Codzienny ekonomiczny przegląd 29.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Jak podaje AFP, powołując się na kilka źródeł, ukraińskie siły zbrojne kilkakrotnie użyły broni dostarczanej przez Zachód do uderzenia na terytorium Rosji. Według nich, ostatni raz broń sojuszników Ukraińskich Sił Zbrojnych zaatakowała obiekty w pobliżu Krasnodaru. 
  • Po spotkaniu dotyczącym sytuacji na rynku paliw wicepremier Rosji Aleksander Nowak nakazał podjęcie działań zapobiegających szarej strefie eksportu produktów naftowych, w tym przez EUG. Ponadto poinstruował, aby kontrolować sytuację w zakresie dostaw paliw na front, do wschodnich regionów kraju i Krymu.
  • Raiffeisenbank, największy zachodni bank utrzymujący obecność na rynku rosyjskim, próbuje za wszelką cenę pozostać na rynku rosyjskim i właśnie ogłosił nowe ograniczenia dla klientów po tym, jak Europejski Bank Centralny zażądał od austriackiego Raiffeisen Bank International (RBI) drastycznego ograniczenia swojej działalności w Federacji Rosyjskiej. Od 1 czerwca bank nie będzie otwierał nowych rachunków oszczędnościowych w taryfach „Do salda dziennego”, „Do abonamentu” i „Klucz”.
  • W Armenii nadawanie rosyjskiego Pierwszego Kanału zostało tymczasowo zawieszone z powodu zadłużenia, powiedział Minister Przemysłu Zaawansowanych Technologii Mkhitar Hayrapetyan.
  1. Rosjanie w dużym potrzasku. Banki w Kazachstanie zaczęły blokować płatności z Rosji do Chin.

Rosyjski biznes stanął przed nowymi nieplanowanymi trudnościami w Kazachstanie, który wykorzystywał ostatnio bardzo aktywnie jako „węzeł” tranzytowy dla rozliczeń z Chinami i importu chińskich towarów.

Kazachskie banki zaprzestało przesyłania pieniędzy z Federacji Rosyjskiej do Chin twierdzą rosyjscy importerzy.
Bankierzy jako powód podają że największy chiński Bank of China rozpoczął „wdrażanie” nowych regulacji w tym za kazachskie płatności i za produkty objęte sankcjami.

Kazachstan stał się głównym węzłem importu towarów do Federacji Rosyjskiej po opuszczeniu rosyjskiego rynku przez zachodnie firmy, a sankcje bankowe ograniczyły możliwość dokonywania płatności w głównych walutach świata. Jednak w kwietniu ub. roku władze Kazachstanu zaostrzyły kontrolę nad przepływem towarów przez granicę EUG, a w październiku wprowadziły zakaz eksportu do Rosji 106 rodzajów produktów objętych sankcjami. Pomimo tego handel pomiędzy krajami nadal kwitł

Jednakże wiosną przedsiębiorcy zaczęli narzekać na problemy z kazachskimi bankami: pieniądze zaczęły „zamarzać” na tygodnie – powiedział Izwiestii Nikołaj Dunajew, wiceprezes Opory Rossii. Według Dunajewa niektóre instytucje kredytowe całkowicie zaprzestały współpracy z Rosją. Wśród nich jest największy w republice Bank Halyk. Potwierdził to w ostatnim wywiadzie minister finansów Rosji Siłuanow.

Problemy zbiegają w tym samym momencie w którym regionalne banki rolne w Chinach, przez które najlepiej „przelewały się” rosyjskie pieniądze, ogłosiły tymczasowe zawieszenie transakcji z Rosją.

„Rosyjscy fani widzą w tym oznaki powstania jakiegoś nowego, tajnego skutecznego systemu płatności. My zaś dostrzegamy progres jeśli chodzi o trudności ze strony Chin, nie przesądzając jednak o motywach strony chińskiej,

Duże banki – państwowy Bank of China, Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, Zhejiang Chouzhou – żądają obecnie zgłoszenia eksportowego w przypadku większości kontraktów z Rosją, co pozbawia rosyjskich nabywców możliwości oszukiwania i wykupu Chin „więcej sprzętu objętego sankcjami pod pozorem mniejszych sankcji”

Wcześniej firmy starały się na żądaniach banków podawać fałszywe kody produktów, na przykład sprzęt do szycia zamiast tokarek, aby płatność mogła zostać zrealizowana. Teraz nawet niektórzy agenci płatniczy, którzy organizują transfer pieniędzy do Chin przez kraje trzecie, proszą teraz o kody produktów, a czasem zgłoszenia eksportowe. „Oznacza to, że nawet pośrednicy nie chcą teraz podejmować zbyt dużego ryzyka” – mówi menadżer jednej z takich firm.

Po negocjacjach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem Putin powiedział, że kwestie związane z płatnościami „są omawiane na poziomie uczestników działalności gospodarczej”. „Rozwiązania są możliwe, istnieją” – dodał prezydent, nie podając szczegółów.

Jednocześnie podkreślił, że „można zrozumieć motywy zachowań” chińskich banków. „Nikt nie chce ponieść żadnych strat” – powiedział Putin.

W praktyce obserwujemy zaostrzenie się sankcji ze strony chińskiej i Kazachstanu a liczba możliwości Rosjanom z tygodnia na tydzień się kurczy. Część znajdzie być może nowe sposoby obchodzenia sankcji tym razem chińskich i amerykańskich, część padnie łupem oszustów. Jednak należy się spodziewać kilkumiesięcznego zmniejszenia się chińskiego importu i zwiększonego impulsu inflacyjnego,

2. Putin próbuje wbijać polityczne kliny w Ukrainie.

Jedynymi prawowitymi władzami na Ukrainie są parlament i przewodniczący Rady Najwyższej, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Według niego jest to „wstępna analiza” ukraińskiego ustawodawstwa, o której poinformowali go jego „koledzy”.

Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, który pozwala na przełożenie wyborów prezydenckich, ale nie na rozszerzenie uprawnień obecnego prezydenta, powiedział Putin w Taszkencie po wizycie w Uzbekistanie.

Jednocześnie, zdaniem Putina, kiedy w stanie wojennym wygasa kadencja obecnego prezydenta, „władza najwyższa, a właściwie władza prezydenta, przechodzi na marszałka parlamentu”.

Wcześniej Putin powiedział, że legitymizacja Władimira Zełenskiego jako prezydenta Ukrainy „skończyła się” i w związku z tym „nie bezczynnym pytaniem” jest, z kim negocjować.

Rosja „nie odmawia” samych negocjacji, oświadczył we wtorek Putin. „Znaleźlibyśmy rozwiązanie dla Ukrainy, gdyby Ukrainą dowodzili teraz ludzie kierujący się interesami narodowymi, a nie interesami swoich panów w Europie czy za granicą”

Putin ponownie zaproponował „zamrożenie” wojny na Ukrainie pod warunkiem zachowania kontroli nad już zdobytymi terytoriami. Zdaniem rozmówców agencji Putin rozumie, że dalsza ofensywa będzie wymagała powtórzenia masowej mobilizacji.

3. Jeśli pójdziesz walczyć progresja Cię nie obejmie. Nowe Podatki w Rosji zwiększające dobrobyt.

W Rosji jest tak dobrze, że rząd zdecydował się wprowadzić nowe wyższe podatki.

Ministerstwo Finansów przekazało rządowi pakiet zmian usprawniających system podatkowy. Wprowadzają w Rosji progresywną skalę podatku dochodowego od osób fizycznych dla osób osiągających dochody na poziomie 2,4 mln rubli rocznie oraz podwyższają podatki dla przedsiębiorstw.

Jak wyglądają progresywne stawki podatku dochodowego od osób fizycznych:
— dla dochodów od 2,4 do 5 milionów rubli — 15%
— dla dochodów od 5 do 20 milionów rubli — 18%
— dla dochodów od 20 do 50 milionów rubli — 20%
— dla dochodów powyżej 50 milionów rubli — 22%

Dla wszystkich pozostałych podatek dochodowy od osób fizycznych pozostanie na poziomie 13%. Dochody uczestników działań bojowych na Ukrainie nie będą objęte progresywnym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ile takie zaświadczenie kosztuje niestety nie podano.

Proponuje się również podwyższenie podatku dochodowego od osób prawnych z 20% do 25%. Ministerstwo tłumaczyła wzrost tym, że rośnie udział rentownych firm w gospodarce.

Ministerstwo Finansów zauważa, że ​​istotne zmiany mogłyby zostać przyjęte przez Dumę Państwową już na sesji wiosennej. Podkreślali, że spośród 64 milionów pracujących Rosjan zmiany podatkowe dotkną jedynie 2 miliony osób.

Ministerstwo Finansów zaproponowało także amnestię podatkową dla firm, które oszukują i dzielą biznes, aby uniknąć płacenia podatków.

Biznes będzie mógł uniknąć ewentualnych roszczeń podatkowych za lata 2022-2024 w ramach amnestii, jeśli dobrowolnie zrezygnuje z schematów fragmentacyjnych i zacznie działać „na biało” – wynika z materiałów Ministerstwa Finansów.

4. Zrobiło się trochę drogo. Ministerstwo Finansów wstrzymało emisję obligacji.

Kocham ten zapach. Jest to zapach nadwątlonych finansów Federacji Rosyjskiej. Mówiliśmy o tym kilka razy i proszę. Rentowność obligacji jest za wysoka.

Władze monetarne wpadają w spiralę. Rosnące wydatki budżetowe przyspieszają inflację, zmuszając Bank Centralny do podwyżki stóp – w efekcie rosną rentowności obligacji, co sprawia, że ​​kredyty są dla Ministerstwa Finansów nieakceptowalnie drogie. DOKŁADNIE JAK przewidywaliśmy.

Ministerstwo poinformowało że 29 maja nie zorganizuje aukcji obligacji. Oficjalne wyjaśnienie wynika ze „zwiększonej zmienności na rynkach finansowych <…> w celu ustabilizowania sytuacji rynkowej”.

Jednocześnie na rynku długu rządowego nie ma szczególnej „zmienności” a rentowności obligacji po prostu rosną rosną.

Ostatnim razem rząd pożyczył tak drogo na początku 2015 roku.

Rząd nie chce pożyczać na taki procent. W maju Ministerstwo Finansów pozyskało z emisji obligacji niecałe 100 miliardów rubli. w porównaniu do 272 miliardów w kwietniu. Planem na drugi kwartał to 1 bilion rubli, a na rok – ponad cztery biliony rubli. I teraz ciekawa sprawa bo czas tyka, rentowności wysokie. A potem kupców może jednak nie być…

W ciągu miesiąca z czterech aukcji tylko jedna przebiegła bez zakłóceń: 8 maja Ministerstwo Finansów emitowało obligacje o wartości 87,4 mld rubli.

Następną emisję uznano za nieważną ze względu na brak wniosków po akceptowalnych cenach, następnie Ministerstwo Finansów sprzedało papiery wartościowe za jedyne 11 miliardów rubli a raz tym razem nawet nie próbowało.

Wydatki budżetowe na obsługę zadłużenia szybko rosną. W porównaniu z rokiem 2020 podwoiły się one do 1,4 biliona rubli, a w przyszłym roku, nawet przy umiarkowanych pożyczkach, wzrosną o kolejną trzecią i przekroczą 2 biliony rubli, powiedział minister finansów Anton Siłuanow.

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów, nie chcąc płacić tak dużo, umieściło obligacje za bilion rubli mniej niż planowało, a brakujące pieniądze odebrało z Krajowego Funduszu Pomocy Społecznej (NWF). SD/rok * 10 lat)
Całkowita kwota do spłaty = 100 mld USD

5. Projekt zerwania ze światowymi indeksami cen na rynku surowcowym

Proponuje się, aby ceny rosyjskich surowców były obliczane bez oglądania się na światowe indeksy

Ceny kluczowych towarów rosyjskiego eksportu surowcowego coraz bardziej odbiegają od średnich wskaźników światowych według ekspertów firm surowcowych.

Rozbieżność zwiększyła się ze względu na ograniczenia w handlu i komplikacje logistyczne, w tym wewnątrz Rosji – zauważają eksperci z Centrum Indeksów Cenowych Gazprombanku w przeglądzie poświęconym publikacji indeksu cen surowców.

Zmiany cen rosyjskiego eksportu są obecnie również mniej związane z dynamiką cen ropy naftowej – czynnik ten należy wziąć pod uwagę przy prognozowaniu kursu rubla – zauważa centrum.

Wzrost kosztów logistycznych ma największy wpływ na odchylenia cenowe. Na przykład zniżka na rosyjską ropę (w maju, według TIC, różnica w koszcie Uralu w portach północno-zachodnich w stosunku do Brent wynosiła 16 dolarów za baryłkę) .

Wskaźniki gazowe (takie jak TTF, Henry Hub) mają zastosowanie tylko do niewielkiej części kontraktów, a większość gazu sprzedawana jest w powiązaniu z ropą naftową, na tym rynku nie ma jednej ceny – np. koszt gazu rurociągowego eksportowanego do Chin jest prawie o połowę niższy niż LNG dostarczanego do Azji. Rosyjskie i światowe ceny dostaw węgla energetycznego różnią się również ze względu na wyższe koszty logistyki i ograniczenia w handlu – rabat ten powstał dopiero w 2022 r.

Eksperci proponują aby uwzględniane były ceny transakcyjne szczególnie jeśli chodzi o system podatkowy i prognozowanie indeksu rubla jednak może to stanowić pułapkę dla firm jeśli rząd podejmie temat i nakaże tworzenie indeksów agencjom rządowym

6. Rosyjskie firmy mogą zostać zmuszone do płacenia państwu za korzystanie z zagranicznego oprogramowania.

Wróćmy na chwilę do tego słynnego planu przejścia na rosyjskie oprogramowanie. Jak wiemy kiepsko idzie. Ale próbują.

Rząd może zobowiązać rosyjskie firmy do wnoszenia opłat za korzystanie z zagranicznego oprogramowania w celu wspierania krajowych producentów oprogramowania – zapowiedział szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Maksut Shadaaev.

Czyli za to, że zaatakowaliśmy inny kraj wy teraz macie nowy podatek, za to, że śmiecie pracować na jedynym oprogramowaniu które działa. A my te pieniądze weźmiemy i sprzeniewierzymy, mówiąc, że rozwijamy własny soft.

„W każdym razie omawiamy kwestię wprowadzenia określonej opłaty, opłaty za korzystanie z zagranicznego oprogramowania” – podkreślił Szadajew .

Co więcej, jeśli biznesowi nie opłaca się inwestować w rosyjskie oprogramowanie, jego wdrożenie może zmniejszyć obciążenia finansowe dla Rosji jego wdrożenia – zauważył szef Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego.

Latem ubiegłego roku premier Rosji Michaił Miszustin po raz pierwszy ogłosił pomysł wprowadzenia obowiązkowych składek dla organizacji za korzystanie z zagranicznego oprogramowania i wykorzystanie otrzymanych środków na wsparcie rosyjskich programistów.

Następnie Miszustin argumentował, że połowa otrzymanych środków zostanie przeznaczona na dotacje, a z drugiej części utworzą „masę zabezpieczeń” na preferencyjne kredyty dla rosyjskich deweloperów. Szef rządu nie podał wysokości składek.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: