Codzienny ekonomiczny przegląd 01.04.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow uważa, że przywrócenie komunikacji kolejowej między obwodami DRL, zaporoskim i chersońskim z Rostowem nad Donem i Krymem może stać się poważnym problemem dla Kijowa. Stwierdził, że zamierza wkrótce „poradzić” sobie z lądowym odcinkiem drogi.
 • Dziś stosunki między Rosją a NATO to coś więcej niż zimna wojna, mówi Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na rozmowach o kontroli zbrojeń w Wiedniu.
 • Prokuratura Generalna Rosji odnotowuje znaczny wzrost liczby skarg dotyczących opóźnień w wypłatach za obrażenia uczestnikom operacji specjalnej, a także w związku z przyznaniem im odznaczeń państwowych – poinformował prokurator generalny Igor Krasnow.
 • Mer Kijowa Witalij Kliczko sprzeciwił się pomysłowi zamrożenia konfliktu i powiedział, że Ukraina nie odda „żadnych terytoriów” w zamian za pokój.
 • Francuski minister obrony Sébastien Lecornu powiedział, że setki transporterów opancerzonych VAB zostaną dostarczone na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej.
 • Dowódcą Leningradzkiego Okręgu Wojskowego może zostać generał pułkownik Aleksandr Łapin, szef Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych FR.Łapin jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata na to stanowisko. W szczególności szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow dał temu wyraz podczas swojej wizyty w strefie walk, gdzie zwrócił się do sztabu dowódczego Leningradzkiego Okręgu Wojskowego ze zdaniem: „Łapin będzie tutaj”. Łapin zyskał rozgłos po serii niepowodzeń na Ukrainie. 
 • Rosja wzmocniła obronę bazy morskiej w Noworosyjsku, umieszczając cztery barki przy wejściu do portu, aby chronić się przed atakami ukraińskich dronów nawodnych – poinformował brytyjski wywiad obronny, powołując się na zdjęcia satelitarne.
 • Rosyjskie samoloty zrzuciły kolejne dwie bomby lotnicze na obwód biełgorodzki – informuje ASTRA, powołując się na źródła.
 • Siły Zbrojne Ukrainy mają około miliona dronów FPV, ale armia ukraińska ma pewne problemy z dostawą dronów na front i przygotowaniem obliczeń. Jednak takie ilości pozwalają im nie oszczędzać dronów i używać ich w dowolnym celu bez ograniczeń”. Poinformował o tym dyrektor generalny Centrum Zintegrowanych Rozwiązań Bezzałogowych (CCBR), które regularnie bada przechwycone drony Sił Zbrojnych Ukrainy, Dmitrij Kuzyakin.
 • W Rosji liczba osób doświadczających lęku wzrosła z 34% do 42%. Liczba spokojnych Rosjan spadła odpowiednio z 58% do 51%. Świadczą o tym sondaże przeprowadzone przez Fundację Opinii Publicznej (FOM).
 • Armenia uważa Stany Zjednoczone i Europę za kluczowych partnerów. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Armenii Ararat Mirzojan.. „Mamy demokrację i chcemy wzmacniać instytucje demokratyczne. Widzimy, że na przykład Stany Zjednoczone i Unia Europejska są głównymi partnerami… Teraz pogłębiamy relacje gospodarcze i polityczne z Brukselą i Waszyngtonem” – powiedział Mirzojan w wywiadzie telewizyjnym.
 1. Chipy, mazanie pamięci i sterowanie umysłów. Rosjanie jak już coś wymyślą…

Zachodnie służby wywiadowcze mogły wszczepić neuroimplanty sprawcom ataku terrorystycznego na ratusz w Crocus, w związku z czym zaatakowali salę koncertową, powiedział ” były szef biura rosyjskiego Interpolu, generał dywizji Władimir Owczyński.

„Mamy do czynienia z potwornym eksperymentem. <…> Tym draniom wyłączono świadomość. Tam najprawdopodobniej wszczepiono substancje psychotropowe, zaprogramowano neuropsychologicznie, a być może także – to też wykaże badanie – chipy” – zauważył Owczyński.

Według niego neurobiologia umożliwia już zdalne kontrolowanie człowieka. Przytoczył przykład projektu Neurolink Elona Muska, w ramach którego do mózgów świń wszczepiano chipy , aby połączyć się z komputerem. Według Ovchinsky’ego amerykański biznesmen próbuje w ten sposób „zrobić ludzi” z tych zwierząt.

Generał przypomniał także wyniki pierwszych badań, które wykazały, że oskarżeni o dokonanie ataku terrorystycznego znajdowali się pod wpływem silnej substancji psychotropowej. „Paralizuje wolę, pozwala kontrolować osobę i usuwa wszelkie właściwości emocjonalne” – powiedział Ovchinsky.

„To nie jest jakaś grupa pseudo-ISIS, ale akt terrorystyczny zorganizowany na poziomie zachodnich służb wywiadowczych! Tylko oni mają takie możliwości oddziaływania na ludzi” – podkreślił.

Prowadzący talk show Anatolij Kuziczow skomentował historię Owczyńskiego w publikacji „Rise”. Stwierdził, że zaproszeni na antenę goście mają swoje źródła i wyobrażenia na temat poziomu rozwoju „cokolwiek to jest”. „Eksperci w naszym programie to nie są ludzie przypadkowi, to zawsze ludzie z poważnymi kompetencjami, o poważnej reputacji” – zapewnił Kuziczow .

Władimir Owczyński jest doktorem prawa i byłym doradcą Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W latach 1997–1999 stał na czele rosyjskiego biura Interpolu.

2. Rosja stoi w obliczu masowego exodusu migrantów zarobkowych

Obywatele Tadżykistanu panikują i chcą opuścić Rosję, niektórzy donoszą o nękaniu na poziomie wewnętrznym po ataku terrorystycznym w Krokusie – tak donosi Ministerstwo Pracy republiki Tadżykistanu . W Duszanbe zaczęli częściej zwracać bilety do Rosji.

Dużo telefonów, bardzo. I są to nie tyle narzekania na opresję, co ludzi strach przed rosyjskimi obywatelami, panika, wielu chce wyjechać. Teraz monitorujemy sytuację, więcej ludzi przyjeżdża do Tadżykistanu niż wyjeżdża”  powiedział wiceminister pracy Tadżykistanu Szachnoza Nodiri.

 Wezwał, aby nie ulegać prowokacyjnym wypowiedziom w Internecie, które sieją nienawiść etniczną. Jednocześnie Nodiri zauważył, że często już zdarzają się przypadki nękania obywateli Tadżykistanu „na poziomie codziennym”, a przedstawicielstwo tadżyckiego Ministerstwa Pracy w Rosji otrzymało wiele wiadomości z pogróżkami po ataku terrorystycznym.

Większość (ponad 627 tys. z 652 tys. osób) migrantów zarobkowych z Tadżykistanu wyjeżdża do pracy do Rosji.

W sumie w Rosji jest około 10 milionów migrantów zarobkowych, jest teraz zapotrzebowanie na siłę roboczą

Ich życie nie będzie takie samo. Po zamachu terrorystycznym w Krokusie ludzie ci natychmiast znaleźli się pod potrójnym celownikiem Ministerstwa Pracy Federacji Rosyjskiej, policji i ludności. 

Spółdzielnie mieszkaniowe proszą sąsiadów wynajmowanych mieszkań o anonimowe zgłaszanie osób, które mogą być nielegalnie zameldowane. Donosy na policje w stosunku do migrantów stały się codziennością, narasta fobia migracyjna.

Do lata, kiedy prace budowlane w Rosji nasilą się, część z migrantów może jednak wrócić. Ale wtedy pracodawcy będą musieli im zapłacić: obcokrajowcy raczej nie zgodzą się na poprzednie warunki, a stanie się to prawdopodobnie z obejściem prawa, stosując szare schematy. Jednocześnie zaostrzona zostanie kontrola organów ścigania co również podniesie koszty pracodawców.

Obecnie masy imigrantów z Azji Centralnej, są zastępowane przez przybyszów z Afryki i Azji . To nie przypadek, że zimą do Rosji sprowadzono kilka tysięcy robotników z krajów afrykańskich, którzy na przykład bardzo aktywnie odśnieżali Moskwę podczas opadów śniegu.

Jednak ma początek trzeba ich nauczyć języka rosyjskiego, którego podstawową znajomość posiadają ci sami Tadżycy, Uzbecy i Kirgizi. Dla tych ostatnich jest to swojska przestrzeń kulturalna dzięki radiu, telewizji i książkom. Osoba z Kenii będzie miała nieporównanie trudniej przystosować się do rosyjskich realiów niż migrant z sąsiednich krajów. Takie problemy, które nie są związane tylko z barierą językową, są obarczone wybuchami zachowań dewiacyjnych, antyspołecznych i przestępczych. W rezultacie ryzyko może przewyższać korzyści.

Także prognoza dla rynku pracy maluje się w ciemnych barwach.

3. W Rosji proponowano produkcję wódki „społecznej” w celu zwalczania podróbek.

W Rosji, w celu zwalczania nielegalnego alkoholu, należy uruchomić produkcję taniej wódki dla biednych, powiedział News.ru Vadim Drobiz, dyrektor Centrum Badań Federalnych i Regionalnych Rynków Alkoholu (CIFRRA).

Zauważył, że minimalny koszt butelki tego mocnego napoju w sklepach w całym kraju to 300 rubli, a na nielegalnym rynku – 100 rubli. „Zróbcie wódkę dla biednych – społeczną, masową, jakkolwiek to nazwiecie – za 100 rubli, a problem sprzedaży nielegalnego alkoholu zostanie rozwiązany” – powiedział Drobiz.

Według niego w Rosji „na co dzień” znajdują się tajne fabryki do produkcji napojów alkoholowych i nielegalne punkty sprzedaży. Jednak biorąc pod uwagę wysokie ceny tych produktów, nie ma sensu walczyć z nielegalnym rynkiem metodami ekonomicznymi, dopóki poziom płacy minimalnej w kraju nie osiągnie 35-40 tys. rubli – uważa Drobiz.

W związku z tym zaapelował o pójście za przykładem Europy, gdzie legalny alkohol jest dostępny dla wszystkich bez wyjątku grup społecznych: na przykład w większości krajów UE butelkę wina można kupić za 1–1,5 euro, mimo że zasiłek dla bezrobotnych wynosi 700–800 euro.

Według sieci audytorsko-doradczej FinExpertiza w 2023 roku sprzedaż mocnych napojów alkoholowych w Rosji wzrosła do 7,2 litra na mieszkańca i osiągnęła maksimum od siedmiu lat. Jednocześnie najpopularniejsza jest wódka: jej spożycie wynosi 5,3 litra na osobę rocznie.

Rosalkogoltabakcontrol potwierdziła również wzrost sprzedaży napojów alkoholowych w Rosji w 2023 roku. Nie licząc piwa, cydru i miodu pitnego, Rosjanie kupili w sklepach 229,5 mln decylitrów (2,3 mld litrów) tego typu produktów, czyli o 4,1% więcej niż w rekordowym roku 2022.

4,Stagnacja w produkcji przemysłowej pomimo wydatków na wojsko i zbrojenia

Większość ekonomistów zgadza się, że wykryty przez Rosstat w lutym skok produkcji przemysłowej nie zmienia ogólnej dynamiki produkcji – jest bliski stagnacji, choć na wysokim poziomie. Głównymi przyczynami takiej sytuacji są rekordowe wykorzystanie mocy produkcyjnych i niedobór pracowników, uważają analitycy – nie ma nic i nikogo, kto mógłby bardziej przyspieszyć produkcję bez radykalnego wzrostu wydajności i rozbudowy floty produkcyjnej.


Analitycy Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych (CMASF) w niedawnej nocie na temat produkcji przemysłowej potwierdzają, że odnotowany przez Rosstat w lutym skok produkcji wynika przede wszystkim z kalendarzowego efektu miesiąca przestępnego (dodatkowy dzień roboczy w lutym). 

W większości głównych działań przejście do stagnacji albo już nastąpiło, albo staje się coraz bardziej widoczne” – uważa CMASF. 

Inni obserwatorzy zgadzają się z wnioskami analityków ośrodka, jednak różnią się w ocenach efektu kalendarzowego. Na przykład Raiffeisenbank zauważa, że w strukturze wzrostu przemysłowego dominuje głównie metalurgia, produkcja pojazdów, maszyn i urządzeń oraz elektroniki, prawdopodobnie na tle wzrostu wydatków budżetowych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach . „Znaczna część innych branż, ukierunkowanych przede wszystkim na popyt wewnętrzny, pozostaje w stagnacji a nawet w recesji” – przekonują ekonomiści banku.

Analitycy przypominają, że głównymi przyczynami hamowania tempa wzrostu przemysłu były i pozostają wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych (sądząc po danych z różnych badań, osiągnęły one i utrwaliły się na wieloletnich maksimach) oraz niedobór na rynku pracy , zwracając jednocześnie uwagę na czynnik dodatkowego ograniczenia produkcji ropy naftowej planowanej na ten rok. Wszystko to zahamuje rozwój przemysłu w przyszłości.

Najbardziej optymistyczne Ministerstwo Gospodarki jeszcze we wrześniu 2023 r. przewidywało wzrost przemysłu w 2024 r. na poziomie 2,6 proc., obecne obniża prognozy do 2%.

A w obecnych analizach brak jeszcze efektu migrantów.

5. Putin podjął decyzję o powołaniu do wojska kolejnych 150 tys. osób.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie o wiosennym poborze do służby wojskowej. Zgodnie z dokumentem do wojska powinno zostać powołanych 150 tys. osób, o 3 tys. więcej niż wiosną ubiegłego roku.

Nabór odbędzie się w dniach 1 kwietnia – 15 lipca. Według nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia, obejmą one obywateli w wieku od 18 do 30 lat, którzy nie znajdują się w rezerwach. Wcześniej górna granica wynosiła 27 lat. Obywatele, którzy osiągną ten wiek w 2023 r., podlegają zaciągowi do rezerwy i nie zostaną powołani do służby wojskowej.

Jednocześnie co warto podkreślić poborowi, którzy mają odbyć roczną służbę, nie zostaną wysłani na wojnę na Ukrainie, powiedział wcześniej szef głównego wydziału organizacyjno-mobilizacyjnego Sztabu Generalnego Jewgienij Burdinski .

Z kolei szef Komisji Obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow przestrzegł , że podczas wiosennego poboru obywatele zaczną otrzymywać wezwania drogą elektroniczną, czego ustawa została przyjęta w 2023 roku. Jednak główne wezwanie pozostanie w formie papierowej do czasu, gdy „uruchomi się rejestr osób odpowiedzialnych za służbę wojskową” – dodał.

W lipcu rząd zatwierdził nową procedurę poboru, która polega na digitalizacji ksiąg wojskowych. Zmieniono przepisy, aby umożliwić powiadamianie poborowych drogą elektroniczną, a nie tylko osobiście lub za pośrednictwem pracodawcy. Przyjęto także zapis o utworzeniu jednolitego rejestru osób podlegających odbyciu służby wojskowej oraz zakazie wyjazdów za granicę osobom próbującym uchylić się od służby wojskowej.

Uruchomienie wojskowego rejestru rejestracyjnego zaplanowano na 2024 rok . Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego podało , że koszt jego stworzenia wyniesie 3,8 miliarda rubli. Jednocześnie resort zauważył, że Ministerstwo Obrony Narodowej będzie mogło w pełni obsługiwać rejestr nie wcześniej niż w 2025 r. Wynika to między innymi z „bardzo rygorystycznych” wymagań „w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury i informacji” – wyjaśnił wiceminister rozwoju cyfrowego, komunikacji i komunikacji Oleg Kaczanow.

W rejestrze będą znajdować się dane osobowe poborowego: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, , miejsce zamieszkania i miejsce pobytu, stan cywilny, dane paszportowe, wykształcenie, miejsce pracy, stan zdrowia itp. Federalna Służba Podatkowa, Fundusz Socjalny, urzędy stanu cywilnego, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, pracodawcy, a także prywatne kliniki są zobowiązane do przekazywania wszystkich tych danych.

6. W Turcji partia opozycyjna wygrywa wybory lokalne po raz pierwszy od 20 lat

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nie osiągnęła pożądanych rezultatów w wyborach samorządowych. Opozycyjna Republikańska Partia Ludowa pokonuje partię rządzącą po raz pierwszy od 20 lat.

„Niestety, nie byliśmy w stanie uzyskać takiego wyniku, jakiego chcieliśmy i na jaki liczyliśmy w wyborach samorządowych” – powiedział Erdogan swoim zwolennikom w Ankarze.

Erdogan uważa, że ludzie przekazują swoje stanowisko politykom przy urnach wyborczych i niezależnie od wyników głosowania, turecka demokracja stała się zwycięzcą. Prezydent zaznaczył, że wybory zakończyły się bez poważnych incydentów. Według niego „nie były one końcem, ale początkiem punktu zwrotnego”. Głowa państwa obiecała, że w ciągu najbliższych 4-5 lat jego partia skupi się na palących problemach kraju.

Po przeliczeniu 93% protokołów Republikańska Partia Ludowa otrzymała w wyborach samorządowych 37,4% głosów, rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju – 35,7%. Opozycyjni burmistrzowie trzech największych miast – Ankary, Stambułu i Izmiru – zachowają swoje stanowiska po wyborach.

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: