Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 – Początek działań na kierunku Charkowsko wołczańskim
Wojska rosyjskie odniosły sukcesy taktyczne w wyniku dwóch operacji ofensywnych w obwodzie charkowskim – w kierunku Lipców i w rejonie Wołczańska – podaje Instytut Studiów Wojennych (ISW). Ofensywa armii rosyjskiej w tym regionie mogłaby być manewrem mającym na celu wycofanie sił ukraińskich z innych ważnych odcinków frontu i przygotowaniem do ataku na Charków – oceniają eksperci ISW.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że podczas ofensywy wojskom rosyjskim udało się zająć osady Borysówka, Ogurcowo, Pletenewka, Pylnaja i Strelechya w obwodzie charkowskim. Osady te położone są w pobliżu granicy – na trasie do Lipców i Wołczańska. Teraz armia rosyjska stara się aktywnie posuwać się w tym kierunku.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zalicza terytoria obwodu charkowskiego zajęte przez Rosję w trakcie nowej ofensywy do tzw. „szarej strefy”.
Celem nowej ofensywy rosyjskich sił zbrojnych może być utworzenie strefy buforowej, podają anonimowe źródła w ukraińskim dowództwie . Tymczasem rozpoczęto ewakuację ludności cywilnej z osiedli w pobliżu strefy walk w obwodzie charkowskim, powiedział szef regionu Oleg Sinegubow. Według niego w ciągu ostatniej doby ewakuowano prawie 2 tysiące osób
Miejsce 9 – Armenia nie będzie finansować OUBZ w 2024 r
Armenia nie będzie uczestniczyć w finansowaniu OUBZ (Organizacji Bezpieczeństwa Zbiorowego). O tym oświadczył sekretarz prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Ani Badalyan.
Armenia nie będzie także uczestniczyć w zatwierdzaniu budżetu organizacji na rok 2024. Zaznacza się, że Erywań „nie sprzeciwia się przyjęciu w ograniczonym formacie decyzji w sprawie budżetu struktury, przyjętej 23 listopada 2023 r.”.
Wcześniej premier Armenii Nikol Paszynian mówił o możliwości wystąpienia Armenii z OUBZ.
8 maja Paszynian udał się z roboczą wizytą do Rosji, z którą ma spotkać się z Władimirem Putinem . Według premiera zamierza on omówić narosłe problemy stosunków dwustronnych, aby „usunąć negatywne niuanse z przyjaznych stosunków obu krajów”.
OUBZ powstała w 2002 r. na podstawie Traktatu Taszkienckiego o bezpieczeństwie zbiorowym z 1992 r. W skład organizacji wchodzi sześć państw: Rosja, Białoruś , Armenia, Tadżykistan , Kazachstan i Kirgistan . Organizacja posiada Zbiorowe Siły Szybkiego Reagowania (CRRF) liczące 17–22 tys. osób oraz Zbiorowe Siły Szybkiego Reagowania (CRDF) liczące 5 tys. osób.
Miejsce 8 – Czy Toczki wrócą ?. Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały Biełgorod z Toczką-U
Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) zaatakowały obszary Biełgorodu około godziny 11:40 czasu moskiewskiego przy użyciu taktycznego systemu rakietowego Toczka-U (TRK), oraz systemów rakiet wielokrotnego startu Wilcha (MLRS) i RM-70 Vampire, rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Obrona zgłosiła.
„Fragmenty jednego ze zestrzelonych rakiet Toczka-U uszkodziły budynek mieszkalny w mieście Biełgorod” – podało departament.
Według Ministerstwa Obrony rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły sześć rakiet Toczka-U, cztery rakiety Vampire MLRS i dwie rakiety Vilkha MLRS.
Miejsce 7 -Kazachstan największym importerem rosyjskiej wódki do końca 2023 roku
W 2023 roku Kazachstan zachował tytuł największego importera rosyjskiej wódki. RIA Novosti odniosła się do tych danych 11 maja .
Agencja zauważa, że w zeszłym roku Rosja sprzedała wódkę za granicę za 59,7 mln dolarów. Pod względem wartości Kazachstan kupił wódkę za 27,9 mln dolarów.
Republika pozostała liderem na liście największych importerów rosyjskiej wódki, ale w porównaniu z 2022 rokiem jednak jej wielkość spadła o 26%.
Izrael zwiększył import rosyjskiej wódki i znalazł się na drugim miejscu. W ciągu roku kupili o 42% więcej wódki o wartości 12 mln dolarów. Trzecie miejsce przypadło Armenii z 4,5 mln dolarów. Czwarte i piąte miejsce przypadło Gruzji (3,9 mln dolarów) i Azerbejdżanowi (3,5 mln dolarów),
W 2022 roku eksport rosyjskiej wódki sięgnął 141,7 mln dolarów, głównie dzięki odbiorcom z Europy. Został jednak zakazany w ramach kolejnego pakietu sankcji.
Miejsce 6 – Polski zdrajca były sędzia Szmydt udzielił wywiadu Sołowjowowi i rosyjskiej prasie
Wystąpienie Tomasza Szmydta miało miejsce wczoraj w programie „Sołowjow na żywo”.
Pan Szmydt udzielił też wywiadu Ria Nowosti
Co Szmydt powiedział w obu mediach. Poniżej kilka cytatów.
To jest wolny kraj. W Polsce nie miałem takiego poczucia. Czułem się zagrożony” – mówi Szmydt Władimirowi Sołowiowowi. Chodzi tutaj o Białoruś
„Mam sygnały z Polski. Prokuratura zbiera materiały i oskarżają mnie o działalność szpiegowską. To dzieje się z godziny na godzinę. Działania już są podejmowane i to bardzo zdecydowane działania”
W wywiadzie z Władimirem Sołowjowem przyznał, że zajmował się sprawami dotyczącymi policji, wojska, polskiego wywiadu, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego.
„Oczywiście zajmowałem się ochroną danych osobowych” – powiedział.
Szmydt powtórzył już wcześniejsze tezy z mediów białoruskich o swoim poczuciu zagrożenia i rzekomych prześladowaniach ze strony polskich władz.
Wywiadowi u Sołowiowa towarzyszyły problemy techniczne i dlatego nie został dokończony zgodnie z planem.
Wwywiadzie dla RIA Novosti Szmydt podkreśli że istnieje realne niebezpieczeństwo oficjalnego wciągnięcia Polski w konflikt na Ukrainie.
Miejsce 5 –Liczba urodzeń w dół, śmiertelność w górę. Rosstat podał dane za I kw. 2024. Dane za Marzec porażają
Rosstat podał, że w pierwszym kwartale 2024 roku liczba urodzeń w Rosji spadła o 3,5%. Natomiast śmiertelność w tym okresie wzrosła o 4,4%.
W okresie styczeń-marzec 2024 r. w Rosji urodziło się 300,2 tys. osób – to o 10,8 tys. dzieci (tj. o 3,5%) mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z materiałów Rosstatu. Dla porównania: w I kwartale 2023 r. zanotowano również spadek o 2,9%, a w 2022 r. – o 4,9%.
Jednak to marcowa dynamika spadku poraża badaczy. W tym miesiącu liczba urodzeń spadła o 11,5%, do zaledie 98,9 tys.
W ciągu trzech miesięcy spadek wyniósł 3,5%, co w jest bardzo zbliżone do dynamiki spadku bezwzględnej liczby kobiet w wieku rozrodczym i tworzy ponury obraz
Przypomnijmy pod koniec 2023 r. całkowity współczynnik dzietności w Rosji spadł do 1,41, aktualizując wieloletnie minimum. Wszystko wskazuje że w tym roku Rosja pobije ten rekord choć w dekrecie Putina stoi inaczej.
Nie lepiej ma się sprawa ze wskaźnikiem zgonów.
Umieralność na początku roku również wykazywała wielokierunkową dynamikę, jak wynika z danych Rosstat. Na koniec pierwszego kwartału liczba zgonów wzrosła o 4,4%, do 479,9 tys. osób.
W efekcie ubytek naturalny (różnica liczby urodzeń i zgonów) na koniec kwartału wyniósł 179,6 tys. osób, czyli o 20,8% więcej niż rok wcześniej.
A tutaj należy liczyć że liczby mogą być większe i nie uwzględniać w pełni danych ze specjalnej 3 dniowej operacji, bo te wszak są tajne.
A przypomnijmy Prezydent Władimir Putin dekretem z 7 maja 2024 r.nakazał Rosjanom zwiększenie współczynnika dzietności ogółem do 1,6 do 2030 r. i do 1,8 do 2036 r. oraz średniej długości życia do 78 lat do 2030 r. i 81 lat do 2036 r.
Czy rząd wprowadzi komisarzy w tej dziedzinie, wkrótce się przekonamy i podyskutujemy w ja Ruskij.
Miejsce 4 – Wyprzedaż nieruchomości Gazpromu.
Tego należało się spodziewać.
Po pierwszej od 25 lat i rekordowej w historii stracie Gazprom zaczyna wyprzedawać swoje nieruchomości.
W środę firma ogłosiła, że poszukuje nabywców na duże projekty nieruchomościowe w Moskwie i regionie moskiewskim. Wśród nich są biurowce przy ulicy Stroiteley, kompleks sanatoriów i kurortów Imperial Park Hotel & Spa w osiedlu Pierwomajskoje, wieś Rogozino, lokale niemieszkalne na parterze w domu przy ulicy Nowoczeremuszkinskaja, a także parking na 96 samochodów w pobliżu siedziby firmy w Moskwie.
Decyzja została podjęta „biorąc pod uwagę zakończenie relokacji spółek Grupy Gazprom do Sankt Petersburga” – wyjaśniła służba prasowa koncernu.
W ubiegłym roku Gazprom odnotował stratę netto w wysokości 629 mld rubli według MSSF, odnotował 27-procentowy spadek przychodów i spadek EBITDA o połowę. Biznes gazowy koncernu, który eksploatuje największe rezerwy na świecie, stał się nierentowny (o 1,2 bln rubli rocznie), a zadłużenie Gazpromu osiągnęło rekordowy poziom 6,65 bln rubli.
Miejsce 3 – Zmiany w rosyjskim rządzie
Michaił Miszustin, zatwierdzony wczoraj przez Dumę Państwową na stanowisko premiera, przedstawił do rozpatrzenia wieczorem 11 maja propozycje dotyczące struktury i składu swojego nowego rządu.
Główną wiadomością jest awans kierownika przemysłu w korpusie wicepremiera Denisa Manturowa na pierwszego wicepremiera oraz szefa Ministerstwa Transportu Witalija Saveliewa na wicepremiera „transportu”.
Na stanowisko wicepremiera „rolnictwa i środowiska” zaproponowano szefa Ministerstwa Rolnictwa Dmitrija Patruszewa, a także zaproponowano, wicepremierem działu gospodarczego został mianowany dotychczasowy wicepremier „ds. energii” Aleksander Nowak.
Awans Witalija Savelyeva spowodowany jest koniecznością istotnej przebudowy logistyki, zarówno pod kątem „zwrotu na wschód” w handlu zagranicznym, jak i pod kątem zwiększenia wewnętrznych połączeń transportowych w celu ograniczenia m.in. kosztów i zapewnienia zmienionych przepływów pasażerów.
Awans na stanowisko wicepremiera szefa Ministerstwa Rolnictwa Dmitrija Patruszewa „ są wyrazem uznania dla jego sukces ow kierowaniu resortem. Niewątpliwie pomoc taty na tak trudnym stanowisku odgrywa tutaj kluczowe znaczenie
Wśród zmian strukturalnych na szczególną uwagę zasługuje ponowne podporządkowanie Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego szefowi aparatu rządowego i wicepremierowi Dmitrijowi Grigorence – według sekretarza prasowego premiera Borysa Bielakowa „był on odpowiedzialny za cyfryzację administracji publicznej, posiada szerokie doświadczenie we wdrażaniu kluczowych systemów informatycznych i posiada wszelkie niezbędne kompetencje, aby kontynuować tę pracę.” Oczekuje się, że cyfrowy model administracji rządowej, wdrożony przez Biały Dom w ostatniej cyklu wyborczym, ma zostać przeskalowany do administracji rządowej jako całości – zarówno „w dół” do poziomie regionalnym i gminnym oraz poprzez rozszerzenie go na zarządzanie wszystkimi projektami rządowymi – w tym projektami krajowymi, programami państwowymi, inicjatywami strategicznymi i realizacją celów narodowych dekretu „majowego”.
I teraz najważniejsza rewolucyjna zmiana bowiem również Federalna Służba Antymonopolowa zostanie przydzielona panu Grigorence – mówiąc o tym, Belyakov umieścił tę decyzję w kontekście reformy kontroli i nadzoru, w którą zaangażowany jest urzędnik, zauważając, że przeniesienie FAS do jego jurysdykcja „da dodatkowy impuls tym pracom”.
Kolejna ważna zmiana to gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt, który ma stanąć na czele Ministerstwa Transportu: Starovoit przez krótki czas pełnił funkcję zastępcy szefa Ministerstwa Transportu – choć do jego nominacji na ministra podchodzi się z ostrożnością, zwracając uwagę zwłaszcza na brak doświadczenia w sektorze lotniczym.
Na stanowisko szefa Ministerstwa Przemysłu i Handlu zaproponowano gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanow , który zapewnił „rozwój gospodarki przemysłowej obwodu”, znaczy się nie sprawdził ale pozostał niezwykle lojalny..
Stanowisko szefa Ministerstwa Energii może objąć gubernator „węglowego” obwodu kemerowskiego Siergiej Cywilew , który także brał udział w podstawowych pracach Rady Państwa. Ma doświadczenie w sektorze wojskowym.
Na czele Ministerstwa Rolnictwa zaproponowano dotychczasową pierwszą zastępcę szefa departamentu i członkinię zespołu Dmitrija Patruszewa Oksanę Lut .
Miejsce 2- Chińskie cła
Od 6 maja ceny bezpośrednich przewozów kolejowych z Chin do Rosji i Białorusi wzrosły średnio o 500–800 dolarów.
Koszt taryf zależy od stacji początkowej. Wzrost cen, wiąże się ze spadkiem liczby bezpłatnych kontenerów w Chinach, a także korkami, które powstały na granicach z Chinami.
Wzrosły także stawki za fracht morski z Chin: wzrost wahał się od 800–1000 dolarów do 1300–1500 dolarów, w zależności od portu wyjścia. Portal zauważa, że większość wolnych miejsc na statkach w maju została już zarezerwowana; wolne miejsca na statkach pozostały dopiero na przełomie maja i czerwca.
Wiosną tego roku zostaje przywrócony kolejowy transport kontenerów z Chin do Unii Europejskiej w tranzycie przez terytorium Rosji, które zostało zamrożone po wybuchu działań wojennych na Ukrainie. Według wyników pierwszego kwartału wzrosły one o 44%, do 90 tys.
Miejsce 1 – Ataki dronowe na rafinerie nie ustają
Nieznane drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej w obwodzie Wołgogradzkim. Według gubernatora Andrieja Bocharowa po uderzeniu na terenie rafinerii wybuchł pożar,. Oficjalnie nie było żadnych ofiar ani strat.
W wyniku upadku drona uszkodzone zostały zakłady pierwotnej przeróbki ropy naftowej AVT-1 i AVT-6. Uszkodzeniu uległ także kabel sterujący chłodnic powietrza oraz komin pieca P-1..
Tej nocy drony zaatakowały trzy cele „wojskowe” w obwodach Wołgogradu, Kaługi i Lipiecka. Oprócz rafinerii ropy naftowej w Wołgogradzie uderzono w skład ropy Kaluganefteprodukt we wsi Lyudinovo, a także w Nowolipieckie Zakłady Metalurgiczne.
Wcześniej 3 lutego rafineria ropy naftowej w Wołgogradzie, należąca do Łukoila, została zaatakowana przez drona. Wtedy powierzchnia pożaru wynosiła 300 metrów kwadratowych. metrów, zakłady rafinacji ropy naftowej zostały uszkodzone. Jednocześnie rafineria jest jednym z największych producentów produktów naftowych w Południowym Okręgu Federalnym Rosji. Wydajność zakładu wynosi 14,8 mln ton ropy rocznie.
Z kolei od początku roku Zakłady Metalurgiczne w Nowolipiecku były dwukrotnie atakowane przez ukraińskie drony – w lutym i kwietniu. Przedsiębiorstwo stało się celem Sił Zbrojnych Ukrainy, ponieważ produkuje surowce dla rosyjskich firm zajmujących się bronią nuklearną i rakietami balistycznymi.
Od początku 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy koncentrują się na atakach na obiekty kompleksu paliwowo-energetycznego (FEC) Rosji. W ciągu czterech i pół miesiąca rosyjskie rafinerie i składy ropy zostały zaatakowane ponad 20 razy. Uderzone zostały wszystkie główne rafinerie ropy naftowej w europejskiej części Rosji.
Dzień wcześniej ukraiński dron zaatakował największą rafinerię ropy naftowej w obwodzie kałuskim Zakład I. Dzień wcześniej dron uderzył w należące do Gazpromu przedsiębiorstwo Salavtnefteorgsintez w Baszkirii.
9 maja Gazprom Nieftekhim Salawat został zaatakowany przez drona. W wyniku ataku uszkodzona została konstrukcja przepompowni. Dziś, 10 maja, Radiy Khabirov odbył spotkanie wizytacyjne dowództwa operacyjnego na terenie zakładu. Obejrzał miejsce ataku i omówił termin usunięcia jego skutków.
„Wczorajszy dzień to nie był tylko incydent, ale prawdziwy atak terrorystyczny. Ważne jest, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało normalnie. Pracownicy przedsiębiorstwa są wspaniali, pracowali w sposób zorganizowany. I nie wpłynie to w żaden sposób na wskaźniki produkcji” – powiedział Chabirow po spotkaniu dowództwa operacyjnego (cytat ze strony internetowej szefa Baszkirii).
Według szacunków Reutera, na koniec kwietnia w wyniku wypadków i wpływów zewnętrznych przestojami pozostawało prawie 10% mocy produkcyjnych rafinerii – 87,1 tys. ton dziennie. Całkowity przestój rafinacji ropy naftowej, obejmujący naprawy planowe, osiągnął 17% ogólnorosyjskich mocy produkcyjnych, czyli 4,527 mln ton.
Ukraińscy zaprezentowali kolejny system bezzałogowego statku powietrznego Raybird, który dzięki lotowi trwającemu do 28 godzin może wykonywać długotrwałe misje rozpoznawcze, stale śledzić cele i wykonywać inne operacje wymagające wyjątkowej wytrzymałości.
Zautomatyzowany start i lądowanie oraz montaż w 25 minut bez użycia narzędzi sprawiają, że dron Raybird jest w miarę mobilny.
Dron ten może być wyposażony w ładunek o masie do 5 kg. Dron wyposażony jest w systemy wideo i foto, SAR, naprowadzanie laserowe i inne. Przydatne systemy mogą się szybko zmieniać.
Wytrzymuje trudne warunki pogodowe, ekstremalne temperatury i zagrożenia wojną elektroniczną (EW).
Funkcje Raybirda 3:
Czas lotu: 18-28 godzin.
Maksymalny zasięg lotu: 2500 km.
Maksymalna wysokość lotu: do 4500 m.