Codzienny ekonomiczny przegląd 30.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie

1.Turcja zastąpi rosyjski gaz amerykańskim LNG

O ile Władimir Putin nie rezygnuje z nadziei na zorganizowanie hubu gazowego w Turcji, o tyle Ankara zdecydowała się pójść w odwrotnym kierunku – zmniejszyć zależność od rosyjskich surowców energetycznych.

W ich miejsce planowane są zakupy ogromnych wolumenów z kraju „nieprzyjaznego” Rosji czyli USA, z którym Turcja odbudowuje stosunki po kilku latach ich pogorszenia.

Turcja zamierza zbudować „portfel nowych dostaw”, aby zmniejszyć zależność od jakiegokolwiek dostawcy, powiedział „Financial Times ” minister energetyki Bayraktar. (zbieżność całkowicie przypadkowa z dronami)

W tym celu – powiedział – kraj prowadzi negocjacje z amerykańską ExxonMobil w sprawie zawarcia długoterminowego kontraktu (prawdopodobnie na dekadę), w ramach którego będzie kupował do 2,5 mln ton LNG (3,5 mld m3) rocznie. Taki wolumen przy obecnych cenach jest wart 1,1 miliarda dolarów, chociaż trwają dyskusje na temat warunków kontraktu, powiedział Bayraktar.

Według tureckiego Urzędu Regulacji Rynku Energii w 2022 roku udział Rosji w imporcie gazu Turcji, która kupuje prawie cały gaz za granicą, wyniósł 40%, a rosnący w ostatnich latach udział Stanów Zjednoczonych przekroczył 10%.

Według obliczeń FT 2,5 miliona ton odpowiada około 7% ubiegłorocznego zapotrzebowania.

Bayraktar powiedział, że Turcja kupiła 5 mln ton od Stanów Zjednoczonych w 2023 r.


ExxonMobil potwierdził FT, że prowadzi wstępne rozmowy z Turcją, ale odmówił omówienia szczegółów. Firma planuje zwiększyć dostawy LNG do 40 mln ton do 2030 r., czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2020 r.

Turcja stara się dywersyfikować zakupy przed wygaśnięciem części swoich długoterminowych kontraktów z Rosją w 2025 r. i z Iranem w 2026 r., powiedział Bayraktar. Ogółem zakupy LNG stanowiły około 35% importu w zeszłym roku, w porównaniu do 15% w 2014 roku.

Recep Tayyip Erdogan po reelekcji w wyborach prezydenckich w 2023 roku zaczął poprawiać relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Tym samym Ankara zniosła weto w sprawie wejścia Szwecji do NATO, a Waszyngton zgodził się sprzedać jej myśliwce F-16 warte miliardy dolarów.

Po odcięciu gazu do Europy w ramach kary za wsparcie Ukrainy w 2022 roku, Putin w październiku tego roku wysunął pomysł utworzenia w Turcji hubu, do którego można byłoby przekierować utracone dostawy z Nord Stream. Tu cytaty z Putina z tamtego czasu.

„Wszyscy są tym zainteresowani – nasi tureccy przyjaciele, my jesteśmy zainteresowani i wszyscy, którzy chcą pozyskać nasze zasoby na kontynencie europejskim” – mówił jeszcze jakiś czas temu prezydent Rosji.

Od tego czasu nie nastąpił znaczący postęp w realizacji tego pomysłu. Unia Europejska postawiła sobie za cel całkowite zaprzestanie zakupów rosyjskiego gazu do 2027 roku.

Mamy zatem sytuacje dokładnie taką samą jak z Europą. Rosja będzie tracić rynek Turecki na korzyść USA. Turcy pewnie zostawią sobie dostawy z Rosji, ale będą je zmniejszać pewnie do 20-30% tak aby się poprawnie zdywersyfikować i mieć otwarte drzwi do negocjacji cenowych.

Brawo Turcja.

2. Włosko-Rosyjska Izba Handlowa zawiesiła płatność w rublach

Szef Włosko-Rosyjskiej Izby Handlowej (IRCC) Ferdinando Pelazzo zapowiedział zawieszenie systemu umożliwiającego firmom z Rosji kupowanie towarów z Włoch za ruble. Wyjaśnił, że decyzję podjęto ze względu na obawę przed możliwym obejściem sankcji.

  1. Zaczęliśmy przeprowadzać transakcje, wszystko było w porządku, warunki były do ​​zaakceptowania. Ale wtedy Włoski Komitet Bezpieczeństwa Finansowego, który zrzesza kilka ministerstw, powiedział nam, że nie zaleca tego programu” – powiedział Pelazzo w rozmowie z RIA Novosti .
  2. Szef IRTP nazwał obawy Komisji Bezpieczeństwa Finansowego dziwnymi. Wyjaśnił, że izba jest kontrolowana przez rządy Włoch i Rosji. Jego zdaniem prawnicy IRTI badają pismo otrzymane od komisji i treść 13. pakietu unijnych sankcji.
  3. Zdaniem Ferdinanda Pelazzo izba zajmuje się wyłącznie towarami nieobjętymi sankcjami. Dodał, że wszystkie towary i ich kody celne są niezależnie sprawdzane przez IRTP. Kwestia dalszych prac mechanizmu IRTI zostanie poruszona na lipcowym posiedzeniu jego członków – wyjaśnił Pelazzo.
  1. Według wywiadu USA Putin nie wydał rozkazu – Zabić Nawalnego. Europejczycy mają inne zdanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planował zabić polityka Aleksieja Nawalnego w kolonii w lutym tego roku – do takiego wniosku doszły amerykańskie agencje wywiadowcze.

Według nich ten punkt widzenia podzielają CIA, Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego USA i wydział wywiadu Departamentu Stanu – oceny tych departamentów nie podważają winy Putina w ogóle sytuacji Nawalnego i to jak ta sytuacja doprowadziła go do śmierci.

Rozmówcy publikacji zauważyli, że wnioski opierają się na tajnych wywiadach, a także analizie powszechnie znanych faktów, m.in. czasu śmierci i tego, jak przyćmiła ona reelekcję Putina na piątą kadencję.

Stany Zjednoczone poinformowały o swoim stanowisku służby wywiadowcze szeregu krajów europejskich. Mimo to wielu z nich nadal wątpi, że Putin nie miał bezpośredniego związku ze śmiercią Nawalnego w kolonii.

Europejscy urzędnicy twierdzą, że w tak ściśle kontrolowanym systemie, jaki zbudował w Rosji przez ćwierć wieku swojej władzy, wątpliwe jest, aby przedstawiciel opozycji mógł doznać krzywdy bez jego wcześniejszego powiadomienia.

Prezydent USA Joe Biden i inni światowi przywódcy uznają Putina za odpowiedzialnego za śmierć Nawalnego, podczas gdy Kreml ścigał polityka przez lata, w tym próbował go zabić bojowym środkiem chemicznym w 2020 r.

Ale jeśli mówimy o konkretnym momencie w lutym tego roku, Stany Zjednoczone uważają, że Putin nie spodziewał się wtedy śmierci Nawalnego.

Przeciwnie, zwolennicy polityka są przekonani, że jego śmierć została „zaaranżowana przez Kreml”. Według byłego szefa Fundacji Antykorupcyjnej Leonida Wołkowa osoby, które uważają, że prezydent nie jest w to zamieszany, „oczywiście nic nie rozumieją z tego, jak działa współczesna Rosja”.

„Pomysł, że Putin nie był świadomy morderstwa Nawalnego i nie aprobował go, jest po prostu absurdalny” – stwierdził Wołkow.

Kreml zareagował na publikację WSJ. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow nazwał sugestię, że Putin nie nakazał śmierci Nawalnego, „pustą spekulacją”. „Widziałem ten materiał. Nie powiedziałbym, że jest to materiał wysokiej jakości, który zasługuje na uwagę” – powiedział Pieskow.

Nawalny zmarł 16 lutego w kolonii Wilków Polarnych we wsi Kharp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, dokąd został przeniesiony w grudniu 2023 r. Według Federalnej Służby Więziennej polityk podczas spaceru zachorował, po czym stracił przytomność i mimo wysiłków lekarzy nagle zmarł.

Z raportu medycznego wynika, że ​​Nawalny zmarł „z przyczyn naturalnych”. Współpracownicy polityka nazywają jego śmierć morderstwem, obarczając winą za jego śmierć władze rosyjskie, a konkretnie Putina.

W sumie Nawalny spędził w areszcie 1120 dni, z czego ponad 300 w celi karnej, gdzie 27 razy był umieszczany pod fałszywym pretekstem. Na koloniach odmawiano mu opieki lekarskiej, nie wpuszczano lekarzy, umieszczano w celach chorych ludzi mających problemy z higieną osobistą, torturowano go światłem i nie pozwalano spać, przychodzili w nocy na kontrole.

Ciekawym wątkiem jest to, że część krajów uważa, że Putin za tym stał bezpośrednio, a inne uważają, że nie miał z tym nic wspólnego. Dajcie znać co sądzicie? Ja uważam, że kazał Putin go dręczyć, ale śmierć Mawalnego to nic innego jak załamanie się udręczonego organizmu. Za mocno dokręcili śrubę w swoim bestialstwie i po prostu Nawalny tego nie wytrzymał.

4. TSMAKP, publikuje prognozy wbrew propagandzie

Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych (TSMAKP) opublikowało kwietniowy przegląd sytuacji gospodarczej w Rosji. Według niego w kraju panuje stagnacja w działalności przemysłowej i inwestycyjnej, a wzrost popytu konsumpcyjnego wyhamowuje ze względu na wysokie stopy procentowe.

„Generalnie należy zauważyć, że trend stagnacyjny utrzymuje się co najmniej od połowy 2023 roku. W większości głównych dziedzin przejście do stagnacji albo już nastąpiło, albo jest coraz bardziej widoczne” – czytamy w recenzji. Eksperci centrum uważają, że pojawiające się trendy budzą niepokój, a długoterminowe wyzwania stojące przed Rosją wymagają rozwiązań „tu i teraz”.

Tym samym wzrost produkcji przemysłowej w lutym br., według szacunków CMACP, wyniósł zaledwie 0,5% w porównaniu do wartości styczniowych. Wyjaśnia się, że ten wzrost produkcji „przede wszystkim kompensuje jej spadek w styczniu”. Aktywność konsumencka w Rosji, nie biorąc pod uwagę sezonowości, w pierwszych dwóch miesiącach roku spadła o 0,2% ze względu na wysokie stawki.

Zdaniem ekspertów taki poziom stagnacji wynika z wyczerpania się dotychczasowych „pomysłów na rozwój” i zaostrzenia warunków udzielania kredytów. Centrum nazywa kolejną poważną przeszkodą zachodnie ograniczenia importu wynikające ze specjalnej operacji na Ukrainie.

26 kwietnia Rada Dyrektorów Banku Rosji utrzymała kluczową stopę procentową obowiązującą od połowy grudnia na poziomie 16%. Organ regulacyjny zauważył, że obecna presja inflacyjna stopniowo słabnie, choć pozostaje wysoka. Popyt krajowy pozostaje podwyższony i przekracza zdolność do zwiększania podaży, zatem inflacja powróci do celu nieco wolniej niż prognozowano w lutym.

5.. Zmobilizowanym odmówiono płacenia za zalane mieszkania

Władze regionu Orenburg odmawiają zapłaty osobom zmobilizowanym, których domy zostały zalane w wyniku powodzi.

Dom rodziny zmobilizowanego mężczyzny z Buzułuku (250 km od Orenburga) został zalany po dach. Nie przyznano mu jednak odszkodowania za utracone mieszkanie, gdyż władze nie znalazły potwierdzenia „faktu, że skarżący zamieszkiwał w lokalu mieszkalnym”. Sam mężczyzna jest na froncie od jesieni 2022 roku – poinformowała jego żona Anastazja. No więc nie zamieszkuje tu się w papierach zgadza. Przebywa za granicą.

„Wiele wniosków zostało odrzuconych, ponieważ w czasie powodzi nie było ich w domu, a przebywali w północno-zachodniej okręgu. Czyli na wojnie. Tu mam cytat od jednej z kobiet.\

Mąż jest zarejestrowany w domu i jest jego właścicielem” – Wszystkim pozostałym członkom rodziny wypłacono kwotę 20 tysięcy rubli. Wsparcia jednorazowego czyli tam po około 870złotych i styka. Właściciela domu nie ma więc za dom nie będzie.

Odmówiono odszkodowania także mieszkańcowi Orska, który wyjechał do służby na podstawie kontraktu. Dom na terenie Starego Miasta, w którym był zarejestrowany, 5 kwietnia całkowicie został zalany.

Rodzice mężczyzny zwrócili się o zapłatę za siebie i syna. „Kobieta w urzędzie powiedziała, że ​​jej synowi nie wolno. Syn nie mieszka z nami, ale w Północnym Okręgu Wojskowym. Nieźle nie ? Wikt i opierunek do końca życia mówili no to mieszka na froncie i koniec rozmowy.

Część zmobilizowanych osób, dowiedziawszy się o powodzi, próbowała wrócić z frontu do domu, aby pomóc swoim rodzinom.

Żołnierz z Orska napisał, że jego dowódca nie pozwoli mu wyjechać na urlop, aby pomóc rodzicom, których dom znalazł się pod wodą.

„Jestem na granicy rozpaczy. Jeśli pójdę na samowolkę, będzie to przestępstwo, rodzicom nie pomogę” Jednocześnie prawo do wyjazdu w związku z klęską żywiołową jest wyraźnie określone w ustawie „O statusie personelu wojskowego”.

Inny przykład żołnierza który ruszył na pomoc rodzinie „Mimo zakazu urlopów wyjechał, pomógł i wrócił. – Teraz są problemy, przenieśli mnie do oddziału ze szturmowcami i tam chcą mnie wysłać do piekła. To tylko przeniesienie do PIEKŁA, na rzeź” – zauważył mężczyzna.

Rosja to stan umysłu. Rządzącym ludzie ewidentnie przeszkadzają. A W Rosyjskim mirze suma pecha i szczęścia zawsze wychodzi nie na zero a na minusie.

Dostaniesz lepszą pensję, ale twój dom zmyje woda. Zadłużą Cię kredytami, ale za to zginiesz na froncie. Pójdziesz na ochotnika i stracisz nogi, zostaniesz wyrzucany z autobusu jak bezpański pies. itd. itd. Przypomina się ten cytat, chyba mówił na któreś kolacji czwartkowej profesor Boćkowski. W Rosji, życie takie, że jak umrzesz to w sumie nawet ci nie żal.

6. Rosyjski aktor Gerard Depardieu zatrzymany w związku z oskarżeniami o napaść na tle seksualnym

Depardieu został zabrany na komisariat, gdzie będzie przesłuchiwany w kolejnej sprawie o molestowanie. Aktor zaprzecza oskarżeniom; część jego kolegów opowiedziała się za Depardieu.

Rosyjski aktor Gerard Depardieu został zatrzymany w Paryżu w związku z postawionymi mu zarzutami o napaść na tle seksualnym. Przebywa na komisariacie, gdzie jest przesłuchiwany – podaje BFMTV . Na podstawie wyników przesłuchania może zostać zatrzymany.

„Gerard Depardieu został wezwany w poniedziałek rano i umieszczony w areszcie policyjnym pod zarzutem napaści na tle seksualnym” – podaje stacja telewizyjna.

Aktor jest oskarżony o napaść na tle seksualnym przez dwie kobiety. Według nich do incydentów doszło na planie dwóch filmów: w 2014 roku na planie „Magika i syjamczyka” (Magicien et les Siamois, 2015) oraz w 2021 roku na planie filmu „Zielone okiennice” ( Les Volets verts, 2022). Gerard Depardieu odpiera zarzuty.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: