Codzienny ekonomiczny przegląd 19.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Spółka Silver Basis Investment Development Company, zarejestrowana w Hongkongu, zamierza wystąpić do Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego o ogłoszenie upadłości Moskiewskiej Fabryki Samochodów Moskvich JSC, pisze Interfax . Jako powód podaje się istniejącą oznakę bankructwa Moskwicza, czyli zadłużenie, co potwierdza orzeczenie Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego z 24 listopada 2023 roku.
 • Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot – pisze Bloomberg . Kolejnych sześć kompleksów będzie musiało przenieść do Kijowa inne kraje europejskie, czego Scholz nie wymienił. „Powinno ich być siedem wyjaśnił kanclerz.
 • Polska nie ma możliwości dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot – powiedział premier Donald Tusk.
 • Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow nazwał zatrzymanie szefa wydziału głównego rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych dla Republiki Czeczeńskiej generała Alichana Cakajewa na punkcie kontrolnym w Dagestanie „haniebną prowokacją”. Według Kadyrowa zatrzymanie Cakajewa odbyło się w „najbardziej rażącej formie” i „bez wyjaśnień”, mimo że „nie dopuścił się on rażącego naruszenia”. Nie miał przy sobie dokumentów ani munduru, oraz był totalnie pijany. Według wersji dagestańskiej generał nie zatrzymał się na żądanie funkcjonariuszy policji drogowej, zawrócił na skrzyżowaniu i próbował przejechać funkcjonariuszy organów ścigania. 
 • Według Banku centralnego eksport Rosji w pierwszym kwartale 2024 roku nadal spadał pod wpływem ograniczeń w handlu zagranicznym, niższych światowych cen gazu i węgla,a także z powodu spadku produkcji w rafineriach ropy naftowej , stwierdzono w najnowszym przeglądzie.
 • Fatalna passa Deripaski trwa. Rusal widzi poważne ryzyko dla swojego eksportu po podwyżce amerykańskich ceł na chińskie aluminium, powiedział serwis prasowy firmy . „Stany Zjednoczone konsekwentnie wspierają i chronią swoich własnych producentów. Rusal, będący największym na świecie producentem „zielonego” aluminium, dostarcza do Chin znaczne ilości metalu. Nowe ograniczenia dla chińskich producentów, a także sankcje na rosyjskie aluminium stwarzają poważne ryzyko dla eksportu Rusal”
 • Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję wykonania nakazu obronności państwa w przedsiębiorstwie kompleksu wojskowo-przemysłowego w obwodzie omskim. Postawił sobie za zadanie zwiększenie tempa produkcji.
 • Prezydent Czech Petr Pavel powiedział, że w ramach czeskiej inicjatywy pozyskania amunicji dla Ukrainy kraje prowadzą poufne negocjacje z państwami zaniepokojonymi swoimi stosunkami z Rosją.
 • Władze rosyjskie zamierzają uniknąć nowej fali mobilizacji, uzupełniając wojska żołnierzami kontraktowymi – podaje Bloomberg, powołując się na źródła.
 • Parlament Litwy zgodził się rozpatrzyć propozycję wprowadzenia zakazu nadawania rosyjskich i białoruskich kanałów telewizyjnych oraz programów radiowych.
 • Firmy ubezpieczeniowe Lloyd’s of London i Arch Insurance złożyły odpowiedź do Sądu Najwyższego w Londynie w odpowiedzi na roszczenie spółki Nord Stream AG o odszkodowanie za uszkodzony rurociąg Nord Stream. Odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia uzasadnili faktem, że gazociąg został uszkodzony w wyniku działań wojennych, a umowa nie uwzględniła takiego ryzyka.
 • Ambasada Rosji w Niemczech otrzymała zawiadomienie, że niepożądane jest uczestnictwo urzędników rosyjskich w wydarzeniach upamiętniających 79. rocznicę wyzwolenia więźniów obozów koncentracyjnych.
 1. Katastrofa bombowca Tu-22M3 na terytorium Stawropola

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o katastrofie bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3 na terytorium Stawropola. Do zdarzenia doszło po zakończeniu misji bojowej podczas powrotu na lotnisko. Wstępną przyczynę wypadku ustalono jako awarię techniczną.

Trzem członkom załogi udało się katapultować i zostali ewakuowani. Poszukiwania kolejnego pilota trwają i został uznany za zaginionego.

Departament zauważa, że ​​na pokładzie samolotu nie było amunicji. Upadł na pustym terenie, na ziemi nie było żadnych zniszczeń i ofiar.

Wcześniej gubernator obwodu Władimir Władimirow ogłosił katastrofę lotniczą na terenie obwodu krasnogwardejskiego na terytorium Stawropola . Gubernator nie podał typu samolotu.

2. Apple ID i Google ID zostaną zablokowane w niektórych aplikacjach.

Rosyjskie służby zaczęły ostrzegać użytkowników, że autoryzacja za pośrednictwem Apple ID lub Google ID jest zabroniona.

Od 22 kwietnia ( największa cyfrowa biblioteka Litres ebooków i audiobooków)- zostanie wyłączona możliwość logowania się do serwisu i aplikacji za pośrednictwem Apple ID lub Google ID. Serwis ostrzega, że ​​jeśli użytkownik nie doda „alternatywnych metod dostępu”, dostęp do jego konta „pozostanie możliwy jedynie poprzez kontakt z” supportem. Jednocześnie, jeśli konto użytkownika jest powiązane z pocztą Apple lub Google, pozostaje ono ważne do logowania.

Podobne komunikaty otrzymują użytkownicy usługi VK Play. Według przedstawiciela firmy wynika to z faktu, że VK „spełnia wymogi obowiązującego prawodawstwa”.

Jednocześnie VK nie określiło terminu całkowitego wyłączenia autoryzacji za pośrednictwem usług zagranicznych.

Ozon wyłączył już możliwość logowania poprzez Apple lub Google ID. Firma podała, że ​​mniej niż 1% użytkowników używało Apple ID do logowania się na swoje konta, a Ozon nie miał autoryzacji poprzez Google.

„Ponad 99% naszych użytkowników loguje się na swoje konta osobiste za pośrednictwem naszej własnej usługi Ozon ID” – powiedział przedstawiciel Ozon, podkreślając, że ta metoda jest najbezpieczniejsza.

3. Rosyjskie regiony zaczęły odwoływać parady 9 maja

Co najmniej pięć regionów Rosji zdecydowało się nie organizować defilad i z okazji Dnia Zwycięstwa przypadającego 9 maja ze względu na groźbę ataków ze strony Ukrainy.

W przygranicznym obwodzie kurskim odwołano wszystkie wydarzenia publiczne, z wyjątkiem składania kwiatów poinformował gubernator Roman Starowojt. 

„Będziemy organizować w Internecie uroczystości upamiętniające Dzień Zwycięstwa, będziemy zapraszać mieszkańców Kurska do wieszania portretów swoich bliskich, którzy walczyli, w oknach swoich domów i na szybach samochodów” – zauważył .

Z powodu regularnych ostrzałów w innym regionie graniczącym z Ukrainą, obwodzie biełgorodskim, zaniechano imprez ulicznych. W tym roku wydarzenia odbędą się w formacie internetowym: mieszkańcy Biełgorodu zostaną poproszeni o zamieszczenie w mediach społecznościowych portretów swoich krewnych, którzy brali udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i innych kampaniach, powiedziała regionalna minister ds. młodzieży Tatyana Kireeva.

Gubernator obwodu Biełgorodskiego Wiaczesław Gładkow polecił sporządzić do 29 kwietnia listę budynków, których fasady wychodzą na ulicę. Zostaną ozdobione portretami, rysunkami dzieci i innymi akcesoriami w ramach kampanii „Okna Zwycięstwa”.

Wójt regionu zwrócił uwagę urzędników na potrzebę odświętnego udekorowania ulic, zauważając, że obecnie jest ona „raczej słaba”. „W trudnej sytuacji operacyjnej nikt nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dekorowanie ulic. Potrzebujemy flag stanowych, regionalnych, miejskich, flag Zwycięstwa, banerów, filmów i obrazów poświęconych wielkiemu Zwycięstwu” – podkreślił Gładkow.

Ponadto postanowili skrócić obchody Dnia Zwycięstwa w obwodzie briańskim. Według urzędników „ze względu na wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego” parada i pokaz sztucznych ogni nie odbędą się w regionie. wydarzenia patriotyczne, odbędą się online.

Obwód pskowski będzie także powstrzymywał się od masowych obchodów Dnia Zwycięstwa. „Uznaliśmy, że w tym roku wskazane będzie zrezygnowanie z najbardziej publicznych wydarzeń (w szczególności parady).

Opuścili także  paradę 9 maja w Riazaniu. Jak poinformowało biuro burmistrza, w mieście odbędą się inne wydarzenia z okazji święta.

W zaanektowanym Sewastopolu odbędzie się zarówno defilada, jak i procesja Pułku Nieśmiertelności, ale nie będzie Parady Marynarki Wojennej. Władze miasta stwierdziły, że wydarzenie to „nie odbywa się co roku”. Tradycyjnie w Paradzie Morskiej biorą udział okręty wojenne dowodzone przez dowódcę Floty Czarnomorskiej. Biorąc jednak pod uwagę trwające ataki z Ukrainy, takie wydarzenie jest niebezpieczne. Wcześniej informowano, że od początku wojny Flota Czarnomorska straciła swój okręt flagowy, pięć dużych okrętów desantowych i około jedną trzecią swojej siły bojowej.

4. Na Ukrainie w tym roku spodziewany jest spadek zbiorów: będzie mniej zbóż i upraw oleistych.

W 2024 roku produkcja brutto zbóż i roślin oleistych wyniesie około 74 mln ton w porównaniu do 82 mln ton w 2023 roku. W szczególności przewiduje się zebranie ok. 52,4 mln ton zbóż, czyli o 7,6 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. Oczekuje się, że zbiory nasion oleistych wyniosą 21,7 mln ton wobec 22 mln ton w 2023 roku. Poinformowało o tym Ministerstwo Polityki Agrarnej, powołując się na wcześniejsze oceny.

Departament zauważył, że na początku ubiegłego roku prognozowano, że łączne zbiory brutto zbóż i nasion oleistych na 2023 rok będą również o prawie 13% niższe w porównaniu do poprzedniego okresu, na poziomie 63,5 mln ton. Jednak warunki pogodowe przyczyniły się do wzrostu.

Jednocześnie przewiduje się, że w tym roku rolnicy będą mogli zebrać zboże w następujących ilościach: pszenica – 19,2 mln ton (w ubiegłym roku zebrano 22,2 mln ton), jęczmień – 4,9 mln ton (5,7 mln ton w 2023 r.). i kukurydza – 26,7 mln ton (było 30,5 mln ton).

Wśród nasion oleistych prognozowany jest wzrost wolumenu soi – o 5,2 mln ton. W 2023 roku zebrano 4,7 mln ton. Produkcja słonecznika prognozowana jest na 12,4 mln ton, w ubiegłym roku zebrano 12,9 mln ton. Przewiduje się, że zbiory rzepaku wyniosą 4,1 mln ton, w zeszłym roku zebrano 4,7 mln ton.

Spadki planowane są duże, rolnictwo w Ukrainie to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. To ważne informacje dla Ukrainy, gdyż będą potrzebować pewnie większego wsparcia finansowego.

Z drugiej strony to, być może mniejsza ilość sporów z Polakami na granicy. Szlaki morskie może obsłużą cały eksport zbóż.

5.  Rosyjscy urzędnicy mają zakaz podróżowania za granicę

Źródło: Reuters

Rosyjskie władze zakaz podróży zagranicznych dla urzędników, deputowanych i pracowników agencji rządowych, zakazując wyjazdów nawet do „przyjaznych” krajów.

Ograniczenia w podróżowaniu, które zostały milcząco wprowadzone w 2022 r., a następnie sformalizowane pod koniec 2023 r., zostały ostatnio jeszcze bardziej zaostrzone. Inicjatywa wyszła od FSB, która twierdzi, że urzędnicy mogą ujawnić tajemnice państwowe lub zostać aresztowani i ekstradowani na Zachód.

– Nie można nigdzie wyjechać, nawet na Białoruś czy do Uzbekistanu na majówkę – mówi jeden z rozmówców . Według niego, aby przekroczyć granicę, urzędnicy potrzebują specjalnego zezwolenia, które jednak wydawane jest tylko w wyjątkowych przypadkach.

Deputowani Dumy Państwowej mają co do zasady zakaz opuszczania Rosji .

Podobna zasada została wprowadzona w Ministerstwie Finansów: dozwolone są tylko podróże służbowe.

Pracownicy organów ścigania – MSW, FSB i Gwardii Narodowej – mogą spędzać urlop w republikach byłego ZSRR, a także na Kubie, w Iranie, Syrii i Korei Północnej.

Pod znakiem zapytania stoi nawet podróż do Chin, które Kreml nazywa „strategicznym partnerem” Rosji, twierdząc, że istnieje „bezprecedensowo wysoki” poziom interakcji między krajami. Powodem jest groźba aresztowania.
W administracji prezydenckiej restrykcje są nieco łagodniejsze, ale w niektórych spółkach Skarbu Państwa zagraniczne paszporty zostały już skonfiskowane pracownikom.

Zakaz podróżowania dla urzędników został wprowadzony na osobiste polecenie prezydenta Władimira Putina – poinformowały wcześniej źródła wśród byłych i obecnych pracowników administracji prezydenta i rządu.

Według nich służby bezpieczeństwa i Kreml obawiają się dezercji urzędników, którym nie podoba się życie w „oblężonej twierdzy” i chcieliby zdystansować się od prezydenta.

6. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, ile Ukraina będzie potrzebowała pieniędzy w 2024 roku.

Z powodu uszkodzeń infrastruktury Ukrainy kraj potrzebuje w tym roku co najmniej 42 miliardów dolarów, stwierdziła dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa. Jest przekonana, że ​​Ukraina może otrzymać tę kwotę, gdyż wsparcie ze strony sojuszników pozostaje stabilne.

„Mamy pewność, że te potrzeby zostaną zaspokojone. Będziemy musieli w dalszym ciągu uważnie monitorować sytuację w kraju” – powiedziała na briefingu w ramach wiosennego spotkania władz funduszu i Banku Światowego w Waszyngtonie.

Pani Georgiewa powiedziała także, że należy natychmiast zakończyć konflikt na Ukrainie. Według niej jest to nie tylko ludzka tragedia, ale także poważne zagrożenie dla perspektyw światowej gospodarki.

Minister finansów Ukrainy Siergiej Marczenko stwierdził wcześniej , że w tym roku Ukraina potrzebuje 37,2 mld dolarów finansowania zewnętrznego, z czego otrzymała już 10,2 mld dolarów, aby pokryć oczekiwany w 2024 roku deficyt budżetowy wynoszący 43,9 mld dolarów, Ukraina liczy w dużej mierze na pomoc zachodu.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: