Codzienny ekonomiczny przegląd 09.05.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Prezydent Władimir Putin przedstawił Dumie Państwowej kandydaturę Michaiła Miszustina na stanowisko premiera 
  • Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował budowę linii bunkrów obronnych, okopów i rowów wzdłuż granicy z Królewiec i Białorusią – podaje ABC News .
  • Maria Zacharowa skomentowała dla RIA Nowosti słowa polskiego premiera Donalda Tuska, że ​​na Ukrainie stacjonują specjaliści z armii państw NATO. Pani Zacharowa stwierdziła, że ​​słowa premiera potwierdzają wojnę hybrydową Zachodu z Rosją.
  • Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski zapewnił, że Ukraina zatrzyma ofensywę armii rosyjskiej po otrzymaniu przez Kijów nowych dostaw zachodniej broni. takie Oświadczenie wygłosił podczas spotkania z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Mezolą w Kijowie.
  • Z okazji Dnia Zwycięstwa wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew napisał 32-stronicowy artykuł „Jak Anglosasi promowali faszyzm w XX wieku i ożywili go w XXI wieku”. 
  1. Putin ponownie zagroził zachodowi wojną nuklearną.

Piątek bez cytatu z Putina jest dniem straconym więc:

Zachodnie elity podsycają globalne konflikty, ale Rosja nie pozwoli sobie na zagrożenie, gdyż jej siły strategiczne są w ciągłej gotowości. Putin oświadczył podczas przemówienia podczas Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym .

Według Putina „próbują wypaczać prawdę o II wojnie światowej”, ponieważ przeszkadza to tym, którzy realizują „politykę kolonialną”.

„Zemsta, kpina z historii, chęć usprawiedliwienia obecnych wyznawców nazistów są częścią ogólnej polityki zachodnich elit” – powiedział Putin.

Dodał, że Rosja odrzuca „roszczenia jakiegokolwiek państwa lub sojuszu do wyłączności”. „Rosja zrobi wszystko, aby zapobiec globalnemu konfliktowi, ale jednocześnie nie pozwolimy, aby ktokolwiek nam groził. Nasze siły strategiczne są zawsze w gotowości bojowej” – powiedział Putin.

„Dziewiąty maja to zawsze bardzo emocjonalny, przejmujący dzień”

Jak wynika z obliczeń Oryxu, w części wojskowej defilady wziął udział tylko jeden czołg.

Nad Placem Czerwonym przeleciało 15 samolotów wojskowych – minimalna liczba w całej historii parad.

2. Kolejna rafineria płonie. Fajerwerki w rejonie Kaługi na bogato.

Drony zaatakowały rafinerię w obwodzie kałuskim. Zgłaszają to lokalni mieszkańcy i pomimo że służby próbowaly to ukryć twierdząć o zwycięskim odparciu ataku dronów na Moskwę nie udało się

Według naocznych świadków najpierw usłyszeli dron lub drony , po czym doszło do eksplozji i wybuchu pożaru na terenie miejscowego Pierwszego Zakładu.

Służby ratunkowe pracują obecnie na miejscu zdarzenia.

Szef obwodu kałuskiego potwierdził, że w fabrykę uderzył dron.

„Dziś w nocy w wyniku upadku UAV doszło do pożaru na terenie przedsiębiorstwa w obwodzie dzierżyńskim. Ogień został już ugaszony. Według wstępnych danych nie ma ofiar. Trwa ocena zakresu zniszczeń w infrastrukturze przedsiębiorstwa.”

– powiedział Władysław Szapsa.

LLC „First Plant” jest największą rafinerią ropy naftowej w obwodzie kałuskim w Rosji. Główny kompleks do przetwarzania komercyjnego kondensatu ropy i gazu. Nominalna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi 1,2 mln ton rocznie. 

Rafineria ta została zaatakowana już 15 marca.

Wczoraj Ukraińscy zaprezentowali system bezzałogowego statku powietrznego Raybird, który dzięki lotowi trwającemu do 28 godzin może wykonywać długotrwałe misje rozpoznawcze, stale śledzić cele i wykonywać inne operacje wymagające wyjątkowej wytrzymałości.

Zautomatyzowany start i lądowanie oraz montaż w 25 minut bez użycia narzędzi sprawiają, że dron Raybird jest w miarę mobilny.

Dron ten może być wyposażony w ładunek o masie do 5 kg. Dron wyposażony jest w systemy wideo i foto, SAR, naprowadzanie laserowe i inne. Przydatne systemy mogą się szybko zmieniać.

Wytrzymuje trudne warunki pogodowe, ekstremalne temperatury i zagrożenia wojną elektroniczną (EW).

Funkcje Raybirda 3:

Czas lotu: 18-28 godzin.
Maksymalny zasięg lotu: 2500 km.
Maksymalna wysokość lotu: do 4500 m.

3. Amerykanka, która oskarżyła Bidena o napaść na tle seksualnym, uciekła do Rosji.

Amerykański dziennikarz Tucker Carlson przeprowadził w Moskwie wywiad z byłą asystentką prezydenta USA Joe Bidena, Tarą Reade, która oskarża głowę stanu o napaść na tle seksualnym.

„Była doradczyni senator Tary Reade w przekonujący sposób oskarżyła Joe Bidena o napaść na tle seksualnym. Teraz ściga ją Departament Sprawiedliwości, a ona przeprowadziła się do Rosji, aby ubiegać się o azyl polityczny. Rozmawialiśmy z nią w Moskwie” – napisał dziennikarz na swojej stronie w serwisie społecznościowym X.

Według Tary opuściła Stany Zjednoczone ze względów bezpieczeństwa, gdy jej rodzinie zaczęły otrzymywać groźby. „Mojej rodzinie i mnie grożono, a ja nie chciałam, żeby stała się im krzywda” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem, zaznaczając, że czuje się w Rosji bezpiecznie.

Wyjaśniła, że ​​zwróciła się do władz amerykańskich o zbadanie sprawy nękania przez Bidena, jednak te zapłaciły pieniądze za zniesławiające publikacje w mediach.

„Jestem zła. Chcę, żeby Biden został pociągnięty do odpowiedzialności. „Trzy razy zrujnował mi życie” – podkreśliła Reed, dodając, że jest gotowa zeznawać w Kongresie USA.

W 2020 roku Reade postawił zarzuty Bidenowi. Według niej stało się to w 1993 r., kiedy Biden pracował jako senator. Według niej dopuścił się z nią czynności seksualnych na korytarzu Senatu. Głowa państwa zaprzeczył wszystkim kierowanym mu oskarżeniom.

Carlson nie określił, kiedy miała miejsce rozmowa z Reedem. Były gospodarz Fox News przybył do Moskwy na początku lutego i nagrał wywiad z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a także filozofem Aleksandrem Duginem.

4. Liczba urodzeń w dół, śmiertelność w górę. Rosstat podał dane za I kw. 2024. Dane za Marzec porażają

Rosstat podał, że w pierwszym kwartale 2024 roku liczba urodzeń w Rosji spadła o 3,5%. Natomiast śmiertelność w tym okresie wzrosła o 4,4%. 

W okresie styczeń-marzec 2024 r. w Rosji urodziło się 300,2 tys. osób – to o 10,8 tys. dzieci (tj. o 3,5%) mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej – wynika z materiałów Rosstatu. Dla porównania: w I kwartale 2023 r. zanotowano również spadek o 2,9%, a w 2022 r. – o 4,9%.

Jednak to marcowa dynamika spadku poraża badaczy. W tym miesiącu liczba urodzeń spadła o 11,5%, do zaledie 98,9 tys.

W ciągu trzech miesięcy spadek wyniósł 3,5%, co w jest bardzo zbliżone do dynamiki spadku bezwzględnej liczby kobiet w wieku rozrodczym i tworzy ponury obraz

Przypomnijmy pod koniec 2023 r. całkowity współczynnik dzietności w Rosji spadł do 1,41, aktualizując wieloletnie minimum. Wszystko wskazuje że w tym roku Rosja pobije ten rekord choć w dekrecie Putina stoi inaczej.

Nie lepiej ma się sprawa ze wskaźnikiem zgonów.

Umieralność na początku roku również wykazywała wielokierunkową dynamikę, jak wynika z danych Rosstat. Na koniec pierwszego kwartału liczba zgonów wzrosła o 4,4%, do 479,9 tys. osób.

W efekcie ubytek naturalny (różnica liczby urodzeń i zgonów) na koniec kwartału wyniósł 179,6 tys. osób, czyli o 20,8% więcej niż rok wcześniej.

A tutaj należy liczyć że liczby mogą być większe i nie uwzględniać w pełni danych ze specjalnej 3 dniowej operacji, bo te wszak są tajne.

A przypomnijmy Prezydent Władimir Putin dekretem z 7 maja 2024 r.nakazał Rosjanom zwiększenie współczynnika dzietności ogółem do 1,6 do 2030 r. i do 1,8 do 2036 r. oraz średniej długości życia do 78 lat do 2030 r. i 81 lat do 2036 r.

Czy rząd wprowadzi komisarzy w tej dziedzinie, wkrótce się przekonamy i podyskutujemy w ja Ruskij.

5. NATO zapowiada neutralizację obwodu królewieckiego w przypadku konfliktu z Rosją.

W przypadku konfliktu zbrojnego między Rosją a NATO wojska NATO będą musiały „neutralizować” obwód Królewiecki, powiedział były dowódca NATO w Europie James Stavridis.

„W przypadku wojny Królewiec będzie musiał zostać zneutralizowany, aby uniemożliwić rosyjskim siłom lądowym – prawdopodobnie działającym przez moskiewskie państwo wasalne Białoruś – przejęcie kontroli nad krytycznym korytarzem suwalskim, biegnącym wzdłuż granicy między Litwą a Polską”

Według niego po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO będzie mogło wykorzystać Morze Bałtyckie do wywarcia presji na Kaliningrad, który stanowi „klin geograficzny” pomiędzy pozostałymi członkami sojuszu. Dodał, że większość Floty Bałtyckiej stacjonuje w obwodzie kaliningradzkim, a w samym mieście stacjonują znaczące siły powietrzne i rakietowe.

Według Stavridisa członkowie sojuszu powinni uważać na groźbę rosyjskiej inwazji na kraje bałtyckie.

„To zagrożenie może niektórym wydawać się przesadzone – jakie są szanse, że Putin wywoła poważny kryzys na morzu lub dokona inwazji na któreś z państw bałtyckich? Cóż, trzy lata temu pomysł, że przypuści atak na Ukrainę, również wydawał się mało prawdopodobny” – podkreślił były dowódca NATO w Europie.

Wcześniej podobne oświadczenie złożył Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevičius. „Po włączeniu Szwecji do sojuszu Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO.

Jeśli Rosja odważy się rzucić wyzwanie NATO, Kaliningrad zostanie najpierw „neutralizowany”” – napisał w serwisie społecznościowym X.

Po przystąpieniu Szwecji do NATO Rosja przeprowadziła kilka ćwiczeń przygotowujących do wojny na Morzu Bałtyckim. 27 lutego załogi rosyjskich okrętów wyposażonych w rakiety przeciwokrętowe Kalibr i Moskit ćwiczyły podczas ćwiczeń niszczenie pozorowanych celów wroga, a miesiąc później załogi dwóch rosyjskich okrętów podwodnych ćwiczyły podczas ćwiczeń podwodny pojedynek.

Jednocześnie prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa „nie ma powodu, żadnego interesu – ani interesu geopolitycznego, ani gospodarczego, ani politycznego, ani wojskowego”, aby walczyć z krajami NATO. „Nie chcemy psuć relacji z nimi. Jesteśmy zainteresowani rozwojem relacji. <…> Z kim mamy problem? Nie z nikim. To oni sztucznie stwarzają nam problemy, bo nie chcą mieć takiego konkurenta w Rosji. To wszystko” – powiedział Putin.

6. Chiński eksport do Rosji spadł drugi miesiąc z rzędu. Eksport rośnie.

Eksport Chin do Rosji spadł drugi miesiąc z rzędu., tym razem o 13%, do 8,3 mld dolarów.

Jednocześnie chiński import z Rosji w kwietniu wzrósł o 18% rok do roku, do 11,45 miliarda dolarów, głównie za sprawą ropy naftowej i wyższych cen..

Wkwietniu tego roku całkowity eksport towarów z Chin powrócił do wzrostu, zwiększając się o 1,5% w porównaniu z tym samym miesiącem 2023 r., po spadku o 7,5% w marcu.

Przypomnijmy w marcu łączny eksport towarów z Chin do Rosji spadł po raz pierwszy od połowy 2022 roku. Bloomberg powiązał to z groźbami sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Waszyngton ostrzegał już wcześniej o możliwości nałożenia wtórnych sankcji na zagraniczne banki i inne instytucje finansowe zaangażowane w transakcje związane z dostawami dla rosyjskiego przemysłu obronnego. W ujęciu dolarowym eksport chińskich towarów do Rosji spadł w marcu o 14%.

Chiny, po raz pierwszy od grudnia 2022 r., w marcu ograniczyły bezpośrednie dostawy maszyn, mechanizmów i urządzeń, w tym sprzętu elektrycznego, do Rosji. Chiński eksport takich towarów do Rosji spadł o 15%, do 2,9 mld dolarów w porównaniu z marcem 2023 roku.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: