Codzienny ekonomiczny przegląd 28.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

 • Spór między spółkami węglowymi a koleją o taryfy przeładunkowe może zostać zażegnany. Po obniżce stawek do 18 dolarów za tonę w maju, przez terminal spółki w Tamanie wyeksportowano 171 tys. ton węgla wobec zera w marcu i kwietniu. Przywrócenie przeładunków powinno wesprzeć produkcję, ale eksperci wciąż uważają, że opłacalność eksportu węgla z Kuzbassu przez Taman jest symboliczna.
 • Państwa NATO ćwiczą ataki nuklearne na terytorium kraju w pobliżu granic Rosji, powiedział generał Władimir Kuliszow, dyrektor i szef służby granicznej FSB.
 • Pod koniec miesiąca po majowych wakacjach rynek samochodów osobowych w Rosji odżył i zaliczył 14% spadek wstosunku do kwietnia. Dealerzy wiążą spadek na oficjalnie chińskie marki z wycofywaniem rabatów na samochody i żądają ich kontynuowania.
 • Mieszkańcy Jekaterynburga wezwali do nielizywania jajek za milion rubli Właściciel sklepów nie spodziewał się, że mieszkańcy Jekaterynburga będą lizać jajka w zamian za odszkodowanie. O tym więcej w Ja ruskim.
 • Tureckie banki obiecały rosyjskim przedsiębiorstwom w najbliższej przyszłości rozszerzenie akceptacji płatności i włączenie produktów konsumenckich i elektroniki do listy dozwolonych towarów. Informację tę potwierdził dyrektor generalny First Group JSC Aleksiej Poroszin . Według niego na liście dozwolonych towarów mogą znaleźć się także produkty z branży motoryzacyjnej i inżynieryjnej.Wcześniej informowano , że oszuści zaczęli masowo oszukiwać Rosjan, którzy chcą otworzyć konto w tureckich bankach.
 • Władze Kanady mogą w ślad za  Stanami Zjednoczonymi nałożyć znaczne cła na pojazdy elektryczne z  Chin . Poinformowała o tym kanadyjska prasa.
 • Rosja zezwoliła na import zagranicznych jabłek, aby ograniczyć wzrost cen.  Majowe przymrozki uszkodziły 50–70% kwitnących jabłoni w Centralnym Okręgu Federalnym, co będzie miało wpływ na zbiory.
 • Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Syrski powiedział, że podpisał dokumenty zezwalające francuskim instruktorom na odwiedzanie ośrodków szkoleniowych na Ukrainie 
 • Ministrowie spraw zagranicznych UE nie mogli zatwierdzić ostatecznej decyzji w sprawie przeznaczenia dochodów z rosyjskich aktywów na zakup broni dla Kijowa – nie została podjęta – Borrell. Nieoficjalnie blokuje jeden kraj,
 • Rosyjska 1 na Izwiesti Ogromny sukces FSB odkryła skład broni Ukraińskich Sił Zbrojnych w obwodzie artemowskim w DRL. W skrzyni znajdowały się 23 granaty ręczne, 25 pocisków moździerzowych, jeden szwedzki granatnik AT-4, pięć min, 1 tys. sztuk amunicji, 650g TNT.
 • 27 maja rozpoczęło się studia w ramach programu „Czas Bohaterów” dla uczestników i weteranów specjalnej operacji wojskowej. W pierwszej kohorcie studiów magisterskich znajdują się 83 osoby.
 • Gubernator obwodu Biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że jeśli mieszkańcy zignorują zakazy i wejdą do stref, w których ogłoszono sytuację nadzwyczajną, w tym do swoich domów, nie otrzymają odszkodowania za szkody.
 1. Rosja straciła 20 mln ton zbóż. W całym kraju stan wyjątkowy.

Z pozdrowieniami od Mateusza. Kazał wam przekazać. A nie mówiliśmy? Polecamy zobaczyć CEP z 13.05 pt. Siergiej Szojgu odwołany tuż przed rosyjską letnią ofensywą. Okazuje się, że problemy są ogromne.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa planuje wprowadzenie federalnej sytuacji nadzwyczajnej w związku z majowymi przymrozkami, które doprowadziły do ​​ogromnych strat w plonach w kluczowych czarnoglebowych regionach kraju.

Poinformowała o tym w poniedziałek, 27 maja, szefowa wydziału Oksana Lut.

Według niej czas trwania stanu nadzwyczajnego, który umożliwi przedsiębiorstwom rolnym otrzymanie rekompensaty ubezpieczeniowej, „nie został jeszcze ustalony”

Według Rosyjskiego Związku Zbożowego wiosenne przymrozki, które dotknęły uprawy w 23 podmiotach Federacji Rosyjskiej, pozbawią rosyjskich rolników 18 mln ton zbiorów zbóż: do końca roku zbiory mogą wynieść 129 mln ton, choć wstępna prognoza sięgała 142–147 mln ton.

„W sumie dotknięto 1,5 miliona hektarów gruntów uprawnych” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef RZS Arkady Złoczewski. Takich przymrozków późnopowrotnych nie mieliśmy od ponad 100 lat. Straty są już dość znaczne” – narzekał.

„Przymrozki nastąpiły późno i praktycznie nie było już czasu na dosiew. Jeśli dojdzie do ponownego siewu, oznacza to późne zbiory i w zależności od warunków żniw możemy stracić więcej, część zbiorów pójdzie pod śniegiem”

W ośmiu regionach Rosji wprowadzono już regionalny stan wyjątkowy z powodu mrozów. Należą do nich regiony Lipieck, Woroneż, Tambow, Wołgograd i Oriol. Mrozy dotknęły także inne duże regiony rolnicze – od Kurska i Rostowa po obwody Saratów i Penza, ale najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodach Woroneża i Wołgogradu, mówi Dmitrij Ryłko, dyrektor generalny Instytutu Badań Rynku Rolnego (IKAR).

Zbiory głównej uprawy, czyli pszenicy, według prognoz ICAR , mogą spaść do 81,5 mln ton, czyli o prawie 12 mln ton mniej niż wstępne szacunki. Pszenicy nie da się już przesadzić.

Konsekwencją kryzysu pogodowego będzie seria bankructw producentów rolnych, których już dotknęły cła eksportowe, a następnie redystrybucja ziemi. „Rosyjscy rolnicy mieli dość duży margines bezpieczeństwa, co wsparło rekordowe zbiory z ostatnich dwóch lat, ale konsekwencje wprowadzenia ceł zaczynają być widoczne” – mówi Sizow.

2. Kolejne ograniczenia dla rosyjskich dyplomatów W Polsce. Mamy zakaz swobodnego poruszania się po kraju,

Polska wprowadziła ograniczenia w poruszaniu się rosyjskich dyplomatów po terytorium kraju . Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że decyzja została podjęta ze względu na to, że Kreml prowadzi „wojnę hybrydową” z Unią Europejską i Polską

Wyjaśnił, że pracownicy ambasady rosyjskiej będą mogli przemieszczać się wyłącznie na terenie województwa mazowieckiego, a urzędnicy konsularni będą mogli swobodnie przebywać jedynie w tych rejonach, w których pełnią swoje obowiązki. Wyjątek będzie tylko dla ambasadora Siergieja Andriejewa.

Mówiąc o powodach, Sikorski przypomniał, że Polska posiada dowody na udział Moskwy w organizowaniu sabotażu na terytorium republiki. Niedawno zatrzymano dziewięć osób pod zarzutem napaści i podpaleń .  W związku z tym polskie władze mają nadzieję, że Rosja odbierze zakaz swobodnego przemieszczania się dyplomatów „jako bardzo poważny sygnał ostrzegawczy”.

Sikorski dodał, że niektóre inne kraje wprowadziły już wcześniej podobne ograniczenia, chodzi tu prawdopodobnie o Wielką Brytanię . Wezwał pozostałych sojuszników, aby również poszli za tym przykładem. 

Oświadczenie Sikorskiego było ogłoszone wczoraj na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa powiedziała , że ​​Moskwa zareaguje stanowczo na nowe regulacje Warszawy w taki sposób, że „rusofobiczna elita polska bardzo tego pożałuje”.

Po wybuchu wojny na Ukrainie  Unia Europejska pozbawiła rosyjskich dyplomatów uprzywilejowanego wjazdu i zobowiązała ich do uzyskania wiz. Niektóre kraje UE uznały jednak takie środki za niewystarczające, powołując się na fakt, że Schengen nadal umożliwia potencjalnym szpiegom swobodne przemieszczanie się w 24 z 27 krajów UE, a także w Norwegii, Islandii i Szwajcarii.

3 „Ojciec chrzestny Putina” Medwedczuk nabył w Rosji biznes wart 6 miliardów dolarów rocznie.

Pięć rosyjskich firm powiązanych z ojcem chrzestnym Władimira Putina, byłym ukraińskim deputowanym Wiktorem Medwedczukiem, zarobiło w 2023 roku rekordowe 536,9 mld rubli, czyli 6,05 mld dolarów przy obecnym kursie (88,64 rubli za dolara, według danych Moskwy Giełdy z 17:38 Moskwa). godzina poniedziałek). „ Vorstka ” pisze o tym, powołując się na dane z państwowego rejestru sprawozdań finansowych. Wynik był o prawie 80% większy niż w 2022 roku.

Największe przychody zarobiła firma ATI – 518,2 mld rubli w 2023 roku wobec 288,7 mld rubli rok wcześniej. Zysk netto brokera paliw w zeszłym roku wyniósł 1,1 miliarda rubli.

Na drugim miejscu pod względem przychodów znalazła się spółka Tradeproekt, będąca właścicielem sieci stacji benzynowych w obwodach tiumeńskim, kurgańskim i lipieckim. Ponadto w obwodzie lipieckim firma zaopatruje w paliwo przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. W 2023 roku przychody firmy wyniosły 4,2 miliarda rubli, czyli o 1,2 miliarda więcej niż w roku 2022. Firmie nie udało się jednak osiągnąć zysku i na koniec roku straciła 17 mln rubli.

Przychody koncernu wydobywczego ropy naftowej NZNP Trade w ubiegłym roku wyniosły 12,9 mld, czyli o 72% więcej niż rok wcześniej. Niemniej jednak firma zakończyła rok stratą w wysokości 1,8 miliarda rubli. Spółka akcyjna „GK Market” osiągnęła w 2023 roku 1,5 miliarda rubli przychodów, zysk netto – 12,7 miliona rubli. Przychody Renaissance JSC w zeszłym roku wyniosły 50,8 mln rubli.

Wiktor Medwedczuk został aresztowany przez SBU po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Został oskarżony o zdradę stanu, ale jesienią 2022 roku został wydany stronie rosyjskiej w zamian za schwytanych żołnierzy batalionu Azow. Po przybyciu do Rosji ojciec chrzestny Putina, przy wsparciu sił bezpieczeństwa, zaczął przejmować cudze przedsiębiorstwa. W szczególności przejął spółki naftowe Kayum Neft i Dulisma od właściciela banku Yugra i byłego najeźdźcy na rynku nieruchomości Aleksieja Chotina, przeciwko któremu wszczęto dwie sprawy karne o defraudację na kwotę 223 miliardów rubli. W obu przedsiębiorstwach doszło do przejęć raiderów z udziałem policji i sił specjalnych.

Medwedczuk, korzystając z patronatów FSB, jeszcze przed wojną przejął rosyjskie aktywa. Tak więc w 2020 roku w wyniku gwałtownego konfliktu jego żona przejęła kontrolę nad fabryką Geliymash, która opracowuje systemy kriogeniczne dla Ministerstwa Obrony Narodowej i Roskosmosu. Następnie akcje Geliymash kupił deweloper Ingrad, kwota transakcji może wynieść 15 miliardów rubli. Udziałowcami Ingradu są koncern Rossium i spółka inwestycyjna Region powiązana z Rosnieftią.

4. Siłuanow ogłosił problemy z płatnościami w Uzbekistanie kartą Mir

Dopiero co wizyta prezydenta się skończyła a Minister finansów potwierdza oficjalnie problemy.

Właściciele rosyjskich kart Mir mają trudności z płatnościami w Uzbekistanie, banki w tych krajach powinny szukać alternatyw, na przykład w postaci płatności za pomocą kodów QR, mówi rosyjski minister finansów Anton Siłuanow w komentarzu dla kanału telewizyjnego Izwiestia .

Według niego trudność płatności nie jest związana z samą kartą. „To kwestia sankcji , stwarza ryzyko dla banków w Uzbekistanie. Musimy szukać wyjścia” – powiedział Siłuanow .

Banki Uzbekistanu zaczęły akceptować karty Mir w 2020 roku. Obsługa takich kart wydanych przez banki międzynarodowe została przyjęta we wrześniu 2022 roku. Jak wyjaśniło centrum obsługi telefonicznej krajowego centrum obsługi UZCARD, karty z identyfikatorem w dalszym ciągu działają normalnie. Ogłosili także plany wznowienia prac konserwacyjnych, ale nie określili godziny.

Minister przypomina o problemach wietnamskiego BIDV , kazachskiego Halyk Bank, tureckiego Isbank i Denizbank które też zgłosiły problemy z kartami Mir.

Obecnie karty te są akceptowane przez banki partnerskie na całym świecie w Abchazji, Armenii, Białorusi, Wietnamie częściowo , Kazachstanie częściowo, Kirgistanie częściowo , Tadżykistanie częściowo , Osetii Południowej i na Kubie wybrane banki.

5. UE wprowadziła nowy system sankcji wobec Rosji za łamanie praw człowieka

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw Unii Europejskiej zatwierdzili nowy reżim sankcji wobec Rosji. W jego ramach wprowadzone zostaną ograniczenia wobec osób fizycznych i prawnych, które dopuszczają się łamania praw człowieka.

Na nowej czarnej liście znajdą się osoby odpowiedzialne za prześladowania opozycji oraz osoby skazane za tortury i porwania obywateli. Mówimy o przedstawicielach „represyjnego aparatu państwowego Rosji”, którzy podejmowali umotywowane politycznie decyzje sądowe wobec działaczy obywatelskich i przyczyniali się do nielegalnych zatrzymań. Środki obejmą zamrożenie kont, a także zakaz wjazdu do krajów UE.

W pierwszym etapie nowy reżim sankcji obejmie 19 osób oraz Federalną Służbę Penitencjarną (FSIN). W szczególności ograniczenia obejmą sędziów, prokuratorów i śledczych w związku ze sprawami karnymi przeciwko politykowi Aleksiejowi Nawalnemu, artystce Aleksandrze Skochilenko i działaczowi na rzecz praw człowieka Olegowi Orłowowi.

UE zapowiedziała tym samym wpisanie na listę sankcyjną sędziego Sądu Najwyższego Nikołaja Dubovika, który odrzucił skargę Aleksieja Nawalnego na wyrok w sprawie o zniesławienie weterana Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Ignata Artemenki. Restrykcje nałożono także na sędzię Oksanę Demyashevą, która skazał Aleksandrę Skochilenko na 7 lat więzienia za umieszczanie w sklepie antywojennych metek z cenami. Nowym sankcjom objęta została także sędzia Elena Astachowa, która w sprawie „dyskredytowania” armii skazała Olega Orłowa na 2,5 roku więzienia.

Ponadto nowe sankcje zabraniają eksportu do Rosji sprzętu i technologii wykorzystywanych przez władze kraju do przeprowadzania represji. Są wśród nich drut kolczasty, materiały wybuchowe i broń palna. Większość towarów wymienionych w dokumencie miała już wcześniej zakaz dostarczania do Rosji.

6. Dlaczego rubel się umacnia okiem rosyjskiego eksperta

dyrektora Centrum Badań Rynkowych Wyższej Szkoły Ekonomicznej Georgija Ostapkowicza. Ekspert wymienił 5 głównych powodów.

 1. REDUKCJA IMPORTU DO ROSJI

Według Federalnej Służby Celnej w pierwszym kwartale 2024 roku saldo handlu zagranicznego Rosji wzrosło o 13,3% (38,3 mld dolarów), ale import spadł o prawie 10% (62,9 mld dolarów). I to nie tylko z Europy – o 21%, ale z Azji – o 4%, z Afryki – o 4,1%, z Ameryki – o 18,3%. Największy spadek nastąpił w marcu – o 20% w porównaniu do marca 2023 roku.

Głównym powodem, zdaniem analityków, jest ograniczenie podaży maszyn, urządzeń itp. z Chin w związku z groźbą wtórnych sankcji ze strony Zachodu. A ponieważ Chiny są naszym głównym partnerem importowo-eksportowym, nawet niewielka redukcja wpływa na ogólne wskaźniki obrotów handlowych.

„Kiedy następuje ograniczenie importu, potrzeba mniej waluty, aby za to zapłacić” – mówi Georgy Ostapkovich. – A to oznacza, że ​​zapotrzebowanie na obcą walutę też maleje.

2. OPÓŹNIENIA TRANSAKCJI

„Ostatnio zagraniczne banki, nawet zaprzyjaźnione banki chińskie, opóźniają transakcje” – wyjaśnia Georgy Ostapkovich. – To także wpływ sankcji i gróźb wobec naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych i Europy z sankcjami wtórnymi. Zachód mówi, że jeśli będziecie przeprowadzać transakcje z Rosją, nałożymy sankcje na wasze banki. Dlatego nawet kilka wpływowych chińskich banków opóźnia transfer środków o 3-4 tygodnie.

3. WZROST CEN ROPY
W marcu tego roku cena ropy Brent przekroczyła 85 dolarów za baryłkę.

„Wzrost cen ropy zawsze wzmacnia rubla, bo jeśli jakikolwiek towar eksportowy (ropa, węgiel, gaz, pszenica, chemikalia, metale itp.) stanie się droższy, wówczas kraj otrzyma więcej obcej waluty” – kontynuuje ekspert powody. – Wychodzi z kategorii niedoboru: dolar spada, a rubel rośnie. Budżet jest tworzony w rublach, a eksporterzy wymieniają odpowiednią walutę na ruble, budżet poprawia się, a rubel się wzmacnia.

4. REPATRIACJA DOCHODÓW WALUTOWYCH czyli komisarze walutowi


Już w październiku ubiegłego roku władze wystosowały wobec eksporterów żądania obowiązkowej repatriacji walut obcych i sprzedaży dochodów dewizowych.

Było to konieczne, aby ustabilizować kurs walutowy. W istocie repatriacja oznacza obowiązek zwrotu środków pieniężnych w walucie obcej na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Eksporterzy mają obowiązek importować do kraju co najmniej 80% dochodów walutowych i sprzedawać na giełdzie co najmniej 90% tego wolumenu. Wymagania zostały niedawno przedłużone na kolejny rok.

5. WYSOKA STAWKA BAZOWA banku centralnego

Obecnie podstawowa stopa wynosi 16% rocznie, co stanowi dwukrotność oficjalnej rocznej inflacji. Bank Centralny nie planuje jej zmniejszania. Im wyższy kurs, tym silniejsza waluta krajowa.

Dolar utrwali się w okolicach 90 rubli na krótki okres (półtora–dwa miesiące), po czym wróci do 94 rubli” – prognozuje ekspert. – Na razie nie widzę zasadniczych czynników, które w dłuższej perspektywie osłabiłyby dolara. Jednak takie turbulencje – rubel rośnie i spada – nie jest zbyt dobrą tendencją. Ponieważ rubel jest potrzebny w stabilnym stanie. Nie mocny czy słaby rubel, ale stabilny.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: