Codzienny ekonomiczny przegląd 03.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Biały Dom jest gotów zrezygnować z obecnych utrudnień w eksporcie skroplonego gazu ziemnego (LNG) w zamian za zgodę Kongresu na pomoc finansową dla Ukrainy – poinformowali agencję Reutera wysocy rangą urzędnicy amerykańscy. Mike Johnson powiedział, że taka decyzja ułatwi jego partii poparcie nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy. Warto zauważyć że Johnson jest tym bezpośrednio zainteresowany, ponieważ pochodzi z Luizjany.
 • Ponad dwa tygodnie przed atakiem na ratusz w Crocus rząd USA poinformował rosyjskich urzędników, że sala koncertowa na obwodnicy Moskwy jest potencjalnym celem terrorystów – podał „The Washington Post”.
 • Stany Zjednoczone sprzeciwiają się wysłaniu wojsk lądowych na Ukrainę, taki krok przybliżyłby bezpośredni konflikt z Rosją – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
 • ONZ potępia atak dronów na Tatarstan: sprzeciwiamy się wszelkim atakom na infrastrukturę cywilną.
 • Stany Zjednoczone nie popierają ukraińskich uderzeń na terytorium Federacji Rosyjskiej – powiedział sekretarz stanu USA Blinken w związku z atakami Kijowa na rosyjskie rafinerie.
 • Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjournay po atakach Ukrainy na rosyjskie instalacje naftowe powiedział, że Kijów działa w ramach legalnej obrony.
 • Liczba rannych w ataku dronów w Tatarstanie wzrosła do 13, wszyscy są studentami Politechniki w Alabuga, Wed wśród nich są obywatele Zimbabwe, Rwandy, Kongo, Kenii, Nigerii, Sudanu Południowego, Sri Lanki, Kirgistanu i Rosji.W sumie przedsiębiorstwa Tatarstanu zostały zaatakowane przez 4 drony. 2 z nich spadły na teren SSE Alabuga, a dwa kolejne miały zaatakować rafinerie Taneco w Niżniekamsku. 
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek mobilizacji z 27 do 25 lat.. Zełenski podpisał ustawę znoszącą kategorię „ograniczonej sprawności” dla osób zobowiązanych do służby wojskowej. Jak i również ustawę o utworzeniu „elektronicznego biura poborowego”, za pośrednictwem którego można wysyłać wezwania online na Ukrainie.
 • Służba prasowa Ministerstwa Obrony poinformowała, że w ciągu ostatniego półtora tygodnia wzrosła liczba chętnych do służby w ramach kontraktu. Jak podaje agencja, od początku roku do obsługi kontraktowej weszło ponad 100 tys. osób. Ministerstwo Obrony twierdzi, że najbardziej motywował zamiar służby w ramach kontraktu chęcią pomszczenia ofiar zamachu w Krokus.
 1. FAS rozpoczął kontrole sieci handlowych w związku z cenami jaj.

Federalna Służba Antymonopolowa rozpoczęła kontrole dużych sieci handlowych ze względu na ceny jaj. Kontrole obejmą Perekrestok, Magnit, Dixy, Pyaterochka, Lenta, O’Key, Metro i Auchan.

„Usługa będzie oceniać działania firm pod kątem zawarcia porozumień antykonkurencyjnych. W przypadku wykrycia oznak naruszenia przepisów antymonopolowych FAS natychmiast podejmie działania zaradcze” – podaje służba prasowa agencji.

Kontrole przeprowadzane są w ramach analizy cen jaj kurzych w całym łańcuchu produkcyjnym. Wcześniej skontrolowano 13 tys. producentów, po czym regulator wydał ostrzeżenia o konieczności obniżek cen.

2. Novatek wstrzymuje produkcję w Arktyce LNG-2 z powodu sankcji

NOVATEK zawiesił produkcję w projekcie Arctic LNG-2 z powodu sankcji i braku tankowców – podał Reuters,

Jak podaje Reuters, głównym problemem, z jakim borykał się Novatek podczas produkcji, był niedobór tankowców do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). W lutym informowano, że koncern nie może odebrać trzech gazowców z koreańskiej stoczni Hanwha Ocean, ponieważ ich odbiorcami są konstrukcje Sovcomflot, które zostały objęte sankcjami USA. Dostawa trzech kolejnych tankowców opóźniła się z powodu braku siły roboczej.

Wiedomosti, powołując się na źródła, poinformowały dziś, 2 kwietnia, że produkcja gazu w Arctic LNG-2 w styczniu i lutym 2024 r. gwałtownie spadła w związku z opóźnieniami w dostawach LNG. W ubiegłym roku Novatek zwiększył produkcję w przeddzień uruchomienia projektu, ale w styczniu br. spadła ona do 250 mln m sześc., a w lutym do 83 mln m sześc.

Arctic LNG-2 to drugi duży projekt eksportowy LNG NOVATEK. 2 listopada 2023 r. został objęty amerykańskimi sankcjami, co oznacza zakaz wszelkich operacji z użyciem Arctic LNG-2. W grudniu Novatek ostrzegał klientów przed siłą wyższą związaną z dostawami z projektu. Następnie, według Kommiersanta, zagraniczni udziałowcy Arctic LNG-2 – francuski TotalEnergies, chiński CNPC i CNOOC, a także konsorcjum japońskich Mitsui i JOGMEC – odmówili finansowania i realizacji kontraktów na odbiór LNG.

3. Afera śmieciowa nadchodzi.

W pierwszym regionie rosyjskim rozpoczęła się afera śmieciowa z powodu odpływu migrantów zarobkowych. Władze miasta podały, że w stolicy Dagestanu, Machaczkale, stan sanitarny miasta pogorszył się po tym, jak miejska instytucja budżetowa (MBU) Machaczkała-1 straciła pracowników .

W efekcie spółka zaprzestała usuwania stałych odpadów komunalnych oraz rozwożenia pojemników na śmieci. Burmistrz Machaczkały zapewnił, że „przy aktywnej współpracy międzyresortowej podejmowane są wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej rozwiązać problem”.

Do sprzątania i wywozu śmieci skierowano w szczególności pracowników administracji miasta i podległych mu instytucji. Dobrze słyszycie, urzędnicy teraz wożą śmieci.

Według RIA Nowosti dotychczasowi pracownicy miejskiej instytucji budżetowej Machaczkała-1 zostali zatrzymani przez policję „w celu na identyfikacji”. To jednak spowodowało masowy exodus innych migrantów zarobkowych z Dagestanu z powrotem do Azji Środkowej. Wcześniej w Machaczkale i Kaspijsku zatrzymano kilku migrantów pod zarzutem terroryzmu.

Władze rosyjskie zaczęły zwracać większą uwagę na migrantów po ataku terrorystycznym na ratusz w Krokus, w wyniku którego zginęły 144 osoby, a kolejne 551 zostało rannych.

Władze Kirgistanu i Uzbekistanu i innych krajów z Azji środkowej, skąd również pochodzi duża liczba migrantów, zaapelowały do ​​swoich obywateli, aby nie podróżowali do Rosji, jeśli nie jest to konieczne.

Jednocześnie Rosja potrzebuje migrantów zarobkowych ze względu na rekordowo niskie bezrobocie. Niedobór rąk do pracy w gospodarce kraju sięga 5 mln osób i może jeszcze wzrosnąć w związku z odpływem migrantów.

4. Kurczy się rosyjski Mir kartowy. Kolejne kraje zawieszają transakcje rosyjskimi kartami

2 kwietnia operator krajowego systemu płatniczego Elcart ogłosił, że kirgiskie banki przestaną pracować z kartami Mir od 5 kwietnia. Decyzja została podjęta w związku ze wzmocnieniem amerykańskiego reżimu sankcyjnego wobec Rosji.

Wydział Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA nałożył sankcje na rosyjską firmę National Payment Card System (NSPK JSC), operatora kart płatniczych systemu płatności Mir. W obawie przed sankcjami wtórnymi operator kirgiskiego systemu Elcart ogłosił zaprzestanie pracy z kartami Mir.

Od 5 kwietnia użytkownicy kart Mir nie będą mogli obsługiwać terminali POS i wypłacać gotówki z bankomatów, przelewów między kartami, a także płatności online.

W Armenii karty Mir zostały wyłączone 30 marca 2024 roku. Powodem były również amerykańskie sankcje wobec NSPK. Wyjątkiem był VTB Armenia, który nadal akceptuje rosyjskie karty, choć nie wiadomo jak jeszcze długo.

Decyzję o zakończeniu współpracy rosyjskich kart z armeńskim narodowym operatorem kart bankowych ArCa podjął Bank Centralny Republiki.

Ponadto największy kazachski bank Hałyk (Halyk Bank) przestał obsługiwać karty rosyjskiego systemu płatności Mir.

VTB Kazachstan powiedział agencji TASS, że nadal akceptuje karty Mir. Jednak wszystkie bankomaty wypłacają pieniądze tylko w tenge.

W 2024 roku tylko bank VRB akceptuje karty Mir w Wietnamie. BIDV Bank, który wcześniej akceptował karty Mir, zawiesił ich usługę.

Kartami mir można posługiwać się bez problemu w Rosji i Białorusi oraz z pewnymi ograniczeniami:

 1. Egypt (2022)
 2. Tajikistan
 3. Venezuela (2022)
 4. Cuba (2022)
 5. Mongolia (2023)
 6. Abkhazia
 7. South Ossetia
 8. Iran

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow oświadczył, że „wiele krajów stoi w obliczu bezprecedensowej presji ze strony Stanów Zjednoczonych”.

5. Zadłużenie Rosjan z tytułu mikrokredytów przekroczyło 250 miliardów rubli.

Wraz z ożywieniem gospodarki i dochodami gospodarstw domowych w ubiegłym roku wzrósł popyt na mikrokredyty w parabankach.

Portfel mikrokredytów dla ludności w 2023 roku wzrósł o 24%, do 362 mld RUB. (to tylko dług, bez odsetek), podał Bank Centralny. A te są udzielane na kilkaset procent rocznie.

Od 1 lipca ustawa ograniczyła całkowity koszt kredytu konsumenckiego (PCL) do 292% w skali roku,

Po tym nastąpiło około 70% mikropożyczek na okres do sześciu miesięcy przy średnim oprocentowaniu 278–286% w skali roku. Nieco ponad 10% kredytów zostało udzielonych w „tylko” 149%.

Z reguły do ​​organizacji mikrofinansowych (MFO) zwracają się osoby, którym banki odrzuciły konwencjonalne pożyczki. Zadłużenie społeczeństwa rośnie: ponad 10 milionów ludzi spłaca dwie lub więcej pożyczek lub mikropożyczek, powiedział Michaił Mamuta, szef służby ochrony praw konsumentów w Banku Centralnym, podając jako przykład „ekstremalny” przypadek znany go, gdy jedna osoba miała 27 pożyczek.

Bank Centralny stara się temu przeciwdziałać, ograniczając bankom i organizacjom mikrofinansowym udzielanie kredytów osobom o wysokim zadłużeniu (PDN, czyli część dochodów przeznaczanych na obsługę zadłużenia), ale jak dotąd nie udało się zatrzymać boomu kredytowego.

Niemniej jednak Bank Centralny uważa, że ​​podjęte przez niego środki mające na celu ochłodzenie rynku przynoszą skutek. Zauważa, że ​​poprawiła się jakość portfeli MFO: w ciągu roku nieznacznie spadł udział długów przeterminowanych (do 90 dni – z 10% do 9% portfela, powyżej 90 dni – z 35% do 33%).

Szalenie drogie mikropożyczki stanowią około 1% długów Rosjan: łącznie według stanu na 1 stycznia kredyty i pożyczki gospodarstw domowych, według Banku Centralnego, wyniosły 38,5 biliona rubli.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: