Dzień Dobry,
Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.
A w dzisiejszym zestawieniu:
Miejsce 10 -Władze fińskie oskarżyły Rosję o zakłócenia GPS
Fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen powiedziała, że skala zakłóceń GPS w jej kraju wzrosła od rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie. Według niej za zakłócenia w GPS w Finlandii winna jest Rosja.
W rozmowie z Yle Elina Valtonen powiedziała, że w ciągu ostatniego roku fińskie władze otrzymały setki raportów o zakłóceniach GPS ze strony fińskich pilotów, zwłaszcza w Zatoce Fińskiej. Według szefa fińskiego MSZ ingerencja może dotknąć także lotnictwo cywilne, ale teraz – jak zapewnił minister – sytuacja jest pod kontrolą.
Elina Valtonen stwierdziła, że przyczyną awarii jest Rosja, która stara się chronić swoją infrastrukturę krytyczną przed Ukrainą. Rosja posiada bazy walki elektronicznej w pobliżu Zatoki Fińskiej i na Morzu Bałtyckim – w Kaliningradzie, Sankt Petersburgu i Kronsztadzie.
29 kwietnia fińskie linie lotnicze Finnair ogłosiły, że zawieszą na miesiąc loty do Tartu z powodu zakłóceń GPS. W zeszłym tygodniu dwa samoloty firmy musiały zawrócić do Helsinek, ponieważ zakłócenia GPS uniemożliwiły im zbliżenie się do Tartu. Władze fińskie zgłaszają zakłócenia od początku tego roku.
Miejsce 9 -W kwietniu Rosja wysłała 46% eksportowanego LNG do Europy
Według wstępnych danych Kplera , w kwietniu Rosja wyeksportowała 2,84 mln ton skroplonego gazu ziemnego. Do Europy trafiło 46% całkowitego wolumenu. Tymczasem Federacja Rosyjska wysłała do Azji jedną trzecią eksportowanego LNG – 34%. Kolejne 20% jest wymieniane w statystykach jako „skierowane w nieznanym kierunku”.
Główne wolumeny LNG do Europy wysyła Yamal LNG – stanowił on 95% dostaw do krajów europejskich. Łącznie do portów UE wysłano 1,31 mln ton rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego, a do Azji 0,96 mln ton. Głównym dostawcą LNG do krajów azjatyckich był Sachalin-2 – 93% rosyjskich dostaw na rynek.
Z danych wynika, że wolumen dostaw LNG w kwietniu spadł o 1,5% w porównaniu z marcem, ale jest porównywalny z kwietniem 2023 roku. Od stycznia do kwietnia 2024 roku rosyjski eksport LNG wzrósł o 3,1% rok do roku, do 11,53 mln ton.
Rosja jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dostawcą LNG do Europy. Tymczasem, jak poinformował szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström , zakaz importu rosyjskiego LNG do UE może stać się jednym z elementów kolejnego, 14. pakietu sankcji. Mogłoby to pozwolić europejskim importerom na zrywanie umów długoterminowych bez kar.
W ramach 14. pakietu sankcji planowany jest zakaz przeładunku rosyjskiego LNG w europejskich portach oraz środki wobec trzech przedsiębiorstw Novatek.
Projekty propozycji Komisji Europejskiej mogą zostać upublicznione już w najbliższy piątek – podaje Politico , powołując się na trzech unijnych dyplomatów.
Według szacunków CREA straty Rosji wynikające z zakazu wykorzystywania portów UE do przeładunku gazu do krajów pozaeuropejskich wyniosą 1,8 mld euro, a wszystkim krajom, w tym państwom bloku – 2,5 mld euro.
Embargo wymusi głównie na Novateku radykalną zmianę modelu biznesowego, gdyż Yamal LNG korzysta z europejskich portów, aby przesyłać gaz z lodołamaczy LNG do regularnych – a następnie przesyłać go do innych krajów. „Jeśli nie poradzą sobie z gazem w Europie, będą musieli wysyłać lodołamacze na dłuższe trasy, co oznacza, że liczba transportów zostanie zmniejszona, ponieważ statki nie będą mogły wrócić tak szybko, jak teraz”
Miejsce 8 Za trzy lata Rosja spadnie poniżej Turkmenistanu pod względem poziomu życia
według MFW
daniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rosja w nadchodzących latach będzie nadal tracić swoją pozycję w rankingu krajów świata pod względem poziomu życia.
Według szacunków MFW Federacja Rosyjska zajmuje obecnie 68. miejsce na świecie pod względem PKB na mieszkańca, który jest uważany za wskaźnik poziomu aktywności gospodarczej i jakości życia obywateli.
W ubiegłym roku rosyjska gospodarka wygenerowała PKB na mieszkańca w wysokości 13 648 dolarów – 6 razy mniej niż Stany Zjednoczone (81 632 dolarów), cztery razy mniej niż Niemcy i prawie 10 razy mniej niż światowy lider Luksemburg (129 810 dolarów).
Według MFW w ciągu ostatnich 10 lat PKB na mieszkańca w Federacji Rosyjskiej spadł o 16%. W rezultacie w światowych rankingach Rosja znalazła się na tym samym poziomie co Meksyk (13 642 dolarów), a niżej od Panamy (18 725 dolarów), Argentyny (14 024 dolarów), Bułgarii (15 854 dolarów) i Węgier (22 146 dolarów).
Według prognoz MFW w ciągu najbliższych trzech lat rosyjski PKB na mieszkańca wzrośnie o 11%, do 15 146 dolarów. W rezultacie Rosja spadnie z powrotem na ósme, dziesiąte miejsce na liście krajów, za Kazachstanem i Turkmenistanem: w 2027 r. ten pierwszy będzie miał PKB na mieszkańca na poziomie 15 964 dolarów, a drugi – 15 517 dolarów. W przyszłości różnica ta będzie się tylko zwiększać: do 2029 r. rosyjski PKB na mieszkańca wyniesie 15 683 dolarów, czyli o 15% mniej niż w Kazachstanie (18 396 dolarów) i Turkmenistanie (18 202 dolarów), według szacunków MFW.
Według wyliczeń funduszu wyższe od Rosji będą także Turcja (14 010 dolarów), Mauritius (18 124 dolarów), Malezja (17 075 dolarów), Serbia (17 823 dolarów) i Dominikana (15 925 dolarów).
Ogólnie MFW oczekuje, że wzrost PKB Rosji w tym roku wyniesie 3,2% – tyle samo, co Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, które w zeszłym tygodniu przedstawiło prognozę na kolejne trzy lata. Rosyjski rząd stawia przed Władimirem Putinem cel polegający na zwiększeniu PKB o 20% do końca piątej kadencji, czyli wartości, której gospodarka nie widziała od ponad dwóch dekad.
Jednak eksperci MFW nie wierzą w ambitne prognozy władz rosyjskich. Według ich szacunków wzrost rosyjskiej gospodarki spowolni do 1,8% w 2025 r. i zaledwie 1,2% w 2029 r.
Miejsce 7 – W kolejnym regionie rosyjskim zaczęto konfiskować samochody i wysyłać je na specoperacje.
Szef Buriacji Aleksiej Cydenow zlecił Ministerstwu Transportu i regionalnej policji drogowej opracowanie mechanizmu przekazywania skonfiskowanych pojazdów na potrzeby wojny na Ukrainie. Gubernator napisał o tym na swoim kanale telegramowym. Wcześniej praktykę wysyłania skonfiskowanych samochodów na front zaczęto stosować na terytorium Permu i Baszkortostanu.
„W ciągu ostatniego roku w republice zatrzymano 7,8 tys. kierowców z oznakami nietrzeźwości. Spośród nich powtórzonych zostało ponad 1,2 tys. Aresztowano 374 osoby, skonfiskowano 266 samochodów” – napisał Cydenow , przypominając, że w Rosji istnieje akt prawny, zgodnie z którym skonfiskowany majątek można przekazać na potrzeby wojska.
Gubernator uważa, że skonfiskowane samochody powinny „oddać się do użytku”, a kierowcy powinni pamiętać, że „wsiadanie za kierownicę po pijanemu jest nie tylko bardzo niebezpieczne, ale i kosztowne”.
W 2022 r. wprowadzono zmiany w Kodeksie wykroczeń administracyjnych, które pociągają za sobą możliwość konfiskaty samochodów za wielokrotną jazdę pod wpływem alkoholu oraz za jazdę bez prawa jazdy.
Samochód może zostać odebrany sprawcy, nawet jeśli jest współwłasnością. W takim przypadku drugi właściciel ma prawo żądać zapłaty swojego udziału w drodze odrębnego pozwu. Zdaniem Sądu Najwyższego, jeśli pojazd nie może zostać skonfiskowany „ze względu na jego użytkowanie, sprzedaż lub z innego powodu”, kierowcy może zostać skonfiskowana inny majątek lub odpowiednia kwota pieniędzy.
Miejsce 6 -Indie dostarczyły do Rosji rekordową liczbę smartfonów
W lutym Indie dostarczyły na rynek rosyjski smartfony o rekordowej wartości 36 mln dolarów, w efekcie ta kategoria towarów stała się główną kategorią indyjskiego eksportu do Federacji Rosyjskiej
Wolumen eksportu smartfonów z kraju Azji Południowej do Federacji Rosyjskiej wzrósł 12-krotnie w ujęciu rocznym i 1,6-krotny w porównaniu ze styczniem. Poprzedni rekord padł w grudniu 2023 roku. W tym czasie Indie dostarczyły Rosji smartfony o wartości 33 milionów dolarów.
Na drugim miejscu pod względem dostaw z Indii na rynek rosyjski znalazły się leki przeznaczone do sprzedaży detalicznej (27 mln dolarów). Na kolejnych miejscach znajdują się płytki ścienne (13 milionów dolarów), krewetki (10 milionów dolarów) i czarna herbata (9 milionów dolarów).
Jednak mamy niezwykle dobrą informacje dla handlu z Rosją
Rząd Indii zniósł zakaz eksportu cebuli obowiązujący od 8 grudnia 2023 r. PJednocześnie organ regulacyjny ustalił minimalną cenę eksportową cebuli na 550 dolarów za tonę metryczną.
Miejsce 5 – Rosyjscy analitycy przewidują wzrost cen diesla
Wzrost detalicznych cen benzyny w Rosji w ciągu najbliższych kilku miesięcy zrówna się ze stopą inflacji, prognozuje Siergiej Tereszkin, dyrektor generalny rynku produktów naftowych Open Oil Market.
Jednocześnie wzrost cen oleju napędowego będzie w dalszym ciągu przewyższał inflację w kraju, uważa ekspert.
Według Tereszkina cena giełdowa benzyny latem może przekroczyć 55 tysięcy rubli za tonę. Jednocześnie cena oleju napędowego przekroczy 60 tys. rubli za tonę. Scenariusz ten zakłada utrzymanie dotychczasowych zasad płatności tłumiących – podkreślił analityk.
W kwietniu poinformowano , że Gabinet Ministrów Rosji rozpoczął aktywną dyskusję na temat nowych sposobów ograniczenia wzrostu cen benzyny i oleju napędowego, zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu dużego popytu na paliwa.
Miejsce 4 – Jeden z największych banków w Turcji zaczął masowo odmawiać Rosjanom otwierania rachunków.
DenizBank nie wprowadził żadnych oficjalnych zakazów otwierania rachunków dla Rosjan.
Konta są otwierane, ale wnioski przechodzą bardziej wnikliwą kontrolę pod kątem ewentualnego naruszenia antyrosyjskich sankcji.
„Nie ma oficjalnych zakazów ani nakazów dotyczących składania wniosków przez rosyjskie osoby fizyczne lub prawne o otwarcie rachunków bankowych”
„Na dziesięć wniosków o otwarcie rachunku tylko jeden otrzymuje akceptację. Nawet mając zezwolenie na pobyt i rejestrację w Turcji nie da się otworzyć rachunku” – opisał sytuację jeden z pośredników Siergiej Owsjannikow. Dodał, że DenizBank robi obecnie wyjątki tylko dla klientów z dużym depozytem wynoszącym 100 tys. dolarów i więcej.
Wyjaśnił, że warunki otwarcia rachunku są znane, nie uległy zmianie, sprawdzany jest cel otwarcia rachunku, sam cudzoziemiec wnioskodawca oraz firma, dla której rachunek jest otwierany.”
Jeśli okaże się, że dana osoba lub firma jest objęta sankcjami, otwarcie zostanie zablokowane, niezależnie od wysokości wpłaconej kaucji. Według niego banki państwowe mogą w tym zakresie działać bardziej swobodnie, ale i tam przeprowadzana jest „poważna kontrola”.
Miejsce 3 -Rusnano poprosił o pieniądze z budżetu ze względu na groźbę bankructwa
Państwowa korporacja Rusnano, która w zeszłym roku ostrzegała przed groźbą bankructwa, zwróciła się do rządu z prośbą o pomoc finansową.
Jak podaje Interfax , powołując się na sprawozdania finansowe spółki, Rusnano potrzebuje pieniędzy na spłatę zadłużenia, którego wielkość na koniec ubiegłego roku osiągnęła 69 miliardów rubli.
Na początku roku Rusnano posiadał 5,7 miliarda rubli aktywów obrotowych, które zdaniem spółki pokrywają jego krótkoterminowe zobowiązania. Rusnano przewiduje jednak problemy w przyszłości: dług, w tym koszty jego obsługi, może „nie być dostatecznie zabezpieczony majątkiem” – wynika z wyjaśnień do sprawozdania finansowego.
Utworzona w 2007 roku w celu budowy innowacyjnego przemysłu hi-tech w Rosji, Rusnano na lata 2010-22. zgromadził ponad 110 miliardów rubli strat. W październiku ubiegłego roku spółka ostrzegała , że spłata zobowiązań ze środków własnych jest „obiektywnie niemożliwa” i „spełnia kryteria niewypłacalności i niewystarczającego majątku” w terminologii Prawa upadłościowego. W listopadzie 2021 roku Rusnano był już na skraju niespłacania zadłużenia, a wtedy firmę uratowało państwo. Stało się to rok po odejściu z Rusnano Anatolija Czubajsa, stałego szefa państwowej korporacji od 2008 roku.
W 2022 roku Czubajs opuścił Rosję, opuszczając stanowisko Specjalnego Przedstawiciela Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju. Czubajsa widziano w różnych krajach, m.in. w Turcji, Niemczech, Włoszech i Izraelu. W maju 2024 roku wyszło na jaw, że Czubajs uruchomił na Uniwersytecie w Tel Awiwie „Centrum Studiów Rosyjskich”, które miało badać historię Rosji po 1991 roku.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiązał wyjazd Czubajsa z „wielką dziurą finansową” odkrytą w Rusnano. „Być może boi się, że w końcu to wszystko doprowadzi do jakichś spraw karnych, więc zszedł do podziemia” – powiedział we wrześniu Putin.
Sześć miesięcy później Rusnano skierował sprawę do sądu z prośbą o uznanie faktu, że dotychczasowe władze spółki zaniżyły zobowiązania. Według obecnego kierownictwa państwowej korporacji Czubajs i jego menedżerowie wyższego szczebla zniekształcili rzeczywistą sytuację finansową spółki w 2017 r., aby w dalszym ciągu akumulować pożyczki.
Miejsce 2 -Kraje G7 przygotowują kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów, korzystając z zamrożonych aktywów Rosji
Stany Zjednoczone negocjują z innymi krajami G7 w sprawie udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów dolarów, podaje Bloomberg , powołując się na poinformowane źródła. Planuje się, że znaczna część tej kwoty zostanie zwrócona z zamrożonych aktywów rosyjskich.
Biały Dom chce doprowadzić do podpisania porozumienia na szczycie G7, który odbędzie się w czerwcu we Włoszech. Dyskusje na ten temat są trudne, a zawarcie porozumienia może zająć kilka miesięcy – podają źródła. Oczekuje się, że USA będą wywierać presję na Unię Europejską, aby wycofała sprzeciw wobec wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów.
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen potwierdziła agencji, że trwają negocjacje w sprawie przekazania Ukrainie 50 miliardów dolarów. „Dyskutujemy na ten temat. <…> Idealnie byłoby, gdyby wzięły w nim udział wszystkie kraje G7, aby Stany Zjednoczone nie zrobiły tego same” – powiedziała.
Od ponad dwóch lat kraje zachodnie spierają się o to, jak sobie poradzić z zamrożonymi rosyjskimi rezerwami. Unia Europejska sprzeciwia się ich konfiskacie, natomiast Stany Zjednoczone popierają ten pomysł.
W szczególności UE, w której zlokalizowana jest większość zamrożonych aktywów, nie poparła przyjętej w kwietniu przez Kongres USA ustawy, która pozwala prezydentowi na konfiskatę rezerw. Bruksela tłumaczyła to możliwą utratą zaufania do europejskiego rynku długu publicznego i euro jako waluty rezerwowej, a także nienaruszalnością zasad prawa międzynarodowego przyznających immunitet własności państwowej. Według urzędników G7 z tego powodu G7 przestało rozważać kwestię konfiskaty rosyjskich rezerw.
Biały Dom analizuje obecnie kilka możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów. Jedną z nich jest emisja obligacji, która umożliwi Kijowowi transferowanie wielomiliardowych dochodów z funduszy rosyjskich jednorazowo przez kilka lat. Stany Zjednoczone szacują, że takie obligacje mogą wygenerować 30–40 miliardów euro w ciągu najbliższych dziesięciu lat i 50–60 miliardów euro w ciągu 15–20 lat.
Miejsce 1 – Rząd zakazał eksportu cukru z Rosji
Rosyjski rząd wprowadził tymczasowy zakaz eksportu cukru trzcinowego i buraczanego oraz chemicznie czystej sacharozy.
„Ograniczenie będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2024 r. Decyzja ma na celu utrzymanie stabilności krajowego rynku żywności” – czytamy w komunikacie na kanale telegramowym Rady Ministrów. Uchwała w tej sprawie została już podpisana.
Rozporządzenie przewiduje kilka wyjątków. Dostawy cukru do krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej możliwe są w określonych ilościach. Do Armenii można wyeksportować 28 tys. ton, na Białoruś 5 tys. ton, do Kazachstanu 120 tys. ton i do Kirgistanu 28,5 tys. ton.
„Ministerstwu Rolnictwa Federacji Rosyjskiej powierzono dystrybucję tych ilości wśród uczestników handlu zagranicznego” – wyjaśnił rząd.
W 2023 roku Rosja zwiększyła produkcję cukru buraczanego do 6,6 mln ton, czyli o 670 tys. ton więcej niż w roku ubiegłym. Wielkość produkcji ta stała się drugą rekordową wielkością w całej historii rosyjskiego przemysłu cukrowniczego – zauważyli eksperci branżowi.
Według analityków Instytutu Badań Rynku Rolnego (IKAR) eksport cukru białego z Federacji Rosyjskiej w sezonie 2023/24 może zająć drugie miejsce po rekordowym poziomie, przekraczając 800 tys. ton.
Eksport cukru z Rosji zauważalnie nasilił się od jesieni 2023 roku, Rosja powróciła na niemal wszystkie swoje tradycyjne rynki: kraje WNP, Koreę Północną, Mongolię, Afganistan, Turcję, Serbię. Analitycy agencji zauważyli, że dostawy surowego cukru buraczanego samochodami do Uzbekistanu i Azerbejdżanu rozpoczęły się w listopadzie.
Nazwali wyzwaniem dla produkcji buraków w 2024 r. terminowe otrzymanie przez wszystkie gospodarstwa nasion skutecznych mieszańców buraków cukrowych, które w dużej mierze pozostają importowane, ale dostawy z wielu krajów są ograniczone.