Codzienny ekonomiczny przegląd 23.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Wielka Brytania przekaże Ukrainie broń o wartości 500 milionów funtów (około 620 milionów dolarów), co będzie największym pakietem pomocy wojskowej dla Londynu od początku wojny, powiedział premier Rishi Sunak . Według niego pakiet pomocowy obejmie m.in. 400 pojazdów, 60 łodzi, około 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej, a także ponad 1,6 tys. rakiet uderzeniowych i przeciwlotniczych. Ponadto Kijów otrzyma rakiety powietrze-ziemia Storm Shadow , których zasięg lotu wynosi około 250 km.
 • Ministerstwo Informacji Kazachstanu rozważa możliwość zablokowania chińskiej aplikacji z krótkimi filmami TikTok; wcześniej w Kirgistanie dostęp do usługi był ograniczony.
 • Rośnie niechęć do migrantów w Rosji Według VTsIOM 60% mieszkańców ma „negatywny” stosunek do migrantów zarobkowych w Rosji, a 30% – pozytywny. W sierpniu ubiegłego roku 40% obywateli Rosji było negatywnie nastawionych do gości. Tym samym w ciągu kilku miesięcy kategoria ta wzrosła półtorakrotnie.
 •  Władze obwodu orłowskiego postanowiły nie organizować obchodów 9 maja ze względów bezpieczeństwa – wojewoda Kłyczkow.
 • Rosyjskie Siły Zbrojne skoncentrowały grupę 20-25 tysięcy ludzi w rejonie Czasowa Jar (obwód doniecki) i przygotowują się do zajęcia miasta i przyległych wsi. Ukraińska armia określa sytuację jako „skomplikowaną” podaje Reuters.
 • Litwa przekaże Ukrainie radary w celu efektywniejszego funkcjonowania systemu obrony powietrznej – powiedział szef Ministerstwa Obrony Republiki Bałtyckiej Laurynas Kasciunas na antenie państwowego radia LRT.
 • Pierwsze dostawy na Ukrainę pocisków zakupionych poza UE w ramach czeskiej inicjatywy zaplanowano na koniec maja lub początek czerwca – Josep Borrell po spotkaniu szefów ministerstw spraw zagranicznych i obrony UE w Luksemburgu.
 • Szwedzki minister obrony Paul Jonson nie wykluczył, że kraj ten może dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot.
 • Niemiecka prokuratura poinformowała o rozpoczęciu śledztwa przeciwko niemieckiemu producentowi materiałów budowlanych Knauf w związku z doniesieniami o roli tej firmy w rewitalizacji Mariupola.
 • Knauf, poinformował że ma w planach, przekazanie swojego rosyjskiego biznesu lokalnemu zarządowi, pod warunkiem uzyskania odpowiednich rosyjskich pozwoleń.
 • Węgry zablokują przyznanie państwom członkowskim UE 2 miliardów euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego na dostawy broni na Ukrainę do czasu, aż Kijów zagwarantuje, że węgierskie przedsiębiorstwa nie znajdą się ponownie na liście „międzynarodowych sponsorów wojny” – węgierski minister spraw zagranicznych Szijjártó.
 • UE zamierza włączyć zakaz dostaw LNG do 14. pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, podało szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 1. Kreml może odwołać gubernatora obwodu Orenburga. Szukanie kozłów ofiarnych.

Gubernator obwodu Orenburg Denis Pasler może stracić stanowisko z powodu trudnej sytuacji powodziowej w regionie.

Według nich pierwsza kadencja Paslera na stanowisku szefa regionu dobiega końca, a on sam już wcześniej domagał się usunięcia ze stanowiska. Jednocześnie Pasler nie otrzyma awansu – nie przygotowują dla niego stanowiska na szczeblu federalnym, ponieważ „czuł się bardziej komfortowo w biznesie” – wyjaśnił jeden z rozmówców publikacji.

2. Reakcja Rosji na wezwanie Dudy do umieszczenia w Polsce broni nuklearnej.

Polska jest gotowa na przyjęcie amerykańskiej broni nuklearnej, powiedział 22 kwietnia ” Prezydent RP Andrzej Duda po wizycie w Stanach Zjednoczonych. Potwierdził, że omawiał ten temat w Waszyngtonie.

„Nie ukrywam, że pytany o to, mówiłem o naszej gotowości. Jeśli nasi sojusznicy zdecydują się na rozmieszczenie broni nuklearnej do wspólnego użytku na naszym terytorium w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, jesteśmy gotowi” – ​​wyjaśnił prezydent.

Prezydent tłumaczył tę gotowość faktem, że Rosja „coraz bardziej militaryzuje” obwód królewiecki i rozmieściła na Białorusi taktyczną broń nuklearną.

Tego samego dnia zareagowała na to Moskwa. „Wojsko oczywiście przeanalizuje sytuację, jeśli takie plany zostaną zrealizowane, i w każdym razie podejmie wszystko, co konieczne, wszelkie niezbędne kroki w tym odwetowe, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo” – powiedział reporterom sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow.

Odpowiedź rosyjskiego MSZ była już mniej wyważona.

Takie prowokacyjne wypowiedzi polskiego kierownictwa nie są niczym nowym. Polskie władze od dawna nie ukrywają swoich ambicji w zakresie „przylgnięcia” do amerykańskiej broni nuklearnej stacjonującej w Europie i aktywnie wplatają je w swoją głęboko wrogą politykę wobec Rosji. Polsce wyraźnie nie wystarcza to, że jest już członkiem NATO, które arbitralnie pozycjonuje się jako „sojusz nuklearny”. Ponadto Warszawa aktywnie uczestniczy w rozwijaniu tzw. „wspólnych misji nuklearnych” bloku północnoatlantyckiego jako państwo udzielające bezpośredniego wsparcia tym operacjom.

Wydaje się, że Warszawa maniakalnie stara się przyciągnąć jeszcze więcej uwagi planistów wojskowych w rosyjskim Sztabie Generalnym. Nietrudno założyć, że jeśli na terytorium Polski pojawi się amerykańska broń nuklearna, odpowiadające jej obiekty natychmiast znajdą się na liście uprawnionych celów zniszczenia w sytuacji bezpośredniego konfliktu zbrojnego z NATO.

3. Chiny gwałtownie podniosły ceny samochodów po przejęciu rosyjskiego rynku samochodowego.

Średnia cena nowego chińskiego samochodu w Rosji osiągnęła 3,06 mln rubli – 133 000 zł.

Jak wynika z badania Avito Auto, w ciągu pierwszych trzech miesięcy wzrost cen wyniósł 9,3% rok do roku.

Najbardziej wzrosła cena modeli GAC – o 53% – i obecnie kosztuje 4,3 mln rubli.

Następna jest Geely: samochody tego producenta dodały sobie 20,4% i można je kupić średnio za 3,5 miliona rubli.

Ceny samochodów marki Chery wzrosły o 13,3% i obecnie wyceniane są na 3,2 mln rubli. Tylko Haval, który ma produkcję w regionie Tula, nie wykazał znaczącego wzrostu: samochody tej marki nadal kosztują około 2,6 miliona rubli. Ale spokojnie, może ktoś się jeszcze nie zorientował i zaraz dorówna.

W pierwszym kwartale liczba nowych chińskich samochodów w Avito Auto – takie nasze otomoto wzrosła o 266,6% rok do roku. Pod względem wzrostu ofert liderami są Chery (+18,5%), Geely (+15,5%) i Haval (+15,1%).

4, Sankcje działają, Chiny ograniczyły drastycznie dostawy sprzętu do Rosji

W marcu 2024 r. Chiny ograniczyły bezpośrednie dostawy do Rosji maszyn, urządzeń w tym elektrycznych, mechanizmów oraz ich części i akcesoriów według Administracji Ceł ​​Chińskiej Republiki Ludowej.

Chiński eksport takich towarów do Rosji spadł o 15% (do 2,9 mld dolarów) w porównaniu z marcem 2023 roku. Ostatni raz spadek tej kategorii produktów odnotowano w grudniu 2022 r. – do grudnia 2021 r. o 11%.

Przypomnijmy Chiński eksport do Rosji spadł w marcu o 16% rok do roku, co stanowi pierwszy spadek rok do roku od połowy 2022 roku.

Eksport chińskich pojazdów lądowych do Rosji (samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników oraz ich części i akcesoriów w marcu 2024 r. spadł o 20% w porównaniu z marcem 2023 r. (do 1,4 mld dolarów). Według chińskich statystyk celnych, spadek tutaj rozpoczął się w lutym o 6% w porównaniu z lutym 2023 r.. 

W marcu udział Rosji w chińskim eksporcie spadł o jedną czwartą (do 2,7% – minimum od grudnia 2022 r., po 3,4% w lutym) . Oznacza to, że dynamika chińskich dostaw do Rosji okazała się znacznie gorsza niż do pozostałych krajów. „Biorąc pod uwagę stosunkowo stabilną dynamikę kursu rubla, możemy stwierdzić, że nastąpiła obniżka najprawdopodobniej związana jest z wprowadzeniem sankcji i ryzykiem ich rozszerzenia” – uważają rosyjscy eksperci.

5Największy na świecie producent materiałów budowlanych Knauf opuszcza Rosję.

Dostało im się za Mariupol i w końcu pod presją międzynarodową wykonali jakiś ruch.

Niemiecki producent materiałów budowlanych Knauf ogłosił zamiar opuszczenia Rosji i przekazania swojego rosyjskiego biznesu lokalnemu zarządowi.

„W świetle bieżących wydarzeń Grupa Knauf po ponad 30 latach działalności zdecydowała się porzucić działalność w Rosji” – podała spółka w oświadczeniu ( cytowanym przez TASS).

Podkreśla, że ​​przejście firmy do lokalnego zarządu pozwoli jej „zachować w przyszłości miejsca pracy dla ponad 4000 pracowników”.

Kierownictwo rosyjskiej spółki zależnej Knauf przejmie działalność polegającą na wydobywaniu surowców, produkcji i sprzedaży materiałów budowlanych. Transakcja musi jednak jeszcze zostać zatwierdzona przez władze rosyjskie.

Knauf nabył swoje pierwsze aktywa w Rosji w 1993 roku. Były to udziały w fabryce izolacji termicznych i wyrobów gipsowych w Krasnogorsku. Jednak już w latach 70. założyciele firmy wymienili doświadczenia z niektórymi radzieckimi naukowcami i instytutami.

Obecnie Knauf jest właścicielem fabryk w regionie Krasnodaru, Astrachaniu, Niżnym Nowogrodzie, Tule, Czelabińsku i innych regionach. Przedsiębiorstwa Knauf zajmują się produkcją mieszanek budowlanych gipsowo-cementowych, profili metalowych, płyt gipsowo-kartonowych, izolacji z wełny mineralnej itp. Firma posiada także aktywa górnicze.

Na początku kwietnia dziennikarze ARD Monitor opublikowali śledztwo w sprawie udziału Knaufa w odbudowie okupowanego Mariupola, który został niemal zniszczony po zajęciu przez armię rosyjską wiosną 2022 roku.

Oprócz dostaw cementu do Mariupola, Knauf brał udział w projekcie budowy budynku mieszkalnego na zlecenie Ministerstwa Obrony Rosji. Sama firma oświadczyła, że ​​potępia wojnę Rosji z Ukrainą i przestrzega wszystkich sankcji UE.

Wytwarzane w Rosji produkty Knauf przeznaczone są „wyłącznie na rynek rosyjski” – podkreśliła firma. Tu się cisną mi bardzo nieprzyjemne słowa na usta, ale się powstrzymam.

Bundestag oskarżył Knaufa o „cementowanie rosyjskiej władzy w okupowanych regionach [Ukrainy], w tym w Mariupolu”. Nawet jeśli materiały budowlane jako całość nie podlegają unijnym sankcjom, firma musi mieć świadomość, że pośrednio pomaga w prowadzeniu wojny, zauważył ekspert ds. prawa sankcyjnego Viktor Winkler.

6. Obroty handlowe Rosji z Gruzją spadły o 7%

Według departamentu rządowego – Państwowej Służby Statystycznej, obroty handlowe między Rosją a Gruzją w pierwszym kwartale tego roku spadły o 7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniosły 620 mln dolarów .

Rosja nadal znajduje się na drugim miejscu po Turcji wśród największych partnerów handlowych Gruzji. Udział Federacji Rosyjskiej w handlu zagranicznym Gruzji w pierwszym kwartale wyniósł 13,2%.

Eksport towarów z Gruzji do Federacji Rosyjskiej w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku przekroczył 160 mln dolarów, czyli o 9% mniej niż przed rokiem. Import wyniósł 458 mln dolarów mniej niż rok do roku o 6,5%.

Od stycznia do marca Gruzja dostarczała do Federacji Rosyjskiej:

 • wina o wartości 65 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 71% w porównaniu z rokiem poprzednim;
 • napoje alkoholowe – 27 mln dolarów, wzrost o 107%;
 • wody mineralne i słodkie – 19 mln dolarów, wzrost o 16%;
 • słodkie napoje gazowane – 13 mln dolarów, wzrost o 30%;
 • owoce cytrusowe – 7 mln dolarów, co oznacza wzrost o 250% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Gruzja sprowadziła:

 • produkty naftowe – 137 mln dolarów, spadek o 19%;
 • gaz ziemny — 91 mln dolarów, wzrost o 21%;
 • wzmocnienie stalowe – 18 mln dolarów, wzrost o 96%;
 • pszenica i meslin – 15 mln dolarów, wzrost o 21%;
 • opakowania szklane – 10,7 mln dolarów, spadek o 1%.

Wolumen handlu z Turcją w pierwszym kwartale wyniósł prawie 722 mln dolarów (+5,6% w porównaniu do 2023 roku). Na trzecim miejscu są Chiny. Obroty handlowe z tym krajem przekroczyły 330 mln dolarów (-12%). Na kolejnych miejscach plasują się Stany Zjednoczone (ponad 328 mln dolarów), Azerbejdżan (298 mln dolarów) i Kirgistan (ponad 237 mln dolarów).

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: