Codzienny ekonomiczny przegląd 09.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

  • Rafineria Ilska zlokalizowana na terytorium Krasnodaru przełożyła uruchomienie kompleksu do produkcji benzyny z 2024 na 2026 rok ze względu na odmowę wywiązania się partnerów zagranicznych z zobowiązań umownych – podała rafineria w oświadczeniu.

„Musieliśmy praktycznie ponownie zakontraktować znaczną ilość sprzętu, wprowadzić poprawki i dostosowania do dokumentacji projektowej” – czytamy w komunikacie.

Rosyjscy przetwórcy napotkali trudności w utrzymaniu funkcjonowania fabryk w związku z odejściem zagranicznych firm w związku z zaostrzeniem zachodnich sankcji wobec Moskwy.

Całkowita zdolność przerobu ropy naftowej w Ilskiej Rafinerii Ropy wynosi 6,6 mln ton rocznie.

W 2023 roku zakład przerobił 5,3 mln ton surowców, wyprodukował 2,3 mln ton oleju opałowego i 1,09 mln ton benzyny ciężkiej, resztę stanowiły destylaty – według źródeł branżowych.

Rafineria Iłska jest zorientowana na eksport i produkuje lpg, olej opałowy, destylaty kondensatu gazowego i olej napędowy o wysokiej zawartości siarki. Zakład nie produkuje benzyny ani oleju napędowego o niskiej zawartości siarki na rynek krajowy.

  • Ciąg dalszy zemsty gryzoni ?. Dyrektor JSC Spetsstroy, generalny wykonawca budowy wałów w Orsku , Siergiej Komarow, powiedział, że sądząc po nagraniu wideo z miejsca pęknięcia konstrukcji, przyczyną są prawdopodobnie gryzonie, które wygryzł dziurę. Wykluczył czynnik błędu projektowego.
  • Stała przedstawicielka USA przy NATO Julianne Smith powiedziała, że po wynikach lipcowego szczytu w Waszyngtonie można oczekiwać konkretnego rezultatu, który wzmocni więzi Kijowa z Sojuszem.
  • Federalna Agencja Transportu Lotniczego poleciła liniom lotniczym i operatorom lotnisk, aby priorytetowo obsługiwali pasażerów biorących udział w „operacji wojskowej” na Ukrainie.
  • Kreml kontynuuje konfiskatę dużych przedsiębiorstw rosyjskiej gospodarki, a następnie ich nacjonalizację lub przekazanie pod kontrolę biznesmenów bliskich władzom.W poniedziałek 8 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o przekazaniu aktywów firmy Agroterra, jednego z 15 największych właścicieli ziemskich w kraju, pod kontrolę państwa.
  • Główny Zarząd Wywiadowczy (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy ogłosił operację na terenie bazy morskiej w Bałtijsku w obwodzie kaliningradzkim Rosji. Departament twierdzi, że 7 kwietnia podpalili mały okręt rakietowy Sierpuchow, w wyniku czego okręt był niesprawny.
  • W Wiazmie w obwodzie smoleńskim zawalił się most samochodowy Paninskiego, łączący centrum miasta ze strefą przemysłową. 
  1. Avtovaz błaga rząd o nałożenie ceł na chińskie samochody.

Wracamy do największego producenta samochodów w Rosji i ich problemów.

Rada ekspertów w ramach Komisji Przemysłu i Handlu Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, na której czele stoi preses AvtoVAZ Maxim Sokołow, przewiduje, że wielkość produkcji rosyjskich producentów samochodów może spaść nawet o 50% w wyniku „chińskiej ekspansji” i spadek popytu na krajowy przemysł samochodowy – czytamy w raporcie „ AvtoVAZ”.

Aby rozwiązać ten problem, proponuje się podwyższenie opłaty recyklingowej dla producentów z Chin.

„Sprzedaż samochodów osobowych w samych Chinach przekroczyła w ubiegłym roku 26 mln sztuk, co pozwala ich markom, dzięki efektowi skali, zapewniać długoterminowe i niemal nieograniczone rabaty na rynkach zagranicznych, w tym rosyjskim. Mogę podać przykład jednego z popularnych chińskich pełnowymiarowych SUV-ów w Rosji, którego rabat w jednym z ostatnich okresów wyniósł 900 tysięcy rubli. To prawie 40 tysięcy złotych rabatu. Całkiem przyjemna kwota.

Innymi słowy, bariery ochronne na rynku krajowym nie są dziś wystarczające– powiedział Sokołow podczas posiedzenia rady ekspertów.

Eksperci uważają, że jeśli obecny stan rzeczy się nie zmieni, to popyt na krajowe produkty motoryzacyjne zmniejszy się, dlatego rosyjscy producenci samochodów będą zmuszeni przejść na pracę jednozmianową (zamiast dwuzmianowej), co w z kolei doprowadzi do spadku produkcji nawet o 50%.

W takiej sytuacji rosyjskie firmy będą zmuszone wytwarzać wyłącznie przestarzałe produkty o niskiej technologii i nie będą mogły finansować prac badawczo-rozwojowych, rozwijać własnych mocy produkcyjnych i tworzyć nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologiach.

Będzie to miało negatywne konsekwencje dla suwerenności technologicznej i rozwoju przemysłowego – stwierdził. Oh nie…

Sokołow pod koniec ubiegłego roku stwierdził, że konkurowanie z chińskimi producentami bez wsparcia rządu jest nierealne, podkreślając, że przyszłość rosyjskiego rynku samochodowego do 2030 roku będzie zależeć od działań regulacyjnych rządu.

2. Rosja prosi Kazachtan o stworzenie rezerw benzyny dla niej

Władze rosyjskie zwróciły się do Kazachstanu o pomoc w związku z zagrożeniem niedoborami benzyny po atakach ukraińskich dronów i powodziach, które sparaliżowały produkcję w rafineriach ropy naftowej.

Moskwa zwróciła się do władz Kazachstanu o utworzenie rezerwy benzyny na wypadek niedoborów w Rosji.

Wielkość zamówienia wynosi w tym momencie 100 tys. ton. „Podpisaliśmy porozumienie, wszystko zostało sformalizowane w ramach orientacyjnego salda” – mówią Rosjanie

Jednak wielu ekspertów zauważa że sam Kazachstan dysponuje niskimi zapasami benzyny wynoszącymi zaledwie 307 tys. . Obecnie benzynę klasy środowiskowejmoże produkować jedynie Rafineria Atyrau, w rafinerii Chimkent trwają remonty (od 25 marca do 8 maja), a w rafinerii Pawłodar planowany jest remont (czerwiec-lipiec).

Już pod koniec marca Rosja zwróciła się do Białorusi o pomoc w sprawie benzyny. Według szefa Komisji Energetyki Dumy Państwowej Pawła Zawalnego osiągnięto porozumienie w sprawie zakupów w ilości 150 tys. ton miesięcznie.

Źródła Reutersa zauważają, że sytuacja w rosyjskich rafineriach zapowiada niedobory paliwa. Już „w maju Rosji może nie wystarczyć benzyny na rynek krajowy” – zauważa jeden z rozmówców agencji.

Według niego reakcją władz mogłoby być zaostrzenie obowiązującego od 1 marca zakazu eksportu benzyny: mógłby on zostać rozszerzony na kraje EAEU.

Według Rosstatu w ciągu trzech tygodni marca Rosja straciła 10,1% produkcji benzyny i prawie 4% oleju napędowego po serii ataków dronów, które wstrzymały rafinację w rafineriach w Ryazan, Syzran i Samara.

W ubiegły weekend rafineria ropy naftowej Orsky firmy Forteinvest została zniszczona przez powódź. W ubiegłym roku zakład przerobił 4,5 mln ton ropy naftowej, wyprodukował 0,8 mln ton benzyny i 2,2 mln ton oleju napędowego.

3. Putin został poinformowany o „sytuacji krytycznej” związanej ze zniknięciem ryb z rzek północnych.

Szef Rosrybołowstwa Ilja Szestakow powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi o krytycznej sytuacji w zakresie liczebności ryb północnych – podaje kremlowska strona internetowa .

„Jest na poziomie krytycznym. Tam naprawdę trzeba podjąć wysiłki tu i teraz. Program jest zaplanowany do 2040 roku” – powiedział Szestakow, odpowiadając na pytanie o zwiększenie populacji ryb na północy.

Według niego finansowanie programu rozpocznie się w 2025 roku w ramach ogólnorosyjskiego projektu Czysta Woda. „Zakładamy, że w tym krajowym projekcie znajdą się bezpośrednie fundusze na budowę nowych fabryk i zwiększenie wielkości produkcji” – dodał szef Rosrybolovstvo.

| teraz zagadka dla widzów, jakie są powody znikających ryb? Chwila do namysłu i mamy odpowiedź samego Szestakowa.

Szestakow pochwalił się rekordowym połowem dokonanym przez rosyjskich rybaków w ciągu ostatnich 30 lat – 5,3 mln ton. Według niego głównymi rodzajami ryb były mintaj, łosoś i sardynki. Dodał, że Rosja rozwiązała problem paszy dla hodowli ryb i od przyszłego roku przejdzie wyłącznie na rosyjskie zamienniki. Rekordy odłowów i brak dostępów do paszy? Brzmi jak plan.

4. Rosyjska ropa i gaz z etykietą ?

Europejska parlamentarzystka ze  Szwecji Helene Fritsson zaproponowała nowy sposób ograniczenia dostaw rosyjskiej ropy i gazu do  Unii Europejskiej , z obejściem sankcji. Zwróciła się do  Komisji Europejskiej z propozycją oznaczania pochodzenia wszystkich surowców energetycznych, aby zapobiec dostawom z  Rosji.

Według Fritszona sankcje UE wobec Rosji w dalszym ciągu są obchodzone, a pomimo zakazów ropa i gaz do Europy nadal napływają. Podkreśliła znaczenie ustanowienia systemu etykietowania wszystkich paliw kopalnych importowanych do UE, aby można było prześledzić pochodzenie ropy i gazu oraz powstrzymać próby importu z Rosji.

Fritzzon przypomniał, że podobna propozycja oznakowania produktów wykorzystujących zasoby kopalne została przedłożona KE do rozpatrzenia już w 2011 r., jednak po negocjacjach inicjatywa została odrzucona.

3 kwietnia poinformowano, że do lata Rosja zmniejszy wydobycie ropy o miliony baryłek. Według wicepremiera Aleksandra Nowaka do czerwca tego roku produkcja „czarnego złota” w kraju spadnie do 8.9 mln baryłek dziennie.

5. Bank Centralny zażądał większej kontroli nad przelewami bankowymi Rosjan po ataku terrorystycznym w Crocus.

Bank Centralny zażądał wzmocnienia kontroli nad przelewami pomiędzy klientami banku, po ataku terrorystycznym w podmoskiewskim ratuszu Crocus.

Po otrzymaniu rekomendacji banki zaczęły blokować część płatności. Wiele z nich zostało jednak odblokowanych po dostarczeniu rachunków, m.in. z giełd kryptowalut.

Wraz z rozwojem szybkich rozliczeń wzrosła liczba nielegalnych płatności. Zastosowanie kilku odbiorców w łańcuchu przelewów sprawia, że ​​płatność staje się de facto anonimowa – podkreślał rozmówca publikacji. Zaczęło to niepokoić władze finansowe w świetle ataku terrorystycznego na Crocus.

W związku z tym Bank Centralny zażądał, aby w pierwszej połowie kwietnia instytucje kredytowe dodatkowo informowały o sposobach analizowania działalności swoich agentów płatniczych.

„Terroryści i ekstremiści często próbują zgromadzić środki na jednym koncie. Od strony systemów płatności może to wyglądać jak przeniesienie kwot np. uczestników obiadu w restauracji na osobę, która zapłaciła cały rachunek, czyli ledwo zauważalne” – mówi niezależny ekspert Andrei Barkhota.

„Zwalczanie transferów P2P wysokiego ryzyka za pomocą kont drop jest obecnie priorytetowym obszarem monitorowania finansowego. Bank Centralny we współpracy z bankami pracuje nad wdrożeniem środków zaradczych” – zauważył regulator.

„Jak pokazuje praktyka, zaostrzenie kontroli dotyka przede wszystkim uczestników rynku działających w dobrej wierze, komplikując im życie i zwiększając koszty” – wspomina Roman Prochorow, szef Stowarzyszenia Technologii Finansowych.

Czyli kolejny dzień, słonko się wznosi nad horyzontem, a przeciętny Rosjanin będzie miał znów trochę trudniejsze życie. I tak po kawałeczku, po kawałeczku.

6. Putin wydał polecenie, aby przyciągnąć zagranicznych blogerów do promowania rosyjskich towarów

Władimir Putin wydał polecenie pracy nad pomysłem wydarzenia, które pomogłoby promować krajowe produkty za pośrednictwem zagranicznych blogerów. Jest to określone w wykazie instrukcji opublikowanym na  kremlowskiej stronie internetowej .

Głowa państwa zaapelowała o rozważenie możliwości zorganizowania zakrojonej na szeroką skalę imprezy mającej na celu promocję krajowych produktów, w tym z udziałem czołowych zagranicznych blogerów i możliwości ich sprzedaży w Internecie.

Polecenia Putina będą wykonywane przez rząd rosyjski i Agencję Inicjatyw Strategicznych przy udziale rządu. Sprawozdanie w tej sprawie należy złożyć Prezydentowi do 1 października br.

Wcześniej Putin powiedział , że nadszedł czas Rosji i rosyjskich produktów.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: