Codzienny ekonomiczny przegląd 29.03.2024

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

Shorts:

 • Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę na obwód biełgorodzki po raz piąty w ciągu tygodnia
 • Kijów otrzyma pierwszą amunicję w ramach czeskiej inicjatywy w kwietniu – Corriere della Sera. Według gazety Czechy i 15 państw, które przyłączyły się do inicjatywy zakupu pocisków artyleryjskich dla Ukrainy poza UE, podpisały stosowne umowy z dostawcami.
 •  Departament Obrony USA uważa, że w związku z planami dostarczenia Kijowowi taktycznych pocisków balistycznych ATACMS, zagrożenie eskalacją napięć na Ukrainie nie jest już tak wysokie jak wcześniej – powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Charles Brown na spotkaniu z Defense Writers Group,
 • Prezydent Zełenski zapowiedział rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kongresu USA Johnsonem, w której poprosił o przyspieszenie głosowania nad ustawą o pomocy finansowej dla Ukrainy
 • W Rosji brakuje ultraszybkiej insuliny aspart „Fiasp” duńskiej firmy , Zamówienia publiczne na lek, który wcześniej był liderem pod względem wolumenu wśród funduszy tego segmentu, spadły w okresie styczeń-marzec o 95 proc. Lek zniknął również ze sprzedaży detalicznej: nie jest dostępny w aptekach w Moskwie, regionie moskiewskim, Sankt Petersburgu i innych regionach, 
 • Będzie drożej i to sporo. W Rosji próg bezcłowy dla zakupów w zagranicznych sklepach internetowych zostanie całkowicie zniesiony. Teraz wszelkie zamówienia będą podlegały cłom importowym, niezależnie od ich wartości.
 • Polskie służby specjalne we współpracy z czeskim wywiadem zdemaskowały rosyjską siatkę szpiegowską, która prowadziła działania przeciwko Unii Europejskiej, a także była zaangażowana w dyskredytację Ukrainy – podała Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
 • Prokuratura Generalna postanowiła zamienić akcje największego producenta makaronu w kraju, Makfa S.A., na dochód państwa. Ta firma i kilkanaście innych przedsiębiorstw, w tym Smak i Czelabinskoblgaz, według nadzoru mają korupcyjne pochodzenie.
 • Sąd Basmanny w Moskwie aresztował Giennadija Sacharowa, dyrektora ds. inwestycji kapitałowych, państwowego nadzoru budowlanego i ekspertyz państwowych Rosatomu, pod zarzutem łapownictwa na szczególnie dużą skalę
 • Ponad jedna trzecia respondentów (35%) przypadkowo uszkodziła mienie, wznieciła pożar lub powódź w wynajmowanych nieruchomościach podmiejskich. Świadczy o tym ankieta firmy Rosgosstrakh
 • Wyroby czekoladopodobne wracają w Rosji. Kakao można zastąpić chlebem świętojańskim tak twierdzą rosyjscy eksperci i rosyjskie firmy, które coraz chętniej sięgają po ten składnik w celu obniżenia ceny i utrzymania marżowośći.
 • Co piąty ankietowany Rosjanin odłożył decyzję o dużych zakupach w kontekście wysokiej kluczowej stopy procentowej. Do takiego wniosku doszli eksperci rynku finansowego „Vyberu.ru”.
 1. Rosja prosi Łukaszenkę o kolejne stałe dostawy benzyny.

Aby uniknąć niedoborów paliwa, Moskwa zacznie kupować białoruską benzynę w ilości 150 tys. ton miesięcznie (1 260 mln baryłek) . Poinformował o tym w czwartek na marginesie forum Petersburskiej Międzynarodowej Giełdy Handlowej szef Komitetu Energetycznego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Paweł Zawalny.

„Zgodzili się pomóc w tej chwili, chociaż jasne jest, że mają alternatywę eksportową (bardziej opłacalną)” – powiedział Zawalny.

Zgodnie z planem rosyjscy nafciarze zwiększą dostawy surowców do dwóch białoruskich rafinerii – Naftanu i Mozyrza, o mocy przerobowej 12 mln ton rocznie. Paliwo z tych zakładów trafi na rynek rosyjski, który według Rosstatu od początku marca stracił jedną dziesiątą produkcji benzyny.

Według najnowszych danych dotyczących mocy przerobowych marcowy wolumen niewykorzystanych mocy produkcyjnych w rosyjskich rafineriach był 3,7 razy wyższy od poziomu planowanych przestojów mocy podstawowych w pierwotnym rocznym planie napraw i wyniósł 4,079 mln ton, za kwiecień prognozuje się 4,3 mln ton ropy. za 4 miesiące 2024 spadek mocy szacuje się na 14% a kwietniowy na 19%; Ponieważ ucierpiały rafinerie kluczowe w produkcji benzyny nieodzowny jest jej import w celu ustabilizowania sytuacji.

W połowie marca Rosja dysponowała 1.9 mln ton zmagazynowanej benzyny.

 2. Gabon stał się największym dostawcą części zamiennych do rosyjskich samolotów.

Z danych celnych Federacji Rosyjskiej wynika, że ​​w 2023 roku do Rosji sprowadzono z zagranicy części samolotów o wartości prawie 2 miliardów dolarów, a większość z nich – prawie 1,5 miliarda dolarów – rzekomo została wysłana z Gabonu przez jedną lokalną firmę – wynika z danych celnych Federacji Rosyjskiej zweryfikowanych przez „The Times”.

Firma wymieniona w rosyjskich zgłoszeniach celnych prawdopodobnie w ogóle nie istnieje – nie ma o niej żadnych danych w lokalnej bazie osób prawnych w Gabonie. Jednocześnie wielkość importu przekracza połowę rocznego budżetu Gabonu. Rosyjskie firmy, do których sprowadzano części zamienne z Afryki, noszą ślady firm fasadowych.

Według rosyjskich deklaracji celnych największym importerem części lotniczych w 2023 roku będzie zarejestrowana w Gabonie firma Ter Assala Parts. Jego beneficjentem jest anonimowy obywatel Kirgistanu. Ter Assala Parts nie jest wpisana do rejestru handlowego Gabonu. Miejsce rejestracji spółki w stolicy Gabonu Libreville mieści się w budynku mieszkalnym.

Aby importować towary do Rosji, firma musi dostarczyć Federalnej Służbie Celnej pakiet dokumentów, w tym dokumenty ustawowe firmy importującej, mówi Sergei Uchitel, partner w Pen & Paper. Federalna Służba Celna nie jest jednak zobowiązana do przeprowadzenia kompleksowej kontroli osoby prawnej.

„Jedynym sposobem sprawdzenia autentyczności rejestracji spółki w zagranicznej jurysdykcji jest uzyskanie oficjalnego wyciągu z Rejestru Handlowego (analogicznego do rosyjskiego Jednolitego Państwowego Rejestru Podmiotów Prawnych), ale organy celne nie mają takich uprawnień i obowiązków – zauważa ekspert.

Przedsiębiorca zaznajomiony z procedurą rejestracji towarów importowanych wyklucza, że ​​SKO mogłoby samodzielnie sfałszować dokumenty lub wpisać do zgłoszenia celnego nieistniejącą firmę. Przedsiębiorca zdecydował się zachować anonimowość, komentując informację zagranicznym mediom. Jego zdaniem najprawdopodobniej dostawcy kupili fałszywą osobę prawną zarejestrowaną w krajach trzecich, ale działającą za pośrednictwem Gabonu.

Jest to „złożony plan przestępczy”, w który mogą być zaangażowani wysocy rangą urzędnicy obu krajów, twierdzi doktor nauk ekonomicznych Igor Lipsits.

„To tymczasowa firma, która została wymyślona w Gabonie do przeprowadzania transakcji celnych, a potem zniknie. Myślę, że istnieje pewnego rodzaju struktura, która jest zarejestrowana w jeden sposób w dokumentacji, ale inaczej pojawia się w zgłoszeniach celnych. W związku z tym ktoś, najwyraźniej w administracji Gabonu, tuszuje tę sytuację. Rząd (rosyjski) najwyraźniej daje tzw. carte blanche” – wyjaśnia Lipsitz.

Zdaniem ekonomisty rosyjskie linie lotnicze są ściśle powiązane z państwem i import tak dużej partii importowanych części zamiennych musiał uzyskać zgodę władz.

Ter Assala Parts importowała do Federacji Rosyjskiej części samolotów o wartości 1,48 miliarda dolarów z Gabonu i Malediwów. Dwa inne popularne kierunki importu części do samolotów w 2023 r. to Tajlandia (ponad 200 mln dolarów) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ponad 160 mln dolarów).

Zgodnie z rosyjskimi zwyczajami Ter Assala Parts importowała do Federacji Rosyjskiej części zamienne do samolotów Boeing i Airbus : maski tlenowe, podkładki, rury, śruby, nakrętki, wsporniki, regulatory paliwa, używane komputery oraz systemy ostrzegania o kolizjach z ziemią i pomiaru poziomu paliwa.

Ponadto z Gabonu sprowadzono 15 używanych silników do Boeinga-737 i Airbusa A320/A321 o wartości ponad 58 mln dolarów. Silniki wyprodukowały amerykańskie firmy Honeywell, International Aero Engines i CFM.

Pierwsze części do samolotów z Gabonu trafiły do ​​Rosji w sierpniu 2023 roku .

Trzy miesiące wcześniej Stany Zjednoczone zlikwidowały duży kanał dostaw importowanych części zamiennych do Rosji z obejściem sankcji – aresztowano biznesmenów Olega Patculę i Wasilija Biesedina.

Pomimo sankcji w Federacji Rosyjskiej „praktycznie nie brakuje” zagranicznych części do samolotów, twierdzi ekspert ds. lotnictwa Ilja Szatilin.

„Istnieją miliony programów, w ramach których można importować zaopatrzenie, ale one przymykają na to oko. Aby ominąć idiotyczne sankcje, każdy sposób jest dobry. Sankcje nie zadziałały, nie działają i nie zadziałają” – podsumowuje Shatilin.

3. Rosyjski Komitet śledczy powiązał wydarzenie w Krokusie z Ukrainą

Rosyjski Komitet Śledczy stworzył już oficjalną hipotezę o otrzymaniu znacznych kwot pieniędzy od Ukrainy dla sprawców zamachu terrorystycznego w Krokusie.

„Śledztwo dysponuje potwierdzonymi danymi o otrzymaniu znacznych kwot przez sprawców ataku terrorystycznego” – czytamy w raporcie.

Komitet Śledczy zaznaczył, że fundusze, w tym kryptowaluta, pochodziły z Ukrainy. Oskarżeni aktywnie wydawali pieniądze na przygotowanie przestępstwa.

Śledczy uzyskali również dowody na powiązania podejrzanych o zamach terrorystyczny w sali koncertowej w Krocus z ukraińskimi nacjonalistami.

W przeddzień wyszło na jaw, że śledztwo oskarża kolejnych czterech oskarżonych w sprawie zamachu terrorystycznego w podmoskiewskim ratuszu w Krokusie o pomoc terrorystom, ponieważ wiedzieli o ich zamiarach atakowania ludzi. Według źródła w organach ścigania, ci, którzy sprzedali samochód Renault terrorystom, byli świadomi intencji napastników.

Jednocześnie USA przekazało Rosjanom informacje o kolejnych planowanych zamachach.

4. Duma Państwowa ogłosiła współpracę Telegramu z siłami bezpieczeństwa.

Administracja Telegramu i twórca komunikatora Pavel Durov aktywnie współpracują z rosyjskimi organami ścigania w kwestii blokowania nielegalnych treści, powiedział szef Komisji ds. Polityki Młodzieżowej Dumy Państwowej.

Komentując możliwość wprowadzenia zakazu Telegramu w Rosji ze względu na możliwość wykorzystania go przez terrorystów, poseł zauważył, że dotychczas osoby odpowiedzialne za pracę komunikatora „zachowują się w ramach prawa”, tłumiąc takie przejawy, gdyż „rozumieją swoją odpowiedzialność wobec społeczeństwa za życie i zdrowie ludzi”.

„Zarówno administracja Telegramu, jak i sam Pavel Durov zawsze reagują bardzo szybko – widzimy to po prostu – na incydenty, współpracują z organami ścigania, w tym blokują zabronione treści” – powiedział Metelev. Dodał, że Centrum Ochrony Praw Młodzieży „regularnie otrzymuje prośby o zablokowanie tego czy innego kanału”, a moderatorzy Telegramu „idą na spotkanie” i banują.

Metelev zauważył również, że przestępcy mogą korzystać z wszelkich dostępnych środków komunikacji, zatem obieranie za cel jednego konkretnego komunikatora jest niewłaściwe. „Cóż, terroryści nie rekrutowaliby [najemników] przez Telegram; rekrutowaliby przez WhatsApp lub gdzie indziej. Tutaj musimy pracować nad zapobieganiem, nad algorytmami. Jestem pewien, że służby specjalne to robią” – podsumował poseł.

Tymczasem Roskomnadzor przyspieszył weryfikację kanałów Telegramu po ataku terrorystycznym . „Prowadzimy ukierunkowany monitoring. Odnotowujemy fakty celowego rozpowszechniania różnych podróbek w następstwie ataku terrorystycznego: zarówno podróbek, jak i nawoływań do działalności ekstremistycznej” – powiedział przedstawiciel regulatora, dodając, że tylko w ciągu ostatnich dwóch dni 11 kanałów z „treściami o charakterze terrorystycznym” zostały zablokowane.

Wcześniej Kreml stwierdził, że Paweł Durow musi uważniej monitorować Telegram ze względu na jego wykorzystanie do celów terrorystycznych. Jednocześnie zauważyli, że „w tej chwili” nie jest rozważana kwestia zablokowania komunikatora w Rosji.

5. Rosja planuje stworzyć „cyfrowy nadzór” migrantów

Rosyjskie władze wprowadzą cyfrowy nadzór nad migrantami, którzy przybyli, aby mieszkać i pracować w Rosji – powiedział wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Niewierow po spotkaniu z premierem Michaiłem Miszustinem.

„Poruszono kwestię migracji zarobkowej. To bolesny temat, ale wymaga dokładnego i przemyślanego podejścia. <… > Zostanie utworzony cyfrowy profil osoby, która przyszła do pracy. Gdzie się przeprowadza, kiedy wygasają jego pozwolenia, gdzie mieszka i z kim. Każde przeniesienie do innej pracy, zwolnienie – wszystko , powtarzam powinno być pod kontrolą” – napisał Niewierow na kanale Telegram.

Według niego jest to nie tylko kwestia bezpieczeństwa obywateli Rosji, ale także kwestia poszanowania praw samych pracowników migrujących.

Ponadto Ministerstwo Pracy promuje ideę przejścia na ukierunkowaną rekrutację migrantów zarobkowych. Polega ona na dostarczaniu pracowników z zagranicy przez pracodawcę wyłącznie na określone stanowiska za pośrednictwem utworzonej przez departament spółki prawa publicznego „Praca w Rosji”. Zgodnie z planem resortu, do 2030 r. uda się przyciągnąć 300 tys. osób do pracy w tym mechanizmie.

Obecnie w Rosji może przebywać do 10 mln (7% populacji) migrantów o różnym statusie prawnym. Od 2014 roku Rosja wraz z innymi krajami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej buduje jednolity rynek pracy i konsekwentnie znosi ograniczenia aktywności zawodowej: obecnie obywatele pięciu krajów nie potrzebują patentu ani pozwolenia na pracę, aby zostać zatrudnionym.

Jeśli system się sprawdzi można by przenieść na pozostała rosyjską ludność i wrócić do sprawdzonych w przeszłości schematów. 

Facebook Comments Box
Paweł Jeżowski Opublikowane przez: