Top 🔟 Wieści z Rosji 7.04.2024

Dzień Dobry, 

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji. 

A w dzisiejszym zestawieniu:

Miejsce 10 – Powódź w rejonie Orenburgai  w samym Orsku

W piątek wieczorem w Orsku pękła tama nasypowa na rzece Uralu, co doprowadziło do częściowego zalania miasta. Przed przełomem w regionie, z powodu powodzi, dokonano największego zrzutu wody ze zbiornika Iriklinskoje, . Mimo to woda szybko zalała teren Starego Miasta: w strefie powodziowej znalazło się ponad 6 tys. domów, w których mieszka 15 tys. osób. Władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców Orska. W sobotę zalaniu uległo Nowe Miasto. Później burmistrz Orenburga, położonego 250 km na zachód od zapory, również wezwał do ewakuacji szeregu dzielnic.

Liczbę zalanych domów i osób należy już w regionie liczyć w dziesiątkach tysięcy,

Sam Orsk liczy 200 000 mieszkańców jest podzielone na dwie części przez rzekę Ural, której brzegi zostały zabezpieczone przez zapory wałowe w 2014 roku. 

Prowadzone jest śledztwo w sprawie zabezpieczeń z 2014. Wiele poszlak wskazuje na zaniedbania ówczesnej administracji.

Cały czas podnosi się poziom wody W ciągu ostatniej doby poziom wody na Uralu w pobliżu Orenburga podniósł się o 28 cm, o czym poinformowano w niedzielę, 7 kwietnia.

Miejsce 9 -Dostawca kamizelek kuloodpornych dla rosyjskiej armii aresztowany za oszustwo 

Sąd Basmanny w Moskwie skazał na  areszt dyrektora generalnego grupy firm Piket, Andrieja Jezipowa, pod zarzutem oszustwa na 2 mld rubli przy realizacji kontraktów z Ministerstwem Obrony,

Z ustaleń śledztwa wynika, że resort zamówił w Piket 20 tys. kamizelek kuloodpornych dla uczestników wojny z Ukrainą. W efekcie Ministerstwo Obrony nie tylko otrzymało produkty niskiej jakości, które nie spełniały warunków kontraktu, ale także przepłaciło za nie.

Sam Jezipow powiedział sądowi, że był „znany generałom, z którymi podpisano kontrakty” i skarżył się, że nie wolno mu do nich dzwonić. Teraz jego prawnicy próbują skontaktować się z wysokimi rangą oficerami wojskowymi. Według oskarżonego, funkcjonariusze „z pewnością ręczą za niego osobiście i za produkty” firmy.

Picket Group of Companies została założona w 2001 roku. Andriej Esipow jest jej założycielem, jedynym właścicielem i dyrektorem generalnym – podaje SPARK-Interfax. Firma zajmuje się nie tylko dostawami sprzętu wojskowego i broni, ale także opracowuje projekty, buduje budynki, naprawia i przebudowuje obiekty w regionie moskiewskim. Ponadto Piket jest właścicielem sklepów nikotynowych Vydykhai oraz sieci sklepów z artykułami gospodarstwa domowego Fix i Tochka.

Miejsce 8 -Ambitne plany dla rosyjskiego LNG

Novatek uważa, że rosyjski przemysł skroplonego gazu ziemnego (LNG) może uniezależnić się od zachodnich technologii i urządzeń dopiero 2028 roku – podała firma w oświadczeniu.

NOVATEK zauważa, że we wszystkich obszarach „mapy” istnieje już znacząca rezerwa, ponieważ prace nad substytucją importu sprzętu dla projektów LNG rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku. „Oprócz rozwoju sprzętu, prace związane z substytucją importu obejmują rozwój takich obszarów, jak technologie skraplania i procesy pomocnicze, inżynieria, budownictwo i standaryzacja” – podała firma.

„Jeśli utrzyma się obecne tempo prac nad substytucją importu i przy wsparciu rządu w tych obszarach, wierzymy, że możliwe jest osiągnięcie niezależności technologicznej i konkurencyjności w zakresie kluczowych technologii i urządzeń do produkcji LNG do 2027-2028 roku” 

Rząd zapowiadał plany zwiększenia produkcji LNG w kraju do 100 mln ton do 2030 r., czyli trzykrotnie z ubiegłorocznych 33 mln ton. Osiągnięcie tych celów znacznie skomplikowały jednak zachodnie sankcje. Tak więc w kwietniu 2022 roku Unia Europejska nałożyła zakaz dostaw sprzętu LNG do Rosji. A jesienią 2023 r. jeszcze ostrzejsze działania podjęły Stany Zjednoczone, które umieściły konkretne projekty na liście SDN, w tym Arktyczny LNG-2 firmy NOVATEK.

Novatek redukcje projekt arktycznego LNG-2 w kontekście sankcji, które ograniczyły jego dostęp do statków klasy lodowej. Jak podaje agencja, mowa o tym, że projekt będzie miał dwie linie produkcyjne zamiast planowanych trzech. Druga linia ma zostać uruchomiona w 2024 r., a trzecia w 2026 r. Obecnie trwają dyskusje, czy trzeci pociąg mógłby zostać wykorzystany do budowy zakładu LNG w Murmańsku.

Obecnie jednak produkcja tutaj od kwietnia została wstrzymana.

Miejsce 7 -Putin zapowiedział przejście na nowy system wynagradzania pracowników sektora publicznego w 2027 roku

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w 2025 r. w kilku regionach zostanie uruchomione pilotażowe przejście na sektorowy system wynagradzania pracowników sektora publicznego. Prezydent nie sprecyzował, o jakie regiony chodzi. Według niego na początku 2027 r. system ten zostanie rozszerzony na pracowników państwowych w całym kraju.

„Rząd został poinstruowany, aby już w przyszłym roku wypracować nowy model wynagradzania pracowników sektora publicznego, w tym pracowników edukacji, służby zdrowia, kultury i nauki, w ramach projektów pilotażowych w regionach”

Sektorowy system wynagradzania zakłada stworzenie jednolitych dla całego kraju zasad kształtowania wynagrodzeń dla pracowników danej branży. Nowy system wynagradzania pracowników medycznych w 2022 r. działał  w obwodach biełgorodzkim, kurgańskim, omskim, orenburskim, tambowskim, republiki Sacha i Sewastopola. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Pracy spodziewały się, że nowe przepisy doprowadzą do wzrostu zarobków pracowników służby zdrowia. jednakże nie było sukcesów 6 lipca 2022 r. projekt został zawieszony do 1 stycznia 2025 r.

Tak naprawdę celem systemu jest wypracowanie oszczędności dla budżetu panśtwa.

Miejsce 6 – Putin zapowiada dobrobyt i brak bezrobocia w kraju

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w kraju praktycznie nie ma bezrobocia i nie zagraża ono w najbliższych latach. Do tej pory stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu, do 2,8 proc., dzięki działaniom rządu, biznesu, regionu i związków zawodowych.

Związki zawodowe, zdaniem Putina, powinny być jednymi z pierwszych zwolenników jakościowej odnowy gospodarki i sfery społecznej. „Trzeba naciskać nawet na kierownictwo przedsiębiorstw, właścicieli przedsiębiorstw, szefów instytucji, władze, żeby modernizować, wprowadzać najlepsze technologie. Nie musimy obawiać się niepotrzebnego uwolnienia siły roboczej. W rzeczywistości nie mamy bezrobocia. To nie jest dla nas zagrożenie w najbliższych latach” 

Władimir Putin zaznaczył, że spadek stopy bezrobocia wykazuje dobrą dynamikę, a to z kolei jest „jednym z najważniejszych wskaźników stanu gospodarki jako całości”.

Miejsce 5 – Putin zapowiada autarkię i przyspieszony rozwój przemysłowy

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w ciągu najbliższych sześciu lat udział krajowych towarów w kraju wzrośnie ze względu na przyspieszony rozwój przemysłowy. Proces ten nazwał zmianami strukturalnymi w gospodarce.

„Na naszym rodzimym rynku powinien rosnąć udział towarów krajowych: sprzętu, obrabiarek, pojazdów, leków, dóbr konsumpcyjnych… Możemy i będziemy to wszystko produkować sami w znacznie większych ilościach niż teraz”

Dodał, że „to są zmiany strukturalne w gospodarce”. Przyspieszona industrializacja, jego zdaniem, zapewni tempo wzrostu PKB i godne płace.

Prezydent powiedział też, że Rosja nie przestawiła gospodarki w tryb wojenny. Według niego kraj „skoncentrował swoje wysiłki” na rozwoju produkcji obronnej.

Jednakże wielu rosyjski ekonomistów cel określony w instrukcjach uważa za nierealny  – zwiększenie realnej przetworzonej produkcji do 2030 r. „o co najmniej 40% w porównaniu z 2022 r.” – ,

Przyspieszenie tempa wzrostu produkcji przemysłowej jest niemożliwe bez przezwyciężenia obecnych ograniczeń strukturalnych, tj. niedoboru personelu i mocy produkcyjnych.

 

Miejsce 4 – Prokuratura Generalna nazwała dane o zawieszeniu zakładów makaronów Makfa fantazjami

Przedsiębiorstwa grupy Makfa nie zawiesiły pracy, działają normalnie – powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej Andriej Iwanow.

To raczej PR-owe fantazje niektórych prawników, powielane przez media w celu sztucznego wywołania napięć społecznych i wywarcia presji na sąd, by orzekł na korzyść beneficjentów holdingu. Przypomnę, że są oni na międzynarodowej liście poszukiwanych” – powiedział.

Podjęte środki tymczasowe nie kolidują z wytwarzaniem nowych produktów i ich sprzedażą, wypłatą wynagrodzeń pracownikom oraz wypełnianiem zobowiązań podatkowych i socjalnych.

Prokuratura Generalna złożyła pozew przeciwko Makfie tydzień temu, 28 marca, oskarżonymi jest także 12 osób, w tym Biełousow, Jurewicz, ich krewni i partnerzy. Agencja uważa, że Makfa ma korupcyjne pochodzenie, ponieważ jej beneficjenci Jurewicz i Biełousow zajmowali się biznesem, pracując w organach państwowych. W pozwie zarzuca się, że obaj posiadali grupę spółek handlowych, o których informacji nie poinformowali, oraz „wykorzystywali swoją wysoką pozycję u władzy do realizacji własnych interesów biznesowych”.

Komornicy postanowili skonfiskować 100 bilionów rubli od krewnych beneficjentów. Dłużnikiem w uchwale był Maksim Czigincew, zięć Biełousowa. „Kwota zajęcia środków dłużnika: 100 000 000 000 000 rubli” – czytamy w uchwale. To więcej niż cała podaż pieniądza rublowego w obiegu – według Banku Centralnego na dzień 1 marca wynosi ona 99,4 bln rubli, a właściciel takiej kwoty (ok. 1 biliona dolarów) stałby się z dużym marginesem najbogatszym człowiekiem na Ziemi.

Jak wyjaśnił adwokat Maffy Paweł Chlustow, kwota ta była wynikiem „kreatywności komornika”, ponieważ Prokuratura Generalna oszacowała zajęty majątek na 46 mld rubli.

Jurewicz i Biełousow przebywają za granicą, są na międzynarodowej liście poszukiwanych. Wszczęto przeciwko nim sprawy karne za przyjęcie łapówek o wartości około 3,3 mld rubli za patronowanie wykonawcom budowy dróg w obwodzie czelabińskim.

Miejsce  3- Turecki raj utracony 

W 2024 r. nastąpił gwałtowny spadek eksportu tureckich produktów inżynieryjnych do Rosji .

W tym roku Kutlu Karavelioğlu, prezes Związku Zawodowego Inżynierów, uważa, że sprzedaż spadnie o 1 miliard dolarów z powodu „niejednoznacznych” i „szybko rozszerzających się” list sankcyjnych, a także zaostrzenia środków eksportowych na towary, które potencjalnie mogą być wykorzystane do celów wojskowych.

Według szefa związku najbardziej zmniejszyła się podaż obrabiarek, pomp i silników elektrycznych. Karavelioğlu uważa, że w obliczu presji na system bankowy i łańcuchy dostaw „żaden poważny producent nie będzie w stanie utrzymać takiego samego zainteresowania Rosją”.

Tan Albayrak, specjalista ds. sankcji i kontroli eksportu w Reed Smith, zauważa „stale rosnącą kontrolę regulacyjną”, szczególnie w odniesieniu do rosyjskiego sektora metalurgicznego, wydobywczego, budowlanego, lotniczego i produkcyjnego. Ekspert zwrócił uwagę, że towary takie jak chipy i płytki drukowane mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, „w pralce lub w zbiorniku”.

Spadek eksportu z Turcji do Rosji w tym roku nastąpił na tle prób zwiększenia przez Ankarę kontroli nad operacjami bankowymi. Pod koniec 2023 r. w Stanach Zjednoczonych wszedł w życie dekret zezwalający na wprowadzenie środków przeciwko zagranicznym bankom, które pomagają w przeprowadzaniu transakcji osobom objętym sankcjami z Rosji lub ułatwiają dostawy niektórych materiałów i sprzętu do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Według tureckiego Ministerstwa Handlu eksport z Turcji do Rosji od lutego 2023 r. do lutego 2024 r. spadł o 33 proc., z 1,1 mld USD do 670 mln USD, a import z Rosji do Turcji spadł o 36,65 proc., z 2 mld USD do 1,3 mld USD.

Turcja już wcześniej obiecywała, że nie pozwoli na obchodzenie zachodnich sankcji wobec Rosji. Po wydaniu amerykańskiego dekretu właściciele firm handlujących z Turcją powiedzieli, że niektóre banki republiki zaczęły zamykać konta dla rosyjskich firm i zaostrzyły wymagania dla osób z Rosji, które chcą mieć karty bankowe. Rosyjskie władze nazywają sankcje nieskutecznymi i domagają się ich zniesienia.

Miejsce 2 – Rosyjscy eksperci liczą na zwyżki cen surowej ropy w kwietniu 

Ropa może podrożeć do 100 dolarów w nadchodzącym miesiącu w kontekście rosnących napięć na Bliskim Wschodzie – zasugerował ” Dmitrij Gusiew, wiceprzewodniczący rady nadzorczej stowarzyszenia Wiarygodny Partner (stowarzyszenie producentów i sprzedawców surowców energetycznych). „Biorąc pod uwagę dużą zmienność ropy, a także globalne wydarzenia polityczne i inflację, ta poprzeczka jest całkiem osiągalna w kwietniu” – powiedział ekspert.

Jednym z głównych czynników wzrostu cen ropy jest eskalacja konfliktu między Izraelem a Iranem na Bliskim Wschodzie – powiedział Nikołaj Dudczenko, analityk Finam Financial Group.

Izrael przygotowuje się do uderzenia odwetowego ze strony Iranu, podczas gdy prezydent USA Joe Biden zapewnił żydowskiego premiera Benjamina Netanjahu o swoim wsparciu w obliczu irańskiego zagrożenia. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji ropy naftowej w regionie Bliskiego Wschodu, w przypadku konfliktu na pełną skalę, zagrożona będzie prawie jedna czwarta podaży globalnego dziennego popytu.

Od początku tego roku światowy rynek ropy naftowej jest wyraźnie deficytowy – wysoki popyt na paliwo w Chinach i Indiach, a także zakupy przez USA czarnego złota w rezerwie strategicznej, pchają ceny w górę – powiedziała Natalia Milchakova, czołowa analityczka w Freedom Finance.

„Jeśli dojdzie do jeszcze większego pogorszenia relacji między Iranem a Izraelem, to w kwietniu cena ropy Brent może w ciągu kilku dni osiągnąć 100 dolarów za baryłkę i nie utrzyma się na tym poziomie przez długi czas, ale natychmiast pójdzie do 104-105 dolarów za baryłkę. Jeśli do takiego zdarzenia nie dojdzie, paliwo może nadal rosnąć ze względu na niedobór na rynku. choć wolniej. W tym przypadku cen na poziomie 100 dolarów za baryłkę można spodziewać się do połowy końca maja – zaznaczył ekspert.

100 dolarów za baryłkę ropy Brent to realistyczny cel, ale jego osiągnięcie najprawdopodobniej nastąpi nie w przyszłym miesiącu, ale do końca lipca, pod warunkiem, że utrzymają się negatywne czynniki geopolityczne i makroekonomiczne – powiedział Vladislav Antonov, analityk finansowy w BitRiver. Jednocześnie utrzymanie kosztów paliwa na wysokim poziomie 90-100 dolarów jest znaczącym pozytywnym czynnikiem wzmacniającym stabilność rosyjskiej gospodarki i waluty – podsumował ekspert.

Miejsce 1 – Kolejna odsłona złotej afery. Już ponad 100 ton wywieziono jako majątek prywatny

Ministerstwo Finansów niespodziewanie wpadło na pomysł podniesienia podatku od wydobycia minerałów od złota od 1 czerwca do końca roku. Powodem jest zaprzestanie wpływów z ceł eksportowych, ponieważ eksport złota, według Ministerstwa Finansów, odbywał się za pośrednictwem osób, które nie płacą ceł. Wydobycie złota rośnie obecnie ze względu na stale rosnące ceny surowców, ale jednocześni, branża ryzykuje podwójne opodatkowanie, twierdzą eksperci.

Ministerstwo Finansów zaproponowało czasowe podwyższenie podatku od wydobycia minerałów od złota. 5 kwietnia Komisja Dumy Państwowej ds. Budżetu i Podatków zatwierdziła poprawkę do Kodeksu Podatkowego, zgodnie z którą od 1 czerwca do 31 grudnia 2024 r. włącznie wprowadza się dodatkowy współczynnik dla wydobycia złota do podatku od wydobycia kopalin w wysokości 78 tys. rubli za 1 kg.

Przemawiając podczas posiedzenia komisji, wiceminister finansów Aleksiej Sazanow tłumaczył wzrost podatku od wydobycia kopalin tym, że po wprowadzeniu ceł kursowych na eksport eksport zamarł. „Osoby prywatne zaczęły kupować złoto za pośrednictwem banków, a nasz eksport praktycznie ustał” – powiedział Sazanow.

Z jednej strony od 9 marca 2023 r. zniesiono VAT (20%) od złota inwestycyjnego oraz podatek dochodowy od osób fizycznych (13%) od sprzedaży sztabek złota dla osób fizycznych, z drugiej strony zaostrzono opodatkowanie osób prawnych: od 1 października 2023 r. wprowadzono ceł eksportowe kursowe (do końca 2024 r.). Są one powiązane z kursem rubla i wahają się od 4% do 7% po kursie powyżej 80 rubli / $ (od 1 października 2023 r. kurs dolara stale utrzymuje się powyżej tego poziomu, od 5 kwietnia przekracza 92 ruble / $).

W efekcie od końca ubiegłego roku banki odnotowały gwałtowny popyt na złoto, a Ministerstwo Finansów oszacowało wielkość takich zakupów na koniec 2023 r. na 100 ton.

W 2024 na tle rosnących cen złota proceder się nasilił.

Szef Związku Producentów Złota Federacji Rosyjskiej Siergiej Kaszuba zauważa, że nie było szerokiej dyskusji z branżą na temat zmian podatkowych.

 

 

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: