Codzienny ekonomiczny przegląd 05.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Wicepremier Tatiana Golikowa powiedziała, że od 2020 roku koszty życia w kraju wzrosły o 36,7%. Dodała, że w tym samym okresie liczba ta przekroczyła stopę inflacji o 6,4 proc.
 • Siły obrony powietrznej i naziemne instalacje zestrzeliły 44 drony typu lotniczego w obwodach rostowskim, saratowskim, kurskim, biełgorodzkim i nad terytorium Krasnodaru. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony. W Ukraińskim ataku brały udziały 53 statki powietrzne.Liczne pożary w Kursku oraz na lotniskach Engels, Jejsku, Kursku i Morozowsku.
 • Japonia zakazała eksportu 164 kategorii towarów do Rosji. Zakazano również olejów silnikowych, rurociągów stalowych, jachtów i innych statków rekreacyjnych lub sportowych. Nowości wejdą w życie 17 kwietnia. Od 10 maja Japonia wprowadzi zakaz importu nieprzemysłowych rosyjskich diamentów.
 • Zacharowa: Rosja nie zamierza stanąć na ceremonii otwarcia igrzysk ze sponsorami Ukrainy.
 • Ukraina jest na drodze do niezależności finansowej i wojskowej – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
 • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski powiedział, że państwa NATO podjęły decyzję o utworzeniu misji sojuszniczej na Ukrainie. Według niego utworzenie misji nie oznacza bezpośredniego wejścia w konflikt.
 • Sojusz Północnoatlantycki nie planuje wysłania jednostek bojowych na Ukrainę – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
 •  Berlin ponownie wzywa sojuszników do sprawdzenia dostępności i dostarczenia systemów obrony powietrznej Ukrainie – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
 • Węgry nie są gotowe do wniesienia wkładu do funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 miliardów dolarów, a niektóre kraje NATO również nie popierają tego pomysłu – powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych Węgier.
 • Kwota 100 miliardów dolarów zaproponowana przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na fundusz pomocy Ukrainie prawdopodobnie uwzględni dwustronne darowizny od państw sojuszu.W ten sposób wykluczy się niektóre państwa sojuszu z pomocy. W global wiecej o tym
 • Fiński rząd zatwierdził propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedłużenia zamknięcia granicy z Rosją na czas nieokreślony.
 • Niemieckie firmy pomagają Federacji Rosyjskiej w odbudowie Mariupola, pisze niemiecki Tagesschau.W nagłówkach maszyn i materiałów przewijają się dwie duże firmy.

1. Arctic LNG2. Kolejne dane, problemy i decyzje.

NOVATEK  zamierza zmniejszyć skalę projektu Arctic LNG 2 ze względu na sankcje. Firma planuje uruchomić tylko dwie linie produkcyjne, a trzecią przenieść na budowę nowego zakładu w Murmańsku, podaje Reuters.

Wcześniej planowano, że Arctic LNG-2 stanie się największym rosyjskim zakładem wydobycia skroplonego gazu ziemnego. Roczna zdolność produkcyjna miała wynosić prawie 20 mln ton paliwa i ok. 1,5 mln ton kondensatu gazowego.

Jednak w listopadzie 2023 r. projekt został objęty blokującymi sankcjami USA, a w lutym 2024 r. restrykcjami objęto także Sovcomflot, który zajmował się serwisowaniem specjalnych gazowców dla arktycznego LNG-2. W związku z tym NOVATEK poinformował nabywców o sile wyższej w przyszłych dostawach paliw.

Logika jest taka, że konwencjonalne zbiornikowce LNG mogą być użyte Murmańska, w porzypadku Arctic LNG2 potrzebne są optymalnie gazowce klasy lodowej . Zdajemy sobie sprawę, że nawet zwykłe gazowce nie są teraz łatwe do znalezienia na wolnym rynku. 

 Z tego punktu widzenia Murmańsk, gdzie takie okręty klasy arktycznej nie są potrzebne, może być bardziej atrakcyjnym punktem dla budowy instalacji LNG mówi Siergiej Kondratiew, szef Departamentu Ekonomicznego Instytutu Energetyki i Finansów.

Przypomnijmy że  UE do 2027 r. planują jednak całkowicie zrezygnować z gazu i LNG z Rosji.

A w Murmańsku pierwsze linie zaczną być oddawane w 2027r.

Zostają zatem Chiny i przede wszystkim Chiny.

2. Władze pozwolą na kradzież zachodniej własności intelektualnej.

W Rosji zaczną ograniczać prawa intelektualne i „przymusowo udzielać licencji” na zagraniczne wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe. W tym celu zostanie utworzony specjalny organ pod rządową komisją ds. rozwoju gospodarczego i integracji.

Zgodnie z uchwałą Podkomisja ds. Wynalazków będzie wydawać zezwolenia na korzystanie z produktów zagranicznej własności intelektualnej bez zgody posiadaczy patentów. Stanie się to na wniosek spółek, w których państwo lub obywatele rosyjscy mają bezpośrednio lub pośrednio ponad 75%. W takim przypadku zostaną dopełnione formalności, takie jak otrzymanie odmowy od właściciela patentu lub nieotrzymanie od niego odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Właściciele patentów, których własność intelektualna postanowi wykorzystać bez pozwolenia, zostaną o tym jak najszybciej powiadomieni i otrzymają „proporcjonalne odszkodowanie” – wynika z dokumentu. Jednocześnie właściciele patentów, którzy ze względu na zachodnie sankcje odmówili udzielenia prawa do korzystania, otrzymają takie odszkodowanie na specjalnym koncie typu „O”.

Wprowadzenie „przymusowych licencji” będzie jednym ze sposobów osiągnięcia suwerenności technologicznej Rosji, powiedział zastępca szefa Ministerstwa Przemysłu i Handlu Wasilij Osmakow. Według niego dla rosyjskich producentów zostanie stworzony „prosty i zrozumiały mechanizm ochrony przed ryzykiem przerwania dostaw i odmowy licencji przez zagranicznych właścicieli praw autorskich”.

Podkomisja ds. Wynalazków stanie się „jednym oknem” dla rosyjskich firm borykających się z nieuzasadnioną odmową dostępu do wymaganych przez nie patentów i wynalazków – mówi Borys Kopeikin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Centralnego Centrum Badawczego.

Prezydent Władimir Putin wydał już wcześniej polecenie rządowi powołania podkomisji do spraw wydawania zezwoleń na korzystanie z zagranicznych produktów własności intelektualnej. Domagał się tego ze względu na „zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego”.

3. Pierwsze regiony z brakami benzyny. W Rostowie mieszkańcy skarżą się na brak paliwa

W mieście Rostów nad Donem w Federacji Rosyjskiej pojawiły się pierwsze oznaki niedoborów paliwa. Problemy pojawiły się na stacjach benzynowych Rosniefti.

Sprawdziliśmy kanały telegramowe i publiczne strony Rostowa są wypełnione komentarzami zaniepokojonych mieszkańców na temat benzyny,

„Na co drugiej stacji benzynowej Rosnieftu w Rostowie drugi dzień z rzędu kończy się benzyna. Musiałem podróżować, żeby go znaleźć. Sklepy są otwarte, pracownicy są na miejscu. Mówią, że czekają na cysterny, ale nikt nie zna dat” – powiedział mieszkaniec rosyjskiego miasta.

Przyczyny niedoboru nie są obecnie znane. Lokalne władze i kierownictwo Rosniefti oficjalnie milczą.

W pierwszym tygodniu kwietnia produkcja benzyny w FR może spaść nawet 15%.

4. Zgodnie z przewidywaniami najbogatsi Rosjanie stali się jeszcze bogatsi.

Założyciel sieci sklepów z alkoholami, Siergiej Studennikow, zaliczył najbardziej spektakularny wzrost majątku. W ciągu roku 57-letni miliarder wzbogacił się o 113%, jego majątek szacuje się obecnie na 3,2 miliarda dolarów. W Polsce z kolei mamy pewnego przedsiębiorcę, który wraz z gwiazdą TV podbijał rynek alkoholi i splajtował- taka ciekawostka.

Właściciel sieci handlowej stał się jedynym Rosjaninem, któremu udało się podwoić swój kapitał po gwałtownym wzroście popytu na alkohol w kraju. Według Federalnej Służby Regulacji Rynku Alkoholu i Tytoniu Rosjanie kupili w ubiegłym roku (2,3 miliarda litrów) mocnych napojów alkoholowych, co stanowi rekordową ilość według statystyk od początku ich tworzenia.

Drugie miejsce na liście przedsiębiorców, którzy pomnożyli swój majątek, zajął były właściciel przedsiębiorstwa Pipe Metallurgical Company (TMK) i grupy Sinara, Dmitrij Pumpyansky. Wzbogacił się o 94%, jego obecny kapitał szacuje się na 3,3 miliarda dolarów . Ta firma produkuje bardzo dużo dla przemysłu gazowego i stalowego i tu mamy przykład taki właśnie jak we wczorajszym komentarzu dnia. Wyszły firmy zagraniczne i firma krajowa w tym momencie świetnie sobie radzi.

Trzeci w rankingu jest główny właściciel grupy inwestycyjnej Region, Siergiej Sudarikow, który wzbogacił się o 80% (obecna wartość netto to 1,8 miliarda dolarów ).

W ciągu zaledwie roku 64 rosyjskim wielkim biznesmenom udało się powiększyć swój majątek, w sumie wzbogacili się o 68,5 miliarda dolarów , szacuje „Forbes”.

W ciągu roku liczba miliarderów dolarowych w Rosji wzrosła ze 110 do 125 osób. Stało się to najwyższą liczbą w historii listy najbogatszych biznesmenów świata. Łączny majątek Rosjan biorących udział w rankingu wzrósł o 14% i wyniósł 576,8 mld dolarów, przy czym 19 Rosjan znalazło się na liście po raz pierwszy.

Czołowe miejsce w rankingu zajął założyciel Łukoilu Wagit Alekperow, który w ciągu roku wzbogacił się o 8,1 miliarda dolarów, a jego łączny majątek szacuje się na 28,6 miliarda dolarów.

Drugie miejsce na liście zajmuje szef Novateku Leonid Mikhelson z majątkiem 27,4 mld dolarów, a trzecie głównym akcjonariuszem NLMK Władimir Lisin (26,6 mld dolarów). Następni są szef zarządu Siewierstalu Aleksiej Mordaszow (25,5 mld dolarów) i prezes Norilsk Nickel Władimir Potanin z majątkiem wartym 23,7 mld dolarów.

Grupa trzymająca władze. Najwierniejszy krąg Putina wysysają rosyjski naród. Budują swoje bogactwa, i trzymają z Putinem bo im się po prostu opłaca.

5. Putin wyraził poważne obawy dla rosyjskiej gospodarki

Rosja nie ma wyboru: musi albo zwiększyć wydajność pracy, albo sprowadzić siłę roboczą z zagranicy – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na zjeździe Federacji Niezależnych Związków Zawodowych. W ten sposób głowa państwa opisywała sposoby rozwiązania problemu braków kadrowych, z którym gospodarka będzie musiała się zmierzyć w najbliższych latach w związku z kryzysem demograficznym. Jego słowa cytuje służba prasowa Kremla.

Nie mamy wielkiego wyboru – albo musimy importować siłę roboczą z zagranicy, albo zwiększać wydajność pracy” – .

Władimir Putin

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zauważył, że obecna sytuacja w sferze migracyjnej niepokoi miliony obywateli Rosji. Wezwał do utrzymania tej kwestii pod kontrolą i polecił Prokuraturze Generalnej przemyślenie systemu dodatkowych środków zapobiegawczych, prewencyjnych i innych środków antykarnych w sferze migracyjnej.

Z kolei Kiriłł Kabanow, członek Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, zauważył, że konieczne jest zaostrzenie kontroli migracji w Rosji. Według niego tacy cudzoziemcy powinni przyjechać do konkretnej pracy i na określony czas. Zauważył również, że Rada Praw Człowieka zaczęła opracowywać ustawodawstwo mające na celu zwalczanie enklaw etnicznych. Zadanie to postawił przed sobą sam prezydent Władimir Putin – przypomniał Kabanow.

Zdjęcia Kolejowego wypadku pod Moskwą.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: