Codzienny ekonomiczny przegląd 04.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow powiedział, że z powodu trudnej sytuacji operacyjnej z obwodu wywieziono juz ponad 9 tys. dzieci.
 • Około 1,5 tys. osób odmówiło opuszczenia Grajworon i okolicznych wiosek
 • Nie będzie szybkiego zniesienia antyrosyjskich sankcji, nawet jeśli zostaną osiągnięte porozumienia polityczne – powiedział Iwan Timofiejew, dyrektor generalny rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych
 • Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) wystosowała list do amerykańskiego Apple z żądaniem wyjaśnienia, dlaczego systemy płatności zbliżeniowych (Mir Pay, SberPay, Tinkoff Pay i inne) rosyjskich firm są blokowane na urządzeniach firmy. Poinformowała o tym rankiem 4 kwietnia służba prasowa FAS Rosji.
 • Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Pieskow nazwał nieprawdziwą wypowiedź prezydenta Ukrainy Zełenskiego o rzekomo planowanej dodatkowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej. Wcześniej ukraiński przywódca powiedział, że Rosja przygotowuje się do mobilizacji kolejnych 300 tys. osób w czerwcu.
 •  Władze Kubania zwiększyły kwotę jednorazowej wypłaty do 1 miliona rubli dla personelu wojskowego i ochotników, którzy podpisali umowę z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej od 1 kwietnia 2024 r. – Gubernator Terytorium Krasnodarskiego Kondratyew.
 • Premier Ukrainy Szmyhal wezwał rodaków, którzy wyjechali za granicę, do powrotu do ojczyzny w celu podpisania kontraktu z Siłami Zbrojnymi Ukrainy lub pracy na rzecz uzupełnienia budżetu kraju.
 • Węgry nie wezmą udziału w pracach NATO nad koordynacją dostaw wojskowych na Ukrainę – minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó na spotkaniu z kolegami z państw sojuszu w Brukseli. Obecnie dostawy wojskowe na Ukrainę są koordynowane przez Stany Zjednoczone, ale pojawiają się propozycje przekazania tych funkcji NATO.
 • Finlandia wyśle Ukrainie 23. pakiet pomocy wojskowej o wartości 188 mln euro – biuro prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
 • Kraje zachodnie zakupiły już 300 tys. pocisków artyleryjskich dla Ukrainy poza UE, w sumie planowane jest zakupienie 800 tys. takiej amunicji – minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Obecnie do tzw. czeskiej inicjatywy przyłączyło się około 20 państw i zebrano około 1,5 miliarda dolarów.
 • Stoltenberg ponownie obiecał Ukrainie członkostwo w NATO, ale nie podał ram czasowych.
 •  Rada Federacji zatwierdziła ustawę gwarantującą żonom zmarłych uczestników operacji specjalnej zachowanie pracy przez rok od daty śmierci męża.
 • Duży pożar wybuchł w strefie przemysłowej w Rostowie nad Donem. Służba prasowa Głównego Zarządu Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w obwodzie rostowskim poinformowała, że pożar miał miejsce w hangarze i został zlokalizowany na tysiącu metrów kwadratowych. W wyniku pożaru nikt nie został ranny. „Prokuratura zorganizowała kontrolę przestrzegania wymogów bezpieczeństwa pożarowego, podczas której oceniane będą również działania uprawnionych organów” 
 1. Chiny i Arabia Saudyjska wzywają UE, aby nie zgadzała się na konfiskatę zamrożonych rosyjskich rezerw.

Kraje, które Moskwa nazywa „przyjaznymi”, wzywają Unię Europejską, aby nie konfiskowała rosyjskiego majątku .

Sama UE po długich dyskusjach zdecydowała się przeznaczyć na pomoc Ukrainie wyłącznie zyski generowane przez rezerwy Banku Rosji. Bruksela nawołuje jednak do konfiskaty ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a Belgia zaproponowała wykorzystanie ich jako zabezpieczenia emisji obligacji.

Przedstawiciele Chin, Arabii Saudyjskiej i Indonezji prywatnie zwracają się do UE, aby nie zgadzała się na prośbę Waszyngtonu i Londynu, powiedziało Politico (klasyka) czterech urzędników znających sprawę.

Kraje te, zdaniem jednego z nich, „są niezwykle sceptyczne wobec tego pomysłu”, obawiając się, że jego wdrożenie „będzie precedensem”.

W samej UE obawiają się precedensu, który mógłby podważyć zaufanie inwestorów do euro i zmusić ich do mniejszych inwestycji w europejskie papiery wartościowe, a tym samym zachwiać statusem europejskiej waluty jako rezerwy.

Europejski Bank Centralny ostrzegał przed tym samym. Dlatego kraje bloku zdecydowały się wykorzystać wyłącznie zysk wygenerowany przez obligacje zakupione przez Bank Rosji za 190 miliardów euro znajdujące się w depozycie Euroclear. To około 3-4 miliardy euro rocznie, z czego 90% otrzymanej kwoty zostanie przeznaczone na zakup broni dla Ukrainy.

Decyzja UE o zyskach, oprócz obawy przed precedensem, może wpłynąć także na opinię krajów zaprzyjaźnionych z Rosją – pisze Politico: mogą one nie być zainteresowane tym, aby Europa pomogła Ukrainie pokonać rosyjską armię. „Przypuszczam, że Rosjanie mogli poprosić swoich przyjaciół o zrobienie tego zamieszania” – powiedział publikacji starszy dyplomata z kraju spoza UE.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych kongresmani obu partii wprowadzili w zeszłym roku projekt ustawy o nazwie REPO Act, który pozwala prezydentowi na konfiskatę rosyjskich rezerw (czyli 5-8 miliardów dolarów) i wykorzystanie ich na pomoc Ukrainie. W niedzielę Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów, w której od jesieni utknął w martwym punkcie pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 miliardów dolarów, powiedział , że w kwietniu spróbuje osiągnąć konsensus wśród prawodawców w sprawie nowych propozycji wsparcia Kijowa. Wśród tych propozycji Johnson wymienił przyjęcie ustawy REPO.

Idea ta jest rozumiana w Białym Domu. Rzecznik prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział Politico, że administracja popiera cele ustawy. Aktywnie dyskutuje także o wykorzystaniu rezerw z sojusznikami i partnerami, w tym z krajami G7, aby „podjąć skoordynowane działania, aby Rosja zapłaciła” za szkody wyrządzone Ukrainie.

Chociaż zamrożone rezerwy rosyjskie znajdują się głównie w Europie, a nie w Stanach Zjednoczonych, decyzja Waszyngtonu o konfiskacie „ośmieli Stany Zjednoczone, aby wymagały więcej także od Europejczyków” – powiedział David Wessel, dyrektor Centrum ds. Budżetu i Polityki Pieniężnej przy Uniwersytecie Instytucja Brookingsa.

2. Ukraina zaatakowała jeden z największych kompleksów rolniczych w Rosji

Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały dronem jeden z największych kompleksów rolno-przemysłowych w Rosji – Agro-Belogorje w obwodzie biełgorodzkim .

Dron wystrzelony z obwodu charkowskiego zrzucił na terytorium przedsiębiorstwa cztery ładunki wybuchowe. W wyniku eksplozji ranny został 41-letni pracownik, który znajdował się w pobliżu fermy trzody chlewnej. Trafił do szpitala z zamkniętym urazem głowy, stłuczeniem i licznymi krwiakami.

Agro-Belogorye to jeden z dziesięciu największych kompleksów rolniczych w Rosji. Jest największym producentem wieprzowiny w obwodzie biełgorodzkim. Firma zajmuje się również hodowlą bydła mlecznego i produkcją pasz. Firma znajduje się na liście organizacji szkieletowych Rosji.

W związku z atakami Sił Zbrojnych Ukrainy na obwód biełgorodzki w Rosji niektóre produkty spożywcze mogą podrożeć, w tym kurczak – pisał wcześniej Bloomberg. Agencja zauważyła, że obwód biełgorodzki jest głównym dostawcą produktów rolnych. Region odpowiada za 14% całkowitej produkcji zwierzęcej i drobiarskiej w kraju.

Według Bloomberg Economics w rosyjskich regionach graniczących z Ukrainą wzrost cen żywności jest już o 5 punktów procentowych wyższy niż w Moskwie. Jeśli uderzenia na nich staną się częstsze, inflacja może rozprzestrzenić się na sąsiednie regiony.

Obwód biełgorodzki „jest kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego Rosji”, a zakłócenia w rolnictwie „doprowadzą do wzrostu cen żywności w całym kraju”, ostrzega ekonomista Aleksander Isakow. Według niego, w związku z atakami mieszkańcy Biełgorodu mogą zacząć masowo wyjeżdżać do innych regionów, co doprowadzi do wzrostu popytu i cen mieszkań i towarów w całej Rosji.

3. Miszustin obiecywał, że podniesienie podatków będzie „dobre” dla Rosjan

Planowana podwyżka podatków w Rosji, która wpłynie także na dochody osób fizycznych, powinna przynieść „dobro” obywatelom Rosji, powiedział w środę premier Rosji Michaił Miszustin .

Według niego system podatkowy powinien nie tylko zapewniać przepływ środków w celu rozwiązywania problemów krajowych i regionalnych, ale także „zmniejszać nierówności”.

„Prezydent poinstruował nas, abyśmy przemyśleli podejścia do modernizacji naszego systemu fiskalnego w celu bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń podatkowych. W stronę osób o wysokich dochodach” – powiedział Miszustin przemawiając w Dumie Państwowej z rocznym sprawozdaniem z działalności rządu. Ha ! Mówiliśmy, że tak będzie, że będą wprowadzać, ale najpierw od tych najbogatszych i biedni jeszcze przyklasną. A potem w dół, w dół itd.

Dodał, że nadchodzące zmiany w przepisach podatkowych „muszą przede wszystkim działać na korzyść ludzi, gospodarki i całego naszego kraju”.

Rosyjski budżet potrzebuje pieniędzy, które oprócz wojny z Ukrainą będą musiały sfinansować obietnice wyborcze Putina na łączną kwotę 15 bilionów rubli. Tych nie zrealizuje oczywiście, ale w artykule muszą podać, aby nie było…

4. Odczuwalny spadek benzyny zgodnie z przewidywaniami.

Rosyjskie rafinerie ropy naftowej zmniejszyły produkcję benzyny w ostatnim tygodniu marca o 12% w porównaniu ze średnią z lutego – podał Rosstat. Spadek produkcji paliw spowodowany jest uszkodzeniami instalacji rafineryjnych w wyniku ataków dronów.

Produkcja benzyny w Rosji j w ostatnim tygodniu marca wyniosła 110 tys. ton dziennie, co oznacza spadek o 12% w porównaniu ze średnią dzienną wartością w lutym,. Produkcja oleju napędowego spadła o 3,5% do 231 tys. ton na dobę.

Produkcja benzyny w Federacji Rosyjskiej w ostatnim tygodniu marca wyniosła 110,7 tys. ton dziennie, co oznacza spadek o 12% w porównaniu ze średnią dzienną wartością w lutym, wynika z danych Rosstatu. Produkcja oleju napędowego spadła o 3,5% do 231 tys. ton na dobę.

Rosyjskie rafinerie ograniczyły produkcję benzyny głównie z powodu uszkodzeń instalacji przetwarzania pierwotnego w wyniku ataków ukraińskich dronów.

Nie udało się wyrównać całkowicie spadku pomimo deklarowanych przez rząd wolnych mocy przerobowych pozostałych rafinerri.

Rynek krajowy nie zauważył jeszcze niedoboru benzyny ze względu zwiększone zużycie zapasów, a także gwałtowny wzrost importu z Białorusi.

Uruchomienie jednostki AVT-6 w rafinerii w Niżnym Nowogrodzie planowano na koniec marca, jednak pracownicy koncernu nie są w stanie powiedzieć, kiedy zostanie ona uruchomiona.

Start AVT-6 w Riazaniu, który , miał nastąpić 3 kwietnia, nie wiadomo kiedy nastąpi.

Start AVT-4 w Riazaniu nastąpił ale nie są znane szczegóły. Rosjanie twierdzą że do naprawy użyto rosyjskich komponentów.

W rafinerii ropy naftowej w Kujbyszewie, w obie jednostki przerobu pierwotnego mają zostać uruchomione około 8 maja, choć i ta data wydaje się optymistyczna,

Naprawy wymaga AVT-6 rafinerii ropy naftowej Syzran, szacowana data uruchomienia to 14 czerwca. Tak jak mówiliśmy uruchamiane są wcześniejsze niedziałające linie. i tak w Syzran ma zostać przywrócona stara linia AVT-5, który od lata 2023 r. byłabezczynna.

Rzad zakazał planowanych remontów do czerwca. Wszystkie obiekty, które zostały uszkodzone, zostaną oddane do użytku” – powiedział 3 kwietnia minister energetyki Nikołaj Szulginow.

Rosyjskie koncerny naftowe zwiększyły dostawy na rynek wewnętrzny kosztem zgromadzonych rezerw. W rezultacie, po gwałtownym wzroście cen hurtowych w połowie marca, benzyna na giełdzie SPIMEX spadała w ubiegłym tygodniu. Jednak w tym tygodniu wzrost cen został wznowiony, m.in. ze względu na atak dronów na rafinerię w Niżniekamsku 2 kwietnia. 

5. Duży zakład Gazpromu został zamknięty w wyniku wypadku w trzech rafineriach Rosniefti.

Rosyjska gospodarka w dalszym ciągu traci moce produkcyjne paliw z powodu wypadków i ataków dronów, które w ciągu zaledwie trzech tygodni marca zdołały „wybić” jedną dziesiątą krajowej produkcji benzyny.

Po zaatakowaniu trzech rafinerii Rosniefti przez ukraińskie bezzałogowce, jeden z największych zakładów Gazpromu, Zakład Przeróbki Gazu w Astrachaniu, stanął w miejscu.

Zakład przetwarzający kondensat gazowy oraz produkujący benzynę i olej napędowy dla południowych regionów Federacji Rosyjskiej przestał przetwarzać surowce 31 marca, podają źródła branżowe Reuters.

Według nich zakład wymagał nieplanowanych napraw, których termin nie jest jeszcze znany. „Astrachań przestał w niedzielę dostarczać paliwo. W tym tygodniu będą naprawiać. Spróbują wystartować w niedzielę 7 kwietnia.

6. Nowe dane. Przychody z ropy naftowej i gazu w marcu w rosyjskim budżecie.

W marcu dochody budżetu federalnego z ropy i gazu przekroczyły te z lutego o 40% i wyniosły 1,308 bln rubli, tym samym drugi miesiąc z rzędu przekroczyły miesięczny poziom bazowy (za marzec – 983 mld rubli).

Jednakże taki skok opłat ma charakter wyłącznie kalendarzowy: cała podwyżka spadła na wpływy z dodatkowego podatku dochodowego – AIT, który koncerny naftowe płacą nie co miesiąc, ale cztery razy w roku. Jego kwota w marcu była rekordowa i wyniosła 587,5 mld rubli.

Co gorsza w marcu, w porównaniu z lutym, pobór głównego podatku od ropy naftowej i gazu, podatku od wydobycia minerałów od ropy naftowej, spadł o22%, 219 mld rubli i wyniósł 803 mld rubli.  I to pomimo wyższej ceny ropy Urals. W lutym kurs Urals (przypomnijmy firmy obliczają podatki na podstawie ceny ropy i kursu rubla z poprzedniego miesiąca) był droższy niż w styczniu – średnio 68,3 USD wobec 64,1 USD.

Powodem obniżenia podatku od wydobycia kopalin był zauważalny spadek produkcji oraz nowelizacją Ordynacji podatkowej. w styczniu 2024 r. obowiązywała podwyższona stawka podatku od wydobycia kopalin dla ropy naftowej.

Uralsowi pomaga wysoka cena ropy WTI i Brent. W kwietniu z tego względu przychody od wydobycia ropy mogą dać większe dochody budżetowi jednakże sytuacja branży znacznie się pogorszy ze względu na nieplanowane remonty oraz cżęsciowy zakaz eksportu produktów naftowych. Nie bez znaczenia jest sytuacja odnośnie wydłużenia czasów płatnośći i problemów z rozliczeniami walutowymi.

W związku z tym, że Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych dochodów z ropy w kwietniu, w środę zapowiedziało również zakup walut obcych i złota w rezerwach.

Jednakże jest to tylko pusta zapowiedź Bank Rosji musi jednocześnie wykonywać sprzedaż odzwierciedlającą wydatki z NWF w wysokości 11,8 mld rubli dziennie, w rezultacie regulator nie będzie kupował, ale nadal będzie sprzedawał walutę obcą na rynku w tym okresie – w nieznacznej ilości, 0,6 mld rubli dziennie.

Niemniej należy odnotować że wpływy podadkowe z ropy poprawiają znacznie płynnoć budżetu, choć płynnośc firm surowcowych jest realizowana jest ze wcześniejszych oszczędności.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: