Codzienny ekonomiczny przegląd 10.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje wydać zarządzenie zakazujące amerykańskim firmom prywatnym i obywatelom korzystania z oprogramowania stworzonego przez Kaspersky Lab
  • Departament Stanu USA zatwierdził możliwą sprzedaż Ukrainie zestawów serwisowych przeciwlotniczych systemów rakietowych Hawk o wartości 138 mln dolarów.
  • Prezydent USA Joe Biden planuje wziąć udział w konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy, którą organizuje Szwajcaria. Szwajcaria nie zaprosiła Rosji na szczyt w sprawie Ukrainy.Ukraina spodziewa się, że Indie odegrają jedną z kluczowych ról w planowanym szczycie w Szwajcarii – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Kułeba w wywiadzie dla indyjskiego kanału telewizyjnego Times Now.
  • Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron ogłosił znaczący postęp w sprawie transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – oświadczenie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu Blinkenem w Waszyngtonie.
  •  Unia Europejska pracuje obecnie nad 14. pakietem sankcji wobec Rosji i spodziewa się go przyjąć na wiosnę — Valdis Dombrovskis.
  • Minister spraw zagranicznych Niemiec powiedział, że zapasy rakiet Patriot zostały wyczerpane, Berlin i jego sojusznicy pracują nad możliwością zakupu systemów obrony powietrznej dla Kijowa od państw trzecich.
  1. Jak Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych pod przewodnictwem ochroniarza Putina „przespało” powódź.

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych miesiąc temu otrzymało informacje o zbliżającej się potężnej powodzi w rejonie Orenburga. Ekspert uważał, że ​​można zmniejszyć szkody spowodowane powodzią, regulując poziom wody w rzece Ural i przygotowując z wyprzedzeniem miejsce dla wód powodziowych w zbiorniku Iriklinsky.

Przegapiono odpowiedni na to moment, urzędnicy zmuszeni byli gwałtownie spuścić wodę ze zbiornika, którego przepływu nie mogła zatrzymać tama w Orsku.

„Zasoby wody są powyżej średnich wartości długoterminowych”
6 kwietnia – dzień po pęknięciu tamy w Orsku i rozpoczęciu ewakuacji – Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Prokuratura Generalna przesłały pismo do Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, w którym powołały się na prognozę Roshydromet dotyczącą powodzi.

Urzędnicy „postępują ostrożnie i zrzekają się odpowiedzialności, twierdząc, że ostrzegali

19 marca Główna Dyrekcja Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych dla regionu Orenburg opublikowała prognozę wzrostu poziomu wody, zgodnie z którą „najwyższy poziom wiosennych powodzi w większości rzek będzie powyżej normy”.

Pod koniec lutego na posiedzeniu regionalnej komisji ds. zapobiegania i reagowania na sytuacje nadzwyczajne wicegubernator obwodu Orenburg Siergiej Bałykin stwierdził, że „ zasoby wody w pokrywie śnieżnej są wyższe niż długoterminowe wartości średnie”, zamarzanie gleby zapobiega odpływowi wody, głębokość zamarzania gleby jest 7 razy większa niż średnia z poprzednich lat. Na tej podstawie urzędnicy zaproponowali podjęcie „środków zapobiegawczych”, w tym przygotowanie regionalnych zbiorników na powodzie.

Po takiej prognozie władze mogłyby, jeśli nie uniknąć, to zminimalizować skalę rozładowując napięcia na tamę która nie wytrzymała powodzi. „Należało uniknąć przepełnienia zbiornika Iriklinsky”

Zarządzający zbiornikiem mogli nie docenić ryzyka i chcieli zaoszczędzić wodę na porę suchą, mówi inżynier geologii morskiej Konstantin Ranks: „ Reżim hydrologiczny w Eurazji jest absolutnie okropny. Wiosną jest dużo wody, potem przychodzi lato i susza. W związku z tym ten sam zbiornik służy jako źródło wody – zarówno do picia, jak i do nawadniania, a także do wszystkiego innego.

Oto mężczyzna siedzi i widzi, że jego magazyn jest pełny i jeśli zostanie opróżniony na początku marca, powódź opóźni się. Ale z drugiej strony nagle nic się nie dzieje, a woda nie będzie już napływać w takiej skali i będzie miał niewypełniony zbiornik.”

2. Administracja Bidena wzywa Ukrainę do nieatakowania rafinerie w obawie o stan rosyjskiej energetyki i efekt domina

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że ​​ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie mogą mieć konsekwencje dla światowej sytuacji energetycznej. Uważa on, że ​​lepiej jest atakować inne cele.

„Te ataki mogą wywołać efekt domina, jeśli chodzi o globalną sytuację energetyczną” – powiedział Austin podczas posiedzenia komisji Senatu ds. Sił Zbrojnych. „Ukrainie lepiej służy realizowanie celów taktycznych i operacyjnych, które mogą bezpośrednio wpłynąć na obecną walkę”.

Wypowiedź tę natychmiast skrytykował republikański senator Tom Cotton, który stwierdził, że administracja prezydenta USA Joe Bidena utrudnia aktywne działania Ukrainy ze względów politycznych.

„Wydaje mi się, że administracja Bidena nie chce, aby ceny benzyny wzrosły w roku wyborczym” – stwierdził Cotton.

W ostatnim czasie coraz częstsze są eksplozje w rosyjskich rafineriach ropy naftowej. Rosjanie skarżą się na ataki dronów.

Za tymi atakami stoją ukraińscy obrońcy. Zaatakowali już rafinerie w kilku regionach, w tym w Tatarstanie, który leży ponad tysiąc kilometrów od granicy Ukrainy.

Przedstawiciel NATO w komentarzu dla dziennikarzy ujawnił, że takie ataki mogą zmniejszyć o ponad 15% produkcje rosyjskich rafinerii.

Wyjaśnił także, że naprawa rosyjskich rafinerii po uderzeniach może zająć dużo czasu.

Jednak Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, w reakcji na tę informację zauważył, że Ukraina nie otrzymała żadnych takich wniosków ze strony Stanów Zjednoczonych.

3. Jeden z największych rosyjskich handlarzy zbożem wstrzymał dostawy z powodu roszczeń rządu. Atak na firmę, czy fatalna jakość zboża?

Jeden z największych handlarzy zbożem w Rosji, TD RIF, wstrzymał przyjmowanie i wysyłkę produktów na terminalu w Azowie, powiedział Reutersowi właściciel firmy Piotr Chodykin.

Praca RIF, który w ubiegłym roku stał się drugim co do wielkości eksporterem zboża pod względem wolumenu, wysyłając w okresie lipiec-grudzień za granicę ponad 5,7 mln ton zboża, został sparaliżowany żądaniami Rosselchoz-nadzoru, który wstrzymał wydawanie świadectw fitosanitarnych zabraniających statkom opuszczania portów.

„Nasza działalność jest całkowicie zablokowana, nie możemy wysyłać towarów” – powiedział Chodykin. Według niego w rosyjskich portach spółka ładuje 7 statków, w tym dla Egiptu, największego na świecie importera zbóż. Dwa kolejne egipskie statki zmierzają do załadunku w Rosji.

Roszczenia wobec TD RIF pojawiły się 18 marca, kiedy Rosselchoz-nadzor zaczął ogłaszać masowe nieprzestrzeganie wymogów kwarantanny dostaw zboża. Od tego czasu, według Chodykina, z rosyjskich portów opuściło zaledwie kilka takich statków.

Na początku kwietnia TD RIF ogłosiło, że państwo zablokowało „wszystkie dostawy” jej zboża, nawet te zatwierdzone przez stronę otrzymującą. „Po prostu nie wystawiają dla nich raportów z testów. Egipcjanie piszą, że uważają zatrzymanie transportu za aresztowanie ich statku” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Pod koniec marca Chodykin wysłał list do gubernatora obwodu rostowskiego, Wasilija Gołubiewa, gdzie TD RIF jest największym podatnikiem. W apelacji Chodykin stwierdził, że został „zmuszony do sprzedaży” majątku spółki „za znikomą cenę”, która nie pokryłaby nawet długów.

W rozmowie z Lenta.ru biznesmen wyjaśnił, że według jego informacji grupa, która zaatakowała firmę, „pochodzi z Moskwy”. Chodykin nie wie, kto dokładnie stoi za próbą przejęcia.

Założony 14 lat temu, w 2022 roku Dom Handlowy RIF osiągnął 188,4 miliarda rubli przychodów i 4,3 miliarda rubli zysku netto. Spółka posiadała 17 statków klasy rzeczno-morskiej i 1,5 tys. wagonów zbożowych (hopperów). W 2020 roku RIF kupił 30 tys. hektarów gruntów ornych od znajdującego się na skraju bankructwa YugAgroHolding z Rostowa.

Według Chodykina jeden z uczestników rynku chciał wykupić dom handlowy RIF za 11 miliardów rubli, mimo że Sber szacuje wartość godziwą spółki na 85 miliardów, a ponadto ma 22 miliardy rubli zysków zatrzymanych w swoim bilansie.

W przeciwnym razie negocjator zagroził wstrzymaniem interesów RIF – stwierdził Chodykin.

„W 2023 roku wysłaliśmy 400 statków. I nie było ani jednego komentarza. Od organów nadzorczych ani jednego powrotu z żadnego z krajów. Dziś wszystkie statki stoją w miejscu” – narzekał biznesmen.

Bardzo ciekawa sytuacja.

4. Potwierdziły się nasze przepowiednie. Rosja zmuszona sprzedawać więcej surowej ropy.

Rosyjskie koncerny naftowe w marcu, w związku z problemami z załadunkiem rafinerii, znacznie zwiększyły eksport morski, który wyniósł 3,8 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom od maja 2023 roku. Znaczący wzrost eksportu ropy wiąże się z przekierowaniem przepływów z rafinerii, które zostały uszkodzone przez drony. W kwietniu Federacja Rosyjska ograniczy wydobycie i eksport ropy naftowej ze względu na zobowiązania wobec OPEC+ i spadek sprzedaży produktów naftowych.

Rosja jest zmuszona do znacznego zwiększenia eksportu ropy naftowej w związku z wycofaniem części mocy produkcyjnych z powodu awarii w instalacjach rafineryjnych po uderzeniach ukraińskich dronów. Ministerstwo Energii oczekuje, że uszkodzone instalacje zostaną oddane do eksploatacji w czerwcu.

Rosnieft’ nie zadowala się powiązaniem kalkulacji podatków naftowych z ceną ropy Urals w europejskich portach, ponieważ w rzeczywistości nie dostarcza się tam rosyjskiej ropy. Szef koncernu naftowego Igor Sieczin wysłał 22 marca odpowiedni list (kopię ma Kommiersant) do prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sieczin chce wykluczyć „nieuzasadnione zwiększenie obciążeń podatkowych dla przemysłu naftowego” i „przyspieszyć prace nad kształtowaniem obiektywnych wskaźników cenowych”, które będą oparte na realnych podstawach i kierunkach dostaw rosyjskiej ropy.

Obecnie większość Uralu jest dostarczana do portów Indii, a także Chin. Władimir Putin polecił premierowi Michaiłowi Miszustinowi rozważenie propozycji.

Obecnie kluczowe podatki od ropy naftowej – podatek od wydobycia minerałów i AIT – są obliczane na podstawie większego z dwóch notowań: Brent minus rabat w wysokości 20 USD za baryłkę lub Urals na podstawie FOB w rosyjskim porcie plus 2 USD za baryłkę kosztów transportu na rynek europejski. Poziom kosztów transportu w przyszłości powinien być obliczany przez FAS, ale nie może być niższy niż 2 dolary za baryłkę.

Powodem odwołania się Rosniefti do prezydenta był przygotowany przez FAS projekt rozporządzenia w sprawie procedury obliczania kosztów transportu ropy z Federacji Rosyjskiej drogą morską w kierunku portów europejskich. Igor Sieczin prosi o wstrzymanie prac nad tym dokumentem, ponieważ w praktyce nie ma dostaw do portów europejskich.

Szef Rosniefti proponuje odejście od „sztucznych wskaźników związanych z »wirtualną« ceną ropy w dostawach morskich na nieistniejące »rynki europejskie«”.

Jego zdaniem, przyjęcie rozporządzenia tylko zwiększy ryzyko rozbieżności między kosztem surowców w realnych dostawach ropy naftowej a ceną stosowaną do opodatkowania.

Projekt rozporządzenia został podpisany przez FAS i jest rejestrowany w Ministerstwie Sprawiedliwości – powiedział zastępca przewodniczącego Komisji Dumy Państwowej ds. energetyki Jurij Stankiewicz. Ale, według niego, wielu uczestników branży upiera się, że nie wszystkie propozycje w projekcie rozporządzenia zostały wzięte pod uwagę, w tym odzwierciedlenie rzeczywistej podstawy podaży.

5. Starlink dla wojsk rosyjskich na Ukrainie kupowany jest w USA na eBayu.

System łączności satelitarnej Starlink firmy SpaceX Elona Muska bardzo pomógł armii ukraińskiej w pierwszych dwóch latach wojny.

Ale w tym roku Starlinki zaczęły pojawiać się wśród rosyjskich żołnierzy na okupowanych terytoriach. Niezawodna, bezpieczna łączność jest niezwykle ważna nie tylko dla koordynacji działań jednostek, ale we współczesnej wojnie, na przykład dla organizowania uderzeń za pomocą dronów i rakiet.

Oficjalnie Starlink jest zakazany w Rosji, ale sprzedawcy internetowi, których w tym roku było wielu, twierdzą, że główne zamówienia pochodzą z „nowych terytoriów” lub nie są przeznaczone „do użytku wojskowego”.

Sklepy internetowe otwarcie reklamują system. Na stronie Olega znajdują się nawet listy osób z amerykańskich stanów Ohio i New Jersey, które sprzedają terminale Starlink w serwisie eBay. Ponadto dostawy do Rosji, a także do innych stref działań wojennych, takich jak Sudan i Jemen, przechodzą przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraje Azji Środkowej i Afryki, gdzie pośrednicy kupują je na czarnym rynku.

W Rosji pracowali około roku, aby zapewnić funkcjonowanie Starlink na froncie – powiedziała gazecie osoba zaznajomiona z sytuacją.

Po ustaleniu, jak zarejestrować urządzenia w innych krajach, aby można było ich używać na okupowanych terytoriach, zaczęto je dostarczać żołnierzom w dużych ilościach.


Strona internetowa jednego sklepu internetowego Top Machines oferuje usługi sprzedaży, pomoc w łączeniu się i tworzeniu kont dla Starlink: system „nie jest śledzony, bezpieczny na północy… odpowiedni dla nowych terytoriów, Doniecka, Ługańska itp. ”

Obok kontaktów widnieje napis „ROSJA-ZEA”. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosła liczba modeli oferowanych w serwisie. Teraz zauważa również, że można je kupić na jachty i samochody.

Według sprzedawców Starlink działa nawet na Krymie. „W Rosji sprzęt został przetestowany pod kątem działania na Krymie, w ŁRL, DRL, obwodzie chersońskim, obwodzie kaliningradzkim i na Kamczatce” – podaje strona internetowa strlnk.ru . Jest gotowy dostarczyć sprzęt na zamówienie w ciągu 2-3 tygodni ze 100% przedpłatą.

Umowa użytkownika Starlink stanowi, że sprzętu nie można odsprzedawać bez zgody firmy, a osoby naruszające zasady mogą utracić dostęp do usługi. Użytkownik musi otworzyć konto na swoje własne nazwisko. Starlink twierdzi, że może blokować komunikację, ograniczając dostęp w niektórych obszarach lub dezaktywując określone terminale.

Rzeczywistość pokazuje, że tak się nie robi i ograniczenia nie są respektowane. Top Machines obiecuje: „Stworzymy dla Ciebie konto osobiste w innym kraju oraz konto osobiste do korzystania ze Starlink na nowych terytoriach i w Azji Północno-Wschodniej”. Trzej dealerzy z Dubaju powiedzieli WSJ, że aktywują terminale przeznaczone dla Sudanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i kupują roaming w całej Afryce.

Major 92. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, sygnał wywoławczy Angel, powiedział WSJ, że po raz pierwszy zauważył terminal Starlink wraz z wojskami rosyjskimi na początku tego roku. „Przeważnie korzystają z nowych modeli” – zauważył. „Oznacza to, że operatorzy dronów są gdzieś w pobliżu”. Ponad miesiąc temu amerykańscy kongresmani zadali pytanie, dlaczego rosyjska armia może teraz korzystać ze Starlink i zażądali wyjaśnień od SpaceX.

SpaceX i Musk nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: