Codzienny ekonomiczny przegląd 02.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Askhab Uspanow, pochodzący z Czeczenii, który został zatrzymany 22 marca w Moskwie po ataku terrorystycznym w ratuszu w Krokusie, zmarł kilka godzin później na posterunku policji – poinformowała  jego matka, Taisa Uspanova.
 • .FSB ogłosiła wstrzymanie importu ładunków wybuchowych w ikonach z Ukrainy.
 • Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow powiedział Die Welt, że ukraińskie siły zbrojne dysponują modelami dronów, które mogą latać na odległość ponad 1 tys. km. Jak dzisiaj się przekonamy mówi prawdę.
 • Na amerykańskich myśliwcach F-16 szkoli się obecnie pięć grup ukraińskich pilotów w Wielkiej Brytanii, Danii, Stanach Zjednoczonych i Francji – Ilja Jewłasz, przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
 • Putin zalecił ustanowienie pamiątkowej plakietki zachęcającej ochotników, którzy pomagają uczestnikom operacji specjalnej i ich rodzinom.
 • W zakładzie Elektroizolit w obwodzie moskiewskim doszło do pożaru. Firma specjalizuje się w produkcji materiałów elektroizolacyjnych.
 • W UralmaszZawod w Jekaterynburgu wybuchł poważny pożar, gdzie zapalił się jeden z warsztatów.
 • Szef Komitetu Obrony Dumy Kartapołow nazwał mówienie o masowym zmuszaniu poborowych do podpisania kontraktu z Ministerstwem Obrony – „bzdurą i bzdurą”. Przypomnijmy, że 1 kwietnia w Rosji rozpoczął się wiosenny pobór do Sił Zbrojnych.
 • Zapasy gazu w magazynach europejskich sięgające 24 marca 59,18 procent w marcu (65,62 mld m sześc.) będą rekordowe z końcem miesiąca, a tym samym sezonu grzewczego, sięgając 58,2 procent zapełnienia. Poprzedni rekord został ustanowiony z końcem sezonu w 2023 roku i wyniósł 55,84 procent.
 • Spiker Mike Johnson powiedział, że spodziewa się przedstawić pakiet obejmujący pomoc dla Ukrainy po powrocie Izby z przerwy i oczekuje, że pakiet ten będzie zawierał „kilka ważnych innowacji” – pisze The Hill. Johnson wspomniał także o potrzebie ustawie, które upoważniałoby prezydenta do konfiskaty aktywów suwerennych zamrożonych w Stanach Zjednoczonych i przekazania ich Ukrainie w celu wykorzystania przeciwko Rosji. „Jeśli uda nam się wykorzystać przejęty majątek rosyjskich oligarchów, aby umożliwić Ukraińcom walkę z nimi, to będzie to po prostu czysta poezja” – powiedział Johnson. „Nawet prezydent Trump mówił o koncepcji pożyczek, w ramach których… nie tylko zapewniamy pomoc zagraniczną. Tworzymy relację, w ramach której mogą nam ją zwrócić, gdy nadejdzie odpowiedni czas”.
 1. Drony atakują rosyjskie zakłady produkujące drony i rafinerie

Drony zaatakowały przedsiębiorstwa w Jełabugi i Niżniekamsku – poinformowała służba prasowa szefa Tatarstanu Rustama Minnikanowa. Według służby prasowej specjalnej strefy ekonomicznej Alabuga, o godzinie 5:45 czasu moskiewskiego dwa drony zaatakowały hotel robotniczy, dwie osoby zostały ranne.

„Nie ma poważnych zniszczeń, proces technologiczny przedsiębiorstw nie został zakłócony. W Jełabugi są niestety ofiary w wyniku zniszczenia lokalu. Otrzymują wszelką niezbędną pomoc” – powiedziała służba prasowa Rustama Minnikhanowa Alabuga to specjalna strefa ekonomiczna położona 10 km od miasta Elabuga w Tatarstanie. Znajdują się zakłady produkcyjne Tatniefti, Transnieftu, Agrusichim i innych.

Znajdują się tutaj zakłady i biuro projektowe dla rosyjskicej wersji irańskich dronów Shahed.

Według kanału telegramowego Baza już 6 osób jest rannych a liczba dronów które osiągneły cel wynosi 3

GUR twierdzi że jednym z celów był zakład produkującywyrzutnie rakietowe..

Jeden z dronów uderzył w rafinerie Nizhnekamsk o mocy produkcyjnej., : 7.0 million

2. Psychoza fałszywych alarmów bombowych.

Po ataku terrorystycznym na ratusz w Krokus rosyjskie miasta zaczęły masowo ewakuować ludzi w związku z doniesieniami o groźbach bombowych. Fałszywe zgłoszenia są głównie w centrach handlowo-rozrywkowych, węzłach komunikacyjnych po za tym instytucje administracyjne, edukacyjne i medyczne.

Np. z Rosyjskiego Uniwersytetu Technicznego Chemicznego ewakuowano 2300 osób. Podobne telefony trafiły na pocztę trzech kolejnych uniwersytetów: Bauman MSTU, RUT (MIIT) i MPGU.

Innym przypadkiem było ewakuowanie leningradzkiego zoo w Petersburgu. Służba prasowa instytucji podała, że ​​powodem był komunikat dotyczący zamachu.

W Kisłowodzku nieznane osoby groziły wysadzeniem budynku administracji miejskiej. Na miejsce przybyły służby ratunkowe oraz treserzy psów z psami. Nie ewakuowano żadnego pracownika.

29 marca, w kilku centrach handlowych, teatrze dla młodych widzów i czterech przedszkolach w Krasnojarsku przyjęto anonimowe telefony w sprawie bomby. Regionalna komisja antyterrorystyczna poinformowała, że ​​napastnicy korzystali z telefonii IP i fałszywych numerów, które zidentyfikowano jako należące do oficjalnych służb: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, FSB, Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.

Wcześniej ewakuacje z powodu fałszywego podłożenia ładunków Centrum Konsultacyjno-Diagnostycznym Izmaiłowskiego Narodowego Centrum Medycznego Pirogowa oraz centrum biznesowym Biały Kwadrat w Moskwie ; Centrum handlowe London Mall, dom handlowy Passage, szkoła ratowników medycznych oraz New Holland w St. Petersburgu; Centrum handlowe „Rosich” w Surgucie , przychodnia dziecięca w Perwouralsku , szpital w Aramilu , szkoła w Iskitim i centrum handlowe „Nowy Horyzont” w Krasnodarze .

Wcześniej Duma Państwowa rozpoczęła prace nad projektem ustawy zaostrzającej kary za świadome fałszywe raporty o atakach terrorystycznych. Autor inicjatywy, wiceprzewodniczący Komitetu Obrony Aleksiej Żurawlew przypomniał, że obecnie takie „żarty” zagrożone są jedynie karą grzywny, co jego zdaniem nie jest wystarczające.

„Uważam, że w obecnych czasach w artykule należy pozostawić jedynie kary pozbawienia wolności, bez alternatywy. Jeśli nieletni to zrobią, to będą dla nich kolonie” – zauważył Żurawlew

3. W zakładzie w Czerepowcu największy wielki piec został zatrzymany w celu naprawy

Spółka „Severstal”  poinformowała o wyłączeniu pierwszej kategorii wielkiego pieca nr 5 „Siewierianka” w Czerepowieckim Zakładzie Metalurgicznym w celu przeprowadzenia remontu kapitalnego.

Oficjalnie firma wyjaśniła, że remont przybliży nas do celu, jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 10% do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2020 roku.

Severstal wyjaśnił, że nie jest prawdo że zamknięcie Siewierianki ma związek z atakiem bezzałogowego statku powietrznego z dnia 7 marca.

Przypomnijmy że pełniący obowiązki gubernatora obwodu wołogdy Gieorgij Filimonow poinformował, że 7 marca dron spadł na terytorium przedsiębiorstwa w rejonie wielkiego pieca nr 5.

O ile pamięć mnie nie myli rosyjskie media informowały o uszkodzeniu pieca nr 4.

Obecnie spółka informuje że głównym zadaniem remontu, jest zapewnienie wysokiej niezawodności i produktywności strategicznie ważnego zakładu, od którego zależą zarówno nasze wielkości produkcji, jak i koszty produkcji” –  słowa dyrektora generalnego Severstal Aleksandra Szewelewa.

Remont ma kosztować 37 mld rubli. Nie jest znana długość trwania remontu.

Shevelev oświadczył że zakład posiada wystarczający zapas płyt stalowych i długich kęsów, co pomoże zminimalizować straty produkcyjne podczas przestoju wielkiego pieca. Wielkość wysyłki produktów i harmonogram realizacji zamówień, według niego, zostaną zachowane.

4. Pobyt migrantów w Rosji zostanie skrócony. Rosjanie w dalszym ciągu zaostrzają przepisy.

Pracownicy migrujący będą mieli zakaz przebywania w Rosji dłużej niż 90 dni w roku kalendarzowym, a jeśli złamią prawo, zostaną wydaleni bez nakazu sądu.

Takie zaostrzenie polityki migracyjnej zakłada projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który został już przekazany rządowi do rozpatrzenia, poinformowała przedstawicielka departamentu Irina Volk.

Według niej dokument stwarza podstawy prawne do wprowadzenia biometrycznej identyfikacji osób przy wjeździe do Rosji, a także stworzenia cyfrowego profilu cudzoziemca. Ponadto nad migrantami zostanie wprowadzony nadzór administracyjny, który będzie przydzielany policji.

Dla niektórych kategorii cudzoziemców wprowadzony zostanie reżim pobytu kontrolowanego. Ponadto oczekuje się wzmocnienia kontroli nad pracodawcami, klientami pracy lub usług, które przyciągają zagraniczną siłę roboczą.

Z kolei organom rządowym, organizacjom, osobom fizycznym i prawnym zabrania się świadczenia jakichkolwiek usług osobom naruszającym przepisy migracyjne, a także pomagania w legitymizacji ich pobytu na terytorium Rosji.

Przewidziana jest także „umowa lojalnościowa”: cudzoziemcy będą zobowiązani do podpisania umowy o ewentualnym ograniczeniu ich prawa wjazdu, pobytu i pobytu na terytorium Rosji w przypadku naruszenia prawa.

Obecnie migranci mogą przebywać w Rosji przez 90 dni od momentu przekroczenia granicy. W przypadku zawarcia umowy o pracę okres ten może zostać przedłużony do roku.

Władze rosyjskie zaczęły zwracać większą uwagę na migrantów po ataku terrorystycznym na ratusz w Crocus, w wyniku którego zginęły 144 osoby, a kolejne 551 zostało rannych. Według śledczych bezpośrednimi sprawcami ataku terrorystycznego było czterech obywateli Tadżykistanu: Dalerjon Mirzoev, Saidakrami Rachabalizoda, Shamsidin Fariduni i Muhammadsobir Fayzov. W sumie w sprawę zaangażowanych jest 11 osób, dziewięć kolejnych zostało zatrzymanych w Tadżykistanie.

Na tle coraz częstszych nalotów i kontroli władze Tadżykistanu ogłosiły wyjazd migrantów zarobkowych z Rosji z powrotem do ojczyzny. „Jest wiele telefonów. Najprawdopodobniej nie są to skargi na molestowanie, ale strach przed naszymi obywatelami, panika, wielu chce wyjechać” – powiedziała wiceminister pracy Republiki Shakhnoza Nodiri.

5. Rząd walczy o regularne dostawy benzyny w znany sposób. Walka z czasem trwa.

Rząd zalecił SPIMEX-owi zmianę zasad obrotu giełdowego tak, aby kary dla odbiorców za przestój cystern kolejowych wzrosły do 8 tys. rubli dziennie, wynika z protokołu ze spotkania wicepremiera Aleksandra Nowaka z koncernami naftowymi.

Grzywny mogą osiągnąć tę wartość w 11. dniu nadmiernego przestoju.  W protokole zalecono również, aby giełda zwiększyła wysokość zabezpieczeń gwarancyjnych dla nabywców w ramach kontraktów giełdowych z 5% do 15% dla przesyłek kolejowych.

Wzrost kar za nadmierne przestoje nie tylko nie rozwiąże problemu, ale także stworzy dodatkowe znaczne koszty dla odbiorców i ryzyko wzrostu kosztów paliwa dla konsumenta końcowego – powiedział Rinat Fattakhov, dyrektor generalny firmy Ufaoil, zajmującej się handlem paliwami. „Tylko 20 proc. przestojów wynika z winy odbiorców, a głównymi powodami są ograniczone możliwości sieci kolejowej” – powiedział. Według jego szacunków , w ciągu ostatnich dwóch lat liczba przestojów Ufaoil wzrosła już sześciokrotnie.

Aleksander Nowak polecił również FAS, SPIMEX i Kolejom Rosyjskim wypracowanie planu przyznania dostawcy prawa do odrzucenia wniosku o dostawę produktów naftowych, jeśli koleje rosyjskie zgłoszą nagromadzenie wagonów na danej stacji docelowej.

Od stycznia 2023 r. do marca 2024 r. udział przestojów przy rozładunku z tytułu transakcji giełdowych przekroczył 50% wszystkich przestojów związanych z rozładunkiem.

Średni czas przestojów w tym czasie zwiększył się dwukrotnie powiedział Jewgienij Arkusza, szef Rosyjskiej Unii Paliwowej.

6. Rosyjskie rolnictwo. Produkują dużo, ale widzą zagrożenia.

„Jeśli stracimy jakość, stracimy rynek” – uważa Dmitry Valigursky, rolnik z regionu moskiewskiego i doktor nauk ekonomicznych . – Konkurencja jest bardzo duża, wszystkie kraje chcą zarabiać na zbożu. Europa, Kanada, Australia, Argentyna i inne kraje natychmiast zajmą nasze miejsce. Jesteśmy liderami i nie możemy się wycofać, bo wszyscy czekają.

Niektóre kraje po prostu nie otwierają swoich rynków ze względu na ryzyko wystąpienia szkodników. Przykładu nie trzeba szukać daleko: Chiny, jeden z naszych głównych partnerów gospodarczych.

Cóż Chiny otworzyły swój rynek dla rosyjskiego zboża dopiero w 2015 roku. I nawet wtedy dozwolone były dostawy tylko z 4 regionów Rosji. I stopniowo, krok po kroku, Pekin zwiększał liczbę rosyjskich regionów, z których jak mówią, wolno wjechać. Już w lutym 2022 roku podpisano umowę na pszenicę i jęczmień z Główną Administracją Celną Chińskiej Republiki Ludowej – eksport z nich mogą realizować wszystkie regiony Federacji Rosyjskiej.

Co więcej, jak donoszą media, dziś nastąpił znaczny wzrost dostaw grochu do Chin, praktycznie wyparliśmy stamtąd groszch kanadyjski. Wenezuela również zainteresowała się naszym groszkiem. A jeszcze przed połową tego lata do Indii zostaną zaimportowane partie testowe rosyjskiej soczewicy…

Oczywiście poszerzanie geografii dostaw rosyjskich produktów rolnych nie jest możliwe bez ścisłej kontroli fitosanitarnej i kwarantannowej ze strony władz Rosselkhoznadzoru – o czym mówi Eduard Zernin.

W końcu rynek światowy od dawna jest podzielony na strefy wpływów i tak naprawdę nikt na nas nigdzie nie czeka.

Unia Europejska najpewniej wprowadzi zaporowe cła na zboże z Rosji: konsekwencje są znane

„Transakcje na rynku przeprowadzane są na zasadzie „cena – jakość” – mówi Aleksander Petrikow, z z Rosyjskiej Akademii Nauk.

– A każde państwo kupujące rosyjskie zboże ma swój własny zestaw wymagań dotyczących takich dostaw. Jednak oprócz tego istnieje również reputacja kraju eksportującego, którą należy cenić. Pozycjonujemy się jako solidny partner w handlu międzynarodowym.

I ten tytuł trzeba na co dzień wspierać czynami. Rosselkhoznadzor postępuje absolutnie słusznie, wprowadzając rygorystyczne warunki dotyczące jakości produktu. Dział ten zgromadził ogromną bazę danych wymagań krajów importujących, które nam przedstawili. I moim zdaniem Rosselkhoznadzor kieruje się tylko nimi. Dba o dobre imię całego kraju.

Rosselchoznadzor podaje, że w 2023 roku otrzymał 33 powiadomienia o niezgodności rosyjskiego zboża z wymogami krajów importujących. A od początku tego roku było już 13 powiadomień.

Tymczasem w prasie pojawiła się informacja, że ​​wysyłki eksportu zboża z rostowskiej firmy TD RIF zostały wstrzymane w związku z wykryciem w przesyłkach już przygotowanych do wysyłki obiektów kwarantannowych – czyli chorób.

Ogólnie rzecz biorąc, tylko zboże wysokiej jakości może dać rosyjskim rolnikom przepustkę do podboju nowych rynków. I odpowiednio wypełnić zadanie, które postawił przed nimi prezydent.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: