Codzienny ekonomiczny przegląd 22.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Armia ukraińska zaatakowała okręt ratunkowy Komuna z 1915r, będący częścią rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, powiedział Dmitrij Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy.
 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego dla rodzin z dziećmi powyżej szóstego roku życia może zostać podwojone, do 12%, podają źródła Izwiestii zbliżone do Ministerstwa Finansów. 
 • Szef komisji ds. wywiadu Senatu USA Mark Warner przyznał, że Ukraina może otrzymać nową partię broni zgodnie z przyjętym dzień wcześniej przez Izbę Reprezentantów projektem już w tym tygodniu. Pakiet pomocy obejmuje także rakiety taktyczne ATACMS. Stany Zjednoczone mogą przesłać Ukrainie amunicję w ciągu kilku dni od podpisania ustawy o pomocy wojskowej, powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Dzień wcześniej ustawę przyjęła Izba Reprezentantów
 • Stany Zjednoczone i NATO „jeszcze nie spóźniły się” z dostarczeniem Ukrainie nowej pomocy wojskowej, ale jej opóźnienie ma realne konsekwencje, powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
 • Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Polski Andrzej Duda omówili kwestie dalszej pomocy Ukrainie – poinformowało w oświadczeniu służba prasowa szefa kanadyjskiego rządu.
 • Ministrowie finansów Republiki Korei i Ukrainy Choi Sang-mok i Siergiej Marczenko podpisali 19 kwietnia w Waszyngtonie porozumienie ramowe dotyczące udzielenia Kijowowi preferencyjnych długoterminowych kredytów na kwotę 2,1 mld dolarów, południowokoreańskie Ministerstwo Planowania i Finansów zgłoszone.
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zażądało dostępu do wszystkich przelewów bankowych i rozmów telefonicznych Rosjan.Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która zobowiąże banki i telkomy do ujawniania policji żądanych informacji w ciągu 24 godzin.
 • Grecja i Hiszpania znajdują się pod presją NATO i UE, które żądają, aby Ateny i Madryt przekazały Ukrainie systemy obrony powietrznej, pisze FT.
 • Wołodin o decyzji USA w sprawie rosyjskich aktywów: mamy teraz podstawy do podejmowania symetrycznych decyzji w stosunku do aktywów zagranicznych.
 1. Zniknięcie Putina z przestrzeni publicznej.

Prezydent Rosji Władimir Putin powrócił do stylu życia, jaki prowadził przed rozpoczęciem kampanii wyborczej – przestał opuszczać Kreml i swoje rezydencje – zauważyła Agencja po przeanalizowaniu harmonogramu pracy głowy państwa .

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Putin nie zorganizował ani jednej wizyty, a od początku kampanii wyborczej do 20 kwietnia Kreml odnotował 100 wizyt z udziałem prezydenta. Od 17 lutego do 17 marca Putin wziął udział w 31 wydarzeniach poza Kremlem i rezydencjami. W ostatnim tygodniu przed wyborami prezydent przebywał na Kremlu lub w Nowo-Ogariowie.

Z analizy wynika, że ​​od czasu wyborów liczba wyjazdów spadła dziesięciokrotnie. Między 17 marca a 17 kwietnia Kreml ogłosił jedynie 10 wydarzeń off-site, z których jednym był koncert z okazji rocznicy aneksji Krymu na Placu Czerwonym. Przez cały ten okres prezydent opuścił obwód moskiewski tylko raz – 27 marca odwiedził Torzhok.

Przez ostatnie dwa tygodnie Putin uczestniczył w spotkaniach za pośrednictwem łącza wideo. Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że głowa państwa nie będzie podróżować do regionów dotkniętych powodzią.

2. Import rosyjskiego węgla do Chin spadł w marcu o 21%.

Import węgla z Rosji do Chin (w tym węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, koks i półkoks, smoła węglowa i produkty jej destylacji) w marcu 2024 roku spadł o 21,6% w porównaniu do marca roku poprzedniego i wyniósł 6,92 mln ton (wartość 881 milionów dolarów). Dla porównania: w marcu 2023 roku Chiny zaimportowały 8,8 mln ton rosyjskiego węgla (prawie 1,6 mld dolarów). Tak wynika z danych Generalnej Administracji Celnej Chin opublikowanych 20 kwietnia.

w okresie styczeń-luty chińskie zakupy rosyjskiego węgla spadły o 22% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.

Sprzedaż rosyjskiego węgla do Chin ucierpiała z wielu powodów. Jednym z nich jest przywrócenia od 1 stycznia 2024 r. ceł na import węgla do Chin (zniesione w 2022 r.). Mówimy o stawce 6% na węgiel energetyczny i 3% na węgiel koksujący. Cła nie dotyczą Australii i Indonezji, ponieważ korzystają one z umów o wolnym handlu z Chinami.

3. Rosjanie smacznego. Tylko jeden na 29 kebabów spełnił normy sanitarne.

Roskachestvo nie stwierdziło żadnego zagrożenia tylko w jednym kebabie z 29. W pozostałej części znaleźli E. coli, gronkowce i inne mikroorganizmy.

Roskachestvo nie ma bezpośredniego odpowiednika w Polsce.

Istnieją jednak w Polsce instytucje, które pełnią podobne funkcje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Znalaziono bakterie E. coli , bakerie gronkowca złocistego i inne niebezpieczne bakterie w tzw. kebabie w bułce w większości sklepów detalicznych w Moskwie i Sankt Petersburgu. Tak wskazały wyniki badania krajowego systemu monitorowania.

Specjaliści zakupili próbki w sklepach sieciowych, na targowisku, w sieciach kebabów i pojedynczych punktach sprzedaży detalicznej – łącznie 29 marek.

Spośród nich tylko jedna shawarma spełnia normy sanitarne i jest uważana za bezpieczną. Jeśli będziecie mieli gastro w Moskwie to pytajce o lokal „I need Doner”

W shawarmie z Auchan wykryto Staphylococcus aureus S (rodzaj gronkowca), który według ekspertów powoduje, że spożycie takiego produktu może stać się śmiertelne. Gronkowiec mógł dostać się do dania przez zepsuty sos, jednak bardziej prawdopodobne jest, że infekcja została przeniesiona przez cierpiącego na tę chorobę pracownika gastronomii. Och tak, pracownicy gastronomii w Rosji to może być niezbadana jeszcze puszka pandory.

W shawarmie z Auchan wykryto także listerię, która powoduje listeriozę, jedną z najpoważniejszych chorób przenoszonych drogą pokarmową. Znaleziono je także w kilku innych markach i lokalach.

E. coli wykryto w produktach Ozon Fresh, Restoria, Vkusvill, Dostaevsky, Miratorg, Globus, The Most Delicious Shawarma, Chef Doner, Dobrye Eat, Cafe Kebab, Shaverland, „Shaverno”, „Twist Verchu”, „Simply Vasya ”, „Super kebab”.

W 27 z 29 marek wykryto podwyższoną zawartość QMAFAnM (liczba mikroorganizmów mezofilnych tlenowych i fakultatywnie beztlenowych). Jeżeli ktoś wie co to oznacza dajcie znać w komentarzach.

4. Cło na import piwa zwiększone 2,5-krotnie, kosmetyki, kakao, tapety i płaszcze będą droższe

Cło importowe na piwo z nieprzyjaznych krajów wzrosło 2,5-krotnie, do 0,1 euro za litr. Rząd rozszerzył także listę kosmetyków o cło importowe w wysokości 35% oraz podwyższył cło na import tapet i płaszczy z krajów bałtyckich do 50%.

Cło na import piwa z krajów uznawanych przez władze rosyjskie za nieprzyjazne zostało podwyższone do 0,1 euro za litr (poprzednio 0,04 euro za litr), wynika z uchwały rosyjskiego rządu.

Nawet o 50% wzrasta także stawka ceł importowych na niektóre rodzaje towarów z Łotwy, Litwy czy Estonii. W szczególności są to wyroby gotowe zawierające kakao; Płaszcze, płaszcze przeciwdeszczowe i kurtki wykonane z nici chemicznych; Tapeta; zamki błyskawiczne.

Ponadto poszerza się lista kosmetyków i wyrobów perfumeryjnych, które podlegają cłu importowemu w wysokości 35%.

Tym samym restrykcjom będą podlegać pasty do zębów z Hiszpanii i Japonii, lakiery do włosów z Polski i produkty do golenia z Niemiec.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu uważa, że ​​działanie to „pozwoli nam na dalsze zwiększanie PKB i krajowej produkcji – o przynajmniej 10% rocznie, w oparciu o dotychczasową dynamikę.

5. Powodzianie rozsierdzeni odszkodowaniami. Ciekawy system rozliczeń.

A jeśli staniesz się ofiarą powodzi, to tylko twój problem. Jak wygląda odszkodowanie?

Odszkodowanie, które postanowiono wypłacić ofiarom, nikomu nie odpowiada. Na razie ludzie narzekają po cichu. Ich niezadowolenie nie dociera do Moskwy i oczywiście nie zgłaszają tego na samą górę. Ale to nie znaczy, że pewnego dnia się nie przebije.

Podobnie jak bobry w Orsku, ponoć podkopały tamę, tak teraz władza podkopuje zaufanie do siebie, aż tamy zostaną zerwane.

W Orsku które przetrwało klęskę żywiołową, wreszcie zaczęto obliczać, kto i ile otrzyma za utracone mieszkania. Jeżeli komisja uzna, że ​​dom podlega ostatecznej rozbiórce, ofiarom przysługuje wynagrodzenie w oparciu o normę pomnożoną przez 68 712 rubli:

Norma na 1 osobę – to 33 mkw. czyli 33 x ok 70 000 rubli – po przeliczeniu na złotówki daje to ok. 91 000 zł

dla 2 osób przelicznik wynosi – 42 mkw. metry; – czyli ok. 130 000 zł.

dla 3 i więcej osób – 18 mkw. metrów dla każdego. Dla przykładu rodzina 2+2 to = 217 000 zł.

Ot taki system wymyślono.

Jeśli rodzina posiadała dom o mniejszej powierzchni, wówczas nie będzie możliwości uzyskania większego mieszkania. To norma się nie liczy. Płaci się za m2 realnie stracone w powodzi.

„Ale jeśli dana osoba została zameldowana samotnie w domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych. m, wówczas otrzyma zwrot tylko za 33 metry.

Czy to jest sprawiedliwe? Przecież przez te wszystkie lata jako właściciel płacił podatki właśnie za 200 mkw. m” – zadaje rozsądne pytanie działaczka na rzecz praw człowieka Maria Arkhipova.

Właściwie po co w ogóle potrzebne są podatki? A może to po prostu należny hołd, który w przypadku wystąpienia siły wyższej nic nie wnosi?

Dalej jest lepiej. Jeśli komisja uzna, że ​​dom można wyremontować, to da tylko 7 tys. za 1 metr kwadratowy. Dla przeciętnego domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych – maksymalnie 700 tys. rubli -czyli około 30 000 zł.

Jak to w sytuacji popytu i podaży ceny materiałów budowlanych w regionie już poszybowały w górę. Nie wszyscy mieszkańcy miasta mają umiejętności budowniczych, dlatego koszty pracy rosną również.

Oczywiście mamy też ocenę komisji, która wygląda tak po rosyjsku.

„Wiele domów nie nadaje się do zamieszkania, choć z oceny wynika, że ​​zniszczenia są „częściowe”, ludzie nie mają gdzie mieszkać, ale dostaną 100–200 tys. – i tyle – powiedziała Olga, wolontariuszka z Orska.

Bardzo jestem zainteresowany co z tymi emerytkami samotnymi lat 60+? Bo tam według wyliczeń to nijak się taka kobieta nie ogarnie.

6. Ile pieniędzy wypłacono już powodzianom

Rząd obwodu orenburskiego postanowił doprecyzować informacje o wysokości środków wypłaconych ofiarom. Do tej pory wpłynęło łącznie 372 798 wniosków o wypłatę od mieszkańców. Łącznie rozpatrzono 359 387 wniosków.

Podjęto pozytywną decyzję o przyznaniu płatności zaledwie 42 942 mieszkańcom

Pieniądze wpłynęły na konta 38 016 mieszkańców w wysokości 779,21 mln rubli, w tym:

 • jednorazowa pomoc finansowa – 37 468 osób w wysokości 749,36 mln rubli;
 • pomoc finansowa w związku z utratą mienia – 548 osób w wysokości 29,85 mln rubli, w tym: 50 tys. rubli – 499 osób (24,95 mln rubli); 100 tysięcy rubli — 49 osób (4,9 miliona rubli).

Aby otrzymać tę płatność, należy złożyć wniosek za pośrednictwem Portalu Usług Publicznych lub biura MFC.

.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: