Codzienny ekonomiczny przegląd 28.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Obecny prezydent Litwy Gitanas Nausėda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Według wstępnych danych Głównej Komisji Wyborczej na niego głosowało ponad 75% wyborców. Druga kandydatka, premier Ingrida Simonyte, uzyskała 22%.
 • Złoto Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie, które odbyły się w Czechach bez udziału zawieszonej w międzynarodowych rozgrywkach reprezentacji Rosji, trafiło do gospodarzy. W finale turnieju czeska drużyna pokonała Szwajcarie 2:0.Rozwiń do pełnego ekranu
 • 26 maja rosyjski Putin na zaproszenie szefa Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa poleciał do tej środkowoazjatyckiej republiki z dwudniową wizytą. Jego status jest najwyższy z możliwych
 • Ceny lodów w Rosji wzrosły o 15%. Powodem są rosnące ceny surowców, opakowań i dostawy. Ceny lodów czekoladowych wzrosły gwałtowniej bo o 25%. W 2023 roku Rosjanie spożyli rekordową ilość lodów: ponad 3 kg na mieszkańca
 •  W okresie styczeń-kwiecień produkcja gazu ziemnego wzrosła o 7,8%, do 253,3 mld m3
 • Duma Państwowa zaproponowała podwyższenie podatków dla obywateli o pensji 150 tysięcy rubli lub więcej
 • Jak podaje Reuters , polski operator rurociągów PERN i rosyjska Transnieft’ zgodziły się na kontynuację tranzytu kazachskiej ropy do Niemiec  . Dostawy mogły zostać wstrzymane w czerwcu z powodu problemów z płatnościami.
 • W niedzielę 26 maja dron Ukrainy zaatakował stację radarową dalekiego zasięgu Woroneż M.Jak podaje Ukraińska Prawda ,,dron uderzył w stację radarową zlokalizowaną w mieście Orsk w obwodzie orenburgskim.„Tym samym przeleciał ponad 1800 kilometrów, ustanawiając nowy rekord.
 •  W mieście Liwny w obwodzie orolskim w Federacji Rosyjskiej dwa drony uderzyły w skład paliw.
 • Atak na obiekt potwierdził gubernator obwodu orłowskiego Andriej Kliczkow. Według niego uszkodzony został budynek administracyjny. Na miejscu wybuchł duży pożar.
 1. Miedwiediew grozi popiołem radioaktywnym. Czyli majaki po weekendzie.

Atak USA na pozycje rosyjskie na Ukrainie będzie początkiem trzeciej wojny światowej.

Powiedział oczywiście nikt inny jak niezawodny Dmitrij Miedwiediew. Tak skomentował słowa polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że Stany Zjednoczone wykorzystają taki scenariusz, jeśli Władimir Putin zdecyduje się na użycie broni nuklearnej.

„Przede wszystkim Jankesi nic takiego do tej pory nie mówili, bo są ostrożniejsi od Polaków. Po drugie, amerykański atak na nasze cele oznacza początek wojny światowej i minister spraw zagranicznych nawet takiego kraju jak Polska musi to zrozumieć” – napisał Miedwiediew.

Przypomniał także, że Warszawa już wcześniej wyrażała chęć goszczenia amerykańskiej broni nuklearnej w ramach natowskiego programu Nuclear Sharing. Według Miedwiediewa, biorąc ten czynnik pod uwagę w przypadku wojny światowej, Polska „nie będzie stać z boku i na pewno otrzyma swoją część popiołu radioaktywnego”.

Sikorski powiedział dzień wcześniej, że Stany Zjednoczone ostrzegały Putina przed konsekwencjami użycia broni nuklearnej na Ukrainie. „Amerykanie powiedzieli Rosjanom: «Jeśli zdetonujecie bombę atomową, to nawet jeśli nikt nie zginie, uderzymy w wasze pozycje na Ukrainie bronią konwencjonalną, zniszczymy ich wszystkich»” – przekazał istotę przesłania.

Minister przypomniał, że Chiny i Indie ostrzegały już Rosję przed takim krokiem. „To nie jest dziecinna zabawa. Bo jeśli tabu zostanie złamane, podobnie jak zakaz siły zmiany granic, Chiny wiedzą, że kilka krajów, w tym Japonia i Korea Południowa, stanie się potęgami nuklearnymi” – zauważył Sikorski.

 2. Niemcy pod duża presją krajów bałtyckichi Polski   

Próby utrzymania przez niemiecki rząd umiarkowanego stanowiska w sprawie dostaw broni na Ukrainę są krytykowane w krajach bałtyckich.

Na marginesie niedawnej konferencji Lennarta Meriego w Tallinie posłowie do parlamentów bałtyckich ostrzegli niemieckich polityków przed konsekwencjami.

Uważają, że niewystarczające wsparcie Zachodu dla Ukrainy może doprowadzić do przełomu wojsk rosyjskich. Według „Der Spiegel” w tym przypadku kraje bałtyckie i Polska wyślą swoje wojska na Ukrainę.

Politycy bałtyccy, jak czytamy w materiale, ostrzegli swoich niemieckich kolegów, że ich kraje nie będą czekać na pojawienie się wojsk rosyjskich na ich granicach. Wprowadzenie wojsk sprawi, że NATO stanie się pełnoprawnym uczestnikiem konfliktu, którego tak bardzo obawiają się rządy Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Podobne obawy wyrażają niemieccy ministrowie. Wicekanclerz Robert Habeck, minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, minister finansów Christian Lindner i minister obrony Boris Pistorius wzywają Scholza do zwiększenia pomocy dla Ukrainy, aby zapobiec dalszej ofensywie armii rosyjskiej.

Nadmierna ostrożność kanclerza, jak piszą autorzy materiału, jest krytycznie odbierana przez Partię Zielonych i Wolną Partię Demokratyczną Niemiec.

Niemcy wielokrotnie odmawiały dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus. Ten pocisk dalekiego zasięgu jest w stanie osiągnąć prędkość do 900 km/h i ma zasięg ognia do 500 km.

Niemcy nie chcą przekazywać takich pocisków Ukrainie, aby uniknąć uderzeń na Krym. Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps wezwał niedawno Berlin do ponownego rozważenia tej polityki.

Wcześniej „Bild” pisał, że niemieckie władze nie chcą dostarczać pocisków tej klasy ze względu na obawy, że zostaną one użyte do uderzenia na terytorium Rosji.

Rosję należy „rzucić na kolana”, aby zatrzymać swoją „maszynę wojenną” i zakończyć wojnę na Ukrainie, powiedział estoński prezydent Alar Karis.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby rzucić Rosję i Putina na kolana. Wtedy będą mogły rozpocząć się poważne dyskusje na temat zakończenia wojny na Ukrainie” – powiedziała Karis w rozmowie z „Yle”.

3. Jak się walczy z inflacją po rosyjsku? Mamy ciekawe dane.

Jak wszyscy dobrze wiecie FAZ i komisarze intensywnie pracują, aby ceny nie rosły bardzo. Oczywiście excel sobie życie sobie. Pojawiły się bardzo ciekawe informacje na temat tego jak rosyjskie firmy próbują zadowolić i komisarzy i własne kieszenie.

W Rosji zgodnie z przewidywaniem zaczęto znacznie obniżać koszty produktów mięsnych, kupując dodatki i mieszanki w celu zredukowania zawartości mięsa np. w wędlinach.

W maju 2024 r. rosyjskie przedsiębiorstwa rolne zakupiły 24 % więcej dodatków i mieszanek obniżających koszty półproduktów mięsnych niż rok wcześniej – wyliczyła firma TenderPro.

I to bardzo ważna liczba, gdyż na przestrzeni ostatnich lat liczba mieszanek i półproduktów utrzymywała się na bardzo zbliżonych poziomach. Mieliśmy zatem mniej więcej sprawdzone procedury, i raczej utrzymywano produkty na podobnym poziomie jakości.

Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie przedsiębiorstw produkcyjnych na białko sojowe (o 50,3%), białko zwierzęce (o 39,3%), melanż jajeczny (o 25,4%) oraz aromaty mięsne (o 11,5%).

Tu niestety nie mamy na razie informacji, jak się będzie to przekładało na jakość końcowych produktów. Natomiast jeśli wolumen produkcji gotowych wyrobów mięsnych nie wzrośnie to mamy do czynienia z potężnym tąpnieciem jeśli chodzi o jakość. Przypominam białko sojowe +50% , białko zwierzęce +39% , melanż jajeczny +25% aromaty mięsne +11,5 %

Sprawdziłem sobie, bo w sumie nie wiedziałem jak to działa.

Białka zwierzęce jak i sojowe, mogą być dodawane do wędlin, aby poprawić ich wiązanie wody i konsystencję.
Melanż jajeczny: Melanż jajeczny to mieszanina żółtek i białek jaj. Dodaje się go do wędlin, aby poprawić ich wiązanie wody i konsystencję, a także nadać im złoty kolor.

Czyli wszystko to wypełniacze i jednocześnie środki pozwalające dodawać więcej wody.

4. Premier Gruzji oskarża gruzińskiego prezydenta o zdradę

Premier Gruzji Irakli Kobachidze oskarżył prezydent Salome Zurabiszwili o zdradę stanu.

Powiedział to, przemawiając na spotkaniu z okazji Dnia Niepodległości.

„Jedność narodu i wybranego przez niego rządu oraz znaczące kroki umożliwiły nam utrzymanie pokoju w kraju w ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo egzystencjalnych zagrożeń i wieloaspektowych zdrad, w tym zdrady prezydenta” – powiedział Kobachidze

Według niego najnowsza historia Gruzji i procesy zachodzące we współczesnym świecie pokazały, że suwerenność jest najskuteczniejszą gwarancją bezpieczeństwa kraju.

Z kolei prezydent Gruzji, przemawiając do wojskowych i przedstawicieli kierownictwa kraju, skrytykował działania władz.

Powtórzyła, że zbliżające się wybory parlamentarne w październiku określą kurs kraju – prorosyjski lub europejski.

Wcześniej okazało się, że w związku z przyjęciem ustawy o zagranicznych agentach w Gruzji Stany Zjednoczone ponownie rozważą relacje z Tbilisi i wprowadzą ograniczenia wizowe wobec wspierających ją urzędników.

Salome Zurabiszwili zawetowała tę „rosyjską ustawę”, ale wkrótce prawdopodobnie zostanie ona odrzucona przez parlament.

5. Kilka słów o koloniach dla dzieci w Korei Północnej. Ale nie karnych, a takie wakacyjne.

Biuro podróży Vostok Intour z siedzibą we Władywostoku negocjuje z partnerami z Korei Północnej wysłanie rosyjskich uczniów na obóz dla dzieci.

Według niej przybycie pierwszej grupy nastąpi w połowie lipca. Kilkunaścioro dzieci w towarzystwie dwójki dorosłych pojedzie na wakacje do Korei Północnej. . Mam treść ulotki. Musicie posłuchać.

Obóz położony jest w pobliżu miasta portowego Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Znajduje się tu park rozrywki, przejażdżki wodne, plaża, sala z grami wideo i stołami do cymbergaja.

Kolonie będą trwały dwa tygodnie i będą obejmować standardowy program składający się z odpoczynku w Sondowon i zwiedzania stolicy z noclegiem w hotelu w stylu sowieckim.

Kiedyś już takie kolonie miały miejsce.

Rosjanin, który jako nastolatek dwukrotnie odwiedził Seongdowon w latach 2015–2016, powiedział, że jego pobytowi w obozie towarzyszyły surowe ograniczenia w przemieszczaniu się oraz codzienne wydarzenia propagandowe, podczas których dzieci zmuszano do śpiewania piosenek na cześć koreańskich przywódców i sprzątania ich pomników. Dzieciom w wieku szkolnym pokazano także kreskówkę, w której bohaterowie zbombardowali Biały Dom w USA. Uroczo…

Według Rosjanina zarówno w hotelu jak i w obozie serwowano im to samo jedzenie – „małe kawałki kurczaka, prawie żadnego innego mięsa”, czasem kalmary z ryżem i bułką. W tym samym czasie Koreańczycy z Północy swobodnie sprzedawali uczniom wódkę ryżową i papierosy.

Najlepsze zostawiłem na koniec. Pamiętacie, jak z miesiąc temu mówiłem, że pierwsze wycieczki mają jechać i już prawie wszystko dopięte na ostatni guzik?

Pod koniec zeszłego tygodnia Vostok Intour poinformował o odwołaniu wycieczki do Korei Północnej dla rosyjskich uczniów ze względu na brak „wystarczającej liczby chętnych”. Mieszkańcy Primorje powiedzieli, że boją się wysłać swoje dzieci do republiki.

Wątek turystyki Rosyjsko- koreańskiej staje się powoli moim konikiem. Będę obserwował rozwój tej odnogi universum z dużym zainteresowaniem. Tu też wyczuwam duży potencjał do wiadomości poważnych jak i takich mniej poważnych. A wy? Dajcie znać w komentarzach.

6. Rosyjski Fundusz Społeczny zakończył rok wielomiliardowym deficytem

Rosyjski Fundusz Społeczny zakończył pierwszy rok swojego istnienia deficytem w wysokości 593,4 miliarda rubli.

SFR powstał w wyniku połączenia Funduszu Emerytalnego i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dniem 1 stycznia 2023 roku.

SFR uzyskuje dochody ze składek ubezpieczeniowych i transferów federalnych. Składki ubezpieczeniowe mają na celu zapewnienie wypłat ubezpieczenia, a środki budżetu federalnego przeznaczane są na wydatki związane z wypełnianiem pozaubezpieczeniowych obowiązków socjalnych i rekompensatą za utracone dochody, na przykład w związku ze służbą wojskową, urlopem rodzicielskim itp.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: