Codzienny ekonomiczny przegląd 14.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • W obwodzie wołgogradzkim pociąg towarowy wykoleił się w wyniku ataku nieznanego drona. Zapaliły się dwa wagony z paliwem. W sumie wykoleiło się 9 wagonów. Pożar został już zlokalizowany, ale nie został jeszcze całkowicie ugaszony.Do zdarzenia doszło około drugiej w nocy czasu lokalnego w rejonie stacji Kotlubań, która znajduje się w pobliżu wsi Samofałowka. Do godziny 7 według lokalnych mieszkańców pożaru nie ugaszono. Oficjalnie pożar ugaszono o godzinie 03:38, nie było ofiar śmiertelnych ani rannych – wyjaśnił regionalny oddział Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych 
  • Wczoraj około godziny 6 rano kilka rakiet (prawdopodobnie Storm Shadow) zaatakowało jednostkę wojskową 85683 na płaskowyżu Aj-Petri na Krymie. Znajduje się tam „tajna” wojskowa baza 3 Pułku Radiotechnicznego Sił Zbrojnych Rosji. W wyniku trafienia rakiet część instalacji zostało zniszczonych, zginął dowódca jednostki wojskowej Aleksander Kułakow i inny żołnierz. Są też ranni.
  • Ministerstwo Obrony poinformowało , że w nocy pełniące służbę systemy obrony powietrznej zniszczyły nad obwodem Biełgorodu 25 rakiet z systemu rakiet wielokrotnego startu Vampire. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow powiedział , że na podejściu do Biełgorodu zestrzelono kilka celów powietrznych. W rezultacie jedna kobieta została ranna, a 21 mieszkań, szkoła i linia energetyczna zostały uszkodzone.
  • Prezydent USA Joe Biden zatwierdził uchwaloną w Kongresie ustawę zabraniającą importu nisko wzbogaconego uranu z Rosji. Informacja o decyzji została opublikowana na stronie internetowej Białego Domu .
  1. Aresztowano szefa wydziału personalnego Ministerstwa Obrony.

Jak podaje TASS, Jurij Kuzniecow został zatrzymany pod zarzutem popełnienia przestępstwa. Nie wiadomo jeszcze, o co podejrzewa się głównego oficera personalnego MON, ale przeprowadzono przeszukania w jego domu i pracy. W ramach sprawy odnaleziono istotne dokumenty podlegające tajemnicy państwowej.

Władze śledcze zwróciły się do 235. Garnizonowego Sądu Wojskowego z wnioskiem o umieszczenie w areszcie szefa Głównego Zarządu Kadrowego Ministerstwa Obrony Rosji, generała broni Jurija Kuzniecowa, w ramach sprawy karnej.

Na chwilę obecną nie opublikowano wyników rozpatrywania materiałów sprawy. Nadal nie wiadomo, o co dokładnie podejrzewa się Kuzniecow.

Jednocześnie w gazecie Kommersant ukazał się artykuł dotyczący skali korupcji gdzie Kommersant zbadał statystyki sądowe dotyczące przestępstw korupcyjnych.

Według statystyk sądowych dotyczących spraw korupcyjnych opublikowanych przez Wydział Sądownictwa Sądu Najwyższego, najpopularniejsza wielkość łapówki w Rosji wynosi 10–50 tysięcy rubli.

Za tego rodzaju wymuszenia w 2023 r. skazano 5245 osób, czyli około jedną czwartą wszystkich postawionych przed sądem za przestępstwa o charakterze korupcyjnym, zarówno w zakresie zasadniczym, jak i dodatkowym (w zeszłym roku ogółem takich osób było 22 014).

Na drugim miejscu znalazły się „usługi o charakterze niemajątkowym” – skorzystało z nich 3760 skorumpowanych urzędników.

Na trzecim miejscu znajdują się łapówki w wysokości od 1 tys. do 10 tys. rubli, a dopiero na czwartym i piątym miejscu kwoty od 150 tys. (2978) i od 1 mln rubli. (1800 skazanych).

Najbardziej egzotyczna była wielkość łapówki w wysokości do 500 rubli – za tę karę postawiono niecałe 700 osób.

Tradycyjnie najczęstszym przestępstwem korupcyjnym pozostaje przyjmowanie (2134 osób), rzadziej wręczanie łapówki (1526 skazanych).

2. Microsoft nie odważył się ograniczyć rosyjskim firmom IT dostępu do swojego oprogramowania.

Amerykański koncern Microsoft nie ograniczył jeszcze dostępu rosyjskich firm IT do swojego oprogramowania, choć obiecał to po 20 marca.

„Nawet jeśli firma w swoich oświadczeniach twierdzi inaczej, to w prywatnych rozmowach gwarantowała pełne wsparcie dla swojego oprogramowania” – zauważył Władimir Makarow, prezes stowarzyszenia Russoft.

Jak twierdzi rozmówca jednego z dużych dystrybutorów IT, Microsoft nie ingeruje w zakup i aktywację nowych licencji zakupionych w drodze importu równoległego.

Microsoftowi nie spieszy się także z odłączaniem rosyjskich firm IT od usług chmurowych. Korporacja bada tę kwestię, „aby zminimalizować niepotrzebne przestoje” – wyjaśnił Andrey Blagorazumow, wiceprezes grupy spółek Softline .

Ponadto aktualizacje systemu Windows i pakietu Office bez korzystania z VPN znów stały się dostępne dla użytkowników w Rosji, zauważył Russoft.

Aby więc pobrać dużą aktualizację systemu Windows 11 (23H2), wystarczy przejść do ustawień za pomocą przycisku „Start”, znaleźć „Windows Update”, a następnie kliknąć przycisk instaluj. Aktualizację można także pobrać z centrum pobierania na oficjalnej stronie Microsoftu.

Do całkowitego zablokowania produktów amerykańskiego koncernu w Rosji nie doszło ze względu na możliwą utratę reputacji na świecie – mówi Michaił Chaczaturyan, profesor nadzwyczajny katedry rozwoju strategicznego i innowacyjnego Uniwersytetu Finansowego.

No to sorry, ale w moich oczach właśnie ją tracicie.

Według niego Microsoft i inne zachodnie firmy IT nie chcą straszyć klientów, zwłaszcza w Chinach, wprowadzając rygorystyczne ograniczenia wobec użytkowników w Rosji.

Microsoft zaczął ograniczać swoją działalność w Rosji po wkroczeniu armii rosyjskiej na Ukrainę w marcu 2022 r. Microsoft Rus zwolnił prawie wszystkich pracowników i rozwiązał dotychczasową umowę najmu biura. Problemy z pobieraniem aktualizacji systemu Windows zaczęły się jesienią 2022 roku.

W szczególności nie można było zaktualizować komputerów w Rosji z systemu Windows 10 do Windows 11.

3. Sąd aresztował Stocznię Jarosław na wniosek prokuratury

Sąd Arbitrażowy Obwodu Jarosławskiego, w następstwie pozwu prokuratury regionalnej przeciwko moskiewskiemu JSC Leader Garant, zajął PJSC Jarosławskie Zakłady Stoczniowe (YASZ), wynika z wpisu w banku danych postępowań egzekucyjnych Federalnej Służby Komorniczej oraz dane z akt spraw arbitrażowych.

Jak wynika z akt sprawy, pozew wpłynął do sądu 25 kwietnia; tego samego dnia dokonano zajęcia majątku YaSZ w trybie tymczasowym. W materiałach sprawy nie ujawniono istoty żądań organu nadzoru; kolejne posiedzenie odbędzie się 27 maja.

YaSZ to mała prywatna stocznia, która buduje statki i jednostki pływające do 3,4 tys. ton. Jak podaje strona internetowa zakładu, spółka jest gotowa budować holowniki, tankowce, trawlery rybackie, pogłębiarki, szybkie łodzie i poduszkowce. Jednak od jakiegoś czasu wykonuje głównie zlecenia dla Ministerstwa obrony. W ramach zamówienia obronnego państwa fabryka buduje dla Marynarki Wojennej załogowe łodzie rajdowe Projektu 02220 Jarosławiec-M (do transportu personelu i sprzętu ponadgabarytowego), holowniki morskie Projektu 23470 oraz statki patrolowe Projektu 10410 Swietlak.

Dyrektor generalny INFOLine-Analytics Michaił Burmistrow uważa, że ​​zakład „z dużym prawdopodobieństwem” zostanie przekazany na własność państwa, ponieważ główny portfel przedsiębiorstwa dotyczy zamówień w zakresie obronności państwa. Jego zdaniem wartość przedsiębiorstwa jest trudna do ustalenia ze względu na zamkniętą sprawozdawczość YaSZ.

Aresztowanie samo w sobie nie oznacza obowiązkowej późniejszej nacjonalizacji. Biorąc jednak pod uwagę przedmiot sporu i zakład produkujący wyroby wojskowe – oraz wyraźną tendencję do nacjonalizacji przedsiębiorstw, opcja ta jest przesądzona.

4 Rosjanie zostali bez kilkudziesięciu leków na choroby zagrażające życiu i przewlekłe.

Od trzech lat rosyjskie Ministerstwo Zdrowia nie umieściło na liście leków kupowanych kosztem budżetów federalnych lub regionalnych około 20 niezbędnych leków.

Z tego powodu były praktycznie niedostępne dla Rosjan.

Osoby cierpiące na nowotwory, choroby onkohematologiczne, reumatyczne, wirusowe zapalenie wątroby typu C, stwardnienie rozsiane, hemofilię, astmę oskrzelową i choroby układu krążenia pozostają bez niezbędnych leków.

Jednocześnie, jak podkreśla Ogólnorosyjski Związek Pacjentów, Komisja Ministra Zdrowia zatwierdziła w latach 2021, 2022 i 2023 wpisanie co najmniej 18 leków na listy leków niezbędnych, nigdy nie pojawili się na ostatecznych listach.

W efekcie Rosjanie, którym komisja lekarska przepisuje odpowiednie leki, nie mogą otrzymać leków bezpłatnie. Anna z obwodu Iwanowskiego, chora na toczeń rumieniowaty układowy, powiedziała Izwiestii, że zamierza szukać dla niej leków za pośrednictwem sądu.

Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że „w celu rozwiązania tych problemów” resort opracował projekt uchwały rządowej.

Jeżeli zostanie przyjęta, do 1 lipca 2024 r. ministerstwo będzie musiało przygotować propozycje dostosowania wykazów leków, po czym do 10 sierpnia komisja ponownie będzie musiała podjąć decyzję o ich umieszczeniu na liście. Jednocześnie komisja Ministerstwa Zdrowia uwzględni statystyki dotyczące dostaw leków do Rosji.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu pacjenci będą mogli zobaczyć leki, które od dawna zostały dopuszczone do umieszczenia na listach leków niezbędnych i drogich” – powiedział Jurij Żulew, współprzewodniczący Ogólnorosyjskiego Związku Pacjentów.

I tak sobie żyją lub umierają a następne światełko w tunelu dopiero po sierpniu.

5. Czernyszenko zapowiedział bilion rubli zysku dla rosyjskiej gospodarki z wprowadzenia sztucznej inteligencji

Wprowadzenie technologii sztucznej inteligencji (AI) do rosyjskiej gospodarki doprowadziło do efektu ekonomicznego w wysokości ponad 1 biliona rubli. Poinformował o tym 13 maja kandydat na stanowisko wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrij Czernyszenko na sesji plenarnej Dumy Państwowej.

„Efekt ekonomiczny wprowadzenia sztucznej inteligencji w sektorach gospodarki wyniósł już ponad bilion rubli” – powiedział Czernyszenko.

Zaznaczył, że jeśli jego kandydatura na stanowisko wicepremiera zostanie zatwierdzona, rząd skoncentruje swoje wysiłki na zapewnieniu, że Rosja jest liderem w dziedzinie rozwoju AI i wyznacza trendy w tej branży technologicznej dla innych państw. Czernyszenko powiedział, że w Federacji Rosyjskiej planowane jest stworzenie „raju regulacyjnego” dla programistów i rozpowszechnienie bezpiecznego korzystania z AI.

Kandydat na stanowisko wicepremiera dodał, że zysk gospodarki z wprowadzenia takich technologii ma wzrosnąć do 11 bln rubli.

Wcześniej, 17 kwietnia, Czernyszenko powiedział, że w Rosji opracowano ponad 100 krajowych i 19 międzynarodowych standardów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zaznaczył, że 10 rosyjskich firm i uczelni podpisało deklarację o odpowiedzialnym rozwoju i wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji, która rozszerzy zastosowanie takich technologii, ale nie pozwoli na ich niekontrolowane wykorzystanie.

13 marca minister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Maksym Reszetnikow powiedział, że Federacja Rosyjska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem całkowitej mocy obliczeniowej wykorzystującej sztuczną inteligencję, a ogólny poziom wdrożenia tych technologii w gospodarce kraju wynosi 31,5%.

Czyżby czapki i wiadra miałyby mieć wbudowane czipy.

6. 28 mld $ wyparowało w kwartał z Federacji Rosyjskiej.


Jak wynika z obliczeń Wyższej Szkoły Ekonomii Państwowego Uniwersytetu Badawczego, odpływ kapitału z Rosji w pierwszym kwartale wyniósł 28 miliardów dolarów.

Mówimy o transakcjach prawnych i środkach na rachunkach obywateli i firm Federacji Rosyjskiej w obcych jurysdykcjach.

Głównym powodem są trudności ze zwrotem do kraju zarobków walutowych wynikające z problemów z płatnościami – wyjaśniają eksperci.

„W tym samym okresie ubiegłego roku odpływ wynosił 16 miliardów dolarów, w czwartym kwartale 2023 roku – tylko 10 miliardów dolarów.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich czterech kwartałów odpływ netto wyniósł 62 miliardy dolarów. Od początku wojny jednak mówimy o kilkuset miliardach.

W marcu aktywa zagraniczne (z wyłączeniem rezerw) wzrosły o 15,5 miliarda dolarów, co wynika głównie z opóźnień w otrzymaniu płatności za eksport w tym miesiącu.

„Z tego można wyciągnąć wniosek, że mówimy o części przychodów rosyjskich eksporterów, tymczasowo utkniętej w zagranicznych bankach w postaci wierzytelności i statystycznie odzwierciedlonej w odpływie kapitału” – próbuje wytłumaczyć Izwiestia.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: