Top 🔟 Wieści z Rosji 26.05.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Korea Północna ogłosiła „ofensywne środki zaradcze

Wiceminister obrony Korei Północnej Kim Gang-il powiedział, że armia Korei Północnej jest gotowa podjąć działania w odpowiedzi na prowokacje Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, które zagrażają suwerenności KRLD. Jego słowa cytuje koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA). Według przedstawiciela resortu wojskowego mówimy o wzroście naruszeń granicy morskiej.

W raporcie KCNA wskazano, że 24 maja „najwyższe dowództwo wojskowe” KRLD nakazało armii podjęcie „ofensywnych środków zaradczych” w odpowiedzi na prowokacyjne działania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Wśród prowokacji oświadczenie wiceministra obrony KRLD wymienia naruszenia granic przestrzeni powietrznej i morskiej. Wskazuje się, że w ramach lotów rozpoznawczych od 13 do 24 maja Stany Zjednoczone rozmieściły 16 samolotów – pięć samolotów RC-135 i jedenaście U-2S.

Kim Gang Il powiedział także, że ostatnio zasoby rozpoznawcze sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej wzmocniły rozpoznanie powietrzne przeciwko KRLD.

Miejsce 9 – Rosyjskie MSZ poinformowało o zerwaniu kontaktów „arktycznej piątki”

Kontakty między Arktyczną Piątką, do której należą Rosja, Dania, Kanada, Norwegia i Stany Zjednoczone, zostały przerwane. Poinformował o tym 26 maja dyrektor departamentu prawnego rosyjskiego MSZ Maksym Musichin.

Zaznaczył, że wcześniej organizacja wspólnie omawiała problematyczne kwestie związane z szelfem kontynentalnym, informując się wzajemnie o przygotowywanych krokach.

„Teraz ten mechanizm jest nieobecny – kontakty na temat Arktyki zostały przerwane” – powiedział Musikhin agencji RIA Novosti. Podkreślił, że nie stało się to z inicjatywy Moskwy.

Według dyrektora departamentu prawnego rosyjskiego MSZ Waszyngton i inni zachodni przedstawiciele dobrowolnie pozbawili się możliwości omówienia poważnych kwestii w tym formacie w sposób poufny.

Miejsce 8 – Unia Europejska wprowadzi zakaz eksportu drogich samochodów i towarów luksusowych na Białoruś

W ciągu dwóch lat przepływ samochodów i części zamiennych z Europy na Białoruś wzrósł pięciokrotnie; udział tej kategorii w ich handlu jest największy; Bruksela zamierza zsynchronizować ograniczenia, a także zakazać zakupu diamentów z Białorusi.

Unia Europejska omawia nowy projekt sankcji, w ramach którego zamknięta zostanie luka w ograniczeniach wobec Rosji, która umożliwiała dostawy produktów objętych sankcjami przez Białoruś, pisze „Financial Times”, który zapoznał się z dokumentem.

Decyzja ta ma na celu „minimalizację ryzyka obejścia” ze względu na różny poziom ograniczeń sankcji wobec Moskwy i Mińska. Zakaz obejmie eksport na Białoruś i tranzyt przez jej terytorium skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz technologii i towarów mogących mieć przeznaczenie wojskowe. Ponadto UE zaprzestanie importu diamentów z Białorusi, podobnie jak w przypadku niedawnego zakazu importu kamieni szlachetnych pochodzenia rosyjskiego.

Jedną z głównych kategorii towarów, których przepływ będzie ograniczony, są samochody luksusowe. Obecne przepisy pozwalają europejskim producentom sprzedawać samochody z najwyższej półki na Białoruś, ale nie do Rosji.

W ciągu dwóch lat, od stycznia 2022 r. do stycznia 2024 r., miesięczny przepływ pojazdów i części samochodowych z Unii Europejskiej na Białoruś wzrósł pięciokrotnie – z 50 mln dolarów do 268 mln dolarów. Eksport najdroższych samochodów, wobec których obowiązują unijne sankcje Najbardziej wzrosła Rosja.

Produkty z tej kategorii zajmują największy udział w eksporcie UE – Białorusi, przede wszystkim z Polski i Niemiec. Europejskie organy celne uważają białoruskie firmy za kluczowe ogniwo w łańcuchu uchylania się od rosyjskich sankcji.

Miejsce 7 – Nieplanowane pilne spotkanie z szefami przedsiebiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego 

Niespodziewana wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Korolowie w celu spotkania z przedstawicielami kompleksu wojskowo-przemysłowego była pilna ze względu na potrzebę przełomu technologicznego dla Rosji.

Poinformował o tym przewodniczący rady ekspertów Instytutu Analiz i Strategii Politycznych Dmitrij Nieczajew.

„Putin powiedział swoje: „Róbcie, co chcecie, potrzebujemy własnej produkcji.

Potrzebujemy przełomu technologicznego. Nie tylko wygrać konflikt, ale potem stać się państwem suwerennym technologicznie” – zauważył Dmitrij Nieczajew. Politolog przypomniał także niedawną prezentację nowego modelu samochodu WOLGA premierowi Rosji Michaiłowi Miszustinowi. Następnie szef rządu skrytykował samochód za chińską kierownicę i stwierdził, że wszystkie elementy powinny być krajowe.

Nieczajew powiedział, że w rozwiązaniu wielu ostatnich problemów Rosji, w tym ofensywy w kierunku Charkowa, pomogły Chiny, Korea Północna i Iran. Wiele dronów używanych przez armię rosyjską to „montaż” czegoś wyprodukowanego w Chinach lub na terytorium Iranu.

„Przez prawie wszystkie trzy poradzieckie dekady kompleks przemysłowy i kompleks obronno-przemysłowy jako ntegralna część znajdowały się gdzieś na marginesie. Kompleks przemysłowy, to znaczy z punktu widzenia jego modernizacji, nie został potraktowany poważnie. Czas wydawało się, że nadszedł czas, aby do tego wrócić i to gruntownie” – wyjaśnił ekspert. Ponadto rozmówca agencji zauważył, że operacja specjalna to ciągłe wyzwanie dla sprzętu, technologii i personelu.

Miejsce 6 -Szef polskiego MSZ mówił o tym, jak NATO odpowie na atak nuklearny Putina na Ukrainę

NATO uderzy we wszystkie rosyjskie obiekty wojskowe na Ukrainie, jeśli Władimir Putin zdecyduje się użyć broni nuklearnej, powiedział w wywiadzie dla The Guardian minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski .

Jednocześnie sceptycznie odnosił się do ewentualnego ataku nuklearnego ze strony Federacji Rosyjskiej, zauważając, że strona rosyjska została ostrzeżona o konsekwencjach przez Stany Zjednoczone.

„Amerykanie powiedzieli Rosjanom, że jeśli użyjecie bomby atomowej, nawet jeśli nikt nie zginie, to uderzymy bronią konwencjonalną we wszystkie wasze cele na Ukrainie i zniszczymy je wszystkie” – powiedział dyplomata.

Według Sikorskiego ostrzeżenia ze Stanów Zjednoczonych nie są pustymi słowami. Minister przypomniał także, że Chiny i Indie ostrzegały już Rosję przed użyciem broni nuklearnej. „To nie jest dziecinna zabawa. Ponieważ jeśli zostanie przełamane tabu ( o użyciu broni nuklearnej – TMT.) i zakaz przymusowej zmiany granic, Chiny wiedzą, że Japonia i Korea sięgną po broń nuklearną” – powiedział.

Minister spraw zagranicznych powiedział także, że Polska popiera prawo Ukrainy do ataków na cele wojskowe na terenie Rosji i dodał, że Zachód musi przestać „ciągle się ograniczać” w kwestiach wspierania Kijowa.

21 maja w Rosji, w Południowym Okręgu Wojskowym rozpoczęły się ćwiczenia z przygotowania i użycia niestrategicznej broni nuklearnej. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony manewry mają na celu „utrzymanie gotowości personelu i wyposażenia jednostek do bojowego użycia niestrategicznej broni jądrowej do reagowania oraz bezwarunkowego zapewnienia integralności terytorialnej i suwerenności państwa rosyjskiego”. w odpowiedzi na prowokacyjne oświadczenia i groźby poszczególnych zachodnich urzędników”. Rozpoczęcie rosyjskich ćwiczeń nuklearnych poprzedziły liczne groźby dotyczące możliwego użycia broni nuklearnej pochodzącej z Kremla.

Miejsce 5 -USA grozi europejskim bankom

Stany Zjednoczone zagroziły zaostrzeniem sankcji wobec europejskich banków, które nadal działają w Rosji. Sekretarz skarbu kraju Janet Yellen ostrzegła o możliwych konsekwencjach.

Zwróciła uwagę, że instytucje kredytowe, które nie zawiesiły swojej działalności w Rosji, stoją w obliczu „bardzo wysokiego ryzyka”. Według szefa departamentu władze amerykańskie wprowadzą ograniczenia tylko wtedy, gdy będzie ku temu ku temu powód.Yellen nie sprecyzowała, jakich banków dotyczą groźby.

Miejsce 4 – Siłuanow ostrzegł przed lustrzaną reakcją, jeśli Zachód wykorzysta rosyjskie aktywa

Rosja zareaguje w ten sam sposób, jeśli Zachód wykorzysta dochody z jej aktywów, na które Moskwa ma środki. Poinformował o tym szef Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej Anton Siłuanow.

„Zawsze wydawało się, że własność innych krajów, w tym złoto i rezerwy walutowe banków centralnych, jest tematem tabu, który nie podlega żadnym sankcjom. Teraz zmieniła się ideologia i teraz nie działają żadne fundamenty, fundamenty prawne dla krajów zachodnich” – powiedział w komentarzu opublikowanym 25 maja na kanale Telegram dziennikarza Pawła Zarubina.

Siłuanow zaznaczył, że Rosja zamroziła zachodnie fundusze na kontach C i możliwość reagowania w sposób lustrzany.

„Mamy aktywa – też uzyskujemy dochód. Jeśli zapadnie decyzja, zrobimy to samo, odbicie lustrzane. Dlatego mamy odpowiedź” – podkreślił minister.

22 maja Unia Europejska (UE) opublikowała szczegółową decyzję w sprawie rosyjskich aktywów. Dokument stanowi, że europejscy depozytariusze po zapłaceniu podatków od zysków z udziałów Federacji Rosyjskiej będą potrącać 0,3% na ich późniejsze zarządzanie, a wszystkie inne dochody będą przekazywane do budżetu stowarzyszenia. Ponadto banki będą musiały co roku składać UE sprawozdania na temat stanu posiadanych przez nie rosyjskich aktywów. W decyzji stwierdzono również, że państwa należące do Unii nie będą przekazywać dochodów Federacji Rosyjskiej nawet po zniesieniu sankcji wobec Moskwy.

Następnego dnia poinformowano, że pierwsza wypłata zysków z aktywów Federacji Rosyjskiej na rzecz Ukrainy spodziewana jest w lipcu. Komisja Europejska wyjaśniła, że płatności będą przekazywane Kijowowi dwa razy w roku. Tego samego dnia Rada UE oficjalnie przyjęła decyzję, która zezwala na wykorzystanie dochodu netto z rosyjskich zasobów na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Miejsce 3 -W Rosji ma powstać nowy państwowy program zbrojeniowy

W Rosji wspólnie z Ministerstwem Obrony, Ministerstwem Przemysłu i Handlu oraz Komisją Wojskowo-Przemysłową tworzy się nowy państwowy program zbrojeniowy, powiedział pierwszy wicepremier Denis Manturow. Zaznaczył, że obecnie trwają prace nad głównymi parametrami i wyglądem programu.

„Obecnie powstaje nowy państwowy program zbrojeniowy na lata 2025–2034” – powiedział Manturow. Według niego obecny program zakończy się w 2025 roku.

17 maja prezydent Rosji Władimir Putin po mianowaniu Andrieja Biełousowa na nowego ministra obrony poinformował , że resort wraz z klientami rządowymi i zainteresowanymi władzami wykonawczymi tworzy już nowy państwowy program zbrojeniowy. Państwowy Program Uzbrojenia, jak powiedział Władimir Putin, jest kluczowym dokumentem planowania strategicznego. Prezydent Rosji polecił także doprecyzować zakres programu państwowego, gdyż jest on tworzony z uwzględnieniem operacji specjalnej.

Miejsce 2 – Siłuanow zgłosił potrzebę nowelizacji budżetu na sesji wiosennej

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział, że konieczność nowelizacji budżetu na sesji wiosennej wynika z poleceń prezydenta. Dodał, że wymagają one dodatkowych zasobów przez cały rok.

Minister nie określił aktualnej oceny poziomu deficytu budżetowego. Zaznaczył, że władze „bardzo ostrożnie” podchodzą do kwestii równoważenia budżetu. Na podstawie wyników za okres styczeń–kwiecień Ministerstwo Finansów oszacowało deficyt budżetu federalnego na 0,8% PKB.

Anton Siłuanow informował już wcześniej, że na wiosennej sesji rząd przedstawi pod dyskusję w Dumie Państwowej trzy projekty ustaw – propozycje zmian w systemie podatkowym, propozycje kodeksu budżetowego oraz poprawki do budżetu federalnego. Wiosenna sesja w izbie niższej zakończy się 4 sierpnia.

Miejsce 1 – Co dalej. Rosyjska ofensywa zatrzymana.

Omówimy to w wieczornym programie.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: