Codzienny ekonomiczny przegląd 17.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  1. Zmasowany atak ukraińskich dronów na infrastrukturę krytyczną Rosji

Wczesnym rankiem doszło do ataku przy użyciu dwóch bezzałogowych statków powietrznych na rafinerie w Tuapse. Poinformowało o tym dowództwo operacyjne obwodu krasnodarskiego.

W wyniku upadku z dronów na terenie rafinerii wybuchł duży pożar.

Na chwilę obecną zlokalizowano pożar. Według wstępnych danych w wyniku zdarzenia nie było ofiar śmiertelnych.

Przypomnijmy to już drugi skuteczny atak na tą rafinerię w tym roku. Rafineria przerabiała 12 mln ton ropy.

Również burmistrz Noworosyjska Andriej Krawczenko poinformował , że tej nocy doszło do masowego bezzałogowego ataku powietrznego na miasto i wezwał mieszkańców do pozostania w domach.

Wcześniej mieszkańcy Noworosyjska w obwodzie krasnodarskim zgłaszali odgłosy silnych eksplozji i strzałów karabinowych nad miastem. Około godziny 3 w nocy na terenie lokalnego portu rozległy się potężne huki i odgłosy przypominające strzały z karabinu maszynowego. Po ataku mieszkańcy doliczyli się 26 dużych eksplozji. Port jak i część miasta zostałą pozbawiona prądu.

Również gubernator miasta Michaił Razwożajew powiedział , że rosyjska flota odpiera atak morskich i powietrznych dronów Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU), który przedostał się do wód Sewastopola.

Według Rosjan zestrzelili w sumie 102 ukraińskie drony w tym 6 wodnych.

Z obecnego materiału wideo bez wątpliwości można potwierdzić że rafineria brała czynny udział w eliminacji dronów.

2. Chiny przestały być zainteresowane nowoczesną rosyjską bronią

Chiny, drugi co do wielkości nabywca rosyjskiej broni na świecie, straciły zainteresowanie nowoczesnym rozwojem militarnym Rosji.

Do takiej sytuacji doprowadziły osiągnięcia technologiczne Chin. Obecnie Pekin jest zainteresowany głównie niektórymi technologiami rosyjskiego samolotu, które są stosowane w myśliwcach najnowszej generacji.

Chiny nadal importują silniki modeli radzieckich, ponieważ własna produkcja takiego sprzętu nie jest jeszcze w stanie zaspokoić potrzeb.

„Ale to już ostatnie kontrakty i za kilka lat zainteresowanie Chin również tutaj spadnie”

Sytuacja zmieniła się o 180 stopni – obecnie rosyjska armia jest bardziej zainteresowana zaawansowanymi chińskimi systemami uzbrojenia i technologiami wojskowymi.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w 2023 roku udział Chin w rosyjskim eksporcie broni wyniósł 21%.

Kraj ten był drugim po Indiach rynkiem zbytu rosyjskiej broni. Jednocześnie Indie, na które przypadało 34% eksportu, również ograniczają współpracę z Rosją i nie zamierzają już zawierać kontraktów na nowe dostawy rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Ogólnie rzecz biorąc, na tle wojny na Ukrainie eksport broni z Rosji spadł o ponad połowę.


W nowej rzeczywistości, gdy rosyjska broń traci przewagę technologiczną, zmienia się rola Rosji wobec Chin. W przypadku wojny o Tajwan Pekin spodziewa się, że Rosja stanie się przede wszystkim dostawcą energii i produktów spożywczych, gdyż Stany Zjednoczone mogłyby zorganizować blokadę morską Chin – mówi Andrea Kendall-Taylor, przedstawicielka Centrum Nowego Bezpieczeństwo amerykańskie.

Według niej Rosja raczej nie będzie walczyć u boku Chin w sprawie Tajwanu, ale zajmie stanowisko podobne do Pekinu w sprawie Ukrainy i zaoferuje wsparcie polityczne oraz zasoby gospodarcze i wojskowe.

3. Rosyjskie media o wizycie Putina w Chinach

Tajne i jawne sygnały złożone na spotkaniu w Pekinie przez Władimira Putina i Xi Jinpinga analizował dla „Komsomolskiej Prawdy” dyrektor Instytutu Badań Politycznych Siergiej Markow.

Pierwszy sygnał ogromny skład rosyjskiej delegacji. Tak naprawdę to nie tylko wizyta Putina, to spotkanie rządu rosyjskiego i najważniejszych osób z biznesu ze stroną chińską.

Drugi sygnał według Markowa to próba rozwiązania najważniejszego problemu problem – jak ukryć cały ogromny handel między Rosją a Chinami przed Amerykanami i ich satelitami. To nie jest łatwe. Aż 80% zawieszonych płatności, wynika właśnie z ogromnego wpływu Ameryki, która blokuje te pieniądze.

Ale musimy to ukryć i opracować tajny system.

Ponieważ trzeba to ukryć, nie będzie tu żadnych sygnałów; wszystko musi odbywać się w tajemnicy. Teraz nie będziemy już nic wiedzieć. Ale za tydzień szefowie działów, dyrektorzy naszych fabryk, wszyscy dowiemy się o tych decyzjach kanałami otwartymi. Ale teraz musi być bardzo tajne. Im bardziej tym lepiej.

Trzeci sygnał to plan pokojowy dla Ukrainy.

Istota chińskiego planu jest w zasadzie prosta.

Popiera ją większość krajów globalnego Południa. Musimy po prostu zaprzestać walk, a następnie rozpocząć negocjacje.

A my jesteśmy za tym chińskim planem, ponieważ chcemy pogrzebać zachodnie plany „kapitulacji Rosji”.

Ale jest jeden szczegół. Putin wyraźnie powiedział: chcemy pokoju, ale nie chcemy, żeby zamiast pokoju był roczny rozejm i w tym czasie ukraińska armia zostanie napompowana bronią. Mogą też dać im broń nuklearną, to wszystko, mogą nam zrobić.

A to oznacza, że ​​musi nastąpić demilitaryzacja Ukrainy, jej denazyfikacja i położenie kresu naciskom na Rosjan.

Sygnał czwarty to budowa światowego równoległego systemu.

Według gazety cały świat jest zszokowany w jaki sposób Putin jest witany w Chinach.

Są po prostu zszokowani ze skali.

Jeśli zbudujemy taki system, to po pewnym czasie zaczniemy go otwierać. A inne kraje dołączą do tego. I powstanie drugi – równoległy do ​​amerykańsko-europejskiego – system globalny rosyjsko chiński.

Sygnał piąty to sprawiedliwość po rosyjsku.

Propagandzista uważa, że trzeba się do siebie zbliżyć nie tylko w ekonomii, ale także w społeczeństwach, w filozofii. Razem budować nowy, bardziej sprawiedliwy świat.

Główną zasadą chińskiej polityki zagranicznej jest harmonia. Główną zasadą naszej polityki zagranicznej jest sprawiedliwość. Musimy je połączyć.

Putin początkowo nie był szczególnie skłonny do Azji. Nie było mu łatwo zrozumieć chińską kulturę – wiem, że mówił mi to osobiście. Ale teraz Xi mu pomógł; wydaje mi się, że Putin już całkiem dobrze rozumie chińską kulturę i filozofię.

Sygnał szósty to przyjaźń przywódców. Propagandzista :

Myślę, że Putin wie, co Xi zrobi w jakiejś sytuacji i Xi wie, co zrobi Putin. Są już bliskimi przyjaciółmi.

4. Putin dał Chinom zielone światło na przejęcie rosyjskiej gospodarki.

Rosja jest zainteresowana ekspansją Chin na rosyjskim rynku samochodowym, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

„Z zadowoleniem przyjmujemy aktywne rozszerzanie obecności chińskich producentów samochodów oraz sprzętu AGD na rynku rosyjskim” – powiedział Putin po rosyjsko-chińskich rozmowach w Pekinie.

Według niego chiński przemysł samochodowy zwiększa swój udział w Rosji dzięki uczciwej konkurencji. „Chińscy przyjaciele osiągają wyraźne, zupełnie oczywiste sukcesy i przewagi w rywalizacji, w uczciwej rywalizacji. Cieszymy się ze współpracy i będziemy ją dalej rozwijać” – powiedział Putin.

Po odejściu światowych producentów samochodów z Rosji w związku z wojną na Ukrainie na rosyjskim rynku motoryzacyjnym pozostało zaledwie 14 marek , w tym jedenaście chińskich. W pierwszym roku wojny udział „chińczyków” w rynku samochodowym wzrósł z 9,6% do 31,1%. A kolejne miesiące to zapowiedzi znacznej ekspansji.

W zeszłym roku na chińskie marki przypadała około połowa sprzedaży nowych samochodów w Rosji. Około jedną trzecią rynku zajmował największy rosyjski producent samochodów AvtoVAZ, pozostałą część zajmowały inne krajowe marki i produkty firm, które opuściły kraj. Jednocześnie w grudniu udział „Chińczyków” w ogólnej liczbie sprzedaży przekroczył 60%, a udział AvtoVAZ spadł do 28,5%, obliczył Avtostat.

W 2023 roku Chiny dostarczyły do ​​Rosji około 800 tysięcy samochodów – pięć razy więcej niż w 2022 roku. A w tym roku producenci z Państwa Środka zamierzają sprzedać na rynku rosyjskim prawie 1,2 mln samochodów. Plany AvtoVAZ są znacznie skromniejsze – 500 tysięcy samochodów.

Po skutecznym przejęciu rynku rosyjskiego w pierwszych miesiącach 2024 roku chińscy producenci samochodów podnieśli ceny swoich produktów o prawie 10%. Średni koszt nowego chińskiego samochodu w Rosji wyniósł 3,06 mln rubli.

Pod koniec ubiegłego roku szef AvtoVAZ Maxim Sokolov powiedział , że firma nie może konkurować z chińskimi producentami. Według niego przyszłość rosyjskiego rynku samochodowego do 2030 roku będzie bezpośrednio zależeć od działań regulacyjnych rządu. Wezwał do powiązania środków wsparcia państwa ze stopniem lokalizacji, gdyż chińskim producentom nie spieszy się z przenoszeniem produkcji do Rosji.

5. Kadyrow zaproponował uderzenie rakietami w Estonię za przejęcie rosyjskiego majątku

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow uznał przyjętą w Estonii ustawę o konfiskacie rosyjskiego mienia za rozbój i dlatego zaproponował ostrą reakcję – uderzenie w kraj rakietami.

Rosyjska misja dyplomatyczna również potępiła to prawo, nazywając tę ​​inicjatywę „kradzieżą”.

Od ponad dwóch lat w UE toczy się debata na temat losów zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej.

„Zdecydowanie musimy odpowiedzieć uderzeniami w kluczowe punkty, aby następnym razem nie mieli nawet ochoty myśleć o takich atakach na Rosję. Jestem pewien, że skuteczne przybycie kilku rakiet szybko przywróci rozum najgorętszym Estończykom” – powiedział Kadyrow.

Przypomnijmy 15 maja estoński parlament przyjął ustawę o wykorzystaniu rosyjskiego majątku w celu zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie.

Projekt poparło 65 członków, trzech było przeciw. Przewodniczący komisji konstytucyjnej parlamentu Hendrik Johannes Terras powiedział, że Estonia wystąpi w roli innowatora, gdyż opracowanie przepisów prawnych dotyczących konfiskaty mienia to złożone zadanie, nad którym pracują już inne kraje.

Państwo planuje przekazać Kijówowi około 37 mln euro . Są to środki od osób i firm podejrzanych o wspieranie operacji wojskowych na Ukrainie.

6. Rząd i Duma Państwowa odmówiły zwolnienia z mobilizacji ojców rodzin wielodzietnych

Komisja Obrony Dumy Państwowej zaleciła odrzucenie projektu ustawy o odroczeniu mobilizacji ojców trójki dzieci.

Projekt tej ustawy również nie zyskał poparcia Rady Ministrów.

Wcześniej do Dumy Państwowej został skierowany do rozpatrzenia projekt ustawy przewidujący odroczenie mobilizacji obywateli mających na utrzymaniu nie czworo, ale troje dzieci do lat 18, a nie 16 lat lub studentów studiów stacjonarnych do 23 roku życia wiek.

Z konkluzji komisji Dumy Państwowej wynika, że ​​posłowie rozumieją „nieustające dążenie” autorów projektu ustawy do ochrony jak największej liczby obywateli przed „niekorzystnymi dla nich i członków ich rodzin konsekwencjami mobilizacji”, ale nie mogą zgodzić się z dokumentu, gdyż „rozszerzanie listy odroczeń” mogłoby mieć negatywny wpływ na pobór do wojska.

Posłanka Nina Ostanina, oświadczyła, że ​​będzie nalegać na sfinalizowanie ustawy i wyraziła swój sprzeciw wobec decyzji komisji Dumy.

„Nie mówię o pełnej mobilizacji, jasne jest, że wszyscy obywatele są, jak mówią, „gotowi do walki”. Ale przy częściowej mobilizacji możliwe jest odroczenie w przypadku ojców trójki dzieci” – wyjaśniła.

Ostanina przypomniała, że ​​zgodnie z dekretem prezydenta za dużą uważa się rodzinę z trójką dzieci. „Niestety, nie dotarło to do Komisji Obrony”

14 maja Andriej Biełousow, pełniący obecnie funkcję Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej, przemawiając przed Radą Federacji, powiedział , że armia rosyjska ma problemy z rekrutacją personelu.

Jednocześnie, zdaniem Biełousowa, w kraju nie jest planowana nowa fala mobilizacji.

Mamy problemy, ale nic z nimi nie będziemy robić. Brzmi logicznie.Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: