromny potencjał wykorzystania tych aktywów, w tym na cele inwestycyjne w naszej gospodarce” – Komu się zapala właśnie czerwona lampka?

Osobną sprawą, powiedział, jest kwestia ochrony praw obywateli, „aby nie dali się zwieść pozbawionym skrupułów stronom internetowym”. – Druga czerwona lampka

W związku z problemami z płatnościami transgranicznymi spowodowanymi sankcjami za wojnę na Ukrainie władze rosyjskie zdecydowały się przyspieszyć legalizację kryptowalut – powiedział wcześniej Aleksiej Jakowlew, dyrektor departamentu polityki finansowej Ministerstwa Finansów . Według niego władze finansowe skoncentrują się na regulowaniu wydobycia, a także wykorzystaniu kryptowaluty wydobywanej w Rosji do płacenia za eksport i import.

„W krajach borykających się z problemami z płynnością dolara i kontrolą kapitału, rozliczenia transgraniczne z wykorzystaniem kryptowalut” – zauważył ekspert ds. walut i współautorów założyciel Resolv Labs Ivan Kozlov. Tu mi się trzecia czerwona lampka zapala.

Całkowita wartość kryptowaluty (bitcoin i eter) wydobytych w Rosji w 2023 roku wyniosła około 5 miliardów dolarów, powiedział Siergiej Bezdełow, dyrektor Stowarzyszenia Górnictwa Cyfrowego.

Według jego szacunków, jeśli zostanie zalegalizowany, za kilka lat segment ten będzie mógł przekazać do skarbu państwa 50–60 miliardów rubli. rocznie lub więcej.

Podsumujmy sobie te czerwone lampki, które mi się zapaliły.

Rząd widzi wielki potencjał w kryptowalutach.

Są jednak firmy. Złe firmy i oszuści. Tu potrzeba kontrola.

Segment będzie mógł przekazywać miliardy do budżetu.

Kilka razy już słyszałem podobny schemat. Np. z deweloperami i bankami.

Rząd widzi potencjał. Widzi złe języki i nieuczciwych ludzi. Tworzy listy. Wprowadza koncesje. Kładzie łapę na tym i wysysa pieniądze.

4. Deficyt budżetowy Rosji w okresie styczeń–kwiecień sięgnął 4 bln rubli

Dane w Rosji rozjeżdżają się coraz bardziej i to pomiędzy rządowymi instytucjami.

Rosyjski budżet federalny w okresie styczeń–kwiecień 2024 r. został wykonany z deficytem na poziomie 3,963 bln rubli. (+23,1% rok do roku), wynika z raportu Skarbu Federalnego.

Jednak Ministerstwo Finansów podało 13 maja, że ​​według ich szacunków deficyt za cztery miesiące wyniósł 1,484 bln rubli.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą budżetową deficyt w 2024 r. przewiduje się na kwotę 1,595 biliona rubli.

Departament wyjaśnił przyczyny wzrostu wydatków w okresie styczeń-kwiecień „szybkim zawarciem umów i zaliczką na poszczególne zakontraktowane wydatki”. 

Ciekawe jakie są to wydatki.

5. Duma Państwowa wezwała do zniesienia jednolitego egzaminu państwowego, aby dziewczęta mogły rodzić.

Lider frakcji Dumy „Sprawiedliwa Rosja – za prawdę” Siergiej Mironow nazwał jednolity egzamin państwowy (odpowiednik matury) „idiotyzmem”, który powinien zostać odwołany.

W przeciwnym razie, zdaniem zastępcy, funkcje rozrodcze rosyjskich uczennic mogą być zagrożone.

„Pytacie lekarzy, ilu mamy pacjentów z cukrzycą, ile naszych dziewcząt nigdy nie urodzi z powodu stresu i tak dalej, a oni od razu tłumaczą to brakiem równowagi hormonalnej, a wszystko z powodu tego idiotyzmu” – Mironow wyjaśnił swoją punktową wizję.

„Czas przestać kpić z naszych dzieci” – dodał lider partii, odnosząc się do niedawnej sytuacji w obwodzie niżnym nowogrodzie, gdzie „dzieci klasy dziewiątej, czekając na zadania z fizyki, informatyki i literatury, spędziły siedem godzin w dusznym środowisko bez wody i jedzenia.”

W Rosji dyskutuje się obecnie, jak poprawić sytuację demograficzną, a jednocześnie „rujnuje się dzieci u progu dorosłości” – zauważył Mironow: „Musimy powstrzymać tę hańbę (egzaminów państwowych – TMT)”.

27 maja w obwodzie niżnym nowogrodzie ponad 4 tysiące uczniów klas dziewiątych z powodu awarii technicznej musiało czekać ponad 4 godziny na rozpoczęcie egzaminu OGE.

Następnego dnia w Woroneżu doszło do kolejnego skandalicznego incydentu związanego z egzaminami państwowymi. Tam , w szkole nr 62, uczniowie 11. klasy musieli zdjąć staniki i majtki przed przystąpieniem do Jednolitego Egzaminu Państwowego z języka rosyjskiego.

Dziewczyny zmuszano do rozbierania się na oczach kolegów z klasy, a ochroniarz macał je za piersi. W sumie przez poniżającą procedurę musiało przejść dziewięć uczennic. Po kontroli Ministerstwo Edukacji Obwodu Woroneskiego stwierdziło, że w postępowaniu nie było nic nagannego i określiło kontrolę jako prawidłową.

Duma Państwowa zareagowała na to, co wydarzyło się w szkole w Woroneżu. Wiaczesław Wołodin zapowiedział, że omówi skandaliczny incydent z premierem Michaiłem Miszustinem, a przewodnicząca Komisji Dumy Państwowej ds. Ochrony Rodziny Nina Ostanina zapowiedziała, że ​​zażąda weryfikacji. Poseł Anna Kuzniecowa obiecała włączenie prokuratury w postępowanie w tej sprawie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: