Codzienny ekonomiczny przegląd 16.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Zysk netto sektora bankowego na koniec pierwszego kwartału utrzymał się na poziomie ubiegłorocznym, symboliczny wzrost o 2%, do 899 mld rubli, jednak wiele dużych banków pogorszyło swoje wyniki finansowe, co przedstawia się następująco z ich kwartalnych raportów. Spośród 50 największych największych banków około 20 wykazało spadek zysków, w niektórych przypadkach spadł on kilkukrotnie.
  • Siergiej Szojgu powiedział, że operacja specjalna pozostaje jego głównym zadaniem jako Sekretarza Rady Bezpieczeństwa.
  • Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów negocjacji między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Pekinie, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
  •  Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło na liście osób poszukiwanych obecnych i byłych urzędników z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. W sumie w wyszukiwarce departamentu pojawiły się karty z nazwiskami dziewięciu polityków, w tym byłego szefa estońskiego MSW Elmara Vahera i byłego ministra spraw zagranicznych Urmasa Reinsalu.
  • Ministerstwo Obrony poinformowało o zniszczeniu pięciu rakiet ATACMS nad Krymem. Obwody briański i tulski zostały zaatakowane przez drony. Miasto Szebekino w obwodzie biełgorodskim zostało ostrzelane z systemu rakiet wielokrotnego startu. Dwie osoby zostały ranne. eszłej nocy nad rosyjskimi regionami zestrzelono dwa pociski z MLRS „Wilkha” i „Toczka-U” oraz 11 UAV.
  • Estoński parlament przyjął ustawę zezwalającą na transfer rosyjskiego majątku na Ukrainę. 
  • Jednym z najważniejszych obszarów pracy Aleksieja Diumina będzie pomoc rządowi i Rostecowi w zaopatrzeniu rosyjskich sił zbrojnych w broń powiedział Putin.
  • Według brytyjskiego sekretarza obrony Leo Docherty’ego koalicja dronów pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Łotwy dostarczy Ukrainie pierwsze UAV „już wkrótce”.
  • Putin: w 2024 r. łączne wydatki na obronność i bezpieczeństwo wyniosą 8,7% PKB, a prawdopodobnie więcej. W 2021 r. wydatki Federacji Rosyjskiej na ten cel wyniosły 2,9 proc. PKB
  1. Zamach na premiera Słowacji Fico

Na Słowacji doszło do zamachu na premiera Roberta Fico . Po posiedzeniu rządu w mieście Gandlova Fico wyszedł na ulicę, podszedł do zgromadzonych obywateli i wtedy rozległy się cztery strzały.

Ochrona nie była w stanie uchronić Fico przed kulami, jednak napastnik został obezwładniony na miejscu .

Ustalono tożsamość przestępcy, który zastrzelił Fico.

Okazało się, że jest to 71-letni Juraj Cintula. Mieszka w Levicach, jest pisarzem i poetą. Na portalach społecznościowych zatrzymany ostro wypowiadał się na temat działalności słowackiego premiera i był zwolennikiem opozycyjnych partii. Jednakże jak wielu komentatorów zauważa w przeszłości związany z prorosyjską formacją paramilitarną Slovenskí Branci. Nie do końca jasne są motywy działania sprawcy.

Premier trafił w trybie pilnym do szpitala, kilka godzin spędził na sali operacyjnej z powodu krwotoku w jamie brzusznej.  Jedna kula trafiła Fico w brzuch, a druga przeszła przez brzuch i dotarła do kości udowej. Trzecia kula trafiła polityka w ramię.

Przez kilka godzin lekarzom nie udało się zatamować krwawienia, które u premiera Słowacji pojawiło się w wyniku rany postrzałowej. Operacja była długotrwała ze względu na uszkodzenie kilku narządów.Wieczorem operacja zakończyła się sukcesem, jego stan był stabilny.

Obecnie lekarze po operacji wprowadzili go w śpiączkę farmakologiczną, w którym pozostanie przez 24 godziny, tak podaje kanał telewizyjny TA3. Jego główne tętnice są nienaruszone, ale stracił dużo krwi i jego stan nadal jest ciężki . Operacja, którą przeszedł premier, trwała 3 godziny i 40 minut.

TA3 donosi, że Fico miał już problemy zdrowotne spowodowane chorobami serca. Może to skomplikować jego powrót do zdrowia.

Rosyjskie media nie poświecają aż tak dużej uwagi wydarzeniu w obliczu wizyty reżimu w Chinach. Podkreślają bardzo dobrą znajomość przez słowackiego premiera języka rosyjskiego oraz negatywny stosunek do pomocy Ukrainie a także jego dążenia do pokoju w rejonie konfliktu.

2. Prace nad ustawą o prawie policji do blokowania kont Rosjanom

Szef MSW Władimir Kołokolcew zwrócił się do Rady Federacji o przyznanie policji prawa do blokowania kont na czas wstępnego śledztwa bez decyzji sądu.

„Uważamy, że konieczne jest upoważnienie organów dochodzenia wstępnego do wstrzymywania transakcji pieniężnych oraz uzyskiwania informacji od banków i operatorów komórkowych bez decyzji sądu w sprawach, podkreślam, które nie wymagają zwłoki” – stwierdził minister.

Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko poprosiła o wydanie instrukcji odpowiednim komisjom, a także o zaangażowanie zarówno Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego w szybką prace nad zmianą ram legislacyjnych.

W połowie kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która zobowiąże banki do ujawniania policji żądanych informacji o przelewach bez rozprawy w ciągu trzech dni, a w przypadku otrzymania wniosku drogą elektroniczną – w ciągu 24 godzin.

Jednocześnie śledczy i przesłuchujący, zgodnie z planem MSW, powinni otrzymać uprawnienia do blokowania na 10 dni wszelkich operacji przekazów pieniężnych.

Zgodnie z projektem ustawy funkcjonariusze będą mogli to zrobić, „jeśli zaistnieją podstawy do przypuszczeń, że rachunki bankowe (depozyty), środki elektroniczne, zaliczki na usługi telekomunikacyjne zostały wykorzystane w działalności przestępczej”.

Z projektu wynika, że ​​do zablokowania konta danej osoby śledczy będzie potrzebować „zgody szefa organu śledczego”, a śledczego – „zgody prokuratora”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych proponuje umożliwienie śledczym i przesłuchującym w ramach sprawy karnej uzyskiwania danych o rozmowach telefonicznych obywateli bez decyzji sądu.

„Jednocześnie termin na przekazanie tej informacji nie może przekroczyć 10 dni poprzedzających dzień wydania decyzji” – zauważa projekt ustawy.

Zdaniem prawnika Jewgienija Smirnowa propozycje Kołokolcewa mogą być sprzeczne z konstytucją.

„W rzeczywistości sugerują, aby śledczy, choć w ograniczonej liczbie przypadków, zajął majątek na 10 dni, a następnie zwrócił się do sądu z wnioskiem o nałożenie dłuższego zajęcia. Posiadanie majątku jest prawem konstytucyjnym (które może zostać ograniczone jedynie decyzją sądu)” – powiedział Agencji Smirnow.

Dodał, że w przypadku przyjęcia poprawek decyzja o blokowaniu będzie dotyczyć każdego konta, które śledczy uzna za powiązane ze sprawą.

3. Putin i Rosja jedzie do Chin. Wizyta handlowo wojskowa rosyjskiego reżimu. Ogromna mobilizacja rosyjskich władz.

Władimir Putin spędzi 16 i 17 maja w Chinach. Zaplanował tam, jak powiedział doradca prezydenta Jurij Uszakow, „program przesycony”. Pierwszego dnia prezydent przebywa w Pekinie, drugiego – w Harbinie.

To pierwsza zagraniczna wizyta rosyjskiego przywódcy od czasu inauguracji.

Oficjalnie głównymi tematami wizyty są handel i ekonomia. Przynajmniej ministrowie będą o tym rozmawiać podczas otwartego, przedłużonego spotkania. Ale za zamkniętymi drzwiami – i to jest najważniejsze – politycy będą rozmawiać o bezpieczeństwie obu krajów i współpracy wojskowej.

Na 16 maja Władimir Władimirowicz ma odbyć aż trzy spotkania z przewodniczącym Xi. Pierwsza odbędzie się w wąskim formacie – wraz z prezydentem będzie obecnych około 12 osób, w tym dyrektor Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew i szef Roskosmosu Jurij Borysow.

Na powiększonym spotkaniu będą przemawiać nasi główni wicepremierowie ds. przemysłu i energetyki: Manturow, Nowa Wśród uczestników będzie szef Banku Centralnego Nabiullina, szef kolei rosyjskich Biełozerow i główni rosyjscy biznesmeni.

Główna rozmowa Putina z Xi zaplanowana jest na wieczór 16 maja. Będzie spacer i herbata.

Razem z Władimirem Władimirowiczem będą tylko cztery osoby. Ławrow i Uszakow,Biełousow i Szojgu.

Dzisiaj rano zakończyły pierwsze spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Trwały około 2,5 godziny i odbywały się najpierw w formacie wąskim, następnie w formacie rozszerzonym. Po ich zakończeniu głowy państw podpisały wspólne oświadczenie w sprawie pogłębienia relacji wszechstronnego partnerstwa i strategicznego współdziałania.

Więcej o wizycie oczywiście w CEP Chiny z Łukaszem Kobierskim już w niedzielę.

4. Putin powiedział, że wojna toczy się „zgodnie z planem”. Aż strach się bać kto ten plan układał.

Wojna Rosji z Ukrainą, trwająca obecnie trzeci rok, postępuje „pomyślnie” i zgodnie z planem. Choć miała być trzydniowa.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił to w środę podczas spotkania z dowódcami okręgów wojskowych, podczas którego przedstawił generałom nowego ministra obrony Andrieja Biełousowa.

Powtórzę…przedstawiając nowego ministra obrony, bo poprzedniego musiał odsunąć i właśnie robi łapankę na podwładnych Szojgu. Rozszerzona rzeczywistość na pełnej.

„Prace przebiegają według planu zatwierdzonego i przygotowanego przez dowództwo grupy, Sztab Generalny i wszystkie przydzielone zadania są realizowane” – powiedział Putin.

W ubiegłym roku „wszystkie kontrataki wroga zostały odparte”, a w tym roku wojska rosyjskie „z każdym dniem stale poprawiają swoją pozycję we wszystkich kierunkach” – kontynuował prezydent.

Podziękował odwołanemu byłemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu za „budowanie” sił zbrojnych i ich nowy „wygląd”, a nominację Biełousowa uzasadnił rosnącymi kosztami obronności i koniecznością „ostrożnego” zarządzania budżetem wojskowym, co było rekordem od czasów sowieckich.

„Jeśli chodzi o Sztab Generalny i całą strukturę zapewniającą pracę bojową, nie ma żadnych zmian i nie są one planowane” – podkreślił Putin. Dodał, że „blok bojowy” wyższych generałów planujący działania armii działa „rytmicznie i skutecznie”.

Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, według stanu na kwiecień 2024 r. rosyjskie siły zbrojne straciły na Ukrainie 450 tys. osób zabitych i rannych. Liczba ta nie obejmuje strat poniesionych przez bojowników prywatnych firm, takich jak Wagner, które zwerbowały dziesiątki tysięcy więźniów w więzieniach i koloniach, a następnie wtrącono ich do „mięsnych ataków”.

Tu przypomnienie, bo uważam że za mało się o tym mówi, to też w większości byli Rosjanie.

Według szacunków brytyjskich armia rosyjska straciła także co najmniej 10 tys. sztuk sprzętu. Wśród nich jest prawie 3 tysiące czołgów, 109 samolotów, 136 helikopterów, 346 dronów, 23 okręty wojenne różnych typów i 1,5 tysiąca systemów artyleryjskich. Wszystko zgodnie z planem.

5. W Rosji gwałtowny wzrost przemocy seksualnej wobec dzieci odnotowano po powrocie przestępców z frontu

W Rosji obserwuje się gwałtowny wzrost wykorzystywania seksualnego dzieci w związku z powrotem przestępców zwolnionych za udział w wojnie z Ukrainą, pisze kanał „Możemy wyjaśnić”, który przeanalizował statystyki departamentu sądowego Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej.

Wzrost liczby przestępstw przeciwko nietykalności seksualnej nieletnich rozpoczął się w 2022 r. – po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Tym samym liczba „aktów przemocy o charakterze seksualnym” w porównaniu z przedwojennym 2021 r. wzrosła o 483% (prawie sześciokrotnie).

Z reguły dzieci stawały się ofiarami ułaskawionych przez Putina byłych najemników PKW Wagnera. Większość z tych spraw jest utajniona, ale w dwóch przypadkach trafiły już do sądu.

W lutym tego roku sąd skazał na 17 lat więzienia byłego wagnerowca Siergieja Szachmatowa, który wiosną 2023 roku zgwałcił dwie dziewczynki w wieku 10 i 12 lat. Przed zaatakowaniem dzieci weteran wojenny spotkał się z nimi w pobliżu szkoły i grożąc im pistoletem z granatem, zmusił je, by poszły z nim za garaże, gdzie dopuścił się aktów przemocy.

We wrześniu ubiegłego roku żołnierz kontraktowy, którego nazwiska nie podano, został skazany na 15 lat więzienia za pobicie i próbę gwałtu na swojej 10-letniej pasierbicy w marcu 2023 roku. Jak później powiedziała żona mężczyzny, po powrocie z Ukrainy zaczął dużo pić i stał się agresywny.

Anna Rivina, szefowa centrum Nasiliu.net, uważa, że wzrost brutalnych przestępstw na tyłach jest konsekwencją propagandy wojennej, ponieważ normalizuje ona „kulturę przemocy”. Sytuację może pogorszyć zaprzeczanie problemowi PTSD, mówi psycholog społeczny Aleksiej Roszczin: „Jeśli Zachar Prilepin, który sam przeżył Donbas, twierdzi, że trauma psychiczna nie istnieje i została wymyślona przez Radę Żon i Matek, to co można wziąć od zwykłych ludzi”.

„Jeśli chodzi o przestępstwa seksualne: jeśli ktoś zrobi w czasie wojny coś, co uważa za dopuszczalne, może przenieść to do spokojnego życia. Dlatego pytanie brzmi, jaka jest norma w rosyjskiej armii” – powiedział w rozmowie praktykujący psychiatra sądowy, który ze względów bezpieczeństwa nie chciał ujawnić swojego nazwiska.

Powiedział również, że utrata samokontroli przez weteranów wojennych może być konsekwencją zespołu stresu pourazowego i urazów głowy. „Może też dojść do przekroczenia bariery kulturowej, którą normalny człowiek ma w życiu codziennym, a znika na wojnie” – wyjaśnił psychiatra.

Nie da się ustalić dokładnej liczby dzieci, które zostały zgwałcone przez nowych „weteranów”, ponieważ sprawy te rzadko trafiają do sądów, a jeszcze rzadziej do prasy. Można jednak śmiało powiedzieć, że ofiar jest znacznie więcej, niż wiedzą media, zauważa „Możemy wyjaśnić”.

6. Nabiullina drży o odpływ kapitału. Inwestorzy okradani przez państwo.

Redystrybucja majątku i nacjonalizacja majątku, gdy siły bezpieczeństwa przejmą wszystko w zasięgu wzroku, będą miały poważne konsekwencje dla gospodarki – obawia się Bank Centralny.

Przede wszystkim odpływ kapitału i reorientacja inwestorów rosyjskich na rynki zagraniczne. To zagrozi wyznaczonemu przez Władimira Putina celowi podwojenia kapitalizacji rosyjskiej giełdy do 66% PKB do 2030 roku.

Bank Centralny jest najbardziej zaniepokojony historią fabryki magnezu w Solikamsku.

W marcu Sąd Arbitrażowy Terytorium Permu na wniosek prokuratora okręgowego zażądał na rzecz państwa nie tylko pakietu kontrolnego od głównych właścicieli, ale także 10,5% należących do ponad dwóch tysięcy akcjonariuszy mniejszościowych, którzy je kupili na giełdzie.

„Jesteśmy poważnie zaniepokojeni tą sytuacją” – powiedziała prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina.

Ochrona praw inwestorów i nabywców akcji w dobrej wierze w drodze zorganizowanego obrotu jest kamieniem węgielnym zaufania inwestorów. A bez rzetelnej ochrony praw inwestorów i akcjonariuszy oczywiście nie można mówić o podwojeniu kapitalizacji rynkowej.”

Tu chciałbym przetłumczyć te wygładzone komunikaty. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni to nic innego jak komunikat od Nabiuliny : „Co wy odpierdalacie? Czy wyście poszaleli?”

Co więcej, jej zdaniem mogłoby to podważyć zaufanie do obrotu giełdowego i spowodować odpływ kapitału:

„Wtedy nasi obywatele po prostu ustrukturyzują wszystkie te transakcje w obcych jurysdykcjach, na zagranicznych platformach”. – tu też można to tłumaczyć. Pieniądze wyjadą jak tak będziecie robić.

To zagrożenie od dawna niepokoi Bank Centralny. Pod koniec 2022 roku przestrzegł , że w dłuższej perspektywie widzi ryzyko „znacznego odpływu prywatnych inwestycji w zagraniczną infrastrukturę finansową”.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz