Codzienny ekonomiczny przegląd 24.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Według majowego monitoringu Banku Centralnego oczekiwania cenowe przedsiębiorstw według bilansu odpowiedzi na najbliższe trzy miesiące w porównaniu z kwietniem zasadniczo nie uległy zmianie i pozostają wysokie.
  • Republika Korei nałożyła sankcje na siedem osób z KRLD i dwa rosyjskie statki, oskarżając Moskwę o finansowanie programów rakietowych i nuklearnych Pjongjangu oraz transport towarów wojskowych
  • Orbán uważa, że ​​wypowiedzi zachodnich polityków i mediów wskazują, że Europa przygotowuje się do rozpoczęcia wojny z Rosją.
  • Japonia rozszerzyła sankcje antyrosyjskie. Restrykcjom objęto dziewięć organizacji, w tym państwowe linie lotnicze i Rosyjskie Dowództwo Wojskowego Lotnictwa Transportowego.
  • .Dyrektor FSB Aleksander Bortnikow powiedział, że przygotowanie, finansowanie, atak i odwrót napastników na ratusz w Crocus były „koordynowane” przez członków Vilayat Khorasan (oddziału organizacji terrorystycznej ISIS zakazanej w Federacji Rosyjskiej). Jednocześnie podkreślił, że choć śledztwo wciąż trwa, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że w atak terrorystyczny zaangażowany jest ukraiński wywiad wojskowy.
  • Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski weźmie udział w spotkaniu przywódców G7, które odbędzie się w czerwcu we Włoszech, podaje Bloomberg, powołując się na źródła.
  • Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir Putin omówią w Mińsku konflikt na Ukrainie, a także „zachowanie” Polski i krajów bałtyckich na granicy z Białorusią, powiedział ambasador Białorusi w Rosji Dmitrij Krutoj.
  • Premier Ukrainy Denis Szmygal powiedział, że w ramach przeglądu przedłużonego programu finansowania z MFW Kijów spodziewa się pozyskać do budżetu państwa kolejną pomoc w wysokości 2,2 mld dolarów.
  • Ponad 70 krajów ogłosiło, że wezmą udział w konferencji na temat Ukrainy, która odbędzie się 15-16 czerwca w Szwajcarii niedaleko Lucerny, powiedział RIA Nicolas Bidot, szef departamentu komunikacji szwajcarskiego MSZ.
  1. Rosjankom zaproponowano zapłacenie za urodzenie dziecka poniżej 25 lat.

W Rosji może zostać wprowadzona jednorazowa opłata w wysokości 200 tysięcy rubli. dla kobiet z tytułu urodzenia dziecka do 25. roku życia. Odpowiedni projekt ustawy jest już w dumie.

Zgodnie z inicjatywą świadczenie będzie można otrzymać na każde urodzone dziecko i będzie ono wypłacane niezależnie od sytuacji materialnej matki. Czyli jeśli będzie trójka do 25 roku życia to kobieta dostanie 600 000 rubli co jest niemałą kwotą jak na rosyjskie warunki bo 26 000zł mniej więcje.

W uzasadnieniu projektu ustawy zauważono, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat wskaźnik urodzeń w Rosji gwałtownie spadł.

Jednocześnie wiek matki w chwili urodzenia pierwszego dziecka wzrósł i „stopniowo zbliża się do 30 lat”, co prowadzi do spadku liczby kobiet w wieku reprodukcyjnym w kraju.

U nas niestety chyba jest nawet gorzej niż w Rosji gdyż ostatnie badania kwietniowe wskazały, że mamy jakiś kosmiczny wynik zastępowalności pokoleń 1,15 (powinien być 2,2) mamy więc bardzo poważny problem.

Ale wracając do Rosji.

Autorki inicjatywy twierdzą, że „prawie 40% Rosjanek” nie chce mieć dzieci ze względu na niezadowalającą sytuację materialną i trudności mieszkaniowe.

Projekt ustawy ma na celu zwiększenie liczby urodzeń szczególnie w młodych rodzinach – podkreślił Siergiej Leonow, zastępca szefa frakcji LDPR. „To jest dla nich trudne finansowo; rodzice nie zawsze mogą im pomóc. A kwota to 200 tysięcy rubli może stanowić zdecydowaną pomoc w zapewnieniu wszystkiego, co potrzebne na pierwszy raz dziecku i samej matce karmiącej po porodzie” – wyjaśniła posłanka.

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, wypłaty dla młodych matek mogłyby rozpocząć się 1 stycznia 2025 roku.

2. Zgodnie z prognozami. Kolejne aresztowania w ministerstwie obrony. Paraliż i blady strach.

Zatrzymano szefa Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – zastępcę szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generała broni Wadima Anatoliewicza Szamarin.

Szamarin i jego dom, i, biuro zostało już, poddane rewizji. Na podstawie jej wyników generał broni został przewieziony na przesłuchanie do Głównego Wydziału Śledczego Wojskowego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Szamarin jest podejrzany o przyjęcie łapówki na szczególnie dużą skalę 36 mln rubli.. Grozi mu do 15 lat więzienia. Jednak to nie, jedyne aresztowanie. Więcej w porannych wiadomościach.

Garnizonowy Sąd Wojskowy wysłał Shamarina do aresztu na dwa miesiące.

W ślad za czterema generałami zatrzymano szefa wydziału zapewnienia zamówień państwowych Ministerstwa Obrony Władimira Wierteletskiego, o czym poinformowali korespondenci wojskowi, co zostało następnie potwierdzone przez rosyjskie media.

Wiertelecki jest podejrzany o przyjęcie łapówki: samochód i dom otrzymał od przedsiębiorcy współpracującego na zlecenie obronności państwa. Jak pisze kanał „Dwa Majors”, mówimy tu o łapówkach na szczególnie dużą skalę. Według urzędników bezpieczeństwa Wiertelecki zarejestrował otrzymaną nieruchomość w imieniu krewnych.

Siły bezpieczeństwa wkroczyły do ​​głównego budynku Ministerstwa Obrony i zatrzymały urzędnika w miejscu pracy. Stało się to 21 maja i wywołało paraliz w całym ministerstwie.

Oficjalna przedstawicielka Komitetu Śledczego Rosji Swietłana Petrenko poinformowała, że ​​Wierteletskiemu postawiono zarzuty nadużycia władzy. Według śledczych w 2022 roku przyjął niezrealizowaną pracę w ramach kontraktu rządowego, a kwotę szkód spowodowanych jego działaniami szacuje się na 70 milionów rubli.

Wierteletski został piątym wysokim rangą oficerem wojskowym zatrzymanym po rezygnacji Szojgu. Wcześniej w czwartek dowiedziała się o zatrzymaniu szefa Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych, generała broni Wadima Szamarina.

Pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja pod zarzutem korupcji zatrzymano i aresztowano wiceministra obrony Timura Iwanowa, jednego z najbliższych współpracowników Szojgu, oraz szefa głównego wydziału personalnego Ministerstwa Obrony, generała broni Jurija Kuzniecowa. Zarzucono im przyjęcie łapówki na szczególnie dużą skalę (część 6 art. 290 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej). W związku ze sprawą o oszustwo aresztowano także byłego dowódcę 58. Armii Sił Zbrojnych Rosji, generała dywizji Iwana Popowa.

Źródła Financial Times bliskie Kremlowi dotarły w tym tygodniu do osób, którzy twierdzą, że czystki w wojsku przeprowadzane są na osobisty rozkaz prezydenta Władimira Putina. 

Znaczy oglądali Kremlinka Show.

Korespondenci wojskowi donoszą o dymisji dowódcy 20. Armii Sukhraba Achmedowa.

Jak pisze korespondent wojskowy Roman Alechin, został zatrzymany. Kanał Szarej Strefy, zbliżony do PMC Wagnera, podaje, że według niektórych doniesień Achmedow został zwolniony.

Przewodniczący ruchu „Jesteśmy razem z Rosją” Władimir Rogow nazwał usunięcie Achmedowa „dobrą wiadomością” i „realizacją słów nowego ministra obrony Andrieja Biełousowa o konieczności dbania o naszych żołnierzy”.

Wcześniej kanały telegramów patriotycznych i wojskowych zarzucały Achmedowowi, że nie jest w pełni kompetentny w dowodzeniu. W szczególności kanał Gray Zone napisał, że Sukhrab Achmedow zasłynął „po tragicznych wydarzeniach dla armii rosyjskiej na kierunku Ugledar w latach 2022–2023”.

3. Szef Rosniefti zażądał od budżetu pieniędzy na ochronę rafinerii przed dronami.

Największy rosyjski koncern naftowy Rosnieft’ zwrócił się do rządu o zrekompensowanie kosztów ochrony rafinerii przed atakami dronów. Takie zdanie zgłasza Igor Sieczin szef Rosniefti do premiera Michaiła Miszustina.

W szczególności Sieczin zauważył, że Rosnieft’ ze względu na „zwiększone ryzyko o charakterze terrorystycznym” jest zmuszona wdrożyć rozszerzony i kosztowny zestaw środków fizycznej ochrony obiektów naftowych przed dronami.

Przypomniał, że po atakach dronów Rosnieft’ wstrzymała wcześniej pracę jednostek w rafineriach Syzran, Ryazan, Kujbyszew i Tuapse.

W związku z tym Sieczin zaproponował zrekompensowanie spółce kosztów bezpieczeństwa poprzez odliczenie podatku od wydobycia kopalin lub podatku dochodowego oraz podwyższenie odwróconej akcyzy na ropę naftową.

Szef Rosniefti zwrócił także uwagę na problemy z modernizacją rafinerii spowodowane sankcjami, które ograniczyły dostawy sprzętu i doprowadziły do ​​wzrostu kosztów logistyki i prac budowlanych.

Zaproponował, aby rząd wydłużył do 2033 roku termin otrzymania premii inwestycyjnej do odwróconej akcyzy na ropę naftową, którą otrzymują rafinerie wprowadzające nowe pogłębiające się jednostki rafineryjne.

Sieczin uważa także za konieczną rezygnację z pośredniego warunku otrzymania ulgi inwestycyjnej, zgodnie z którym inwestycje w rafinerie w latach 2019–2024 powinny wynieść co najmniej 30 mld rubli.

4. W Rosji przedłużono działanie starych wind dekretem

Władze rosyjskie zdecydowały się nie wymieniać 70 tys. przestarzałych wind – powiedział Witalij Mutko, szef firmy Dom.RF. 25-letni okres użytkowania tych dźwigów upływa 1 stycznia 2025 r., ale Mutko zapowiedział, że zostanie on przedłużony o kolejne pięć lat.  Jednocześnie były zastępca przewodniczącego rządu ds. budownictwa przyznał, że problemu zużycia urządzeń dźwigowych nie da się rozwiązać w drodze zmiany harmonogramu. 

W sumie do przyszłego roku w Rosji konieczna była wymiana 81,5 tys. z  550 tys. działających wind. Dyskutowano na ten temat w styczniu w  Rosyjskim Stowarzyszeniu Wind (RLO). Jednak już wtedy, według danych RLO, na 45 tys. z nich nie było środków, dlatego windy te nie zostały uwzględnione w planach remontów kapitalnych. Jednocześnie RLO podkreśliło, że łączne zapotrzebowanie na wymianę sprzętu, w tym szpitali, przychodni i innych instytucji społecznych, jest znacznie większe – liczba wind do wymiany może sięgać 100 tys.

Jeszcze bardziej smutne dane podaje Ministerstwo Budownictwa: od wiosny 2024 roku w kraju pracuje ponad 600 tys. wind, których zużycie w wielu regionach przekracza 50%. Niemal co czwarta rosyjska winda (140 tys.) wymaga wymiany do końca tego roku – zauważa resort. Przybliżony koszt takich prac wyniesie 300 miliardów rubli.

Według Rosstatu w okresie styczeń-listopad 2023 roku w Rosji wyprodukowano zaledwie 24,9 tys. dźwigów.

5. Propagandyści zaczęli wychwalać podwyżki podatków w Rosji

Jeśli należycie do ludzi, którym telewizor mówi jak macie myśleć to mamy dla was przykład, aby starać się tego unikać. Gdyż u nas telewizja zmienia się w tzw. opiniotwórczą.

Rosyjskie media propagandowe zaczęły wychwalać reformę podatkową, w wyniku której podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Rosji może zostać podniesiony nawet o 20%

Władimir Putin w swoim przemówieniu przed Zgromadzeniem Federalnym zaproponował podniesienie podatków dla obywateli Rosji osiągających „wysokie dochody”.

Głowa państwa poleciła rządowi i Dumie Państwowej przedstawienie „konkretnego zestawu propozycji i utrwalenie ich w ustawodawstwie do 2030 roku”.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Rosji może zostać podniesiony z 13% do 15% dla obywateli, których dochody przekraczają 1 milion rocznie (czyli z 83 tysięcy rubli miesięcznie) i do 20% dla tych, którzy otrzymują rocznie od 5 milion rubli.

Władze chcą także podnieść podatek od zysków przedsiębiorstw z 20 do 25%. To dodatkowo ma przynieść budżetowi wojskowemu co najmniej 2,5 biliona rubli. rocznie. Choć nie zawsze podniesienie podatków oznacza zwiększenie wpływów. Można klasycznie śrubę przekręcić za mocno i uzyskiwać mniej.

Teraz propagandziści z jedynki rosyjskiej, mówiąc o nadchodzącej podwyżce, informują, że taki krok rzekomo przyspieszy budowę dróg w kraju.

Jednocześnie dziennikarze posługują się definicjami „dostosowanie” i „poprawa”.

Ren-TV również posługuje się podobną terminologią – w publikacji pisze się o „korektach”, które zmuszą posiadaczy „superdochodów” do płacenia więcej.

„Bogaci powinni płacić więcej” – piszą na MK.

Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom, to w Moskwie i Petersburgu średnia pensja w 2023 roku wyniosła odpowiednio 136 tys. i 95 tys. rubli, co oznacza, że ​​podwyżka podatku dotknie większość mieszkańców obu wielkich miast.

„Vzglyad” w odróżnieniu od innych mediów propagandowych krytykujących Zachód, wręcz przeciwnie, jako przykład przytacza europejskie doświadczenia i przekonuje czytelników, że „uczciwy biznes” skorzysta na innowacjach.

Komsomolska Prawda stara się przekazać swoim odbiorcom, że celem podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych jest „zmniejszanie nierówności” i „stymulowanie przedsiębiorczości”.

W publikacji napisano także, że na tym kroku skorzystają rodziny z dziećmi.

W swoich pochwalnych odach media państwowe kategorycznie unikają słowa „wzrost”

6. Norilsk Nickel ogłosił plany budowy fabryki platyny w Bahrajnie

Rosyjska firma wydobywcza i metalowa Norilsk Nickel planuje budowę zakładu produkującego platynę w Bahrajnie. Poinformował o tym wicepremier Rosji Aleksander Nowak, komentując wyniki negocjacji prezydenta Władimira Putina z królem Bahrajnu Hamadem bin Isą Al Khalifą.

22 maja król Bahrajnu przybył z oficjalną wizytą do Moskwy. Wczoraj, 23 maja, Władimir Putin i Hamad Bin Isa Al Khalifa rozmawiali o dwustronnej współpracy na Kremlu w dziedzinie handlu, gospodarki, energetyki i pomocy humanitarnej.

Norilsk Nickel jest największym na świecie producentem palladu (44% światowej produkcji) i niklu (13%). Firma zajmuje się również wydobyciem, przetwarzaniem i sprzedażą srebra, złota, kobaltu i innych metali. Zysk netto Norilsk Nickel za 2023 rok wyniósł 2,87 miliarda dolarów.

Przypomnijmy że Norilsk i Potanin zamierza przenieść produkcje miedzi z Rosji do Chin.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: