Codzienny ekonomiczny przegląd 30.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • W Kałmucji funkcjonariusz FSB zastrzelił swojego kolegę, gdy wspólnie dumali – podaje ASTRA . Do zdarzenia doszło 28 maja.  Jak wynika z publikacji, funkcjonariusz FSB obwodu czarnozemelskiego w Kałmucji Baatr Boltyrow po spożyciu pokłócił się ze swoim towarzyszem dumania, agentem FSB Elisty Aleksandrem Badmajewem. Podczas kłótni Boltyrow chwycił karabin i otworzył ogień do przyjaciela. Badmaev zmarł na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń. 
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprzestało publikowania miesięcznych raportów o stanie przestępczości
 • Władze węgierskie w dalszym ciągu blokują rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, pomimo chęci państw członkowskich UE, aby negocjacje rozpoczęły się pod koniec czerwca podaje Bloomberg.
 • Szwedzki rząd poinformował, że w ramach dotychczas największego pakietu pomocy wojskowej o wartości 1,16 miliarda euro przekaże Ukrainie m.in. samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW&C. W ten sposób Szwedzi chcą wzmocnić zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej. Tego typu maszyny zapewnią Ukraińcom nowe zdolności w zakresie rozpoznania radarowego, a także koordynowania ataków na cele powietrzne, morskie i lądowe.
 • Gruziński parlament większością głosów odrzucił weto prezydenta dotyczące ustawy o zagranicznych agentach.
 • Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że myśliwce F-16 od dawna są wykorzystywane przez NATO jako pojazd dostawczy na potrzeby wspólnych misji nuklearnych. W związku z tym, zdaniem ministra, Rosja będzie postrzegać dostawę myśliwców na Ukrainę jako „celową akcję sygnalizacyjną NATO w dziedzinie nuklearnej”.
 • Ceny czereśni wzrosły 3–5 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wszystko z powodu inflacji, przymrozków i późniejszej suszy na południu Rosji.
 • Dron zaatakował podstację w obwodzie zaporoskim, pozbawiając prądu 1875 abonentów w części miasta Kamenka-Dnieprowska i wsi Wielka Znamenka, powiedział gubernator regionu Jewgienij Balitski.
 •  Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że w nocy 30 maja na Morzu Azowskim i Czarnym odparto ataki rakietami dalekiego zasięgu ATACMS, dronami i bezzałogowymi łodziami./Dwa promy w Kerczu zostały uszkodzone, gdy spadły szczątki zestrzelonych rakiet. Według ukraińskiej strony w wyniku operacji Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy trafiony został rosyjski kuter typu KS-701 „Tuna”.Służył do ochrony mostu Kerczeńskiego.
 • Putin podpisał ustawę zezwalającą rodzinom zmarłych uczestników SVO na otrzymywanie dwóch rent rodzinnych.
 • Kanada w żaden sposób nie ogranicza Ukrainy w użyciu przekazanej jej kanadyjskiej broni – powiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly.
 • W amerykańskim stanie Teksas otwarto nowy zakład do produkcji komponentów do pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, co znacznie zwiększy produkcję amunicji, która dla Ukrainy ma „niezwykłe znaczenie” – John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Ukrainie Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.
 1. Zaczniemy dziś nieco mrocznie. Będzie o trumnach.

Wojna z Ukrainą spowodowała gwałtowny wzrost kosztów usług i towarów pogrzebowych w Rosji. W ciągu roku koszt wytworzenia trumny wzrósł o 66% tak podał Rosstat.

Kopanie grobów też staje się coraz droższe. W zeszłym roku wzrost cen tej usługi sięgnął 11,25% i osiągnął maksimum w całym okresie dostępnych statystyk. Drożej nie było nigdy.

Łącznie w ciągu dwóch lat wojny kopanie grobów stało się o 23% droższe.

Wzrosły także koszty kremacji. Tu mamy jeszcze wyższe wzrosty. (+52%).

Ekspert rynku pogrzebowego zauważył, że zapotrzebowanie na tę usługę stale rośnie, gdyż jest tańsza niż pochówek, który obejmuje opłatę za trumnę, krzyż, wieńce, usługi związane z przygotowaniem i zagospodarowaniem grobu.

Według niego kremacja jest szczególnie pożądana w dużych miastach, w tym w Moskwie i Petersburgu.

Średni koszt pogrzebu wzrósł tylko o 6%. Jednak dobrze wiemy, że w niektórych regionach powoływano więcej w innych prawie wcale. Największy wzrost wykazały Kabardyno-Bałkaria (+65%), Adygea, Kałmucja, Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny (+54–56%).

Następne w kolejności są regiony Karelii, Rostowa (+31–32%). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Kraj Nadmorski, Osetia Północna i Terytorium Stawropola (+28–29%).

Branża tłumaczy wzrost cen inflacją, wahaniami kursów walut oraz rosnącymi cenami surowców, w szczególności drewna i metalu.

W ciągu ostatnich pięciu lat obroty branży pogrzebowej wzrosły o 51%.

Według wywiadu USA do końca 2023 roku armia rosyjska straciła ok. 120 tys. żołnierzy poległych na Ukrainie. Tu zaznaczam, według wywiadu USA. Bo jak podaje ukraińskie dane, że rannych i zabitych wybiło już 500 000 to pojawia się część ludzi, którzy twierdzą, że to nierealne. Pół roku temu wywiad USA szacował 120 tysięcy poległych. A ostatnie pół roku to bardzo intensywne mięsne szturmy Rosjan.

2. Rząd utajnił statystyki dotyczące produkcji benzyny po atakach na największe rafinerie

Władze rosyjskie zdecydowały się na utajnienie statystyk operacyjnych dotyczących produkcji paliw po tym, jak ukraińskie ataki dronów na rafinerie spowodowały dwucyfrowy spadek produkcji dla koncernów naftowych.

Rosyjskie Ministerstwo Energii ogłosiło we wtorek, że przestanie przekazywać Rosstatowi cotygodniowe dane na temat produkcji benzyn silnikowych i oleju napędowego.

„Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, ujawnienie takich informacji może stać się powodem manipulacji na rynku przez pozbawionych skrupułów uczestników rynku”

Zamknięcie statystyk dotyczących produkcji benzyn silnikowych „pomoże wzmocnić niezawodność” dostaw krajowych odbiorców i poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju jako całości – twierdzi Ministerstwo Energii.


Najnowsze cotygodniowe dane Rosstatu, opublikowane 23 maja, pokazały , że rosyjska produkcja benzyny spadła do najniższego poziomu po tym, jak w ciągu trzech tygodni drony uderzyły w co najmniej pięć głównych rafinerii ropy naftowej.

Od 13 do 19 maja, według oficjalnych statystyk, rosyjskie rafinerie wyprodukowały 740 tys. ton benzyny –o 20% mniej niż na koniec 2023 (wówczas rafinerie produkowały ponad 930 tys. ton benzyny tygodniowo).

Produkcja oleju napędowego spadła w ciągu tygodnia 1,558 mln ton. W porównaniu z końcem ubiegłego roku rafinerie ograniczyły produkcję o 11%, czyli o prawie 200 tys. ton tygodniowo.

Maj przyniósł nową serię wypadków rosyjskich pracowników naftowych, którzy wciąż nie są w stanie chronić swoich fabryk przed atakami UAV. 9 maja dron zaatakował znajdującą się w Baszkirii fabrykę Gazpromu Nieftekhima Salawata, produkującą rocznie około 600 tys. ton benzyny wysokooktanowej.

Następnego dnia zaatakowano największą rafinerię ropy naftowej w obwodzie kałuskim (Pierwszy Zakład), a dwa dni później zaatakowano rafinerię ropy naftowej Łukoil w Wołgogradzie. Był zmuszony zatrzymać główną instalację rafinacji ropy naftowej, która jednak została ponownie uruchomiona 16 maja.

17 maja należąca do Rosniefti rafineria Tuapse, jedyna na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego, została zamknięta po raz drugi od początku roku. Zakład o wydajności 12 mln ton rocznie stoi od zimy w stanie nieczynnym z powodu pożaru wywołanego atakiem UAV. Uruchomiono go ponownie pod koniec kwietnia, ale trzy tygodnie później doszło do ponownego nalotu, w wyniku którego jedna z instalacji uległa awarii.

Całkowite zabezpieczenie przedsiębiorstw paliwowo-energetycznych przed atakami est obecnie niemożliwe – przyznał 22 maja rosyjski wicepremier Aleksander Nowak. „Nie da się wykluczyć [ataków] w 100%, czasami zdarzają się takie same sytuacje” – powiedział .

W kwietniu rosyjskie Ministerstwo Energii zezwoliło rafineriom ropy naftowej na znaczne obniżenie wymagań dotyczących jakości benzyny, aby uniknąć niedoborów. Zamiast obowiązującej w Federacji Rosyjskiej od 2016 roku normy Euro-5 zaproponowano rafineriom produkcję benzyny odpowiadającej pod pewnymi parametrami klasie Euro-3 wprowadzonej przez UE w 1999 roku, a w Rosji w 2008.

Fabryki otrzymały pozwolenie na zwiększenie udziału związków aromatycznych w benzynach z 35% do 42% i alkoholu etylowego z 5% do 10%. Celem jest „stworzenie podstaw pod dodatkowe wydanie” – podają źródła Reuters.

Według szacunków agencji, w maju 12,3% mocy produkcyjnych rafinerii w Rosji, czyli 3,392 mln ton, było niewykorzystanych. Łączny łączny czas przestojów pierwotnej rafinacji ropy naftowej za 5 miesięcy tego roku wyniósł 16,598 mln ton, czyli 1,5 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

3. Duma Państwowa zaproponowała więzienie przedsiębiorców i księgowych za niskie pensje dla pracowników.

Rosyjscy pracodawcy i księgowi powinni zostać wtrąceni do więzienia, jeśli okaże się, że zaniżają wynagrodzenia pracowników – stwierdził Artem Kirjanow, wiceprzewodniczący Komisji ds. Polityki Gospodarczej Dumy Państwowej.

„To nie jest prawo, ale obowiązek płacenia normalnego wynagrodzenia” – powiedział Kiryanov . Według niego Federalna Służba Podatkowa (FTS) monitoruje poziom wynagrodzeń w poszczególnych branżach i systematycznie współpracuje z pracodawcami, którzy „muszą wyjaśniać, dlaczego w ramach przeciętnego wynagrodzenia w branży w danej miejscowości ich pracownicy otrzymują mniej.”

„Będą zmuszeni do podwyżki wynagrodzeń pracowników, jeśli okaże się, że w ramach poszukiwań operacyjnych dochodzi do zaniżeń. <…> Jeżeli fakty zostaną ustalone, to będzie wszczynana sprawa karna. Odpowiedzialność poniesie przynajmniej dyrektor, księgowy i być może założyciel” – ostrzegł Kirjanow.

Poseł obiecał także wraz z rządem „załatanie wszelkich możliwych luk prawnych, aby nasi ludzie byli chronieni w zakresie otrzymywania legalnych wynagrodzeń”.

Jednocześnie Rosjanie zaczęli coraz częściej prosić pracodawców o obniżenie oficjalnych wynagrodzeń lub wypłatę ich w kopercie.

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez hh.ru W tej chwili udział takich pracowników wynosi 10% ogólnej liczby osób ubiegających się o wolne miejsca pracy. Do powodów ubiegania się o „kopertową” pensję należy niechęć do płacenia alimentów i spłaty kredytów, a także chęć dalszego pobierania zasiłku na dziecko, który przyznawany jest rodzinom o dochodach poniżej pewnego poziomu.

To też ciekawe. Inflacja i pensje w górę, ale progi świadczeń nie. I cyk poprzeczka dla krasnali obniżana. Każdy, kto nawet nie chce, i tak przeskoczy.

4. Chiński AliExpress przestał realizować zamówienia do Rosji i obsługiwać transakcje

Chińska firma Alibaba, która jest właścicielem rynku AliExpress, przestała przyjmować ruble i nie zezwala na dostawy do Rosji. według gazety Kommersant

„Płatności rosyjskimi kartami już nie przechodzą, z wyjątkiem niektórych banków, ale najprawdopodobniej Alibaba po prostu zwróci te pieniądze w ciągu kilku dni” – powiedział Artem Bobtsov, ekspert ds. rynku marketplace.

Według niego, teraz rosyjscy nabywcy będą musieli korzystać ze schematów z kartami kazachskimi, kirgiskimi i ormiańskimi. Jednocześnie, nie ma możliwości fizycznie dostarczyć towary do Rosji. Konieczne będzie skorzystanie z „pewnych schematów tranzytowych”, co doprowadzi do wzrostu cen i utraty „sensu ekonomicznego” w zakupie produktów na rynku, zauważył Bobcow.

Zaostrzenie polityki Alibaby wynika z groźby sankcji wtórnych, które spowodowały inne problemy z rosyjskimi płatnościami w Chinach – twierdzi ekspert ekonomiczny Siemion Nowopruderski.

W 2022 roku Alibaba przestała inwestować w rosyjską spółkę zależną AliExpress. W 2023 roku przychody firmy w Rosji spadły o 36%. Dlatego ten ruch ma ekonomiczny sens jednak zbieg wydarzeń każe zadawać pytania dlaczego właśnie teraz.

5. Korporacje za nic mają wojnę. Liczą się tylko pieniądze.

Do Rosji zaczęto dostarczać sprzęt AGD produkowany na rynek ukraiński przez niemieckie firmy Bosch, włoskie Delonghi i holenderskie Philips. Dyrektor generalny Kuppersberg Dmitry Shashkin .

Według niego dostawy mają „charakter masowy, ponieważ niektóre zagraniczne marki zalecały swoim fabrykom w Turcji, Polsce i Bałtykach kontynuowanie dostaw w celu utrzymania swojej pozycji na rynku rosyjskim”.

Potwierdził to Dmitrij Khludnev, dyrektor generalny producenta sprzętu AGD Weissgauff , a także jeden z czołowych menedżerów dużej sieci sklepów z elektroniką.

Według tego ostatniego, turecki dystrybutor kilka miesięcy temu zaoferował sieci zakup zagranicznego sprzętu przeznaczonego na rynek ukraiński.

Dostawy rozpoczęły się w drugim kwartale tego roku – wyjaśnił rozmówca Kommiersanta u jednego z detalistów. Według niego sprzedażą i wysyłką do Rosji zajmuje się turecka firma.

„Po wybuchu działań wojennych i emigracji z kraju popyt na zakup sprzętu AGD zmalał, lokalni sprzedawcy detaliczni odmawiają zakupu towarów” – wyjaśnił. Rozmówca dodał, że w tej sytuacji producenci muszą albo zwiększyć dostawy do krajów WNP, w tym do Rosji, albo zmniejszyć wielkość produkcji.

Sprzęt przeznaczony na rynek ukraiński jest obecnie sprzedawany na platformach Ozon, Wildberries i Yandex Market, a także w internetowych sklepach z elektroniką M.Video i Citylink, zauważa Kommersant. Ponadto posiada pieczątki i naklejki z miejscem dostawy – miasto Kijów, a wszystkie instrukcje zostały przetłumaczone na język ukraiński.

6. Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dziękuje Białorusi i liczy na współpracę

Węgry otrzymują 80% swojej ropy przez Białoruś, powiedział szef węgierskiego MSZ Peter Szijjártó. Poruszył ten temat po negocjacjach ze swoim białoruskim odpowiednikiem Siergiejem Alejnikiem w Mińsku. Szijjártó podziękował Białorusi i wyraził nadzieję, że Białoruś będzie nadal pomagać Węgrom w dostawach ropy.

„Dziękujemy Białorusi za zapewnienie tranzytu. Bez ropociągu Przyjaźń bezpieczne dostawy ropy na Węgry nie są możliwe. I to nie ze względów politycznych, ale fizycznych: nie ma drugiego takiego rurociągu, który prowadziłby ropę na Węgry” – wyjaśnił węgierski minister

W 1964 roku uruchomiono największy na świecie rurociąg do transportu węglowodorów Przyjaźń. Długość – 8900 km, przepustowość – 66,5 mln ton rocznie. Łączy Almetyevsk (Tatarstan, Rosja) ze Schwedtem (Niemcy) i Schodami (Węgry). Obejmuje 46 przepompowni, 38 przepompowni pośrednich, których zbiornikowce mają pojemność 1,5 mln metrów sześciennych. m oleju.

Ja chciałem przypomnieć że rurociąg południowy biegnie przez całą Ukrainę.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: