Top 🔟 Wieści z Rosji 19.05.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Ukraina poprosiła USA o pomoc w atakach na terytorium Rosji

Ukraina zwróciła się do administracji Bidena o pomoc w zidentyfikowaniu celów w Rosji, w które Kijów mógłby uderzyć własną bronią, pisze „The Wall Street Journal” , powołując się na źródła w Białym Domu i Pentagonie. „Poprosili ( USA – TMT) o pomoc w uderzeniu w Rosję. Nie chodziło tylko o systemy uzbrojenia, ale także o dodatkową pomoc w uderzeniu w wojsko rosyjskie” – powiedział szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, generał Charles Brown.

Kijów zwraca się także do Waszyngtonu o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni w ataku na terytorium Rosji. Prośba została złożona w kontekście natarcia wojsk rosyjskich w obwodzie charkowskim, które w ciągu ostatniego półtora roku okazało się dla Moskwy najbardziej udane. Teraz rozpatrywany jest wniosek Kijowa złożony w zeszłym tygodniu.

Jeśli Stany Zjednoczone spełnią żądania Ukrainy, będzie to oznaczać poważne zmiany w polityce amerykańskiej administracji, która stara się ograniczać ryzyko eskalacji militarnej na linii Waszyngton–Moskwa, przy jednoczesnym wspieraniu Kijowa – zauważa publikacja.

Miejsce 9 – Fabryki produkujące najpopularniejszą wódkę w Rosji przestały działać z powodu groźby nacjonalizacji

W Rosji fabryki alkoholu, które produkowały popularną wódkę „Horta” (dawniej „Chortyca”) przestały działać – poinformowały „Wiedomosti” dwa dobrze poinformowane źródła.

Mowa o dwóch fabrykach wódki – „Rosyjska Północ” w Wołogdzie oraz „Rodnik i K” w Mytiszczach pod Moskwą. Do kwietnia 2022 r. należały one do holdingu Global Spirits ukraińskiego biznesmena Jewhena Czerniaka. Później przedsiębiorstwa zostały przeniesione do Grupy Firm Tradycje Sukcesu Aleksandra Bespalowa. Jednak, według źródeł Kommiersanta, transakcja miała charakter formalny, a aktywa pozostały pod kontrolą Czerniaka. Sam ukraiński biznesmen zaprzeczył, jakoby posiadał jakiekolwiek przedsiębiorstwa w Rosji.

Według jednego z rozmówców „Wiedomosti” zaprzestanie produkcji wódki ma bezpośredni związek z postępowaniem karnym wobec Bespalowa, który jest podejrzany o wręczenie łapówki przy zakupie rosyjskich aktywów Global Spirits. Inny rozmówca przypomniał, że grupa „Tradycje sukcesu” „jest w trakcie przekazywania pod tymczasowe kierownictwo Federalnej Agencji Zarządzania Nieruchomościami”.

Jednocześnie jedno ze źródeł wyjaśniło, że Horta jest obecnie „w małych ilościach” produkowanych przez przedsiębiorstwa innej firmy, ale nie ujawnił, jaką.

Dzień wcześniej, 15 maja, Prokuratura Generalna zażądała nacjonalizacji dawnego majątku holdingu Global Spirits w Rosji, uzasadniając to tym, że założyciel firmy jest głównym sponsorem Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU). Dzień wcześniej Leninski Sąd Rejonowy w Kursku aresztował majątek Russkiego Sewera, Rodnika i K., a także siedmiu innych osób prawnych na wniosek prokuratury.

Wcześniej wszczęto sprawę karną przeciwko założycielowi Global Spirits w Rosji za finansowanie terroryzmu. Według śledztwa Czerniak i „inne osoby” przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 500 mln rubli, a także zakupiły towary do działań bojowych za ponad 90 mln rubli.

Miejsce 8 – Sąd uznał transfer pieniędzy IKEA z Rosji za granicę za niemoralny

Transakcję polegającą na przekazywaniu pieniędzy za granicę za towary IKEA pozostające na terenie Federacji Rosyjskiej uznano za „sprzeczną z podstawami prawa i porządku oraz moralności”. Odpowiednią decyzję podjął Sąd Arbitrażowy Obwodu Moskiewskiego na wniosek Federalnej Służby Podatkowej (FTS). Rosyjska struktura szwedzkiego detalisty została zobowiązana do zapłaty Federacji Rosyjskiej 12,9 miliarda rubli.

Po opuszczeniu przez IKEA Federacji Rosyjskiej pozostałe zapasy Torg zostały zakupione w listopadzie 2022 r. przez firmę Yandex Market reprezentowaną przez Market.Trade LLC. Okazało się jednak, że płatność za tę transakcję (12,9 miliarda rubli) w imieniu Torga została dokonana na zagraniczne rachunki irlandzkiej spółki Fami Limited. W styczniu 2024 r. Federalna Służba Podatkowa złożyła pozew kwestionujący transakcję. 25 kwietnia roszczenie zostało spełnione. Szczegóły sporu, uzasadnienie roszczeń i wnioski sądu stały się znane 16 maja, kiedy arbitraż opublikował swoje orzeczenie.

Miejsce 7 – Rząd zmienił terminy dostaw rosyjskich samolotów SSJ, MC-21 i Ił-114

Rząd dokonał zmian w kompleksowym programie rozwoju przemysłu lotniczego do 2030 roku. Prognozowana liczba wyprodukowanych w tym okresie samolotów spadła o ponad 90 sztuk, do 990. Ministerstwo Przemysłu i Handlu odnotowało, że prognozowana liczba wyprodukowanych samolotów linii głównej pozostała na tym samym poziomie.

Jak zmienią się terminy i wolumeny dostaw w latach 2024–2030:

  • W sumie do 2030 roku planuje się wyprodukowanie 990 rosyjskich samolotów (wcześniej planowano 1081 sztuk).
  • Certyfikacja zastępowanego importem krótkodystansowego SSJ-New została przełożona z 2023 na 2025 rok. Pierwsze dostawy przesunięto na 2026 rok. Prognoza liczby wyprodukowanych samolotów pozostała niezmieniona – 142 sztuki.
  • Produkcja pierwszego średniodystansowego MS-21-310 została przesunięta z 2024 na 2025 rok. Prognoza liczby wyprodukowanych samolotów pozostała niezmieniona – 270 sztuk.
  • Dostawy Ił-114, które mają zastąpić przestarzałe An-24 i An-26, zostały przesunięte z 2023 na 2026 rok. Dostawa pierwszych trzech samolotów planowana jest w 2026 r., a następnie 12 samolotów rocznie do 2030 r. Łączna wielkość produkcji wyniesie 51 samolotów (wcześniej planowano produkcję 70 samolotów).
  • Przewidywana produkcja Tu-214 spadła ze 115 samolotów do 114. W 2024 r. zamiast siedmiu dostarczony zostanie jeden, w 2025 r. cztery zamiast dziesięciu.
  • Certyfikacja samolotu pasażerskiego Ładoga została przesunięta z 2024 na 2027 rok. Termin pierwszych dostaw przesunięto z 2025 na 2028 r., wolumen spadł ze 140 do 105.
  • Wielkość produkcji dziewięciomiejscowych Bajkałów zmniejszono ze 154 do 139. Pierwszą produkcję przesunięto z 2024 r. na 2025 r.
  • Przewidywana produkcja śmigłowców wzrosła o jedną sztukę, do 765. Plany produkcji śmigłowców Ansat zmniejszono z 201 do 187, a plany dotyczące Mi-8 zwiększono z 276 do 303.

Miejsce 6 – Rosyjski sąd zakazał słowackiej ZSE pozwania Gazprom Export za granicą

Sąd Arbitrażowy w Petersburgu i Obwodzie Leningradzkim uwzględnił powództwo rosyjskiej spółki Gazprom Export przeciwko słowackiej ZSE Energia o zakaz kontynuowania postępowania w arbitrażu zagranicznym . W przypadku naruszenia zakazu, jak podaje korespondent TASS, sąd postanowił odzyskać od ZSE Energia 9,3 mln euro i 206 tys. rubli. wydatki prawne. Decyzja sądu nie została jeszcze opublikowana.

Rosyjskie sądy wydały już kilka nakazów zabraniających zagranicznym kontrahentom prowadzenia postępowań przed zagranicznymi sądami i instytucjami arbitrażowymi – w szczególności 8 maja Sąd Arbitrażowy w Petersburgu uwzględnił powództwo spółki o zakazanie holenderskiemu Balgzandowi Bactonowi Line (BBL) Company VOF od kontynuowania postępowania w Holenderskim Instytucie Arbitrażowym (275,4 mln euro).

Miejsce 5 – PKB Rosji w pierwszym kwartale wzrósł o 5,5% według  wstępnych szacunków Rosstatu

PKB Rosji w pierwszym kwartale wzrósł o prawie 5,5% w ujęciu rocznym, tak wynika ze wstępnych szacunków Rosstatu.  Bank Centralny liczy jednak nieco mniejszy wzrost gospodarczy – plus 4,6%. Rosstat wśród przyczyn wzrostu wymienił pozytywne zmiany w sferze handlu hurtowego i detalicznego, ruchu pasażerskiego, przemysłu wytwórczego, budownictwa, zaopatrzenia w energię elektryczną i paliwa.

Główny ekonomista firmy doradczej PF Capital, Evgeniy Nadorshin, spodziewa się gwałtownego spowolnienia wzrostu gospodarczego: „Nie ma absolutnie nic zaskakującego w dość wysokich danych za pierwszy kwartał.

Powód jest dość prosty: faktem jest, że pierwszy kwartał 2023 roku charakteryzował się ujemnymi dynamikami wzrostu. W rezultacie okazuje się, że nie jest tak trudno rosnąć na poziomie PKB, który spadł w ostatnim pierwszym kwartale.

Gdy tylko będziemy mówić o porównaniu z wynikami co najmniej drugiego kwartału ubiegłego roku, przypomnę, że po rewizji Rosstatu jest wzrost o 5,5%, te 5,4% w porównaniu z ubiegłorocznym minusem nie będzie już nawet wyglądało na imponujące . Nie możemy też zapominać, że jest to rok przestępny. Luty ma 29 dni, to bardzo dużo, a w skali lutego duży wpływ na liczby miały dane. Druga kwestia dotyczy konsumpcji; głównym motorem wzrostu rosyjskiej gospodarki zarówno w zeszłym roku, jak iw tym roku jest konsumpcja. Jeśli spojrzymy na dynamikę popytu, również nie zobaczymy nic przyjemnego.

Na razie mam wrażenie, że drogę do dalszego zwiększania konsumpcji poprzez akcję kredytową utrudniają bardzo wysokie stopy procentowe, a być może nawet perspektywy ich wzrostu. A także ograniczenie programów preferencyjnych, już zrealizowanych i obiecanych. W moim rozumieniu oficjalna prognoza Ministerstwa Rozwoju po rewizji stopy wzrostu PKB w 2024 r. na poziomie 2,8% jest całkowicie nierealistyczna.”

Miejsce 4 -Problemy w rozliczeniach z Chinami nadal  nierozwiązane. Brak konkretów chińskiej wizyty

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest świadomy problemów z płatnościami w chińskich bankach. Jego zdaniem zrozumiałe jest stanowisko banków, które przy dokonywaniu płatności w transakcjach handlu zagranicznego z Rosją zmuszone są liczyć się z ryzykiem wtórnych sankcji. Władimir Putin uważa jednak, że rozwiązanie tych problemów, w tym „na szczeblu państwowym”, jest możliwe w przyszłości.

Władimir Putin dodał, że władze USA swoimi nieprzyjaznymi działaniami wobec Rosji w sprawie ograniczenia płatności same podważają zaufanie do dolara i jego roli jako światowej waluty rezerwowej.

Chińskie firmy zmuszone są korzystać z banków wiejskich w celu dokonywania płatności na rzecz Federacji Rosyjskiej ze względu na groźbę sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Od marca chińskie banki wzmocniły kontrolę nad transakcjami z Rosją, a nawet przestały z nimi współpracować, aby uniknąć sankcji. Istnienie poważnych problemów w stosunkach handlowych Rosji z Chinami potwierdził zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji Maksym Oreszkin.

Miejsce 3 – Mamy kolejny dumny rekord.

W Federacji Rosyjskiej sprzedaż koniaku wzrosła o 7,3% od stycznia do kwietnia 2024 roku. według dane Ros alkogol tabak kontrol.

Należy zauważyć, że w tym okresie w Rosji sprzedano 2,622 mln decylitrów koniaku i 22,689 mln wódki.

Gwałtownie wzrosła ilość sprzedanego wina gronowego – do 11,025 mln decylitrów (+27,8%),

wina musującego – do 4,498 mln (+36,5%)

oraz wina likierowego – do 553,7 tys. decylitrów (+67,2%).

Całkowita sprzedaż napojów alkoholowych wyniosła 62,925 mln decylitrów, co oznacza wzrost o 20,1%.

Wzrosła także sprzedaż produktów o niskiej zawartości alkoholu – do 8,095 mln decylitrów (+38,4%).

Miejsce 2 – Obrót towarowy w portach rosyjskich spada. Najgorsza sytuacja na czarnym złocie i dieslu

Przyspiesza tempo spadku obrotów towarowych w portach rosyjskich. Bazując na wynikach styczeń-kwiecień, przeładunek rok do roku spadł o 4,3% w porównaniu do spadku o 3,3% w pierwszym kwartale. Główne straty wystąpiły w węglu i produktach naftowych, których eksport zmniejszył się w związku z embargiem i  remontami w rafineriach. Jedyny wzrost wykazały nawozy, na które popyt stymulują niskie ceny.

Najbardziej zauważalny spadek tonażu dotyczył przeładunku węgla kamiennego – o 15%, tj. o 10,5 mln ton, do 59,5 mln ton.

Największe straty miały miejsce w porcie Taman, gdzie w wyniku sporów cenowych pomiędzy górnikami a OTEKO  przeładunek zmniejszył się o 5,7 mln ton. Kolejne 1,2 mln ton węgla jest niedoładowane w basenie Dalekiego Wschodu, 2,6 mln ton w basenie Bałtyku, główne straty wystąpiły w terminalach Wanino i Ust-Ługa. Według Kplera, eksport węgla drogą morską z Federacji Rosyjskiej w okresie styczeń-marzec spadł o 21% rok do roku, 

Przeładunek produktów naftowych spadł o 18,5% rok do roku, do 37,8 mln ton. Główne straty wystąpiły w Basenie Bałtyku, gdzie przeładunek zmniejszył się odpowiednio o 5,7 mln.

Victor Katona z Kplera spadek przeładunków i eksportu produktów naftowych tłumaczy ograniczeniem przerobu ropy w związku z remontami rafinerii, w tym nieplanowanymi w związku z atakami dronów, a także wprowadzonym od marca zakazem eksportu benzyny. Według jego szacunków, w porównaniu do zwykłego wiosennego cyklu rafineryjnego, moce rafinerii były niewykorzystane o około 400 tys. baryłek dziennie.

Miejsce 1 – Ataki na infrastrukturę trwają. Zmiana strategi atakujących

Dzisiaj rafineria ropy naftowej w Słowiańsku w Kubaniu ponownie została zaatakowana przez nieprzyjazne drony i  zawiesiła działalnoś,ć powiedział Eduard Trudniew, dyrektor ds. zintegrowanego bezpieczeństwa grupy spółek Słowiańsk . Zauważył, że atakujące drony przewoziły ładunki zawierające elementy niszczycielskie w postaci stalowych kulek.

„.Zakład jest obecnie zamknięty. Rozważamy szkody, organy ścigania działają” – powiedział . Według szefa obwodu słowiańskiego Romana Sinyagowskiego na terenie rafinerii ropy naftowej spadło aż sześć bezzałogowych statków powietrznych. Według niego, według wstępnych informacji, nie było ofiar.

„Odnotowano także jedną eksplozję na terenie starego cmentarza, jedną eksplozję na farmie Trudobelikovsky” – napisał Sinyagovsky na swoim kanale Telegram . Zaznaczył, że na miejscu katastrofy BSP pracują specjalne służby. Wcześniej dowództwo operacyjne obwodu krasnodarskiego poinformowało , że w obwodach słowiańskim i kuszczewskim stłumiono co najmniej dziesięć ukraińskich dronów, z których jeden spadł na terenie rafinerii ropy naftowej w Słowiańsku nad Kubaniem.

Rownież dzisiaj pięć wagonów pociągu towarowego opuściło tory w obwodzie bieriezowskim na terytorium Krasnojarska. O sprawie poinformowała na swoim kanale Telegram zachodniosyberyjska prokuratura ds. transportu .

Według departamentu do zdarzenia doszło około godziny 13:00 czasu lokalnego (09:00 czasu moskiewskiego) pomiędzy stacjami Krasnojarsk-Wostocznyny i Sorokino.

To drugi przypadek wykolejenia się 14 maja na kolei w obwodzie wołgogradzkim na stacji Kotluban doszło do wykolejenia wagonów towarowych . Jako oficjalny powód podano „ingerencję osób z zewnątrz”. Według wstępnych informacji nikt nie odniósł obrażeń. Po upadku wagonów wybuchł pożar zbiornika z paliwem.

 

Rankiem 17 maja dwa ukraińskie drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej Rosniefti w Tuapse, która jest jedną z dziesięciu największych w kraju i jedyną tego typu fabryką na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

„W wyniku upadku aparatu na terenie rafinerii wybuchł pożar, a służby specjalne rozpoczęły jego gaszenie. Według wstępnych informacji nie ma ofiar” – poinformowało dowództwo operacyjne obwodu krasnodarskiego.

Doszło do tylko dwóch eksplozji: pierwsza miała miejsce około godziny 5:20. Drugi pojawił się jakiś czas później. Zaraz po tym lokalni mieszkańcy zauważyli dym na terenie rafinerii ropy naftowej.

W tygodniu  port w Noworosyjsku i Sewastopolu również płonął. W wyniku pożaru bez prądu zostało pozbawionych prądu tysięce odbiorców . Lokalni publicyści piszą, że w nocy słychać było odgłosy dronów. Spłoneły równie zbiorniki z paliwami.

Do dużego ataku doszło również na rosyjskich lotniskach.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: